تولید سوسیس و کالباس ایرانی از گوشت گربه؟

تولید سوسیس و کالباس ایرانی از گوشت گربه؟

استفاده از گوشت گربه و آشغال گوشت و دانه باقلا برای تولید سوسیس و کالباس، ابهاماتی است که همیشه ذهن خیلی از مردم را درگیر کرده و هیچ‌وقت پاسخ دقیقی به آن داده نشده است.

به گزارش ایسنا، پژمان داوری منزه مدیرعامل شرکت فرآورده‌های گوشتی تهران به پارسینه می‌گوید: در این سال‌ها هر کسی هر طور که دلش خواسته، صنعت سوسیس و کالباس را مورد هجمه قرار داده و رفته و بعد هم نه مستندی ارائه کرده و نه جوابی پس داده!

وی معتقد است که سکوت تولیدکنندگان سوسیس و کالباس در برابر هجمه‌های مداوم علیه این صنعت، دیگر جایز نیست و باید مستقیم با مردم سخن گفت.

تولید سوسیس و کالباس ایرانی از گوشت گربه؟

پژمان داوری مدیر عامل شرکت فراورده های گوشتی تهراناو می‌گوید: برای روشن شدن ذهن مردم، نه رسانه‌ها تا کنون سراغ کارخانه‌ها آمده‌اند و نه شرکت‌های تولیدی به دنبال دفاع از خود بوده‌اند. در این میان رسانه‌ها نیز تنها به انتشار نظرات متخصصان تغذیه و پزشکانی بسنده کرده‌اند که بیشتر آنها یک‌بار هم یک کارخانه تولید سوسیس و کالباس را از نزدیک ندیده‌اند. حتی کسی هم از شرکت‌های تولیدی نپرسیده که چقدر از مسائل مطرح شده پیرامون سلامتی محصولات گوشتی را قبول دارند. این در حالی است که وزارت بهداشت، سازمان دامپزشکی و سازمان استاندارد، با حساسیت بالایی از مواد اولیه تا محصول نهایی شرکت‌های دارای مجوزهای قانونی را کنترل می‌کنند.

داوری می‌گوید: کارخانه‌های معتبر زیادی در کشور فعالیت دارند اما کسی نمی‌خواهد حرف آنها را بشنود چون همیشه طوری با تولیدکنندگان سوسیس و کالباس رفتار شده که گویی تولیدکننده موادمخدر هستند!

اکنون مدیرعامل سولیکو به نمایندگی از سوی شرکت‌های دیگر، در راستای شفاف‌سازی اذهان عمومی درباره صنعت سوسیس و کالباس به پرسش‌های پارسینه پاسخ داده است. پرسش‌هایی که شاید دغدغه خیلی از مصرف‌کنندگان باشد.

ماجرای استفاده از گوشت گربه برای تولید سوسیس و کالباس تا چه اندازه می‌تواند صحت داشته باشد؟

قصد ندارم پرسش را با پرسش جواب بدهم اما شما به من بگویید چند نفر در ایران تا به حال گوشت گربه خورده‌اند یا از آن چشیده‌اند؟ من و همکارانم پیش‌تر به این نتیجه رسیدیم که اگر چنین شایعه‌ای صحت داشته باشد، در خط تولید به روزانه 15 هزار گربه نیاز داریم. اصلا آیا کسی یک سوله پرورش گربه هم در کشور سراغ دارد؟ با اطمینان به شما می‌گویم این شایعه منشاء ایرانی ندارد اما در اینترنت به فارسی ترجمه شده و بعضی‌ها آن را باور کرده‌اند. اگر فرض کنیم کارخانه‌ای هم در ایران وجود داشته باشد که بخواهد از گوشت حرام استفاده کند، چرا باید سراغ گربه برود؟ آیا گوشت گراز بهتر و در دسترس‌تر از گربه نیست؟

چرا پزشکان درباره فسفات مردم را می‌ترسانند؟ آیا باید ترسید؟

این یکی از همان ضربه‌های تکراری و متداولی است که همیشه به صنعت سوسیس و کالباس زده شده است. ترکیبات فسفاته در برخی مواد غذایی مانند گوشت و تخم‌ مرغ به صورت طبیعی وجود دارد. حتی هنگام تولید پنیر، از فسفات با درصدی بسیار بالاتر از فرآورده‌های گوشتی استفاده می‌شود. پس چرا درباره آن کسی هشدار نمی‌دهد و در آنجا خطرناک نیست؟ فسفات موجود در سوسیس و کالباس به اندازه است اما مصرف زیاد این محصولات می‌تواند مانند افراط در خوردن هر چیز دیگری با عوارضی همراه باشد.

