به دیگران نیکی کن چون...

یکی از کشاورزان منطقه ای، همیشه در مسابقه‌ها، جایزه بهترین غله را به ‌دست می‌آورد و به ‌عنوان کشاورز نمونه شناخته شده بود. رقبا و همکارانش، علاقه‌مند شدند راز موفقیتش را بدانند. به همین دلیل، او را زیر نظر گرفتند و مراقب کارهایش بودند. پس از مدتی جستجو، سرانجام با نکته‌ عجیب و جالبی روبرو شدند. این کشاورز پس از هر نوبت کِشت، بهترین بذرهایش را به همسایگانش می‌داد و آنان را از این نظر تأمین می‌کرد. بنابراین، همسایگان او می‌بایست برنده‌ مسابقه‌ها می‌شدند نه خود او!

کنجکاویشان بیش‌تر شد و کوشش علاقه‌مندان به کشف این موضوع که با تعجب و تحیر نیز آمیخته شده بود، به جایی نرسید. سرانجام، تصمیم گرفتند ماجرا را از خود او بپرسند و پرده از این راز عجیب بردارند.

کشاورز هوشیار و دانا، در پاسخ به پرسش همکارانش گفت: «چون جریان باد، ذرات بارورکننده غلات را از یک مزرعه به مزرعه‌ دیگر می‌برد، من بهترین بذرهایم را به همسایگان می‌دادم تا باد، ذرات بارورکننده نامرغوب را از مزرعه‌های آنان به زمین من نیاورد و کیفیت محصول‌های مرا خراب نکند!»

همین تشخیص درست و صحیح کشاورز، توفیق کامیابی در مسابقه‌های بهترین غله را برایش به ارمغان می‌آورد.

"گاهی اوقات لازم است با کمک به رقبا و ارتقاء کیفیت و سطح آنها، کاری کنیم که از تأثیرات منفی آنها در امان باشیم”

+95
رأی دهید
-12

*Fanoos* - ایران - ایران
آفرین به این کشاورز دانا واقعا همینطور !
دوشنبه 1 مهر 1392 - 00:13
shytoon - وادوز - لیچتن اشتین
بازم یه داستان لوس بی‌معنی که فقط تو کتابها ورجی مرجی پیدا می‌شه، که خود نویسنده هم اعتقادی به این چرندیات نداره آخه خودتون قضاوت کنید که این چقدر منطقی‌ هست که آدم بذرو مرغوب شو خودش نکارد بده به همسایه و منتظر بشه بعد که این بذرو باد بیاره تو مزرعی که خوشش هست، تازه برنده بهتری کشاورزی هم بشه. یکی‌ هم تازه کامنت میذاره آفرین به این کشاورز دانا واقعا همینطور !. .
دوشنبه 1 مهر 1392 - 10:22
کارگر - هلسینکی - فنلاند
اگر به رقیب کمک کنی‌ اول زیر پاهاتو خالی‌ می‌کنه بعد جفت پا میپره رو کلّت
دوشنبه 1 مهر 1392 - 15:59
کبالت3 - کرج - ایران
دوستان عزیز منظور از ذرات بارور کننده خود بذر نیست که زیر خاکه بلکه گرده های محصوله که همون کار باروری و افزایش و بهتر شدن محصول رو انجام میدن کاری که توسط زنبور و بعضی حشرات یا باد و حتی بعضی موارد مثل نخل خرما توسط انسان انجام میشه .
دوشنبه 1 مهر 1392 - 20:20
*Fanoos* - ایران - ایران
کبالت3 - کرج - ایران دوست عزیز سپاس از توضیحاتتان راهنمایی شما بجا و مفید بود
دوشنبه 1 مهر 1392 - 23:25
*Fanoos* - ایران - ایران
shytoon - وادوز - لیچتن اشتین دوست عزیز مگر علامت تعجب (!) من رو در آخر کامنتم مشاهده نکردید خوب یک جورایی طعنه آمیز نوشتم منم با کامنت شما کاملا موافقم عمرا چنین کسانی پیدا بشن که بخواهد کار این کشاورزو انجام بده که البته فقط تو افسانه ها به وفور یافت میشه نه تو بیداری !مگر حسادت و ...میزاره ! اونم تو این دورو زمونه که اکثرا دنبال پیشرفت و موفقیت کار خودش هست ..
دوشنبه 1 مهر 1392 - 23:22
aryana - تهران - ایران
واقعا آدم هر کار خوب یا بدی انجام بده به‌‌ خودش برمی‌ گرده اگه گندم‌های خراب رو به همسایه‌ها میداد مال اونم خراب می‌‌شد
‌چهارشنبه 3 مهر 1392 - 17:45
njn6261 - تهران - ایران
حالا نمیخاد از نظر علمی ثابت کنین اصل و نیت در این خلاصه میشه: تو نیکی کن و در دجله انداز خدا در بیابان دهد باز
‌چهارشنبه 3 مهر 1392 - 20:48
نظر شما چیست؟
جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.