حسن روحانی می‌‌‌خواهد 'ظرف سه ماه' به توافق هسته‌‌‌ای برسد

حسن روحانی، رئیس‌جمهوری ایران، در مصاحبه با یک روزنامه آمریکایی گفته است که بنا دارد ظرف سه ماه به یک توافق هسته‌ای با غرب دست پیدا کند.

این اظهارات ساعاتی پیش از نشست وزرای خارجه کشورهای ۱+۵ در نیویورک مطرح می‌شود.

در این نشست قرار است محمدجواد ظریف و جان کری، وزرای خارجه ایران و آمریکا، برای نخستین‌بار درباره ایران با یکدیگر مذاکره کنند.

آقای روحانی در مصاحبه با روزنامه واشنگتن‌پست گفته است: "تنها راه گام‌برداشتن به سمت حل این پرونده این است که زمان‌بندی به مذاکرات اضافه شود و مذاکرات هم کوتاه باشد".

رئیس‌جمهوری ایران برای حضور در مجمع عمومی سازمان ملل متحد و دیدارهای دیپلماتیک در حاشیه آن به نیویورک رفته و در روزهای گذشته دیدارها و مصاحبه‌هایی با رسانه‌های عمده آمریکایی داشته است.

به گزارش واشنگتن‌پست، حسن روحانی درباره زمان دست‌یابی به یک توافق هسته‌ای با کشورهای ۱+۵ به این روزنامه گفته است: "هرچه زودتر به این توافق برسیم، برای همه بهتر است. اگر بشود سه ماهه به این نتیجه رسید که این ترجیح ایران است. اما شش ماه هم خوب است. به‌هر‌حال حرف همین چند ماه آینده است؛ نه چند سال."

به نوشته این روزنامه، حسن روحانی بار دیگر تاکید کرده که "قدرت کامل" دارد تا مذاکرات هسته‌ای را به نتیجه برساند.

طبق این گزارش، گزارش‌های اطلاعاتی دولت‌های غربی نیز این گفته آقای روحانی را تایید کرده‌اند.

واشنگتن‌پست نوشته است تحلیلگران می‌گویند آیت‌الله علی خامنه‌ای، رهبر جمهوری اسلامی، "از موج فراگیر حمایت از سیاست‌های میانه‌روانه او غافل‌گیر شده و به او فرصت داده است که با غرب به توافق برسد".
'آماده برای شفاف‌‌سازی'

حسن روحانی در این مصاحبه گفته که آماده است اقداماتی برای شفاف‌کردن فعالیت‌های هسته‌ای ایران و تایید این که تهران نمی‌خواهد سلاح هسته‌ای بسازد، صورت بدهد.

او درباره این که این اقدامات چه می‌تواند باشد، به سال‌های ۲۰۰۳ تا ۲۰۰۵ میلادی اشاره کرده که خود مذاکره‌کننده ارشد اتمی ایران بود.

آقای روحانی یادآوری کرده است که در آن‌زمان تهران پروتکل‌های الحاقی آژانس بین‌المللی انرژی اتمی و همچنین بازرسی‌های آژانس هسته‌ای برای ارزیابی "ابعاد احتمالا نظامی" فعالیت‌های ایران را پذیرفت.

این روزنامه آمریکایی نوشته است که رئیس‌جمهوری ایران تصریح نکرده که برای توافق هسته‌ای، تهران به چه سطحی از غنی‌سازی رضایت می‌دهد.

واشنگتن‌پست از قول "یک منبع معتبر ایرانی" نوشته است که این هفته گفته آقای روحانی ممکن است غنی‌سازی ۵ درصدی و محدودکردن ذخیره‌های غنی‌شده را به عنوان سقف فعالیت‌های ایران بپذیرد.
گام اول: هسته‌‌ای

حسن روحانی گفته است اگر پیش‌شرطی برای حضور ایران نباشد، تهران می‌خواهد در مذاکرات ژنو در آینده درباره بحران سوریه حضور داشته باشد.

او همچنین بار دیگر گفته است که درباره حکومت آینده سوریه، مردم این کشور باید پای صندوق رای در این باره تصمیم بگیرند.

رئیس‌جمهوری ایران همچنین گفته است که پس از حل و فصل پرونده هسته‌ای، تهران و واشنگتن می‌توانند به مسائل دیگری برای عادی‌سازی روابط خود بپردازند.

در دو هفته اخیر، ایران و آمریکا موضع‌گیری‌های مسالمت‌جویانه‌تری نسبت به گذشته در پیش گرفته‌اند.

باراک اوباما در نطق خود در مجمع عمومی سازمان ملل متحد، گفت که حل‌شدن پرونده هسته‌ای ایران می‌تواند گام اول حل مشکلات بین دو کشور باشد.

پس از او حسن روحانی هم در نطق خود تاکید کرد که تهران آماده "مدیریت‌کردن" اختلافات خود با واشنگتن است.

هفته گذشته آیت‌الله علی خامنه‌ای، رهبر ایران، در ملاقات با فرماندهان سپاه پاسداران انقلاب اسلامی از "حرکت‌های صحیح دیپلماتیک" استقبال کرد و گفت به "نرمش قهرمانانه" معتقد است.