مصرف سوسیس و کالباس چندبار در هفته یا ماه مجاز است؟

پاسخ دادن به این پرسش ساده نیست چون روش طبخ و مصرف سوسیس و کالباس بسیار مهم است. این محصولات را می‌توان به صورت آب‌پز، با تفت دادن ملایم، سرخ کردن، بخارپز، آرام‌پز، کبابی، گریلی، پخت در فر و یا راه‌های دیگر سرو کرد که هر کدام تاثیر متفاوتی دارند. همه همکاران در سولیکو مصرف‌کننده محصولاتی هستند که در این کارخانه تولید می‌شود. من خودم در خانه، حداقل یک وعده در طول هفته سوسیس و کالباس مصرف می‌کنم. تازه جدا از تست‌هایی که مجبور هستیم بیشتر روزها در کارخانه انجام دهیم تا از کیفیت محصول مطمئن باشیم.

آیا همه فست‌فودها از سوسیس و کالباس‌های محصول کارخانه‌های معتبر استفاده می‌کنند؟

کارخانه‌ای معتبرتر است که محصولاتش را با کیفیتی بهتر از رقبای خود تولید کند. پس فست‌فودی هم که دارای اعتبار است، مواد اولیه خود را از منابع معتبر تهیه می‌کند. اکنون رقابت تنگاتنگی بین فست‌فودهای برتر کشور ایجاد شده و مالکین آنها نسبت به شهرت خود حساس هستند، اگرچه ممکن است در هر صنفی، افراد بی‌تفاوت هم فعالیت کنند.

چرا مزه سوسیس و بیشتر کالباس خارجی، از ایرانی آن متفاوت است؟

ماجرای مزه، کاملا تابع ذائقه محلی است. چون سوسیس و کالباس اروپایی طعم گوشت را دارد، بنابراین دیده‌ایم که خیلی از توریست‌ها مزه محصولات ایرانی را به راحتی می‌پسندند. به طور کلی، ذائقه ایرانی، مزه سوسیس و کالباس را با ادویه زیاد بیشتر ترجیح می‌دهد اما باید این را هم در نظر داشته باشیم که استفاده از برخی مواد در فرمول محصولات گوشتی که باعث مزه‌های متنوعی می‌شوند، مانند MSG، گوانیلیت یا اینوزینت، بر اساس قانون کشورمان ممنوع است.

ماجرای استفاده از باقالا در کالباس چیست؟

شاید برخی تولیدکنندگان از شباهت ظاهری دانه باقلا و پسته سودجویی ‌کنند اما نباید این‌طور فکر کنیم که همه فعالان صنعت سوسیس و کالباس از باقالی استفاده می‌کنند. این کار خلاف مقررات است چون اگر مصرف‌کننده به فاویسم مبتلا باشد، خوردن آن کالباس برایش خطر جدی ایجاد می‌کند. این را هم باید در نظر داشت که پسته مصرفی صنعت سوسیس و کالباس با آن چیزی که در ظرف آجیل می‌بینیم، متفاوت است. در بازار نوعی پسته وجود دارد که به «پسته قزوینی» معروف است و از آن خلال تهیه می‌کنند. رنگ سبز تیره آن با پسته مجلسی فرق دارد بنابراین هر چیزی که در کالباس شبیه پسته نباشد، لزوما باقلا نیست.

آیا خام خوردن سوسیس برای دستگاه گوارش مشکلی ایجاد می‌کند؟

چون تمام محصولات گوشتی در ایران به صورت پخته و پاستوریزه به دست مشتری می‌رسد، بنابراین ما در کشور چیزی به اسم سوسیس و کالباس خام نداریم و می‌توان آن را بدون نیاز به پختن هم میل کرد.

