آغاز گفت‌وگوهای هسته‌ای با حضور وزیران خارجه ایران و آمریکا

دیدار وزرای خارجه ایران و آمریکا درباره برنامه هسته‌ای ایران در قالب نشست وزیران خارجه کشورهای ۱+۵ آغاز شده است.

این دیدار در نیویورک، نخستین دیدار همتایان ایرانی و آمریکایی در این سطح درباره ایران پس از قطع رابطه است.

طبق تصاویری که از محل مذاکرات ۱+۵ و پیش از آغاز جلسه رسیده، هیئت ایرانی و هیئت آمریکایی در گوشه میز و کنار یکدیگر نشسته‌اند.

به گزارش خبرنگار بی‌بی‌سی فارسی در محل مذاکرات، ابتدای جان کری، وزیر امور خارجه آمریکا وارد این تالار شد و دقایقی پس از او همتای ایرانی‌اش، محمد جواد ظریف نیز به جمع پیوست.

ساعاتی پیش از آغاز این مذاکرات، مقامات آمریکایی گفتند جان کری وزیر خارجه آمریکا با وانگ یی همتای چینی خود دیدار و موافقت او را جلب کرده تا خواستار واکنش مثبت ایران به پیشنهاد ۱+۵ در مورد برنامه هسته ای شوند.

به گفته مقامات آمریکایی "هم آمریکا هم چین از ایران می‌خواهند که با ۱+۵ همکاری کند و به پیشنهادی که در مقابل آنها قرار دارد واکنش مثبتی نشان دهد."

در عین جی کارنی، سخنگوی وزارت امور خارجه آمریکا، گفته است این یک جلسه مقدماتی است و قرار نیست فقط در قالب همین جلسه، پیشرفت قابل‌توجهی حاصل شود.

آمریکا می‌گوید این جلسه، گامی برای آزمودن جدیت ایران در در تعامل با آمریکا و غرب است.

کامبیز فتاحی، خبرنگار بی‌بی‌سی فارسی در محل مذاکرات، می‌گوید احتمال نمی‌رود پیشنهاد تازه‌ای به ایران ارائه شود و پیش‌بینی می‌شود بر پیشنهادهای قبلی تاکید شود.

پیش‌تر گروه ۱+۵ از ایران خواسته تا تولید و ذخیره اورانیوم ۲۰ درصد را متوقف و تاسیسات غنی سازی فردو را تعطیل کند و در عوض تحریم‌های اقتصادی علیه ایران سبک‌تر شوند.

جان کری روز پنج‌شنبه چهارم مهر پیش از این دیدار گفته بود منتظر یک "ملاقات خوب" است اما درباره اینکه ایران باید چه واکنشی نشان دهد که حاکی از عزم جدی این کشور در باره برنامه هسته‌ای خود باشد اظهار نظر نکرد.

کارشناسان معتقدند اظهارات مقامات آمریکایی نشان می‌دهد که دولت آقای اوباما به رویکرد متفاوت حسن روحانی رییس جمهور ایران واکنش محتاطانه‌ای نشان داده و قصد ندارند به ایران امتیاز دهد مگر آنکه این کشور اقدامی واقعی انجام دهد که نشانگر تغییر رویه در برنامه هسته‌ایش باشد.

به نظر این تحلیلگران در حالیکه آقای روحانی در پی آن است که تحریم‌های فلج‌کننده علیه ایران لغو یا سبکتر شوند، جان کری سعی کرده تا پیش از دیدار با آقای ظریف حمایت جامعه جهانی را جلب کند تا از موضعی محکمتر گفتگو کند و فشار را بر ایران -علیرغم دیپلماسی مثبت آقای روحانی- حفظ کند.

مارک فیتزپاتریک تحلیلگر سیاسی و کارشناس خلع سلاح معتقد است با وجود جو مثبت تاکنون اتفاق قابل توجهی نیفتاده و "بعید است دو کشوری که این همه از هم فاصله دارند در دیداری کوتاه بتوانند به توافقی قابل توجه دست پیدا کنند."

دیدار محمد جواد ظریف با جان کری بلندپایه ترین دیدار مقامات ایران و آمریکا در شش سال گذشته است.

جیمز رینولدز، خبرنگار بی‌بی‌سی در امور ایران، معتقد است که مذاکرات هسته ای تاکنون در ژنو، استانبول، بغداد، مسکو و آلماتی نتیجه‌ای دربر نداشته و بیشتر از آنکه گفتگو باشد شبیه این بوده که هر طرف فقط حرف خود را زده است.

اما تیم مذاکره کننده هسته ای ایران تغییر کرده و این امید وجود دارد تا در این مذاکرات گشایش حاصل شود وگرنه به گفته مارک فیتزپاتریک "گزینه نظامی دوباره روی میز قرار خواهد گرفت."

یک روز پیش رییس جمهور ایران به رسانه‌های آمریکایی گفته بود "هرچه زودتر به این توافق برسیم، برای همه بهتر است. اگر بشود سه ماهه به این نتیجه رسید که این ترجیح ایران است. اما شش ماه هم خوب است. به‌هر‌حال حرف همین چند ماه آینده است؛ نه چند سال."

آقای روحانی به روزنامه آمریکایی واشنگتن‌پست گفت: "تنها راه گام‌برداشتن به سمت حل این پرونده این است که زمان‌بندی به مذاکرات اضافه شود و مذاکرات هم کوتاه باشد."

+66
رأی دهید
-7

فدای آقا - اودنسه - دانمارک
آمریکا برای ادامه بقا بر سر عقل آمد و مجبور به مذاکره با جمهوری‌اسلامی شد.
‌پنجشنبه 4 مهر 1392 - 23:42
Ali Mardan khan - تورنتو - کانادا
حالا فرداست که سیل نطق هاى خردمندانه از مقامات ایران سرازیر بشه که جان کرى به دست و پاى ظریف افتاده بود و هزار مهملات دیگه
جمعه 5 مهر 1392 - 00:43
کبالت3 - کرج - ایران
حالا سخت نگیر اونا گفتن ما زدیم ما هم میگیم قبول پدر صلواتی شما زدین آخه برا آقا افت داره کبلائی.
جمعه 5 مهر 1392 - 08:36
کبالت3 - کرج - ایران
حالا سخت نگیر اونا گفتن ما زدیم ما هم میگیم قبول پدر صلواتی شما زدین آخه برا آقا افت داره کبلائی.
جمعه 5 مهر 1392 - 08:34
نظر شما چیست؟
جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.