تحریم سخنرانی روحانی در سازمان ملل از سوی نمایندگان اسرائیل

خروج هیئت نمایندگی آمریکا از مجمع عمومی در زمان سخنرانی احمدی‌نژاد در سال ۲۰۱۰

همزمان با آغاز به کار مجمع عمومی سازمان ملل متحد در نیویورک و حضور حسن روحانی رئیس جمهور ایران، دولتمردان اسرائیل ضمن آن که با ناخشنودی عمیق از آغوش گشاده غرب به سوی ایران گلایه می‌کنند، بلکه اسرائیل تایید کرد که نمایندگانش در سازمان ملل سخنرانی حسن روحانی را تحریم می‌کنند.

رسانه‌های اسرائیلی روز سه‌شنبه، دوم مهر، خبر دادند که سفیر و اعضای هیئت نمایندگی سیاسی این کشور همراه با یک وزیر ارشد اسرائیلی که به مجمع عمومی سازمان ملل متحد اعزام شده، در زمان سخنرانی آقای روحانی از تالار بیرون خواهند رفت.

قرار است رئیس جمهوری ایران شامگاه سه‌شنبه، دوم مهر، به وقت نیویورک و چند ساعت پس از نطق باراک اوباما در شصت و هشتمین مجمع عمومی سازمان ملل متحد سخنرانی کند.

هیئت نمایندگی اسرائیل در سال‌های گذشته همانند همتایان خود از بسیاری از کشورهای غربی، حضور در سخنرانی‌های محمود احمدی‌نژاد، رئیس جمهوری پیشین ایران، را به دلیل اظهارات ضد اسرائیلی او و انکار هولوکاست از سوی او تحریم می‌کرد.

اعلام قصد سفیر و هیئت اسرائیلی برای ترک تالار سخنرانی سازمان ملل در زمان نطق آقای حسن روحانی در حالی است که انتظار می‌رود مقامات ارشد آمریکایی و بسیاری از کشورهای جهان در میان شنوندگان مشتاق نخستین سخنرانی رئیس جمهوری جدید ایران از تریبون سازمان ملل باشند.

یووال اشتاینیتز، وزیر اطلاعات و امور راهبردی اسرائیل، روز سه‌شنبه در مصاحبه با وب‌سایت خبری اسرائیلی وای‌نت تایید کرد که او و رون پروس اور، سفیر اسرائیل در سازمان ملل، و دیگر مقامات اسرائیلی حاضر در مجمع، تالار را در زمان سخنرانی آقای روحانی ترک می‌کنند.

وای‌نت، وب‌سایت روزنامه یدیعوت آخرونوت، نوشته است این در حالی است که همه شواهد نشان می‌دهد آقای روحانی یک سخنرانی ملایم برای تاکید بر روحیه مسالمت‌جویی ایرانیان خواهد داشت و از اظهاراتی مانند سلف خود، محمود احمدی‌نژاد، کاملاً دوری خواهد کرد.

در همین حال خبرگزاری رویترز نیز روز دوم مهر از نگرانی فزاینده دولت اسرائیل از تماس‌ها میان روحانی و اوباما و حال ناخوش سران اسرائیل از اقبال دولت آمریکا به روحانی نوشته است.

در همین زمینه وزیر راهبردی اسرائیل به جهان نسبت به توافقی مانند آن چه در سال ۱۹۳۸ میان نازی‌های آلمان و بریتانیا به دست آمد «هشدار» داده است.

گفتنی است که با وجود توافق سال ۱۹۳۸، هیتلر در دوم سپتامبر ۱۹۳۹ با حمله به لهستان، جنگ جهانی دوم را آغاز کرد.

به گزارش رویترز، وزیر راهبردی اسرائیل روز سه‌شنبه در مصاحبه با رادیوی ارتش این کشور با اشاره به اظهارات روحانی در هفته‌های اخیر گفت: «شنیدن سخنان مسالمت‌جویانه همیشه دلپذیر است، اما جهان باید از ایران عمل بخواهد.»

در حالی که اسرائیل برنامه هسته‌ای ایران را «خطری حیاتی» برای خود تلقی می‌کند، حسن روحانی در روزهای گذشته تاکید کرده است که هدف ایران تولید بمب اتمی نیست و کشورش قصدی برای حمله به هیچ کشوری ندارد.

