سپاه: ظرفیت‌های تعاملی خود را در اختیار دیپلماسی دولت می‌گذاریم

حسن روحانی در دیداری که اخیرا با فرماندهان سپاه داشت از آنان خواست به دولت کمک کنندسپاه پاسداران انقلاب اسلامی با انتشار بیانیه‌ای گفته که ظرفیت‌های تعاملی خود را در اختیار دولت حسن روحانی قرار می‌دهد.

سپاه پاسداران گفته که از هر اقدامی که با سیاست‌های موردنظر آیت‌الله علی خامنه‌ای و منافع ملی منطبق باشد و "در مدار عزت، حکمت و مصلحت صورت پذیرد، حمایت کرده و ظرفیت‌های تاثیرگذار تعاملی خود را در اختیار دولت محترم قرار می‌دهد."

البته سپاه هشدار داده که دستگاه دیپلماسی ایران باید با تردید و هوشیاری با ایالات متحده برخورد کند. در این بیانیه آمده که دولت آقای حسن روحانی باید "به رغم ژست‌های دیپلماتیک و به ظاهر مشتاقانه کاخ سفید برای تعامل با نظام جمهوری اسلامی" با هوشمندی همه‌جانبه با آنها مواجه شود.

حسن روحانی، رئیس‌جمهور ایران، در روزهای آتی برای شرکت در مجمع عمومی سازمان ملل راهی نیویورک می‌شود. در آستانه سفر آقای روحانی خوش‌بینی‌هایی درباره احتمال بهبود رابطه ایران و ایالات متحده و حل مساله هسته‌ای ایران شکل گرفته است.

سپاه در بیانیه خود گفته توانایی‌هایی دارد که می‌تواند با بهره‌گیری از "ظرفیت‌های منطقه‌ای" امکان "اقدام سخت و تجاوزگرانه" را از "دشمنان فرامنطقه‌ای" بگیرد.

برخی سپاه پاسداران و به ویژه شاخه خارجی آن، یعنی سپاه قدس به فرماندهی سرلشکر قاسم سلیمانی را متهم می‌کنند که در سوریه و عراق نقش پررنگی دارد.

بیانیه سپاه پس از آن منتشر می‌شود که آیت‌الله کلیک علی خامنه‌ای، رهبر ایران، از انعظاف‌پذیری در سیاست خارجی پشتیبانی کرده است.

به دنبال این سخنان آقای خامنه‌ای دیگر مقام‌های جمهوری اسلامی نیز مواضع مشابهی گرفته‌اند.

از جمله علی لاریجانی، رییس مجلس، گفته است ایران "میز مذاکره را ترک نخواهد کرد." او با این حال افزوده که "باید سخنان غربی‌ها را به دقت شنید چرا که می‌گویند می‌خواهیم از طریق مذاکره مسائل را حل کنیم، اما همزمان پروژه جنگ را نیز روی میز می‌گذارند. آیا به راستی این امر نشانگر منطق مذاکراتی است؟"

حل مساله هسته‌ای ایران و برطرف کردن تحریم‌ها یکی از عمده‌ترین شعارهای حسن روحانی در دوران تبلیغات انتخاباتی بود.

آقای روحانی پیش از این و در دوره ریاست‌جمهوری محمد خاتمی هدایت مذاکرات هسته‌ای را بر عهده داشته و برخی امیدوارند که او بتواند از آن تجربه برای حل مشکلات کنونی در روابط خارجی ایران استفاده کند.

حمایت بی سابقه اما مشروط سپاه

مهدی پرپنچی -بی‌بی‌سی فارسی

حمایت سپاه پاسداران از مذاکره با آمریکا بی سابقه اما مشروط است. سپاه در بیانیه خود راهبردهای نظام سلطه را "بسیار پیچیده و موذیانه"توصیف کرده و به دولت حسن روحانی هشدار داده است که در مواجهه با "ژست های دیپلماتیک و به ظاهر مشتاقانه کاخ سفید" با تردید و هوشمندی روبرو شود.

این که چه نوع رفتاری از دید سپاه هوشمندانه به حساب می آید هم در همین بیانیه تعریف شده است؛ اقدامات دولت حسن روحانی تنها زمانی مورد حمایت سپاه خواهد بود که در "چارچوب منویات و راهبردهای مقام معظم رهبری" باشد.

این در حالی است که پیشتر حسن روحانی گفته بود برای رسیدن به توافق با غرب درباره برنامه هسته‌ای، "اختیار کامل" دارد. به این ترتیب بیانیه سپاه پاسداران را باید گوشزدی به دولت های غربی تلقی کرد که در مذاکرات خود با حسن روحانی، "اختیار کامل" او را صرفا در چارچوب "منویات رهبری" درک کنند.

+29
رأی دهید
-8

کبالت3 - کرج - ایران
ظرفیت های تعاملی؟! این چیه موشک جدید ساختی کبلائی؟
شنبه 30 شهريور 1392 - 19:53
iranPowerful - ایران - ایران قدرتمند
درود بر سپاه قدرتمند ایران....
شنبه 30 شهريور 1392 - 22:29
omidvaran - نورکل - امریکا
سپاه بهتره به کار اصلیش که دفاع از مملکت و حفظ مرزها وامنیت کشوراست بپردازد ومثل همه جای دنیا اجازه دهد سیاست گران ودیپلماتها به امور سیاسی بپردازند - دخالت سپاه دراقتصاد بازرگانی واردات کارهای ساختمانی امور خبری کارهای مطبوعاتی مسائل ارزی و پولی وغیره تاکنون فاجعه ببار اورده حالا زمان ان رسیده که به وظایف اصلی خود که تاکنون مغفول مانده برسد
یکشنبه 31 شهريور 1392 - 08:37
همسایه دکتر شریعتی - ایران - ایران
اینکه سپاه پاسداران انقلاب اسلامی گفته که ظرفیت‌های تعاملی خود را در اختیار دولت حسن روحانی قرار می‌دهد یعنی دقیقا کجاشو در اختیار دولت حسن روحانی قرار می ده؟
یکشنبه 31 شهريور 1392 - 15:38
نظر شما چیست؟
جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.