بابک زنجانی می‌گوید، فقط ۱۰ میلیارد دلار بدهکار است

بابک زنجانی، تاجر ایرانی متهم به دور زدن تحریم‌ها که گفته شده بیش از ۲ میلیارد دلار از پول نفت ایران را بازنگردانده می‌گوید، بدهی‌اش فقط یک میلیارد و ۲۰۰ میلیارد یورو پول نفت است و در کل فقط ۱۰ میلیارد دلار بدهکار است.

بابک زنجانی، سرباز پیشین بانک مرکزی ایران که در مدت‌زمان کوتاهی توانست میلیاردر شود در مصاحبه با هفته‌نامه آسمان ماجرای ثروتمند شدن خود را شرح داده است.

زنجانی که توسط بیژن نامدار زنگنه، وزیر نفت دولت جدید حسن روحانی متهم شده که بیش از ۲ میلیارد دلار از فروش پول نفت را هنوز بازنگردانده با ریشخندی تلویحی می‌گوید که "در کل حدود ۱۰ میلیارد دلار بدهکار است."

زنجانی می‌گوید: «وزیر نفت گفته است، من بیش از ۲ میلیارد دلار بدهی دارم؛ اما بدهی من به این وزارتخانه یک میلیارد و ۲۰۰ میلیون یورو بیشتر نیست. در کل حدود ۱۰ میلیارد دلار بدهکارم.»

زنجانی بخشی از دارایی‌های خود را فهرست می‌کند: «شرکت هواپیمایی قشم، هلدینگ سورینت، باشگاه فوتبال راه‌آهن، First Islamic Bank مالزی، بانک ارزش تاجیکستان، مؤسسه مالی اعتباری در امارات، سهامدار شرکت هواپیمایی انور ترکیه و در مجموع ۲۵ هزار میلیارد تومان سرمایه.»

بابک زنجانی که در سال ۲۰۱۲ توسط اتحادیه اروپا به اتهام "کمک به دور زدن تحریم‌ها از طریق داشتن نقش کلیدی در تجارت نفت ایران و انتقال پول فروش آن به دولت ایران" در فهرست سیاه قرار گرفت می‌گوید: «کارم را با صادرات پوست گوسفند شروع کردم و اولین کارمزدم از فروش ارز ۱۷ میلیون تومان بود.»

ماجرای میلیاردر شدن زنجانی

زنجانی می‌گوید، وقتی سربازی رفته در سپاه تقسیم و به اردکان اعزام شده است. در اردکان چون "مرتب‌تر بود و تمیزتر می‌نوشت" به قرارگاه فرماندهی سپاه اعزام شده است. بعد از حدود ۱۳ تا ۱۴ ماه با دیدار اکبر هاشمی رفسنجانی، رئیس جمهور سابق از قرارگاه سپاه و تأکید بر نیاز برخی مراکز، از جمله بانک مرکزی به سرباز، وی را به عنوان سرباز به بانک مرکزی تهران می‌فرستند.

بابک زنجانی چندی بعد راننده محسن نوربخش، رئیس وقت بانک مرکزی می‌شود. او در آنجا غیر از رانندگی کار ثبت نامه‌ها را هم بر عهده می‌گیرد. زنجانی بعد از اتمام دوره سربازی به دلیل اینکه "صاحب چند کارت" برای دلالی بانک مرکزی بود تصمیم می‌گیرد در تزریق دلارهای بانک مرکزی برای کنترل بازار فعالیت کند.

هر روز، ۱۷ میلیون تومان سود

بابک زنجانی می‌گوید، اولین ارزی که از بانک مرکزی برای توزیع گرفته ۱۷ میلیون دلار بوده؛ کارمزدی که بابت توزیع آن دریافت کرده هم ۱۷ میلیون تومان بوده است.

او هر روز ۱۷ میلیون دلار از بانک می‌گرفته و پخش می‌کرده و ۱۷ میلیون تومان هم سود دریافت می‌کرده است.

