روس‌ها جنایتکارتر هستند یا آمریکایی‌ها؟

عصر ایران - در آستانه ابتکارات تازه در عرصه دیپلماسی که با تعبیر «نرمش قهرمانانه» از تاییدیه کلیت نظام نیز برخوردار شده و احتمال گشایش گره روابط ایران و آمریکا ، مخالفان این انعطاف سیاهه ای از مظالم امریکا در حق ایران برمی شمرند و می کوشند این اقدام را آرمان ستیزانه و حتی غیر اخلاقی ترسیم کنند که چرا باید با کشوری با آن همه جنایت ، رابطه داشت؟!

حال آن که اگر قرار بر قضاوت بر پایه پیشینه -و نه منافع ملی باشد- کارنامه روسیه (و شوروی) هم سیاه است اما هیچ گاه با استناد به این سابقه روابط دو کشور قطع نشده است.

در روابط ایران و روس نخست دو جنگ تاریخی ایران و روس به یاد می آید که تلخ ترین مواجهه ایرانیان در عصر مدرن با دنیای بیرونی بود که روس ها با توپ آمده بودند و ایران واجد ارتش مجهز و متحدی نبود که از پس مهاجمان برآید و اگر واقع بینانه قضاوت کنیم باید بگوییم چه بسا اگر به همان تسلیم شهرهای قفقاز تن نمی دادیم تمام خاک ایران را توبره می کردند و تا تهران پیش می آمدند.

پس از آن نیز ماجرای رفتار موهن و تحقیر آمیز گریبایدوف قابل ذکر است که در ربودن زنان مسلمان گرجی با توجیه بازگرداندن آنان مشارکت کرد و مردم تحقیر شده در جنگ این یکی را تاب نیاوردند و مثله اش کردند و باز بخت با دربار قاجار یار بود که خود تزار هم می خواست از شر نمایشنامه نویس منتقد حکومت خلاص شود که او را به ماموریت تهران فرستادند و عذرخواهی رسمی هیات ایرانی ( با عضویت و دیپلماسی میرزا تقی خانی که هنوز امیر کبیر نشده بود) را پذیرفتند وگرنه اگر خشم می گرفتند و باز به سوی ایران و به خون خواهی وزیر مختار مقتول می تاختند معلوم نبود چه اتفاقی می افتاد.

این کارنامه چنان سیاه بود که در پی پیروزی بلشویک ها و برافتادن تزار، لنین از لغو قراردادهای ظالمانه گذشته خبر داد و به همین خاطر نگاه ایرانیان به همسایه شمالی تغییر کرد تاجایی که شاعران سرشناسی در ستایش لنین شعر سرودند! با این حال اندک زمانی بعدتر همین لنین متهم به  معامله بر سر میرزا کوچک خان جنگلی شد و همین اتحاد شوروی در دوران جانشین لنین- استالین- وارد خاک ایران شد و آذربایجان را مدتی در تصرف داشت. سالخوردگان آذری ، خاطرات تلخی از توحش نظامیان روس در دوران اشغال آذربایجان دارند.

آنچه در چند سطر زیر می خوانید ، تنها بخشی از جنایات روس هاست:  در 29 ذیحجه سال 1329 هـ.ق سربازان روس که در تبریز مستقر شده بودند برای تعمیر سیم تلفن قصد رفتن به بالای بام شهربانی تبریز را داشتند که با ممانعت یکی از پاسبانان شهربانی تا کسب دستور از مافوق ماجه شدند. بلافاصله افسر روس و چند تن از سربازان به طرف مأموران ایرانی تیراندازی کرده آنها را به قتل رساندند. از این زمان درگیری‌ها در تبریز آغاز شد و مردم دست به مقابله زدند و هجوم گستاخانه روس‌ها را پاسخ گفتند.

درگیری‌ها و خشونت روس‌ها به حدی شدید بود که وزیر مختار ایران در لندن به وزارت خارجه انگلستان گزارش داد که سپاهیان روس در تبریز پانصد زن و کودک را قتل عام کرده‌اند.

