روسیه: برای کمک به انهدام تسلیحات شیمیایی سوریه آماده اعزام نیرو هستیم

سرگئی لاوروف از تلاش های غرب در جهت استفاده از توافق خلع سلاح شیمیایی سوریه برای صدور قطعنامه‌ای تهدید آمیز علیه رژیم بشار اسد انتقاد کرد

سرگئی لاوروف، وزیر امور خارجه روسیه گفته است که این کشوربرای کمک به تیم بازرسان تسلیحات سازمان ملل و عملیات انهدام تسلیحات شیمیایی آماده است به سوریه نیرو اعزام کند.

آقای لاوروف در گفتگو با تلویزیون دولتی روسیه از تلاش های غرب در جهت استفاده از توافق خلع سلاح شیمیایی سوریه برای صدور قطعنامه ای تهدید آمیز علیه رژیم بشاراسد انتقاد کرد.

روسیه تاکنون از حق وتوی این کشور در شورای امنیت سازمان ملل برای جلوگیری از اعمال فشار بر دولت بشار اسد، استفاده کرده است.

روز گذشته سازمان دیده بان تسلیحات شیمیایی اعلام کرد که سوریه اطلاعات مربوط به تسلیحات شیمیایی خود را در اختیار این سازمان گذاشته است.

بنا بر توافقی که میان روسیه و آمریکا صورت گرفته، دمشق بایدجزییات مربوط به تسلیحات شیمیایی خود را تا روز گذشته ارائه می کرد.

براساس این توافق سوریه همچنین باید تا اواسط سال آینده میلادی تمامی سلاح های شیمیایی خود را منهدم کند.

آمریکا هشدار داده چنانچه رژیم سوریه به توافق بدست آمده متعهد نباشد، آماده است حتی بدون مجوز سازمان ملل به سوریه حمله کند

قرار است شورای امنیت سازمان ملل موافقت خود را با این توافق اعلام کند، اما بین آمریکا و روسیه همچنان در مورد پایبندی سوریه به این توافق اختلاف نظر وجود دارد.آمریکا هشدار داده چنانچه رژیم سوریه به توافق بدست آمده متعهد نباشد، آماده است حتی بدون مجوز سازمان ملل به سوریه حمله کند.دوشنبه گذشته (۱۶ سپتامبر) سازمان ملل متحد پس از بررسی شواهد و گزارش بازرسان خود تایید کرد که در حمله به حومه شهر دمشق از سلاح شیمیایی استفاده شده است.

آمریکا می‌گوید عامل این حمله نیروهای دولتی سوریه بوده‌اند اما در گزارش سازمان ملل متحد درباره عامل حملات به صراحت اعلام نظر نشده است.

روسیه از این گزارش انتقاد کرده و آن را یک‌جانبه و مغرضانه خوانده است.

سازمان ملل متحد به این موضع‌گیری واکنش نشان داده و گفته که یافته‌های این گزارش، قطعی و مسلم هستند

+8
رأی دهید
-13

نظر شما چیست؟
جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.