اما آویگدور لیبرمن، رئیس کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس اسرائیل و وزیر خارجه پیشین این کشور، روز دوشنبه در مصاحبه با بخش عبری رادیوی اسرائیل گفت: «هیچ تفاوتی میان روحانی و احمدی‌نژاد وجود ندارد و کار اسرائیل با چهره جدیدی که روحانی از ایران به جهان نشان می‌دهد سخت‌تر است.»

لیبرمن با ارائه «تحلیل» از سخنان حسن روحانی در مصاحبه هفته گذشته با شبکه تلویزیونی آمریکایی ان‌بی‌سی گفت: «روحانی در پاسخ به این که آیا هولوکاست را انکار می‌کند، با فریب‌کاری گفت: "من مورخ نیستم؛ من سیاستمدارم... او اسرائیل را "عامل جنگ‌افروزی‌ها" در منطقه نامید و حاضر به تایید وجود میلیون‌ها یهودی و تاریخ دیرینه یهودیت در این ارض نشد و لذا، چه فرقی میان او و احمدی‌نژاد باید قائل شد؟»

آقای لیبرمن، رهبر حزب راست‌گرای «اسرائیل خانه ما» به رادیوی اسرائیل گفت بودن روحانی در مقام ریاست جمهوری ایران کار دولت اسرائیل را برای همراه کردن جامعه جهانی در ایجاد فشار بر دولت ایران دشوار کرده است، اما افزود که با وجود همه سختی‌ها، هنوز باید به تلاش برای تشدید تحریم‌ها بر ایران ادامه داد.

در همین زمینه روزنامه نیویورک تایمز روز دوشنبه نوشت که نتانیاهو در دیدارهای خود با مقامات آمریکایی و جهانی در نیویورک و نیز در مصاحبه با رسانه‌های مهم آمریکا قرار است برنامه هسته‌ای ایران را با طرح اتمی کره شمالی مقایسه کرده و بگوید که جهان نباید «فریب بخورد».

روی ترش سران اسرائیل به حضور روحانی در سازمان ملل در حالی است که قرار است نتانیاهو در پایان هفته اول کار مجمع عمومی سازمان ملل به آمریکا برسد و پس از دیدار هشتم مهر با باراک اوباما، نهم مهر در مجمع عمومی سخنرانی خود را با محوریت ایران بیان کند.