 بعد از این کشمکش‌ها بود که روس‌ها چوبه‌های دار را برپا کردند و در روز دهم محرم 1330 هـ.ق، ثقه‌الاسلام تبریزی، مجتهد وطن پرست و مردم دوست آذربایجانی و جمع دیگری از آزادی‌خواهان از جمله خواهرزاده علی میسیو را اعدام کرده و بیرق خود را در بلندترین نقطه شهر نصب کردند.
صحنه اعدام میرزاعلی تبریزی ( ثقةالاسلام ) و گروهی از آزادیخواهان و مجاهدین تبریز توسط قوای متجاوز روسیه در روز عاشورای سال 1330 ه . ق
روس‌ها همزمان با وقایع تبریز، در رشت و انزلی نیز دست به کشتار مردم زدند.
نکراسوف کنسول روس‌ها در رشت تعداد زیادی از آزادی‌خواهان را به کنسولگری احضار و پس از محاکمه فرمایشی آنان را اعدام کرد که اکنون قبر چهار تن از آنان در حیاط بیمارستان پورسینای این شهر قرار دارد.

در جریان جنگ جهانی دوم نیز برغم آن که ایران اعلام بی طرفی کرده بود ، ارتش سرخ روسیه وارد ایران شد و بسیاری از شهرهای ایران را به اشغال خود در آورد.

این روس‌ها بودند که در 29 مارس 1912  حرم مطهر حضرت رضا (ع) را به توپ بستند که بر اثر این اقدام فجیع عده‌ای از مردم و زوار بیگناه ، که در صحن مطهر اجتماع کرده بودند قتل عام شدند.
به توپ بستن مجلس ملی در دوران محمدعلی شاه قاجار نیز توسط ژنرال لیاخوف روسی صورت گرفت که لکه ننگی در تاریخ پارلمانی بود.

خاطره تلخ بعدی مربوط به رفتار شوروی ها در قبال دولت مصدق است. درست است که مادام که استالین زنده بود آمریکایی ها حساب می بردند و یکی از دلایل کودتای 28 مرداد مرگ استالین و احساس گشاده دستی آمریکایی ها ذکر می شود اما قبل از آن با بهانه تراشی های مختلف ذخایر طلای ایران را در اختیار دولت ایران قرار ندادند. کاری که عکس آن را در قبال دولت کودتا انجام دادند.

نوع رابطه حزب توده با اتحاد شوروی نیز طی دهه ها مطرح بود بسیاری بودند که به اتهامات جاسوسی دستگیر و محکوم می شدند و معلوم بود که شوروی از مداخله در امور ایران دست بردار نیست.

از نمونه های بعد از انقلاب که می توانست  روابط ایران و شوروی را دستخوش تلاطم و خشم و نفرت کند اما نکرد تحویل سلاح های روسی به عراق بود که رسما و علنا در جنگ با ایران قرار داشت. تا جایی که در یکی از دیدارهای آیت الله هاشمی رفسنجانی و سفیر شوروی در تهران آقای هاشمی به صراحت به او می گوید: « موشک های شماست که بر سر مردم ما می ریزد.»
یکی از موشک های اسکاد روسی رژیم صدامدر کنار همه اینها ماهیت الحادی و ضدخدایی حکومت شوروی بود که آشکارا با نگاه مذهبی جامعه و حکومت جمهوری اسلامی در تعارض بود اما مانع از گسترش روابط نشد. در حال حاضر نیز بحث رژیم حقوقی دریای خزر مطرح است که روسیه و متحدان آشکارا برآنند سهم ایران را تقلیل دهند.
ماجرای نیروگاه اتمی بوشهر نیز از جمله مظالم روس ها به ایرانیان است که ربع قرن پول و انواع امتیازات را از ایران گرفتند تا یک نیروگاه تحویل دهند!

به این موارد امضای روسیه پای قطعنامه های تحریم شورای امنیت سازمان ملل و تحویل ندادن موشک های اس 300 برای تقویت سامانه دفاعی را اضافه کنید. این سیاهه اما سبب نشده که گفت و گویی میان سران ایران و روسیه درنگیرد و روابط قطع شود و کسی بگوید نباید با جنایتکاران روس، دست داد ؛ آن هم روسیه ای که سابقه و کارنامه ای سیاه تر و جنایت بار تر از آمریکا دارد.

