نامه مادر ستار بهشتی به بان کی مون همزمان با سفر روحانی

گوهر عشقی مادر ستار بهشتی، وبلاگ نویس منتقد که در دوران بازداشت جان سپرددر پی سفر حسن روحانی رئیس جمهور ایران به نیویورک، گوهر عشقی مادر ستار بهشتی، وبلاگ نویس منتقد دولت که در دوران بازداشت جان سپرد، در نامه‌ای به بان کی مون دبیر کل سازمان ملل از او خواست تا با صحبت با آقای روحانی، برای رسیدگی عادلانه به پرونده کشته شدن فرزندش‌ تلاش کند.

به گزارش سحام نیوز، خانم عشقی در بخشی از این نامه با اشاره به فشارها‌یی که پس از مرگ فرزند وی بر او و خانواده اش اعمال شده، کلیک نوشته است: "عدم پاسخگویی مراکز قدرت و همچنین اذیت و آزارهای مکرر امنیتی برای ما و خانواده مان، این مادر دردمند و زجر کشیده را بر آن داشت تا طی این مکاتبه از شما عاجزانه تقاضا نماید در دیدارهای خود با ایشان، تقاضا نمایید که وضعیت دردناک خانواده ما را پیگیری و قدمی راسخ برای دفاع از حقوق مظلومان در مقام ریاست جمهوری اسلامی ایران در کشور خود بردارند."

ستار بهشتی، ٣٢ ساله، در آبان‌ماه سال گذشته توسط پلیس فتا، مسئول کشف و پیگیری جرایم سایبری، بازداشت و به دلیل فعالیت هایش در شبکه های اجتماعی، به "اقدام علیه امنیت ملی" متهم شد. او در جریان بازداشت مورد ضرب و شتم شدید قرار گرفت و جان داد سپس، و در گورستان رباط کریم، محل زندگی اش، به خاک سپرده شد.

کمی پس از درگذشت او، گروهی از زندانیان سیاسی ایران که ستار بهشتی مدتی را در کنار آنان در زندان سپری کرده بود، با انتشار نامه‌ای گواهی دادند که ستار بهشتی مورد شکنجه قرار گرفته است.

اعضای خانواده ستار بهشتی، پیشتر گفته بودند هنگام دفن جسد وی آثار کبودی را در بخش هایی از بدنش مشاهده کرده اند. متعاقب آن، غلامحسین محسنی اژه ای نیز در اظهار نظری در همین زمینه، وجود ضربه و کبودی بر بدن او را تایید کرد.

مادر ستار بهشتی در بخشی از نامه خود به بان کی مون، با انتقاد از عدم رسیدگی به پیگیری‌های او در خصوص مرگ فرزندش نوشته است: "اینجانب شرمسارم که مسئولین قضایی و امنیتی کشورم، به حق طبیعی من رسیدگی نمی کنند و هیچ راهی برای من باقی نگذارده اند تا دست به مکاتبه با آن مقامات محترم ببرم و شما را به دادخواهی از خویش فرا بخوانم."

وی افزوده: "لازم به ذکر است که نه تنها به داد ما رسیدگی نکردند، بلکه با تهدیدات فزاینده امنیتی خانواده و دخترم (سحر بهشتی) عرصه زندگی عادی و روزانه را نیز بر ما تنگ کرده اند."

مرگ ستار بهشتی در دوران بازداشت، واکنش‌های مختلفی را در ایران کلیک در پی داشت. علی مطهری از نمایندگان تهران در مجلس، مرگ ستار بهشتی در زندان را "سوء تدبیر" و "آسیب به نظام اسلامی" توصیف کرد و گفت که "رفتار خشونت آمیز در زندان" که منجر به مرگ او شده، مصداق "شکنجه" است.

مصطفی نجار وزیر سابق کشور نیز، هنگام حضور در مجلس برای توضیح در خصوص این پرونده، در پاسخ به گفته‌های آقای مطهری که خواستار عذرخواهی از خانواده ستار بهشتی شده بود، افزود: "عذرخواهی ساده چه مشکلی را حل می‌کند؟ شاید لازم باشد فراتر عمل شود و اگر ثابت شود تخلفی صورت گرفته با متخلف و مقصر برخورد لازم صورت گیرد."

به گزارش منابع خبری، برای متهم به قتل ستار بهشتی، که به گفته مادر آقای بهشتی از خانواده این زندانی "طلب حلالیت" کرده، قرار مجرمیت برای "قتل غیر عمد" صادر شده است.

+136
رأی دهید
-2

datis - سن دیگو - امریکا
بنده خدا روحانیم تهش به اینا وصله، خاتمی ۸ سال گولتون زد براتون درس عبرت نشد، این کلا بسرا با وضعیت سوریه و با مشکلات اقتصادی تو ایران ترسیدن فهمیدن باید یه کم آزادی بدن، حالا همتون فکر می‌کنید این حسن کلید واقعا کلید......این از همشون....ر
‌سه شنبه 2 مهر 1392 - 19:11
agha_ehsan - تهران - ایران
تو ایران نباید کسی به رهبر فحش و بد و بیا بگه. وگرنه لت و پارش می کنن. این قانونه. خب بفهمین. ستار هم کلی اخطار گرفت و تازه بدتر هم شد و آخرش زبون سرخش سر سبزشو به باد داد. به نظر من خریت از خودش بوده مردک ابله.
‌چهارشنبه 3 مهر 1392 - 23:13
zavareh - رودسر - ایران
agha_ehsan - تهران - ایران - ستار نه قاتل بود و نه از دیوار کسی‌ بالا رفته بود. برعکس او جوان نجیب و کارگر شریفی بود که نان آور مادر پیرش بود. هیچ بهانه‌ای کشتن انسانی‌ بیگناه را آن هم با این وضعیت فجیح توجیه نمیکند. حالا می‌خواهد توهین به رهبرتان باشد و یا دین پلیدی را که او به شایستگی نمایندگی اش را می‌کند.
جمعه 5 مهر 1392 - 18:49
نظر شما چیست؟
جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.