سنگ قبر قرآن‌خوان چینی؟

ایسنا : به نظر می‌رسید ساختن چراغ خواب‌هایی با طرح ضریح معصومین آخرین دست‌درازی چینی‌ها به فرهنگ مذهبی ما باشد، اما کم‌لطفی وزارت ارشاد و دیگر سازمان‌های متولی، باعث شده چینی‌ها پا را فراتر بگذارند و سر از قبرستان‌های ما درآورند و ما را در آن دنیا نیز به حال خودمان رها نکنند.

به گزارش ایسنا، بهار نیوز در ادامه نوشت: چینی‌ها پس از مرگ نیز دست از سر ما برنداشته‌اند، آنها این‌بار اعتقادات و باورهای ما را دست مایه کسب درآمد کرده‌اند و دستگاهی ساخته‌اند که به سنگ قبر متصل می‌شود. باطری این دستگاه کوچک به وسیله نور خورشید در طول روز شارژ می‌شود و شب‌ها قرآن می‌خواند. این خلاقیت و نبوغ آنهاست یا سهل انگاری و بی توجهی ما به فرهنگ‌مان که باعث شده هرکس در هر کجای دنیا فکر کند می‌تواند آداب و رسوم دیگر کشورها را به مقری برای کسب درآمد تبدیل کند؟! چینی‌ها با سنگ قبرهای ما مانند عروسک‌هایی رفتار کرده اند که صداهای مختلفی روی آن ضبط می‌شود.

کار، بی‌شک بیهوده است

شما اگر مخاطبی نداشته باشید، صحبت می‌کنید؟ بلاتشبیه پخش قرآن شب هنگام در قبرستان مانند این است که کلام خداوند را که راه گشای زندگی بشر است، بدون مخاطب پخش کنیم، این کار بدون شک کاری بیهوده است و خداوند پیش از این ما را درباره کارهای بیهوده در آیه سوم سوره مؤمنون، مشخص کرده است.

آیا پخش قرآن به صرف آنکه پخش شود، برای کسی که از دنیا رفته ثواب دارد؟ لازم نیست اطلاعات مذهبی دقیق و جامعی داشته باشید تا بدانید که قرآن برای زنده‌ها آمده است و اگر ما آن را برای خیرات رفتگان می‌خوانیم، در درجه اول برای آرامش خودمان و بعد به نیابت از شخص فوت شده است.

به گفته حجت‌الاسلام بهرانی، یکی از کارشناسان مذهبی؛ در صورتی که این کار سودمند باشد، آیا شما می‌توانید در ماه مبارک رمضان برای شخصی که از دنیا رفته به وسیله ضبط صوت قرآن ختم کنید؟ چنین چیزی وجود ندارد، مگر اینکه شما خود نیز به همراه آن صدای ضبط شده به تلاوت آیات بپردازید، در غیر اینصورت ثوابی شامل حال فرد مورد نظر نمی‌شود.

از نظر علی راد یکی از کارشناسان مذهبی، این کار بی شک استفاده از عنصر حس گرایی عوام مردم است. قرآن برای قرائت انسان است تا در آن بیندیشد، پخش آن شب هنگام و در قبرستان‌ها چه سودی برای چه کسی خواهد داشت؟ ضمن اینکه بعضی افراد برای همین قرآن خواندن، بر سر مزار گذشتگان خود می‌روند و اگر این وظیفه را نیز به دست همت چینی‌ها بسپارند، دیگر هیچ بهانه‌ای برای حاضر شدن در قبرستان‌ها نمی‌یابند.

استقبال مردم از این سنگ قبرها

یکی از سنگ‌فروش‌ها درباره میزان خرید و استقبال مردم از این محصول گفت: قیمت پایین این دستگاه یکی از عواملی است که باعث استقبال زیاد مردم از آن شده است البته فراموش نکنید که همه دوست دارند سر قبر عزیزشان قرآن پخش شود. وقتی از او می‌پرسم که به نظر خود شما این دستگاه بی‌احترامی به مقدسات ما نیست می‌گوید: این یک دستگاه است پس نمی‌توان گفت نشستن یا پا گذاشتن بر روی آن توهین به آیات قرآن است. ضمن اینکه درون خاک در کنار سنگ قبر نصب می‌شود و امکان بی‌احترامی به آن وجود ندارد، البته اشکال شرعی هم ندارد.این سنگ‌فروش ساخت این دستگاه را در داخل ایران توصیه کرد. فکر کنید این اتفاق بیفتد و تعداد این دستگاه‌ها درون قبرستان‌ها زیاد شود، تصور کنید نیمه شب صحنه قبرستان به چه شکلی در خواهد آمد؟!

