وزیر خارجه بریتانیا: برای بهبود روابط با ایران آماده‌ایم

آقای هیگ گفت که غرب آماده است در صورت تغییر رویه ایران، رفتار خود را تغییر دهد

ویلیام هیگ، وزیر امور خارجه بریتانیا در گفتگوی اختصاصی با بی‌بی‌سی فارسی گفت که سخنان مقامات دولت تازه ایران را مثبت می‌داند و برای بهبود روابط با این کشور آماده است.

آقای هیگ امروز چهارشنبه ۲۵ سپتامبر (۳ مهر) در نیویورک به بهمن کلباسی، خبرنگار ما گفت که آمادگی بریتانیا برای بهبود روابط را در دیدار با محمدجواد ظریف، همتای ایرانی خود به او اطلاع داده است.

او در عین حال افزود: "البته مهم این است که تغییر لحن و تغییر شیوه گفتار ایران، با عمل همراه شود. اقدامهایی که ما بتوانیم به آن پاسخ بدهیم و بقیه دنیا هم متناسب با آنها گام بردارد."

او اظهار امیدواری کرد که کشورهای غربی بتوانند برای یافتن راه حلی دیپلماتیک برای اختلافات موجود با ایران همکاری کنند: "فکر می کنم که می توانیم باهم کار کنیم. خلاصه اینکه تغییر لحن خیلی مهم است ولی کارهای زیادی هم باید انجام شود."

او با اشاره به سخنان حسن روحانی، رئیس جمهور ایران در مورد شفافیت برنامه هسته ای ایران گفت: "ایران می تواند با آژانس بین المللی انرژی اتمی همکاری کند و قطعنامه های شورای امنیت و شورای حکام آژانس را بپذیرد. بنابراین مسائل مشخصی وجود دارد که ایران می تواند انجام دهد تا نشان دهد که تغییری اتفاق افتاده است."

آقای هیگ تأکید کرد که در آن صورت، غرب آمادگی دارد که در پاسخ به عملکرد ایران، رفتار خود را تغییر دهد.

او گفت: "مایلم مردم ایران بدانند که ما ترجیح می دهیم با ایران روابط بهتری داشته باشیم. این به نفع مردم همه کشورهاست. اما برای رسیدن به آنجا، همه باید گام های ملموسی برداریم."

وزیر امور خارجه بریتانیا در پاسخ به سئوالی در مورد احکام قضایی که اخیرا در اروپا برای لغو تحریم های این اتحادیه علیه ایران صادر شده است گفت: "این احکام قضایی درباره افراد مشخص صادر شده اند و نه در مورد سیاست کلی تحریم ها. تصمیم بسیاری از کشورهای جهان از جمله تمام کشورهای اتحادیه اروپا بر این بوده که برنامه هسته ای ایران به اندازه کافی مشکل ایجاد کرده و باید تحریم هایی از این دست وضع کرد."

او گفت که در نشست چند ماه پیش گروه ۱+۵ و ایران در آلماتی، به ایران پیشنهاد داده شده است که در ازای قدم هایی مشخص، تحریم های بین المللی علیه این کشور کاهش پیدا کند: "بنابراین ما نمی گوییم که تنها ایران باید رویه اش را تغییر دهد، می گوییم ما هم آماده ایم به آن واکنش مثبت نشان دهیم. اما تغییرات باید عملی باشد."


بازگشایی سفارت

آقای هیگ در پاسخ به سئوالی در مورد شرایط مورد نظر بریتانیا برای بازگشایی سفارتخانه اش در تهران گفت که لازم است اطمینان یابد که سفارت، می تواند به راحتی کارهای یک سفارت را انجام دهد.

او گفت: "بخشی از کار مستلزم اعتماد سازی در طول زمان است و بخشی از آن بستگی به تضمین هایی دارد که ما لازم داریم. بخشی هم درباره جبران خسارتی است که در حمله به سفارت به اموال و ساختمان سفارت در تهران وارد شد."

آقای هیگ گفت که با طرف ایرانی توافق کرده است که گفتگوها در مورد روابط دو کشور ادامه یابد و مشخص شود که هر کشور چه کارهایی می بایست انجام دهد: "اما همه چیز به بازسازی اعتماد بستگی دارد تا در مورد آینده خاطرمان جمع باشد."

او تأکید کرد که نمی توان تاریخ دقیقی برای بازگشایی سفارتخانه ها تعیین کرد.

+71
رأی دهید
-10

Umna abdolahi - دوبی - امارات متحده
انگلیسی ها همیشه مراقب کاردستی هاشون هستند، ممکنه یک مدتی ازش استفاده نکنن ولی دوباره میرن سروقتشون. روحانیت هم دستساز و دستپرورده انگلیسه و.......
‌چهارشنبه 3 مهر 1392 - 22:58
paksan - آمریکا - آمریکا
روحانی داره اتحاد غرب رو از هم می پاشونه و این کار آسونی نبود و روحانی با یک دیپلماسی درست شروع به باز کردن سرصحبت با زیرقدرتها کرده که زیر مجموعه آمریکا هستند و راه کشوندن و مجبور کردن آمریکا به مذاکره اینه که این زیرقدرتها مثل انگلیس و فرانسه و آلمان رو امیدوار کرد و با تله های اقتصادی آنها رو به کار کردن به ایران تشویق کرد و در عین حال باید از مذاکره با آمریکا هم سخن گفت تا طرفهای اروپایی تشویق بشوند تا قبل از آمریکا به توافقاتی با ایران برسند در زمان خاتمی هم با کارگروهی و سیاسی خاتمی این روند اجرا شد ولی خامنه ای به خاتمی اعتماد نداشت و ترسید ادامه بده وگرنه میشد در آن زمان هم کار رو تموم کرد.تزلزل و ترک ایجاد کردن در زیرشاخه ها فشار بر آمریکا رو برای مذاکره بیشتر میکنه چون اگر مذاکره نکنه تنها میشه که عملی نیست و علت موفقیت تحریمها عمل کردن زیرشاخه ها به وظایفشون و متحد شدن آنها بوده البته شرق آسیا و بقیه هم هستند ولی لایه دوم رو نظر مثبت داشته باشند بقیه لایه ها نظرشون خودبه خود عوض میشه
‌پنجشنبه 4 مهر 1392 - 03:37
davood63 - تهران - ایران
این داستان هم چنان ادامه دارد،،،،،اگر با تمام دنیا رابطه قطع بشه با انگلیس هیچ وقت ،،،( ولی‌ امر ،صاعئب، رهبر، قبله المسلمین ،فرمان روا،،پشتیبان و حمایت کننده دولتهای ایران)
‌پنجشنبه 4 مهر 1392 - 08:31
نظر شما چیست؟
جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.