ایران ملاقات دوجانبه مقامات ارشد ایران و آمریکا را تکذیب کرد

خبرهای مربوط به برنامه دیدار دوجانبه اوباما و روحانی تکذیب شده است

سخنگوی وزارت خارجه ایران با تایید خبر ملاقات رئیسان جمهوری ایران و فرانسه، احتمال ملاقات مقامات ارشد ایران و آمریکا را تکذیب کرده است.

مرضیه افخم، سخنگوی وزارت خارجه ایران، در نشست خبری روز سه شنبه، ٢ مهر (٢٤ سپتامبر)، گفت که برنامه ای برای دیدار حسن روحانی و باراک اوباما، رئیسان جمهوری ایران و آمریکا وجود ندارد و دیدار محمد جواد ظریف و جان کری، وزیران خارجه ایران و آمریکا منحصر به حضور هر دو نفر در نشست وزیران خارجه گروه ١+۵ است.

به گزارش واحد مرکزی خبر، خانم افخم گفت که قرار است این نشست روز پنجشنبه این هفته برگزار شود و آن را "آغاز برای مذاکرات هسته ای در دوره جدید" توصیف کرد.

وی گفت که آقای ظریف در مقام وزیر خارجه، مسئولیت هدایت و مذاکرات هسته ای را برعهده دارد و به همین دلیل در جلسه روز پنجشنبه حضور خواهد داشت. با آغاز به کار دولت حسن روحانی، مسئولیت اداره مذاکرات هسته‌ای که پیشتر در اختیار شورای عالی امنیت ملی جمهوری اسلامی قرار داشت به وزارت امور خارجه سپرده شده است.

خانم افخم مذاکرات روز پنجشنبه را "تعیین کننده" خواند و گفت که در این نشست، دیدگاه‌های دو طرف مطرح می‌شود جمهوری اسلامی مبانی و مباحثی را مطرح می‌کند که بر پایه آنها، مذاکرات آینده شکل خواهد گرفت.
افخم: فکر می‌کنیم زمان چنین دیداری باید مناسبت خود را پیدا کند و زمان مناسب نیز برای آن فرا رسیده باشدوی گفت که "تفاهمی هم صورت گرفته است تا نشست بعدی در نیمه اکتبر برگزار شود" اما در مورد سطح شرکت‌کنندگان و دستور کار این نشست توضیحی نداد.

در نشست خبری روز سه شنبه، یکی از خبرنگاران با یادآوری اظهارات حسن روحانی که گفته بود فرصتی که مردم برای حل مناقشه هسته‌ای در اختیار دولت او قرار داده‌اند نامحدود نیست، از سخنگوی وزارت خارجه پرسید که آیا جمهوری اسلامی زمان معینی را برای رسیدن به نتیجه چنین مذاکراتی تعیین کرده است؟

مرضیه افخم با تاکید بر اینکه "مذاکره برای نفس مذاکره پذیرفته نیست" گفت که "مذاکرات باید دارای محدوده زمانی باشد تا تامین‌کننده منافع طرفینی بوده و حالت برد-برد داشته باشد."
ملاقات با آمریکاییان در دستور کار نیست

در مورد برخی گزارش‌های خبری در مورد ملاقات مقامات ارشد ایران و آمریکا در حاشیه اجلاس مجمع عمومی سازمان ملل، خانم افخم گفت که برنامه‌ای برای دیدار دوجانبه رئیسان جمهوری یا وزیران خارجه دو کشور وجود ندارد.
دیدار ظریف و کری منحصر به نشست وزیران خارجه ١+٥ استسخنگوی وزارت خارجه در پاسخ به این سئوال که آیا جمهوری اسلامی از چنین ملاقات‌هایی استقبال می‌کند، گفت: "ما به دنبال نفس دیدار نیستیم و جمهوری اسلامی برای تامین اهداف خود چارچوبی دارد."

وی با اظهار این نظر که "فکر می‌کنیم زمان چنین دیداری باید مناسبت خود را پیدا کند و زمان مناسب نیز برای آن فرا رسیده باشد" تاکید کرد که "ارزیابی ما این است که هنوز زمان مناسب برای آن فرا نرسیده است."

خانم افخم در عین حال گفت که قرار است فرانسوا اولاند، رئیس جمهوری فرانسه، بعد از ظهر سه شنبه با حسن روحانی در نیویورک ملاقات کند.

مرضیه افخم در بخش‌های دیگر مصاحبه خبری روز سه شنبه، از نزدیکی دیدگاه‌های ایران و روسیه درباره مسایل منطقه‌ای و بین‌الملی سخن گفت و در مورد گزارش‌های مربوط به احتمال سفر حسن روحانی به عربستان و مصر هم گفت که وزارت خارجه در این مورد اطلاعی ندارد.

+18
رأی دهید
-2

نظر شما چیست؟
جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.