با نگاه تاریخی و ارزشی با این پیشینه جایی برای رابطه و گفت و گو با روسیه نمی ماند اما ماند و توسعه یافت. به یک دلیل ساده: منافع ملی.

پای منافع ملی در میان باشد هر کنش و اتفاقی شدنی است مشروط به این که مذاکره کننده نمایندگی و صلاحیت داشته باشد و البته با فن گفت وگو آشنا حال طرف مقابل می خواهد روسیه باشد یا آمریکا یا هر کشور دیگر.

+163
رأی دهید
-8

MartinT - هایدلبرگ - آلمان
روس‌ها از منفورترین و متجاوز‌ترین حیوانات در تاریخ ایرانزمین هستند
‌چهارشنبه 3 مهر 1392 - 16:10
tony24 - سءول - کره جنوبی
ﺍﺯ ﻣﺎﺳﺖ ﮐﻪ ﺑﺮﺍﯼ ﻣﺎﺳﺖ ! ﺣﺘﻤﺎ ﻣﺮﺩﻡ ﻫﻢ ﺯﻣﺎﻧﻪ ﺍﻋﺪﺍﻣﻬﺎ ﻭﺍﯾﺴﺘﺎﺩﻩ ﺑﻮﺩﻧﺪ ﻭ ﻧﮕﺎﻩﻣﯽ‌ﮐﺮﺩﻧﺪ ﮐﺠﺎﯼ ﺗﺎﺭﯾﺦ ﻣﺎ ﭘﺮاﻓﺘﺨﺎﺭﻩ .
‌چهارشنبه 3 مهر 1392 - 16:17
مهرداد2538 - تهران - ایران
از آمریکایی و یهودی و انگلیسی توی دنیا رذلتر وجود ندارد.
‌چهارشنبه 3 مهر 1392 - 16:21
Madacto - ملبورن - استرالیا
دوقوم خیانتهای بسیار به ایران وایرانی روا داشتند یکی اعراب ودیگری روسها چه بسا روسها حتی نسبت به ملت خود هم خاین هستنددر حال حاضر هم تمام کشورهایی که دیکتاتوری هستند وارامش دنیا رابه هم ریخته اند ازطرف روسیه حمایت میشوندمثل ایران ،کره شمالی،ونزویلا وسوریه
‌چهارشنبه 3 مهر 1392 - 16:53
پلنگ پیر - دبی - امارات
سر تا پا همه یک کرباسن
‌چهارشنبه 3 مهر 1392 - 17:08
oshtoleshang - مشهد - ايران
مهرداد 2538- چرا وجود داره و اون هم روس ها هستند. روس ها هر جا پا گذاشتن بدبختی و فقر و نکبت با خودشون آوردن
‌چهارشنبه 3 مهر 1392 - 17:37
Afshin London - لندن - انگلستان
مهرداد2538 - تهران - ایران- خوب سرتون را کردید توی برف ..... همین روسها بودند که بیش از چهارصدهزار چچن را کشتند و شما نادانان اشاره ای هم به آن نکردید
‌چهارشنبه 3 مهر 1392 - 17:28
vatanam hran - ایران - ایران
آمریکا ازانگلیس بدتر ، انگلیس ازآمریکابدتر و شوروی از هردوبدتر. ازفرمایشات خمینی کبیر
‌چهارشنبه 3 مهر 1392 - 17:53
شاهنشاه روحت شاد - تهران - ایران
روس‌های روباه
‌چهارشنبه 3 مهر 1392 - 19:02
iSam - لندن - انگلستان
مهرداد2538 - تهران - ایران. آره تو راست میگی، روسها و کمونیستهای .. خوبن و تو یکی خوب میفهمی عمو.
‌چهارشنبه 3 مهر 1392 - 19:10
کبالت3 - کرج - ایران
تلخ روزگار اینکه در هنگام اعدام ثقته الاسلام مقارن با ظهر عاشورا تعدادی از مجاهدین از زنجیر زنان و سینه زنان حسینی خواستند به منظور جلوگیری از اعدام ثقته الاسلام و سایر مشروطه خواهان به محل اعدام بروند که با مخالفت هیئات سینه زن مواجه وبه آنان گفتند امروز روز حسین است و ما عزادار حسینیم کار حتی به کتک زدن مجاهدین هم کشید و ساعتی بعد یک سو جنازه مجاهدین بر بالای دار روسها بود و خیل عزاداران حسین در سوی دیگر قمه بر فرق و زنجیر بر سینه از برای حسین میزدند.
‌چهارشنبه 3 مهر 1392 - 19:18