آیا می‌توان در خانه هم سوسیس و کالباس درست کرد؟

خیلی چیزها در ابتدا با امکانات ساده و پیش پا افتاده تولید شده‌اند و سپس برای بهبود، یکنواختی، سهولت کار، بسته‌بندی و حمل‌ و نقل آنها از امکانات صنعتی بهره گرفته شده است. در اروپا بیشتر قصابی‌ها خودشان تولیدکننده سوسیس و کالباس هستند. سوسیس و کالباس را می‌توان در خانه تولید کرد اما کیفیت و یکنواختی محصولات خانگی همیشه با نوسان همراه است. ما پیش‌تر به طور آزمایشی تهیه سوسیس و کالباس خانگی را به بانوان علاقه‌مند آموزش دادیم و خیلی از آن استقبال شد.

اینکه می‌گویند سوسیس و کالباس از آشغال مرغ و گوشت قرمز تولید می‌شود، موثق است؟

آنچه که در استاندارد ملی ایران با عنوان گوشت و اندام غیرمجاز شناخته می‌شود، ضایعات محسوب می‌شود و در کارخانه نمی‌ماند. کارگاه‌های تبدیل ضایعات دامی، تنها مشتری دورریزهای صنعت فرآورده‌های گوشتی هستند و اجزای باقی‌مانده بدن مرغ، مانند پوست و امعاء و احشا را از کارخانه‌ها می‌خرند تا از آن برای تولید پودر استخوان، ژلاتین و کود استفاده کنند. بر همین اساس، کارخانه‌های معتبر هر روز ضایعات دامی استحصال شده در خط تولید را به مراکز مجاز معرفی شده از سوی اداره دامپزشکی می‌فروشند.