پیش از او حسن روحانی، رئیس‌جمهور ایران نیز در سخنانی در جمع فرماندهان سپاه پاسداران انقلاب اسلامی، خواسته بود که به دولت اجازه داده شود در فضای بازتری سیاست خارجی ایران را پیش ببرد.

+48
رأی دهید
-20

delmorde - یوتوبوری - سوئد
به اخوند دروغگو و حیله باز نباید اعتماد کرد اینها فرزندان شیطانند. شیطان کارش نابودی دروغگویی ریاکاری صدمه زدن به مال و جان انسانهاست او بغیر از پول و مقام به چیزی نمی اندیشد درک مقام انسانی و شرافت برایش غیرممکن است شیطان فردی با چهره بظاهر مظلومانه و حق به جانبانه اما در پشت این صورت سیرتی کریه و جناتکارانه دارد شیطان همه چیز را برای خود میطلبد و دیگران را حق نمیدهد چیری داشته باشند. ببینید اخوندهای نظام را خود و اشنایان و نزدیکانشان صاحب چه جا و مکانهیی هستند اما مردم عادی در فقر و بی خانگی و اجاره های سنگین زجر می کشند فرزندانشان در دانشگاههای اروپایی و امریکایی با پول بیت المال به تحصیل مشغولند. مرگ به این شیاطین.
‌پنجشنبه 4 مهر 1392 - 11:01
حقیقتجو - دوسلدورف - آلمان
روحانی عجله دارد چونکه کفگیر مالی رژیم ملاها به ته دیگ خورده و صندوقهای پس انداز ارزی و غیره یکی یکی دارد خالی میشود و تا چند ماه دیگر شاید رژیم پول نداشته باشد گندم از خارج برای تهیه آرد نان مردم بخرد. بوی سقوط رژیم به مشام میرسد و بدجوری سران رژیم را مضطرب کرده و چه هراس و عجله ای دارند و چقدر دستپاچه شدند! در ضمن حرف خمینی ملعون یادمان باشد که بعد از محکم کردن میخ قدرتش گفت همه قول و قرارهای و وعده های اوایل انقلابش مبنی بر آزادی احزاب و فضای باز سیاسی و دمکراسی و دخالت نکردن ملاها در سیاست فقط خدعه بود. خدعه یعنی دروغ مصلحت آمیز! حالا از کجا روحانی هم بعداً نگوید همه حرفهایش فقط تاکتیک موقتی بوده برای برداشته شدن تحریمهای اقتصادی غرب و مثل خمینی خدعه کرده؟ به ملا جماعت دروغگو و فاسد و فریبکار نباید اعتماد کرد!!
‌پنجشنبه 4 مهر 1392 - 14:29
invincible - مینستا - آمریکا
تظاهرات نیو یورک بر علیه رژیم جنایتکار آخوندی بابهترین صورت برگزار شد-- هواداران مجاهدین و گروهای مخالف دیگر(جنبش چپ) روحانی جنایتکار رو خیلی‌ خوب به مردم دنیا شناسوندن- روحانی این آخوند قاتل و نماینده ولایت فقیه رژیم همون سخنگوی ملاها در جریان ایران -گیت -- باید مثل امام بی‌ کفنش خمینی دجال جم زهر رو بخوره و با بگیه ملاها از ایران گورشون رو گم کنه و به قبرستان تاریخ مثل خمینی بره-درود بر مردم شریف ایران
‌پنجشنبه 4 مهر 1392 - 16:42
حقیقتجو - دوسلدورف - آلمان
لوموند در بخش گزارش های خود به تظاهرات ایرانیان ناراضی در مقابل ساختمان سازمان ملل اشاره می کند و می نویسد: درست زمانیکه رئیس جمهوری جدید اسلامی همه تلاش خود را برای باورمند ساختن تصویری میانه رو و گشوده روی ازخود متمرکز کرده بود، صدها نفر از مخالفین نظام با انجام گردهم آئی در مقابل سازمان ملل به او آدم کش میانه رو لقب داده و فریاد می زدند که دست های او به خون آلوده است. معترضین می گفتند: او مانند اسلاف خود، باردیگر، برای فریب غرب امده است. لوموند شمار تظاهرکنندگان را در مقابل مقر سازمان ملل حدود یک هزاروپانصد تن گزارش کرده است. یک ایرانی حاضر در تظاهرات به خبرنگار لوموند گفته است، تنها طی چند هفته که از ریاست جمهوری روحانی می گذرد 225 نفردر ایران اعدام شده اند که 50 مورد آن در ملاء عام بوده است. لوموند در ادامه به سخنان دو تن از مقامات سابق آمریکا، جولیانی و جان بولتون، اشاره می کند که حسن روحانی و بشار اسد را از رهبرانی از یک ردیف و سیاست های آنان را مشابه می دانند.- خواستم که صدای مخالفین رژیم بر علیه حضور روحانی در نیورک هم شنیده شود. ( از پیک ایران)
‌پنجشنبه 4 مهر 1392 - 21:31
zebelkhan - لوس آنجلس - آمریکا
نرمش قهرمانانه با سالتو سه پیچه, آفتاب یکدست و مهتاب بالانس رو عشق است!
جمعه 5 مهر 1392 - 03:04
نظر شما چیست؟
جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.