تن‌ تن‌ و میلو - دویسبورگ - آلمان
ما نعره مرگ بر آمریکا سر میدهیم ، اما برای رسیدن به آمریکا و گرفتن گرین کارت سر و دست می‌شکنیم. از طرف دیگر هرگز مرگ بر روسیه نگفتیم و همیشه از روسها و فرهنگشان و کشور روسیه متنفر هستیم (بجز توده اییهای سر سپرده).
‌چهارشنبه 3 مهر 1392 - 19:30
Dracula - ترانسیلوانیا - رومانی
روسیه کثبفترین و جنایتکارترین دولت و حکومت رو داشته.شکنجه،ترور و نبود آزادی های ابتدایی مثل آزادی بیان توش رواج کامل رو داره...در مقابل آمریکا کشوری هست که به هر کجای دنیا رفت اونجا رو آباد و مترقی کرد...نمونش ژاپن،تایوان،کره جنوبی و آلمان غربی سابق...اینها رو مقایسه کنید با جاهایی که روسیه روش نظارت داشت (آلمان شرقی سابق و کلا کشورهای شرق اروپا که هنوز که هنوزه فقیر عقب مونده هستن نسبت بع غرب و شمال) و کره شمالی. کسی نموتونه منکر وجود داشتن آزادی بیان ، حقوق بشر و دموکراسی در آمریکا بشه.قلب علمی و صعنتی دنیا آمریکاست و خدمات زیادی به بشریت کرده و میکنه کلا اصلا با هم قابل مقایسه نیستن.اما روسیه کشور مستبد و عقب مونده ایه که فقط از راه باج گیری از بقیه کشورهای دنیا به هر قیمت به بقا ادامه میده.
‌چهارشنبه 3 مهر 1392 - 19:31
iranPowerful - ایران - ایران قدرتمند
هم آمریکا جنایتکاره و هم روسیه...همین و اسرائیل هم همین طور...والا...
‌چهارشنبه 3 مهر 1392 - 19:58
سردار سپهبد - آمستردام - هلند
همه کارهاشون بد بود جز اینکه ثقه‌الاسلام تبریزی رو اعدام کردند چون هرچی بود آخوند بود. روسها به ایران هم در زمان جنگ اسلحه و مهمات میدادند چون توپخانه ارتش ایران در زمان شاه ترکیبی بود از سلاحهای آمریکایی و انگلیسی و روسی.
‌چهارشنبه 3 مهر 1392 - 20:17
تیردادسورنا - ایران - ایران
مهرداد2538 - تهران - ایران خجالت هم خوب چیزیه هیچ قومی به اندازه روسها به مردم و کشور ما ظلم نکرده با اینکه با دین میانه ای ندارم ولی صدها بار بر روان ثقةالاسلام این بزرگمرد که در مقابل روسهای رذل ایستاد درود میفرستم نابودباد روسیه
‌چهارشنبه 3 مهر 1392 - 20:39
vahid.sharifi - ونكوور - كانادا
بهم فحش ندید نمیشه؟! بیماری روانی‌ دارید؟؟؟
‌چهارشنبه 3 مهر 1392 - 21:07
تیردادسورنا - ایران - ایران
روسها ذاتا مردم قسی القلب و بیرحمند مافیاهای تمام دنیا از مافیای روس حساب میبرند اردوگاه آشویتز در مقابل اردوگاههای کار اجباری شوروی عددی محسوب نمیشود معمولا مزدوران و ساندیسخورهای رژیم و توده ایهای بی وطن از هواداران سرسخت روسیه هستند
‌چهارشنبه 3 مهر 1392 - 20:28
faranak-montreal - مونترال - کانادا