+47
رأی دهید
-16

iranPowerful - ایران - ایران قدرتمند
من تا حلا سوسیس و کالباس خوردم اثری از گوشت گربه ندیدم...احتمالا با این حرف ها می خواد رقیت تولید کننده سوسیس و کالباس نابود کنه....
یکشنبه 31 شهريور 1392 - 17:53
dannni - سوئد - استكهلم
هرچه باشه من می‌میرم برای کالباس و سوسیس ایرانی‌ ‌ام هرچه باشه از این اشغال خارجیش بهتره
یکشنبه 31 شهريور 1392 - 18:02
رستگار501 - برن - سویئس
در ایران ما هم به یک قوه اجرایی یعنی اتاق حمایت از مصرف کننده نیازمندیم که از حقوق شهروندان حمایت کند و کنترل کیفیت و کمیت و قیمت های کالاها و اجاره خانه و محل کسب و هزینه وسایل حمل و نقل مردم را نسبت به درآمد به عهده داشته باشد و مردم بتوانند شکایات خود را نسبت به موارد ذکر شده به این اتاق تحویل دهند.
یکشنبه 31 شهريور 1392 - 18:07
Dracula - ترانسیلوانیا - رومانی
متاسفانه بعضی ار مردم عامی ایران بعد از گذشت ۱۰۰ سال از رایج شدن مواد غذایی مثل کنسرو ها و سوسیس و کالباس و...هنوز هم مثل آدمهای بیسواد و ساده لوح دنبال این شایعه ها و حرفهای جفنگ و آبا بده ایا خوبه هستن اینگار که این چیزها تازه ساخته شده و اوها هم اولین مصرف کننده هاش تو دنیا هستن! نمونش خبر دیگه در مورد کنسرو چند روز پیش اینجا بود.
یکشنبه 31 شهريور 1392 - 19:27
vahid.sharifi - ونكوور - كانادا
می‌تونست یک طور دیگه هم عکس بگیره از ترس زنش که حلقه معلوم بشه!
یکشنبه 31 شهريور 1392 - 19:39
ensanam arezoost - خارگ - ایران
آخرین باری که سوسیس یا کالباس خوردم ده سال پیش بود بهترین راه حل این است که نخوریم...خوشبختانه من که با فست فود بیگانه ام پیشنهاد میکنم شما هم استفاده نکنید با نصف مبلغی که بابت خرید فست فود میپردازید میتوانید سالمترین و مقوی ترین غذاها را برای خودتان تهیه کنید..
یکشنبه 31 شهريور 1392 - 19:54
hajmehran - شیراز - ایران
به نظر من گفته های این تولید کننده عزیز صحت داره.اولا که زیاده روی در خوردن هر چیزی خوب نیست.دوما هر کارخانه ای تعداد زیادی کارگر و عوامل تولید داره که اگر بخواد خلاف کنه باید دهان انها را ببنده که براش خیلی هزینه داره بنابراین هیچ تولید کننده ای نمیاد خودش و محصولاتش را با ریسک بد نامی مواجه کنه و از محصولات غیر متعارف استفاده کنه.به عبارتی صرف در این است که همون راه استاندارد و قانونی را بره.
یکشنبه 31 شهريور 1392 - 20:40
امرزش - ارومیه - ایران
همین چندی پیش انگشت بریده انسان در همبرگر پیدا شد و عکسش را در این سایت دیدیم واقعا کنترل میشه؟؟؟
یکشنبه 31 شهريور 1392 - 21:02
فريادزيره آب - اهواز - ایران
دوستان خارج نشین شماخبر ندارید؛اوضاع اقتصادی اینجا خرابه مااینجاگوشت خرمیخوریم ؛بجای شیرگاوتولبینات شیر گربه میخوریم؛اوضاع خیلی خرابه
یکشنبه 31 شهريور 1392 - 23:21
دوستدار - استهکلم - سوئد
نه خوردانش بهتر از خوردنش است! امام خمینی لعنت الله
دوشنبه 1 مهر 1392 - 01:15
farzad145 - شیراز - ایران
هیچ بقالی نمیگه ماست من ترشه. اقای داوری بهتر بود از گوشتهایی که در خط تولید سوسیس و کالباس قرار میگیرن هم کمی حرف بزنید. مثلا بگید از گوشتهای درجه 2 کشتارگاهها که آلوده به تب مالت هستند و یا گوشتهای وارداتی از کشورهای پاکستان و هند که از کشتار گاومیش های مسن تولید میشن استفاده میشه و هزارتا آشغال دیگه که اینجا جایی برای توضیح دادنش نیست
یکشنبه 31 شهريور 1392 - 23:44
Sappho - اصفهان - ایران
وایسا ببینم اگه از گوشت گربه به طور قانونی واسه تولید این ماده غذایی استفاده بشه و به مصرف کننده هم اطلاع رسانی بشه چه ایراداتی داره !!! یه نوع جدید از سوسیس و کالباس هم به وجود میاد !!یعنی وقتی فائو میگه راه حل بحران تغذیه خوردن حشراته گوشت گربه بهتر از حشره نیست ؟؟!! یادمه اون موقع ها که حرف این شایعات یا نمیدونم واقعیات بود می گفتم دستشون درد نکنه که گربه ها را از محیط زندگی انسان جمع کردند !! چقدر به نفع ما گربه فوبیک ها شد !! فرض کنیم گربه و سگ و...هم مثل گاو و گوسفند و مرغ و میشه خورد!!!!؟؟
دوشنبه 1 مهر 1392 - 01:18
سالک نور - نانت - فرانسه
میزان مدنیّت یک جامعه را در شیوه رفتار آنها با حیوانات میتوان تشخیص داد! مهاتما گاندی..............انسان به یه جایی‌ رسیده که برای شکم و پول دست به هر کاری میزنه، انگار تو دوره یخبندان یا تو قحطی یه جنگ جهانیه! گوشت چیه که سوسیس کالباسش چی‌ باشه! واقعا تعجب داره مردم هنوز این بنجلهای سرطان زا رو میخورن و تیشه به ریشه خودشون (و همچنین طبیعت و حیوانات) می‌زنن.
دوشنبه 1 مهر 1392 - 13:47
Royan - کالیفرنیا - آمریکا
من کلا با هر چی غذای کنسروی و فست فود و نمک سود و فریزی و سوسیس و کالباس و غیره مخالفم , غذا باید با سبزیجات و گوشت تازه آماده بشه تنها کنسروی که در خانه من باز میشه تن ماهی است که آنهم از سالی 4 - 5 تا تجاوز نمیکند سوسیس و کالباس که مطلقا؛ کسانی که به این جور مواد غذائی گرایش دارند باید یک کم به فکر سلامتی خودشون باشند حتی اگر گوشت این مواد سالم باشد بخاطر تمام افزودنی ها و نگهداره ها و غیره که بعضی وقتها اسم شون هم به گوششون نرسیده از خوردن آنها خودداری کنند.یه دسته سبزی تازه و پنیر و خیار و گوجه نان تازه یا دوتا تخم مرغ نیمرو را به همه اینها ترجیچ میدهم .
دوشنبه 1 مهر 1392 - 23:31
نظر شما چیست؟
جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.