اعلام آمادگی مخالفان بشار اسد برای شرکت در نشست ژنو

احمد جربا، نفر وسط

رییس تشکیلات اپوزیسیون سوریه در نامه‌ای به شورای امنیت سازمان ملل از اعلام آمادگی مخالفان بشار اسد برای شرکت در نشست ژنو -۲  خبر داد ولی گفت که هدف این نشست باید تشکیل یک دولت انتقالی با اختیارات کامل باشد.

این نخستین بار است که تشکیلات اپوزیسیون سوریه برای شرکت در نشستی که قرار است با حمایت آمریکا و روسیه برگزار شود، اعلام آمادگی می‌کند. گروه یاد شده همواره حضور در چنین نشستی بویژه پس از حمله شیمیایی روز ۲۱ اوت به حومه دمشق را رد کرده بود.

خبرگزاری رویترز گزارش می‌دهد: احمد جبرا، رییس تشکیل مخالفان سوریه، در نامه خود به تاریخ ۱۹ سپتامبر که یک نسخه از آن را به دست آورده است، گفته که اپوزیسیون «آمادگی خود را برای دستیابی به توافق در نشست آتی ژنو اعلام می‌کند».

وی افزوده است:  اما «همه طرف‌ها بایستی... موافقت کنند که هدف از برگزاری چنین نشستی تشکیل یک دولت انتقالی با اختیارات کامل خواهد بود» همان‌گونه که در نخستین نشست ژنو در سال گذشته بر چنین خواسته‌ای تاکید شد.

شورشیان و مخالفان سیاسی رییس جمهوری سوریه همچنین تاکید کرده‌اند که بشار اسد نباید هیچ نقشی در دولت انتقالی داشته باشد. این در حالی است که حکومت سوریه هر گونه انتقال قدرت را رد کرده است.

احمد جبرا در نامه خود از شورای امنیت خواسته تا توافق روسیه و آمریکا درباره خلع سلاح شیمیایی سوریه را با تاکید روی بند هفتم منشور سازمان ملل تبدیل به قطعنامه کند، که راه را برای استفاده از زور در صورت همراهی نکردن دمشق با آن هموار می‌کند.

وی همچنین از این شورا خواسته است که «اقدامات ضروری» برای ایجاد آتش بس در سوریه و آزادی هزاران فعال صلح طلب را در دستور کار خود قرار دهد.

شورشیان و متحدان آنها یعنی آمریکا و برخی از کشورهای غربی در یک ماه گذشته دولت بشار اسد را متهم کرده‌اند که در حمله شیمیایی به حومه دمشق دست داشته‌اند. ولی سوریه و متحدان اصلی آن یعنی روسیه و ایران، شورشیان را به دست داشتن در این حمله متهم کرده‌اند.

 حمله یاد شده بیش از ۱۴۰۰ کشته بر جای گذاشته است که ۴۰۰ نفر آنها کودک بوده‌اند.

+17
رأی دهید
-3

نظر شما چیست؟
جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.