 


بانوان ایران در مراسم گشایش قشم ایر توسط بابک زنجانی بانوان ایران در مراسم گشایش"قشم ایر" توسط بابک زنجانیخبرنگار هفته‌نامه آسمان از او می‌پرسد: «اینکه دلارها را با این کارمزد به شما می دادند خودش یک رانت نبود؟ چرا به بقیه دلار نمی دادند؟ روزی ۱۷ میلیون تومان کارمزد رقم کوچکی نبود.»

بابک زنجانی پاسخ می‌دهد: «وقتی خدا بخواهد کاری برای کسی انجام شود می‌شود. آقای دکتر نوربخش که انسان رانتی نبودند، اگر ایشان می خواست رانتی بدهد به کسی رانت می داد که منافعی برایش داشته باشد.»

از دلالی به "سالامبور" فروشی

زنجانی بعد از درگذشت نوربخش تصمیم می‌گیرد "سالامبور" فروش شود یعنی پوست گوسفند به خارج از ایران بفروشد؛ علت هم آن بود که می‌فهمد، این حرفه بسیار سودبخش است.

او پوست گوسفندان را می‌خرید و می‌داد تا دباغی کنند و بعد به گفته خود، آنها را به ترکیه می‌فرستاد. زنجانی می‌گوید، در اولین کانتینری که به ترکیه فرستاد هر "سالامبور" برایش نیم دلار تمام شد؛ اما آنها را در ترکیه به ۱۹ تا ۲۰ دلار فروخت و پولش یک‌باره چندبرابر شد. او کارش را با ۵ هزار پوست شروع کرد و سودهای کلانی عایدش شد؛ همه چیز خوب پیش‌می‌رفت تا اینکه در سال ۱۹۹۶ میلادی ورشکست شد و به زندان افتاد.

زنجانی می‌گوید، در مدتی که مشغول این فعالیت‌ها بوده به افرادی که پول خود را در بانک مرکزی می‌گذاشتند تا بهره بگیرند می‌گفته "این کار حلال نیست."

حضور زنجانی در فیلم افشاگرانه احمدی‌نژاد

بابک زنجانی یکی از کسانی بود که در فیلم افشاگرانه محمود احمدی‌نژاد در جلسه مجلس در روز ۱۵ بهمن (۳ فوریه) سال ۱۳۹۱ حضور داشت. این فیلم مربوط به ملاقات سعید مرتضوی، رئیس سابق سازمان تأمین اجتماعی و فاضل لاریجانی‌، برادر علی لاریجانی، رئیس مجلس بود. احمدی‌نژاد با علنی کردن این فیلم فاضل لاریجانی را متهم به تلاش برای دریافت رشوه کلان از رئیس سازمان تأمین اجتماعی کرد.

فاضل لاریجانی در شکایت‌نامه‌ای که در این رابطه به دادستان تهران نوشت گفت، سعید مرتضوی به دلیل در پیش بودن محاکمه ‌خود، از او دعوت کرد تا نزد برادرنش، رئیس قوه قضائیه و رئیس مجلس تمهیداتی فراهم کند، اما مکالمات آنها را "حذف گزینشی" کرده‌اند تا آن را به سندی برای متهم کردن وی تبدیل کنند.

لاریجانی در بخش دیگری از شکایت‌نامه خود با اشاره به پرونده‌های "بیمه" و "فساد کلان بانکی" از بابک زنجانی یاد کرد که با سنی حدود ۴۰ سال مالک ۶۰ شرکت است و و "دوست برخی مسئولان عالی اجرایی است و دارای تعاملات گسترده با آنهاست."

رسانه‌های ایران نوشتند که زنجانی درصدد یک معامله ده‌هزار میلیارد تومانی با مشارکت سعید مرتضوی بوده است.

اظهارات زنجانی در باره مرتضوی

بابک زنجانی در مصاحبه خود با هفته‌نامه آسمان در رابطه با دیدار با مرتضوی می‌گوید: «با یک جعبه شیرینی به خانه مرتضوی رفتم و فردای آن روز در سازمان تأمین اجتماعی مذاکره کردیم. فاضل لاریجانی هیچ پولی از من نخواست.»