ashghaltar kasiftar از زنها و مردهای روس ما ندیدم مخصوصن اینجا , با همه میران الا خاجه حافظ , حسود و و velengo واز , یک روز یکیشون به من گفت نباید کانادا مهاجر از ایران بیاره وگرنه اونها اینجا هم انقلاب میکنن و احمدی نژاد را میران, اینجا . من هم گفتم من هم فکر میکنم نباید از روس و کشورهای جدا شده از روس مهاجر بیاره چون میشه کانادا اولی صادر کننده زنهای فاحشه , چون احمقا که نوبوقی ندارن جز ماتیک زدن تو خیابون دوره افتادن ,کانادا اره به دست هندیها و چینیها و ایرانیها اداره میشه . یک کلیپ از تهران گذاشتم چون فکر میکردن ایران بییابونه , کسفاتا اصلان نگاه نمیکردن , از حسادت سره کلاس فرانسه . والی خودشون صبح تا شب طرز تهیه وتکا خانگی را داشتن به بدبخت مهاجرای دیگه یاد میدادن
‌چهارشنبه 3 مهر 1392 - 21:13
بت شکن - مونترال - کانادا
لقبی به جای و درست روس منحوس!!! ننگ بر آن‌ دسته از ایرانیانی که هنوز زیر پرچم کمونیستی روس منحوس و چین و کره شمالی‌ و کوبا و و و و سینه میزنند!!
‌چهارشنبه 3 مهر 1392 - 21:57
Royan - کالیفرنیا - آمریکا
اینها که دشمن هستند و بیگانه از از دشمن انتظار دیگه‌ای نباید داشت از همه جنایت کار تر جمهوری اسلامی است که میگه ایرانی‌ است ولی‌ بتدریج در حال نسل کسی‌ ایران و ایرانی‌ است آیا با این مقالات و با نشان دادن جنایت آمریکا و روسیه قصد دارید جنایت نظام اسلامی را توجیح می‌کنید یا بهتر بود می‌نوشتید روس‌ها جنایتکارتر هستند یا آمریکایی‌ها یاجمهوری اسلامی.
‌چهارشنبه 3 مهر 1392 - 22:06
taghebostan - فرانکفورت - آلمان
دست تو تا آرنج بکنی‌ تو عسل و بکنی‌ تو دهان روسها عسل‌ها را میخورند که هیچ دستت را هم گاز میگیرند
‌پنجشنبه 4 مهر 1392 - 00:35
raisjomhur - مشهد - ايران
همه کشور ها در طول تاریخ مرتکب جنایت شده اند نادر شاه افشار که این همه به او افتخار میکنیم جنایاتش در هند کم نبود جنایات مغول و اسکندر تا محمود افغان و اغا محمد خان قاجار و خیلی های دیگر و در عصر حاضر هم جنایات شوروی سابق و المان نازی و.. در کل باید از گذشته عبور کرد و درس عبرت گرفت و اینده را پیش رو دید
‌چهارشنبه 3 مهر 1392 - 23:26
ba ham bashim - آذربایجان - ایران
نتیجه یک آمارگیریِ اگر اشتباه نکنم حدود سه سال پیش در روسیه و بعد از فروپاشی شوروی انجام داده بودند یا زن جوان هر ده نفر حاضر بودند که برای مبلغ یک دلار تن‌ به فحشا بدهند، جوانان یا مردانشان در همان آمارگیری حاضر بودند برای دلار دست به قتل ببرند.
‌پنجشنبه 4 مهر 1392 - 02:12
فريادزيره آب - اهواز - ایران
مرگ بررهبر؛بازم مثل همیشه بسیجی هاحرفی برای گفتن ندارند
‌پنجشنبه 4 مهر 1392 - 05:02
romano - تهران - ایران
جنگهای ایران و روس 25 سال طول کشید و ایرانیها پدرشون رو در آوردند و بسیار شجاعانه جنگیدند مشکل شاه وقت بود که حتی در این 25 سال یکبار هم وقت ترک حرم سرا و زنهاش رو نداشت. نکته‌ دیگه اینکه ایران از چهار طرف در حال جنگ بود انگلیس از جنوب (بیشتر حمله روسها همزمان با حمله انگلیسها یا عثمانی شروع می‌شد چهار بار شانسشون رو برای فتح ایران آزمایش کردند اونهم در تاریخ قاجار!) عثمانی