+37
رأی دهید
-83

marg bar doshman - لندن - انگلستان
ما اصلا کشوری به نام اسرائیل نمی شناسم که بخوان ما را تحریم کنن
‌سه شنبه 2 مهر 1392 - 14:09
rahaei - تهران - ایران
ما که دل خوشی از وضعییتمون نداریم ولی اسراییل هم .. زیادی نخوره که از اینها بدتره!!
‌سه شنبه 2 مهر 1392 - 14:10
yas abi - ببرسل - لز
باید هم نباشند، اصلا کشوری به نام اسرائیل وجود ندارد ، اگر بنشینند، یکی‌ میاید می‌پرسد شما از کجا آمدید؟ جوابی‌ ندارند. اسرائیل میدند که بهبود رابطه ایران با آمریکا هیچ سودی برای رژیم زوری و جعلی نژاد پرست ندارد.
‌سه شنبه 2 مهر 1392 - 14:32
raisjomhur - مشهد - ايران
اسرائیل بتمرگ سر جات
‌سه شنبه 2 مهر 1392 - 15:08
Omidjaber - سایتاماکن - ژاپن
زمانی که احمدی نژاد رئیس جمهور بود و به إسرائیل تهمت می زد من شخصاً از حرکت احمدی نژاد خوشم نمی امد ولی الاان که اقای روحانی با لحن آرام و دوستانه جلو امده از رفتار و کفتار دولت إسرائیل نفرت پیدا کردم و تازه فهمیدم که واقعاً به إسرائیل نمی شود اعتماد کرد و خیلی شیطان است شماها مطمعن باشید که هیچ غلطی نمی توانید بکنید بهتر است که ارام باشید که دنیا را با رفتار و گفتارتان به هم می زنید
‌سه شنبه 2 مهر 1392 - 16:40
bahar_062000 - اصفهان - ایران
عوضی ها معلومه دارین از چی می سوزین ..خیلی دلتون می خواست بازم احمدی مموت می رفت سازمان و ملل و دری وری می گفت و شما به این بهونه افکار عمومی دنیارو از موضوع فلسطین دور می کردین ...من نمی دونم یه کشو ربه این کوچیکی که باید کلی بگردی تا تو نقشه پیداش کنی رو چه به این غلطا
‌سه شنبه 2 مهر 1392 - 16:50
Faryade_Khamoosh - آخن - آلمان
روند سیاسی و ایدئولوژی جمهوری اسلامی نه با احمدی نژاد تغییر کرد و نه با روحانی تغییر خواهد کرد. چارچوب نظام جمهوری اسلامی و راهی‌ که دارند پیش میروند هیچ تغییری نخواهد کرد. حالا یکی‌ مثل احمدی نژاد لیچار میگه و میلیون‌ها فرسنگ از آداب دیپلماسی دور است، یکی‌ هم مثل روحانی، با لبخند و روی خوش همان راهی‌ را خواهد رفت که نظام جمهوری اسلامی تعیین می‌کند. دیپلماسی اگه به خوش رویی دیپلمات‌ها بود که دیپلماسی نمی‌شد. اسراییل هم بچه نیست که بخواد گول این چیز‌ها رو بخورد.که حالا چون روحانی حرف بد نمیزنه و فحش نمیده پس نظام جمهوری اسلامی آدم شده و از اهدافش عقب نشینی نمی‌کنه؟ این حرف‌ها چیه. آمریکا هم می‌خواد امتحان کنه ببینه که این روحانی چه ...
‌سه شنبه 2 مهر 1392 - 18:12
آزاد10 - آلمان - المان
روحانی مچکریم
‌سه شنبه 2 مهر 1392 - 18:43
farzad power - لوس انجلس - امریکا
جای احمدی نژاد خالی‌ امروز. باز این بی‌ بته‌ها ...خوری کردند.
‌سه شنبه 2 مهر 1392 - 19:17
dour az vatan - سویندون - انگلستان
رژیمی‌ که در عین ظالم بودن مظلو م نمائی می‌کند
‌سه شنبه 2 مهر 1392 - 20:42
سلسله اشکانیان - نیو یورک - ایالات متحده
دوستان احمدی نژاد آدم خود اسرائیل بود ، کلی‌ منافع گرفتن از ۸ سال ریاستش . کاشکی‌ راهی‌ بود می‌تونستم ثابت کنم که احمدی نژاد خودش صهیونیسته !!!
‌سه شنبه 2 مهر 1392 - 20:30
Alard - اِدینبرو - اسکاتلند
اسرائیل بیشترین منفعت و سود از تنش پین ایران و غرب داره، اگر رژیم ایران می‌خواد به اسرائیل ضربه بزنه باید به‌‌ غرب نزدیک شه‌ تا ماهیت اسرائیل برای دنیا مشخص شه،
‌سه شنبه 2 مهر 1392 - 22:51
danial nabi - استكهلم - سوئد
اسرائیل امریکا با بمبها یه اتمی‌ خفیف شده در افغانستان و عراق، و فلسطین که هر ساله باعث ناقص به دنیا آمدن نوزادان میشود، جائی‌ نباید در این سازمان به اصطلاح ملل داشته باشند، دنیا بر عکس فعلا..
‌سه شنبه 2 مهر 1392 - 23:39
Marde shab - لندن - انگلستان
حکومت اسرائیل هم عین جمهورى اسلامى یک مشت دزد و خونخوار هستن که با هاى هوى الکى فقط مى خوان سر مردم رو گرم کنند و پشت پرده میلیون میلیون دلار، معامله تو بازار سیاه داشته باشند.چونکه یهودیها صاحب بزرگترین کمپانى هاى اسلحه سازى هستند براى فروش محصولات خودشون، احتیاج به یک دشمن ساختگى به نام جمهورى اسلامى دارن که با هارت و پورتاش مارکت اسلحه رو داغ نگه داره.عزیزان اون خامنه اى راهزن و ناتانیاهوى دروغگو پشت پرده با هم داداشن
‌چهارشنبه 3 مهر 1392 - 05:06
نظر شما چیست؟
جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.