آمریکا در سال ۲۰۱۳ میلادی زنجانی و مؤسسه‌های مرتبط با او را به پولشویی برای دور زدن تحریم‌های ایران متهم کرد. دیوید کوهن، معاون وزارت خزانه‌داری آمریکا اعلام کرد، ایالات متحده در رسوا و خنثی کردن تلاش‌های ایران از طریق بابک زنجانی یا هر فرد دیگر برای فرار از تحریم‌های بین‌المللی به طور جدی اقدام خواهد کرد.

خبرگزاری ایسنا روز جمعه (۲۹ شهریور/ ۲۰ سپتامبر) فرازهایی از مصاحبه بابک زنجانی با هفته‌نامه آسمان را منتشر کرده است. به موجب این گزارش، زنجانی از جمله گفته است که "هرگز به دفتر اسفندیار مشایی، رئیس دفتر احمدی‌نژاد نرفته ولی او را در جاهای مختلف دیده است. ۲۰۰ میلیارد دلار را در تاجیکستان سرمایه‌گذاری کرده است. ۱۷ و نیم میلیارد یورو از پول ایران را به حساب‌های کشور منتقل کرده و در بانک مرکزی با وزرای سابق نفت و تجارت و همچنین آقای بهمنی، رئیس کل پیشین بانک مرکزی ایران جلسه داشته است."

بابک زنجانی که متولد سال ۱۳۴۹ خورشیدی در تهران است همچنین می‌گوید، هنوز ازدواج نکرده است.