از غرب (که عثمانی تا شمال آفریقا و نصف اروپا رفت ولی با جانفشانی مردان ایران از طرف شرق باز موند نتیجه اینکه روسها و اروپاییها باید دست بوس ایرانیها باشند وگرنه الان اسم همشون عثمان بود! چون ایران سر مار عثمانی رو 600 سال از شرق زد و زهرشو کم کرد) و حمله قبایل وحشی افغان و ازبک از شرق. برای مقایسه قدرت و جانفشانی پدرانتون همین که هند براحتی مستعمره انگلیس شد اما ایران نشد چین مستعمره انگلیس شد و ژاپنیها 20 میلیون چینی کشتن اما ایران نشد و جالبه بدونید جمعیت ایران تا 1900 میلادی 10 میلیون نفر بوده با 93% جمعیت روستایی و شاید جمعا 10000 تفنگ! ادامه ...
‌پنجشنبه 4 مهر 1392 - 11:46
romano - تهران - ایران
آیا شما ملتی رو موفقتر از ایرانیها در دفاع از خودشون می شناسید بگید ما هم یاد بگیریم ما نه تو جزیره بودیم مثل انگلیس نه سرمای سیبری ازمون محافظت می‌کرده ما حملات یونان و نهایتا اسکندر (تنها دلیل اسکندر بزرگ نامیدنش شکست هخامنشی بوده اینه بعد از 2000 سال فیلم 300 می‌سازه چون بزرگترین کار دنیای باستان یونان بوده اونم تنها برای 12. سال ما که کل دنیا رو داشتیم یکی از کشورهای اطرافمون با احترام و حرمت در موردمون می‌گه یا خیر یک عده طفیلی بیخاصیت اطرافمون رو گرفتن)، روم، عرب، عصر بربرهای مغولی و گورکانی، عثمانی ، قبایل وحشی و مناطق عاری از تمدن اطراف، پرتغالیها، انگلیس، روسیه تزاری و کمونیستی، صدام و حمایت دنیا، آمریکا (جنگهای داخلی بماند) فقط مونده خواجه حافظ شیرازی قصد جنگ و تجاوز کنه که اونم طفل معصوم عاشق بود و از خودمون. آیا بجز شهر سوزی خشایار که به تلافی سوزاندن سه شهر ایران و حمله نادر به دهلی که سه بار نامه محترمانه نوشت موردی از قتل و تجاوز و شهر سوزی رو در تاریخ ایران می‌بینید (اگر بود چندتا 300 می‌ساختن) ما ایرانی هستیم فرزند سورن، صلاح الدین ایوبی، کاوه بهر صورت موندیم تا الان!
‌پنجشنبه 4 مهر 1392 - 12:04
romano - تهران - ایران
جناب raisjomhur - مشهد -نادر شاه 3 بار به محمد شاه گورکانی نامه نوشت که قاتلان افغان مردم ایران رو به ایران برگردونه و اونها نماینده ایران رو کشتند و جمله معروف نادر می‌آیم و اخته‌ات می‌کنم! و رفت و با سپاه 12 هزار نفری (که مانند سپاه پاسداران فعلی شما نبودند) لشکر 110000 نفری را شکست داد پس از آنهم شهر را به مردم برگرداند و محمد شاه را بجای خود برگرداند (البته اخته‌اش هم کرد).
‌پنجشنبه 4 مهر 1392 - 12:13
shahramareia - تهران - ایران
بی شک روسها
‌پنجشنبه 4 مهر 1392 - 13:20
Azadi-Namur-Belgique - نمور - بلژیک
Madacto - ملبورن - استرالیا من کاملن با شما موافقم چون روسیه یه کشور دیکتاتوری هست و به همین دلیل از کشورهای دیکتاتوری دفاع میکند از قدیم گفتند که کبوتر با کبوتر باز با باز کند همجنس با همجنس پرواز ...ولی چیزی که جالبه این دولتمردان ما برای گرفتن گرین کارت سرو دست میشکنند چون خودشان میدانند که روسیه چه کشور کثیف و لجنی هست ........
