عرضه شاهکارهای نقاشی در موزه مخصوص برای افراد نابینا

کامبیز توانا
موزه «دل پرادو» در مادرید، پایتخت اسپانیا، با استفاده از فناوری نوین شماری از نقاشی‌های معروف را به حالت سه‌بعدی بازسازی کرده تا برای افرادی که محدودیت یا ناتوانی در بینایی دارند، قابل ارتباط باشد.
 
هرچند نسخه حجمی آثار شاخص هنری مجسمه‌سازی برای افرادی با محدودیت بینایی در چند موزه مانند لوور یا موزه متروپولیتن نیویورک وجود دارد، اما این نخستین بار است که نقاشی‌های معروف در قالب سه‌بعدی ارائه می‌شود.
 
فرناندو پرز، مسئول برگزاری این موزه می‌گوید: «هدف ما این است که آثار هنری شاخص و معروف را به عموم مردم نشان دهیم. حالا این امکان به وجود آمده که افرادی با محدودیت بینایی هم بتوانند اثر نقاشی را لمس و درک کنند».
 
به گزارش سایت «اوپن کالچر»، تا پیش از این برخی از موزه‌ها به خط بریل توضیحاتی در مورد آثار نقاشی ارائه می‌کردند یا فایل صدا برای معرفی اثر بود اما تاکنون امکان ارتباط نزدیک و مستقیم برای لمس آثار نقاشی وجود نداشت.
 
شماری از تابلوهای شاخص هنری با این فناوری به شکل برجسته ساخته شده و حتی بافت مخصوص اجزای جدا کننده آن هم قابل تشخیص است. این فناوری «دایدو» - Didu - نام دارد.
 
به گزارش سایت «تری دی پراجکت»، آژانس طراحی سه بعدی «استودیو دوررو» در بیلبائو اسپانیا این فناوری را ابداع کرده که اجازه می‌دهد به اثر هنری دست زد و بافت آن را لمس کرد.
 
این گزارش می‌گوید برای هر اثر هنری، نزدیک به ۴۰ ساعت زمان لازم است تا فناوری دایدو بتواند ابعاد نقاشی را به شکل بافت قابل لمس اجرا کند. بعد از آن ۱۲ ساعت زمان برای تکمیل کار لازم است. ولی نتیجه، یک اثر هنری به شکل برجسته خواهد بود.
 
آثاری از گویا و ولاسکوئز، و اثر شاخصی چون مونالیزا توسط این فناوری برجسته شده است. این نمایشگاه تا دو ماه آینده در مادرید ادامه خواهد داشت.
+11
رأی دهید
-0

نظر شما چیست؟
جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.