نجات مرد محیط بان از مجازات مرگ

مرد محیط‌بان که در تیراندازی به شکارچیان غیرقانونی یکی از آنان را هدف گلوله مرگ قرار داده بود از مجازات قصاص -‌اعدام-‌ نجات پیدا کرد. شامگاه چهارم تیرماه سال 90 مأموران حفاظت از محیط زیست و محیط بانان ارتفاعات دره گوی در نزدیکی شیراز متوجه صدای تیراندازی چند شکارچی شدند و برای متوقف کردن آنان خود را به ارتفاعات رساندند.
ساعت 11 شب بود که با لاشه یک قوچ وحشی روبه رو شدند و پی بردند شکارچیان این قوچ وحشی را هدف قرار داده‌اند. تیم محیط‌بانان برای دستگیری مردان مسلح و جلوگیری از شکارهای آنان وارد عمل شدند و با سرنخ‌هایی که داشتند خود را به پشت باغ آبرسانی رساندند. و‌قتی محیط بانان با مردان شکارچی روبه‌رو شدند از آن‌ها خواستند خود را تسلیم کنند.
و همین کافی بودکه تیراندازی مرگباری رخ دهد تا این‌که محیط بانان در تاریکی شب یکی از شکارچیان به‌نام حسن را دستگیر کردند. در جست وجوی دومین شکارچی بودند که دیدند وی در تیراندازی هدف قرار گرفته و به کام مرگ فرو رفته است.
محیط‌بانان که با دیدن این صحنه دلخراش بسیار ناراحت بودند جسد این مرد که علی‌اکبر اسکندری نام داشت را به بیمارستان رساندند ولی کار ازکار گذشته بود و پزشکان ادعا کردند وی به‌خاطر شدت جراحات در همان دقایق ابتدایی جان باخته است.با در اختیار گرفتن این پرونده توسط بازپرس جنایی، وی با بررسی‌های تخصصی یکی از محیط‌بانان به نام جامیشی را مقصر دانست و با صدور کیفر خواست برای وی، پرونده به شعبه دوم دادگاه کیفری ارسال شد و سرانجام با نظر اکثریت قضات شعبه دوم دادگاه کیفری استان فارس، وی محکوم به قتل عمد شد.
با اعتراض این محیط‌بان به حکم قصاص، پرونده به دیوان عالی کشور ارسال شد ولی با تلاش مسئولان محیط زیست استان فارس خانواده قربانی رضایت خود را اعلام کردند و با پذیرفتن دیه از قصاص پسرشان گذشتند.با گذشت خانواده مرد شکارچی، محیط‌بان جامیشی که همسر و دختران دوقلویش 2 سال چشم‌انتظارش بودند به آغوش خانواده و زندگی بازگشت و بدین ترتیب فرصت تلاش و خدمت دوباره برای حفاظت و حراست از محیط زیست را به‌دست آورد.حسین علی ابراهیمی کارنامی، رئیس سازمان محیط زیست استان فارس گفت: این رویداد تلخ که متأسفانه منجر به مرگ یکی از هموطنان و داغدار شدن یکی از خانواده‌ها شد، نزدیک بود خانواده محیط‌بان علی جامیشی را نیز در ماتم فرو ببرد که با تلاش جامعه مشتاق حفاظت محیط زیست و گذشت خانواده اسکندری موفق به نجات یکی از همکارانمان شدیم.ابراهیمی در ادامه افزود: مدتی است با آموزش‌های لازم برای محیط‌بانان سعی داریم در زمینه حفظ و حراست از محیط زیست کسی از محیط بانان و شکارچیـــان غیر مجاز آسیب نبینند، ما در این راه سربازان محیط زیست هستیم.
وی خاطرنشان کرد: چندین محیط‌بان دیگر در استان‌های دیگر سرنوشتی همچون محیط‌بان جامیشی دارند و ازخانواده‌های اولیای دم می‌خواهیم با گذشت خود این عزیزان را نیز به‌کانون خانواده و جامعه برگردانند و در این راه نیازمند حمایت‌های مردم و تعامل آنان هستیم.

+90
رأی دهید
-2

persianlover - لندن - انگلستان
به آغوش خانواده و زندگی بازگشت و بدین ترتیب فرصت تلاش و خدمت دوباره برای حفاظت و حراست از محیط زیست را به‌دست آورد. احمقانه نیست؟ هیچ حمایتی نیمیکنن از این محیط بان های بیچاره و انتظار دارن که .... یعنی این بیچاره 2 سال زندان بوده ...
جمعه 5 مهر 1392 - 22:47
mehraeen - تهران - ايران
برعکسه ! خوشحالم با اینحال !. باید کسانی که حیوانات و طبیعت را به تابودی میکشانند ، را اعدام کرد نه این خدمتگزاران طبیعت را !. امیدوارم این امر مانع از عزم راسخ محیطبانان در حفظ جانوان و طبیعت نشود . درود بر شما نگاهبانان طبیعت .
شنبه 6 مهر 1392 - 07:03
بت شکن - مونترال - کانادا
این آهٔ آن قوچ بی‌ نوا در دل‌ شب بوده!! آنهایی که نمیداناند حیوان هم اه دارد، به آخر عاقبت زندگی‌ شکار چیان بنگرند و ببینند که به چه ذلتی زمینگیر میشوند. من خودم ۴ نفر را در فامیل میشناسم که همگی بعد از ۵۰ سالگی زمینگیر شده به طوری که همه آروزی مرگشان را داشتند!! درود بر محیط بانان با وجدان، دستشان درد نکند!!
شنبه 6 مهر 1392 - 14:03
سالک نور - نانت - فرانسه
شکارچی موجود پلیدی هست! حیوان می‌کشه محیط بان می‌کشه ، کاری هم بهش ندارن! حالا خوبه که این محیط بان رو آزاد کردن..
شنبه 6 مهر 1392 - 15:49
Zolf Ali - دبی - امارات
مگه محیط بانان مجوز شلیک تیر به شکارچیان غیر قانونی رو ندارند؟ من قبلاً شنیدم اونا حکم شلیک در صورت درگیری با این شکارچیان رو دارن و در صورت فرار میتونن اونارو بزنن!!!!!
یکشنبه 7 مهر 1392 - 01:20
نظر شما چیست؟
جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.