‌پنجشنبه 4 مهر 1392 - 13:06
ba ham bashim - آذربایجان - ایران
romano - تهران - ایران. آفرین به شما و خیلی‌ ممنون از اطلاعات خوب و لازمی که داده بودید. از شما بیشتر بخوانیم و یاد بگیریم. خیلی‌ از هموطنان از این حقایق غافل هستند و آنها را غلو و اغراق آمیز می‌دانند در حالی‌ که خیلی‌ داستان‌ها هست که ما باید بدانیم و واقف باشیم که هر فرهنگ یا هر ملت دیگری بود حالا قرنها بود که از تاریخ ناپدید شده بود و حالا داستانی بیش نبود. اما ایران سقوط و انقراض صدها قدرت دیگر را مشاهده کرده است ولی‌ خود همچنان برقرار است و خواهد بود. باز هم ممنون از شما. اطلاعات مفیدی بود. خوش باشید.
‌پنجشنبه 4 مهر 1392 - 16:15
Atabay2021 - خوی - ایران
از توحش روس ها همین بس که کشتار اهالی بوسنی و کوزوو و قره باغ تحت حمایت مستقیم و غیر مستقیم اینها بود روس ها و فر انسوی ها در هر نقطه از جهان از مسیحی ها (هر شاخه ای از آنها) در مقابل مسلمانان بدون هیچ توجیهی و به هر شکلی حمایت می کنند.
‌پنجشنبه 4 مهر 1392 - 20:05
berdia - تهران - تهران
دوزدترین مردم دنیا روسها هستند
‌پنجشنبه 4 مهر 1392 - 22:37
razmandeh - استکهلم - سوئد
نه شرقی‌ نه غربی فیقط جمهوری اسلامی جنایت کاره !!!!
جمعه 5 مهر 1392 - 05:50
pauline - مسکو - روسیه
دولت روسیه دولت کثیفی است ولی مردم روسیه بسیار مردم خوبی هستند . آمار جرم و جنایت در روسیه خیلی پایین تر از آمریکاست . من سالهاست اینجا زندگی می کنم و هیچ بدی از مردم اینجا ندیدم
جمعه 5 مهر 1392 - 06:30
kamran631 - لیون - فرانسه
هم روسیه جنایت کار هست و هم آمریکا، ولی‌ برای کشور ما روسیه همیشه یک فاجعهٔ بوده، فقط نگاه کنید به اونچه که این روسیه ملعون به سر کشور ما در یک قرن اخیر آوردند. هر جا هم که قدم نحس خودشون رو گذشتند، به جز بدبختی و نکبت چیزی برای مردم اون کشور نداشتند. نگاه کنید به اروپای شرقی‌ قبل و بعد از سلطه اتحاد جماهیر شوروی !
جمعه 5 مهر 1392 - 10:27
مجیدخان - تهران - ایران
با درود:این مزدور روش نشده بنویسه منافع حکومت ان قلابی و جیره خواران بی سر و پایش.در عوض نوشته منافع ملی که باید خواند:خیانت ملی. کدوم نیروی متجاوز بیگانه ای نسبت به آن یکی ارجحیت داره.همشون دروغگو و غارتگر و دزد هستند .امریکایی ها کدوم خیر رو برای ما خواستن.35 ساله که در ظاهر دشمن و در باطن دوست و مشوق و خط دهنده ی آخوندها هستن.دیپلماسی خائن ایران هم فقط به منافع طبقه ای خودش فکر میکنه و مثل فتحعلیشاه قاجار حاضره تن به هر رذالتی بده تا سرکار بمونه .چطور جنگ طلبان امریکایی تونستن در زمان بوش پدر و پسر جنگ علیه صدام رو راه بندازن اما به قول خودشون با این همه مدرک از ایران هسته ای نمی تونن چنین کاری با ایران بکنن. مسلما می تونن ولی نمی خوان چون منافعشون بهتر از حالت عادی داره تامین می شه.خداوند ما رو از دیو جنگ و قحطی و دروغ در امان بداره.و هرچه زودتر ما رو بیدارکنه تا سرنوشتمون رو بدست بگیریم و دوست و دشمن رو بهتر بشناسیم و بهتر منافع ملی مون را حفظ کنیم.