+38
رأی دهید
-49

dark night - تهران - ایران
همش ۱۰ میلیارد؟ این که چیزی نیست، مردی که بعده کار نباشه مرد نیست.
شنبه 30 شهريور 1392 - 21:00
ای حماسه آفرین - زوریخ - سوئیس
مگه دیوانه است که ازدواج کنه اون همه مهماندار هواپیما استخدام کرده واسه چی؟ باید آقای پالیزدار رو مأمور بررسی این پرونده کرد.
شنبه 30 شهريور 1392 - 21:12
htafas - مادرید - اسپانیا
دست بردار زنجانی . هر چی بیشتر هم بزنی بوی گندش بیشتر بلند مشه. این کارایی هم که تو کردی نبوغ نمیخواد٬ فقط یه خدا لازم داره. انهم از نوع ریش دارش..
شنبه 30 شهريور 1392 - 21:43
Ali Mardan khan - تورنتو - کانادا
خوب اقاى دزد محترم ١ میلیارد و ٢٠٠ میلیون یورو مى شه همون حدوداى ٢ میلیارد دلار!!! چرا ناراحت شدى ؟؟؟ببخشید از اینکه اقاى زنگنه یه مقدار رقم بالاتر گفتن که شما با بزرگوارى عفو کنید!! در ضمن ننه برات بمیره که ناقابل ١٠ میلیارد بدهى دارى!! براى شما شاه دزدا که این مبلغى نیست !! اونوقت براى دله دزدى انگشت قطع مى کنند!! با امثال اینا حکم اسلامى چیه؟؟ ازادى و اقایى کردن و ریشخند زدن به اتهامات/// إسلام ناب محمدى که میگن همینه!!!!؟؟؟؟؟؟
شنبه 30 شهريور 1392 - 21:43
paksan - آمریکا - آمریکا
آدم نافهم به این میگم یک میلیارد و دویست یورو میشه نزدیک دو میلیارد دلار ! ببینید چه آدمهای نافهمی رو پولدار کردن . واقعاً احمدی نژاد چنتا از این افراد رو درست کرده که در عین نافهمی فرمانبردار هم هستند و چون خودش و اطرافیانش نمی تونستند پولها رو جابجا کنند این افراد رو ساختند که ناشناس بودن ولی فرمان بردار و وابسته به تیم احمدی نژاد و اینطوری توانستند دلارهای نفتی رو بعنوان ثروت شخصی افراد جا بزنند و خودشون تلاش کردن که این طرف بیاد تو لیست تحرمیهای آمریکا چون با این بهانه هم طرف میشد امین نظام و طرفدار نظام هم میشد به این بهانه دلارهایی که در خارج جمع و چور کرده بودن بیارن داخل
شنبه 30 شهريور 1392 - 21:55
htafas - مادرید - اسپانیا
صاحب (دزد) این همه ثروت چاره ای نداشته بد بخت تا یه دلقکی مثل زنجانی رو سپر کنه .اینقدر حجم دزدی زیاد که اصلا نمیشه هیچ سوراخی پنهانش کرد و باید یه صاحب سوری داشته باشه دیگه....
شنبه 30 شهريور 1392 - 22:21
iranPowerful - ایران - ایران قدرتمند
دمت گرم...نمی دونم بابک زنجانی چجوری پولدار شد...ممکنه کار کوچ به کار بزرگ تبدیل شود و فقط حوصله و صبر می خواد کار بزرگ و سود بیشتر تبدیل بشه... راستی 200میلیارد دلار نیست 200میلیون دلار توی تاجیکستان سرمایه گذایر کرده است...اشتباه نوشتی درستش کن...
شنبه 30 شهريور 1392 - 22:24
دانشجوی ایرانی - تهران - ایران
ای خدا ببین به کجا رسیدیم که دزدا راست راست تو مملکت میگردن و حتی دولت هم نمیتونه بگه بالا ی چشمت ابروئه!باریکلا به خامنه ای و ولایت فقیه
یکشنبه 31 شهريور 1392 - 00:04
dkdk - اسلیس - دانمارک
این آقا بابک از اینکه آدم تیز بزی است شکی در آن نیست.اما مطمئنا بدون زد بند هرگز هرگز نمی توانست چنین ثروت فوق العاده‌ای جمع آوری کند.ولی این واقیعتی است که اگر زنجانی نمیخورد کس دیگری میخورد.یعنی‌ اینجور نبود که اگر زنجانی نبود این ثروت هنگفت می‌رفت در جیب مردم.این دولتمردان اگر پست نبودند و با این همه ثروتی که ایران دارد لااقل مردم را تامین میکردند.اما افسوس که جیب آخوندها وحشتناک گشاد است.
یکشنبه 31 شهريور 1392 - 00:15
samsam.aus - سیدنی - استرالیا
مردکه دزد وغارتگر .جواب تمام دزدی هات رو بزودی پس میدی هم تو و هم تمام رفقای الدنگت.
یکشنبه 31 شهريور 1392 - 02:08
samsam.aus - سیدنی - استرالیا
دوستان چرا رای منفی میدید؟ مثبت بدید این خبر مهمه که بیاد بالا و همه از ماهیت این دزد آگاه باشند.علیرغم اینکه از این مرتیکه بدمون میاد به محتوای خبر لطفا رای بدید.....