سهل‌انگاری و بی توجهی ما به فرهنگ‌مان

علی شریعتی واژه قرآن را "خواندنی" معنا می‌کند و می‌گوید" این سیاست دشمنان سعادت بشری است که قرآن را از ما بگیرند بگذارند لب طاقچه، پارچه گرانبهایوی آن بیندازند و به ما یاد بدهند عید به عید آهسته پایین بیاورید غبارروبی کنید و باز سر جایش بگذارید، ببرید بر سر مزار مرده خود تا ثواب کنید. حال آنکه خداوند چنین دسیسه‌هایی را از آغاز پیش‌بینی کرده و نام کتاب آسمانی‌اش را خواندنی گذاشته تا ما بدانیم آن را برای خواندن و درس گرفتن نزد ما فرستاده است آیا ما متولی مشخصی برای بررسی فرهنگی کالاهای وارداتی خود داریم؟ اینکه چه چیز به خود فرهنگ ما می‌دهند، دغدغه کدام سازمان است؟

+37
رأی دهید
-54

سلطنت طلب - ابوظبی - امارات متحده عربی
اگر روافض ذره ای قران میخواندند که این همه جهل و عقب افتادگی حاصل نمیشد برایشان . قران برای زندگان هست و راه کار و راه گشای دنیوی و اخروی هر مومن معتقد به این معجزه مقدس اللهیست ولی روافض حتی تلاوت ساده ان را هم بلد نیستند و به کوچکترین دستورات ان هم عمل نمیکنند نمونه واضح و روشن ان نهی کردن انسانها از پرستش بتها و قبر ها و همچنین پرهیز از ماتم و نوحه سرایی و رجز خواندن که روافض بر خلاف آن به ان عمل میکنند
‌چهارشنبه 3 مهر 1392 - 23:08
تاراز - لیدز - انگلستان
برا خنده خوبه.تلاوت آیاتی چند از چین.
‌چهارشنبه 3 مهر 1392 - 23:14
کبالت3 - کرج - ایران
ای بابا این کتاب بر هر قوم زنده ای که نازل شد و اون رو دستور کار قرار دادن اون قوم یا تبدیل به زنده های مرده شدن یا تبدیل به مرده های زنده کش شدن حالا خیرش برای اموات چی باشه الله اعلم کبلائی.
‌پنجشنبه 4 مهر 1392 - 04:53
عقل وهوش - اصفهان - ایران
سلفی اگر ما قرآن نمیخوانیم به قول تو شما هم که میخوانی و هدایت نمیشی وهنوز مثل اسلافت نادان هستی در قرآن سوره توبه نخواندی که خدا به پیامبر میفرماید هرگز برای منافقان وقتی میمیرند نماز میت نخوان و بالای سر قبر شان نایست آخر نادان اگر ایستادن پیامبر بالای سر اموات مومنین فضیلتی برای کسی نبود که منافقان را خدا اینگونه محروم نمیکرد ثانیا مگر بعد از جنگ احد که مسلمانان برای کشتگان خود عزاداری میکردند پیامبر خدا برای حمزه سیدالشهدا نگریست وگفت امروز او کسی را ندارد که برای او عزاداری نماید وفرمان داد گروهی از مومنین برایش عزاداری کردند امام حسین علیه السلام را هم هر وقت در خردسالی بغل مینمود برایش میگریست ومیفرمود جبرئیل به من گفته که در کربلا وچگونه به شهادت میرسد واین وعده خداست واز همانجا او را سرور جوانان اهل بهشت نامید حالا شما سلفی های فرزندان بنی امیه که همه به زور شمشیر ونه از روی تعقل واندیشه و میل باطنی اسلام آوردین میخواهید اسلام و قرآن را برای اهل بیت پیامبرتان تفسیر کنید منافقین مرتد
‌پنجشنبه 4 مهر 1392 - 08:52
Roya Persian - شهرکرد - ابران