جمعه 5 مهر 1392 - 14:36
tashtar12 - بلینگهام - ایالات متحده آمریکا
romano - تهران - ایران - هم میهن گرامی. استقلال تاریخی ایران همه اش هم روی اراده ملی یا مبارزه و کاردانی نبود. در تاریخ کرارا شد که روسها و یا عثمانی ها بخش هائی از میهن ما را اشغال کردند بعد به هر دلیلی رهای کردند ما نه در هنگام اشغال و نه در هنگام رها کردن نیروئی برای مقابله نداشتیم. هنگام جنگ روس و ایران در هیج حائی ذکر نشده است که ایران همزان با چند قدرت برزگ می جنگید. لطفا اگر مدرکی دارید مارا روشن کنید. اما روسیه در همزمان در دو حبهه علیه ایران و عثمانی می جنگید . چون ایران به درستی ضعیف دانست لذا در این جبهه سربازان کمتری فرستاد. نسبت نیروهای ایران به روس 4 یا 5 به یک بود. در بی مصرفی فتحعلی شاه و شجاعت و مردانگی عباس میرزا که بحثی نیست اما باخت ما به اینها آن قدر مریوط نبود. ما اشکال ساختاری داشتیم. روسیه ارتشی نسبتا مدرن داشت ولی ما ارتشی قبیله ای و عشیر ه ای داشتیم. حال فتحعلی شاه 6 تا ضیغه کمتر هم می کرد فرقی نداشت. پاینده ایران
شنبه 6 مهر 1392 - 23:55
tashtar12 - بلینگهام - ایالات متحده آمریکا
سردار سپهبد - آمستردام - هلند- هم میهن برایت متاسفم. در هلند مهد آزادی زندگی می کنید. اما می گوئید روسها مرحوم ثقه الاسلام را کشتد کار بدی نکردند چون آن میهن دورست بلاخره ملا بود. نخست جان انسان ارزنده است. به دلیل آنکه شما یا من از کسانی خوشمان نمی آید نباید آنها را مهدور الدم دانست. دویم روسهای و وحشی و اشغال گر شاد روان ثقه الاسلام را به خاطر آخوند بودنش که بر دار نکشید نلکه آن آذربایجانی غیور را برای ایرانی و میهن خواه بودنش کشتند. سویم هیچکس مانند شادروان کسروی پته آخوند جماعت را روی آب نریخت. اما کسروی بک محقق بود یک آزاده بود یک مرد بود. علیرغم دشمنی با آخوند جماعت هر جا هر ملائی انسانیت و میهن خواهی و آزادگی نشان داد کسروی بزرگ هم او را ستود (منجمله همین ثقه الاسلام تبریزی را). من هم از آخوند جماعت خوشم نمی آید اما ترجیح می دهم مانند کسروی منصف باشم. پاینده ایران
یکشنبه 7 مهر 1392 - 00:10
marde azad - تهران - ایران
vahid.sharifi - ونکوور - کانادا راست میگی خداییش زشته به هم احترام بزارید
دوشنبه 8 مهر 1392 - 23:26
hamidla - هامبورگ - المان
زدن ایرباس با موشک و مدال دادن به ناخدا آن ناو که یادتون هست!. داستانهای ویتنام و همین عراق رو بگم که....
‌سه شنبه 9 مهر 1392 - 08:45
نظر شما چیست؟
جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.