یکشنبه 31 شهريور 1392 - 02:47
sharafYabi - بیمبه - انگولا
دروغ بزرگ، سالامبور هیچ وقت نیم!! دلار نبوده که ایشون بفروشه ۲۰ دلار. شاید اگر از انبارها بدزدی (بیت المال) نیم دلار تموم بشه. آینده مملکت افتاد دست یک عده‌ کم خاصیت بی‌ بهره از ابتکار و تولید.
یکشنبه 31 شهريور 1392 - 01:12
ousi.gh - مانیل - فیلیپین
فقـــــــــــــط؟
یکشنبه 31 شهريور 1392 - 05:11
faranak-montreal - مونترال - کانادا
تو را خدا بیاید همگی با هم کمک کنیم به این طفلکی , گناه داره مشترکین سایت نفری ١٠$ komk کنیم زن بچه داره
یکشنبه 31 شهريور 1392 - 05:29
ojagh gaz - تهران - ایران
اون .. که از این دزد طرفداری کرده و گفته دمت گرم ،حالو روزش معلومه که از چه خانواده ایی هست .لعنت تو روحت خمینی که با اومدنت یه مشت دزد پرورش دادی به اسم اسلام مردم ایرانو فریب دادی که امثال این پفیوز و حامیاش تا می‌تونن بخورنو بدزدن ،لعنت ابدی تو اون روحت خمینی
یکشنبه 31 شهريور 1392 - 06:12
Ali Mardan khan - تورنتو - کانادا
Iranpowerful- ایران// نمى دونى؟؟؟ شما بسیجیها کى مى فهمیدین؟؟ شماها فقط بع بع کردن بلدید و مثل همون گوسفندا که تنها کارى که به عقلشان مى سه ... شما بسیجیها هم عقلتون تو شکمتونه// شکمتون که سیر باشه از برکت وجود اقا، چشمتونو به همه فسق و فجور مى بندین!! اگه نمى دونى و نمى فهمى لطفا نظر نده و حرف مفت نزن// خود مسئولین نظام نظیر زنگنه میگن این اقا مبلغ هنگفتى از بیت المال رو بالا کشیده اونوقت تو میگى اینطور نیستو دمت گرم!! صد رحمت به عقل گوسفند!!
یکشنبه 31 شهريور 1392 - 06:10
sama128 - شیراز - ایران
سوال از دوستان عزیز و خوانندگان خوب : به جز ایران اسلامی که به قول آقایان ام القرای جهان اسلام است اینقدر خر تو خر - اختلاس و دزدی و باندبازی و رشوه فامیل بازی کمر همت بستن مسئولین برای شکستن صندوق بیت المال مسلمین و تاراج آن در کجای جهان پهناور اینقدر خر تو خری را ملاحظه فرموده اید ؟!؟!!؟!؟!؟. لطفا ، بنویسید ؟!؟!؟! احمدی نژاد و باند دزدش 8 سال بیش از دزدان گذشته می دزدند و می خورند و می برند تازه روز آخر به خاطر سخت کوشی در دزدی های مستمر تشویق هم می شوند واقعا کجای دنیا اینقدر خرتو خر هستش . کجا ؟!؟!؟!؟!؟!
یکشنبه 31 شهريور 1392 - 10:18
petrick - اشدود - اسراییل
طفلکی .....الهی این که چیزی نیست !!!!! همش 10.000.000.000$ ناقابل . ای بابا جوونه کار میکنه پس میده ایشالا ...... ای خاک تو ....
یکشنبه 31 شهريور 1392 - 11:56
mammal - لندن - انگلیس
هم سپاهی بود هم پناهندهٔ دانمارک، هم از توبره خورده هم از آخور
یکشنبه 31 شهريور 1392 - 15:13
aram. - کردستان - ایران
بدهی هم بدیهای قدیم...
یکشنبه 31 شهريور 1392 - 17:11
aram. - کردستان - ایران
بدهی هم بدیهای قدیم...
یکشنبه 31 شهريور 1392 - 17:11
iranPowerful - ایران - ایران قدرتمند
Ali Mardan khan - تورنتو - کانادا. :بی خودی منو متهم نکن...فقط بلدی حرف بزنی بسیجی...پس منم به تو میگم وطن فروش...من خودم می دونم چجوری پولدار شده...دیگه لازم نیست مقامات ایرانی و غیره متهم کنی توی ایران قدرت خرید مردم ایران بسیار بالاست!!توی زمان شاه ایران فساد اقتصادی بسیار بالاتر از فساد اقتصادی امروز است...صبح و شب خبرهای مخالف ایران گوش می دی و از اینجور حرف های رو می زنی و درحالی که خبرهای خیلی خوب اقتصادی توی رسانه های ایران و خارج به گوش میدی...بهتره این خبرهای اقتصادی خوب گوش کن و بعد نظر بده...انگار توی خارج هستی حسودی شدی
‌سه شنبه 2 مهر 1392 - 10:56
نظر شما چیست؟
جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.