هندی ها و بعضی چینی ها بت هاشون صدا دارن یعنی یه دستگاه هست که مرتب یه جمله رو تکرار میکنه مثل دعا ، در منزلشون بت هاشون به برق وصله و این صدا رو پخش میکنن در شبانه روز ، احتمالا به هندی ها نگاه کردن و این ابتکار رو برای ایرانی ها زدن !
‌پنجشنبه 4 مهر 1392 - 11:40
khodaye khodayan - استکهلم - سوئد
خیلی‌ باحاله، وقتی‌ غروب میری قبرستون، یه دفعه از قبر صدای قرآن بیاد، یه ربات چینی‌ هم بیاد خرما پخش کنه، یه اشتباه فنی‌ هم پیش بیاد و به جای قرآن آهنگ شهر مردگان مایکل جکسون پخش بشه. چه حالی‌ میده پسر.
‌پنجشنبه 4 مهر 1392 - 11:46
سلطنت طلب - ابوظبی - امارات متحده عربی
عقل و هوش اصفهان . چرا داری میسوزی بعدش هم اصلا و ابدا این چیزهای که بیان کردی حقیقت ندارد از اخوند نقل قول نکن بلکه خودت برو تحقیق کن و قران رو با معانی درست ان بخون هیچ وقت و هیچ جا هم پیامبر برای کسی نوحه سرای و عزا داری نکرده و صحابه پس از شهادت برادرانشان ماتم و عزا داری نکردند بلکه برای انان طلب مغفرت کرده اند و به زندگی خویش ادامه میدادند شما تقویم کشور رو نگاه کن دوماه از سال رو اخوندا تعطیل کردن به بهانه عزا و ماتم و جشن و تولد امامان تا از این راه اقتصاد کشور رو فلج کنند
‌پنجشنبه 4 مهر 1392 - 11:50
دبل چاکلت - شیراز - ایران
عقل وهوش - اصفهان - ایران. جواب این به اصطلاح سلطنت طلب رو نده! این حتی اسمش با مسلکش جور نیست!!! معلومه که واسه تحریک و دو به هم زنی پست میذاره!
‌پنجشنبه 4 مهر 1392 - 12:05
مانفرد - ایران - ایران
احمقهایی که اونهارو میخرند زیادند
‌پنجشنبه 4 مهر 1392 - 20:07
همسایه دکتر شریعتی - ایران - ایران
چه بامزه! ببینم لیدی گاگاشو ندارن؟
‌پنجشنبه 4 مهر 1392 - 22:25
ناچار - شیراز - ایران
تاراز - لیدز - انگلستان , وای که چقدر به کامنت شما خندیدم . لایک
جمعه 5 مهر 1392 - 00:05
ناچار - شیراز - ایران
تاراز - لیدز - انگلستان , وای که چقدر به کامنت شما خندیدم . لایک
جمعه 5 مهر 1392 - 00:05
kolah-ghermezi - ونکوور - کانادا
سلطنت طلب - ابوظبی - امارات متحده عربی,,, کور خوندی که بتونی‌ بین ایرانیها تفرقه بندازی ،،همتون من جملگی از یه کرباسین،،، هر چی‌ آدم کش،جانی بی‌رحم از همین سنی پاکستان، افغانستان، بخشی از عراق، عربستان،سر انسان رو بی‌ رحمانه از تنشون جدا می‌کنین که شماها حق هستین‌و میرین بهشت،،،،دوست داشتم تو ژاپن بین بچه لات‌های ایرونی بودیاون موقع میدیدی که سورآخ موش رو با برج ال عرب تاق می‌زدید....، گور پدر آخوندا که همشون از جنس شما عربها هستند. راستی‌ ساندیس خورها ساعتی‌ ۷۰۰۰تومن میگیرن تو ساعتی‌ چند درهم میگیری؟؟؟؟ تعجّب می‌کنم که چرا مشروب نمیخورین،،معاویه, یزید همه لوطی و مشروب خور بودن که،،لعنت به همتون.
‌پنجشنبه 4 مهر 1392 - 23:59
Royan - کالیفرنیا - آمریکا
تا یک عده احمق جنس های بنجل چین را نخرند بازار چین رونق پیدا نمیکند از مهر و جانماز و قران چینی بگیر تا کفش و لباس و مداد و پاک کن یعنی واقعا ایرانی که حاضر باشه لباس ساخت چین را بخره ولی لباس تولید ایران را نخرد واقعا وطن فروش است .
جمعه 5 مهر 1392 - 05:15
نظر شما چیست؟