درخواست مولوی عبدالحمید از رهبر ایران برای توقف «حکم اعدام ۲۶ کرد»

مولوی عبدالحمید،  امام جمعه اهل سنت زاهدان، در نامه به آیت الله علی خامنه‌ای، رهبر جمهوری اسلامی، خواسته تا مانع اجرای حکم اعدام «۲۶ تن از جوانان اهل سنت کُرد در زندان رجائی شهر کرج» شود.

به گزارش روز شنبه ۳۰ شهریور پایگاه اطلاع رسانی دفتر مولوی عبدالحمید،  وی این نامه را ۲۸ شهریور ماه برای رهبر ایران ارسال کرده است.

مولوی عبدالحمید در این نامه آورده است: «شرایط جهانی بسیار ملتهب است و دشمنان قسم خورده اسلام که از اختلاف سود می‌برند، در صدد بهره‌برداری‌اند.»

مولوی عبدالحمید در پایان این نامه خطاب به آیت الله علی خامنه‌ای نوشته است: «اینجانب با اطمینان از درایت و دوراندیشی آن زعیم عالی‏قدر و با انگیزه خیرخواهی برای نظام و میهن اسلامی، درخواست دارم با تدبیر حکیمانه، به هر نحوی که صلاح می‌دانید از اعدام این افراد جلوگیری فرمایند؛ زیرا اعدام این جمع اثرات منفی در داخل و خارج کشور بجا می‌گذارد.»

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی مولوی عبدالحمید  رونوشتی از این نامه جهت تدبیر و پیگیری موضوع به دفتر حسن روحانی،‌رییس جمهوی ایران نیز ارسال شده است.

در حالی نامه مولوی عبدالحمید به رهبر ایران درباره توقف حکم اعدام زندان اهل سنت کرد  منتشر شده که روز پنجشنبه نیز سازمان عفو بین‌الملل ضمن ابراز نگرانی از گزارش‌ها در مورد اعدام قریب‌الوقوع چهار تن از اقلیت‌ کرد سنی‌مذهب در ایران، از مقامات بلندپایه جمهوری اسلامی خواست تا اجرای حکم اعدام آنان را متوقف کند.

عفو بین‌الملل می گوید، دیوان عالی کشور ایران حکم اعدام جمشید دهقانی، برادر کوچک او جهانگیر دهقانی، حامد احمدی و کمال مولایی را تایید کرده، در حالی که اتهام آنها موارد ابهام‌آمیزی مانند «محاربه» و «افساد فی‌الارض» بوده است.

عفو بین‌الملل از گزارش‌های دریافتی خود درباره «شکنجه» و «تهدید» این چهار زندانی در دوران بازداشت سخن می‌گوید و تاکید می‌کند که آنها در جریان محاکمه خود که در شعبه ۲۸ دادگاه انقلاب تهران برگزار شد، از داشتن وکیل محروم بوده‌اند.

بر اساس این گزارش، چهار فرد محکوم شده به اعدام، متهم به دست داشتن در ترور یکی از روحانیون ارشد سنی‌مذهب نزدیک به حکومت ایران بوده‌اند، در حالی که هر چهار نفر آنان چند ماه قبل از این واقعه، بازداشت شده‌اند.

ملا محمد شیخ‌الاسلام، نماینده استان کردستان در مجلس خبرگان رهبری بود که روز ۲۶ شهریور ۱۳۸۶ به ضرب گلوله به قتل رسید.

مقامات ایران بعدها اعلام کردند که عاملان ترور، افرادی از یک گروه سنی‌مذهب سلفی بوده‌اند، از جمله جمشید و جهانگیر دهقانی، حامد احمدی و کمال مولایی، اما عفو بین‌الملل تاکید می‌کند که این چهار نفر در ماه‌های خرداد و تیر ۱۳۸۸ بازداشت شده‌اند.

به گفته عفو بین‌الملل، ماموران امنیتی ایران این چهار نفر را برای مدتی طولانی در سلول‌های انفرادی زندان‌های سنندج و همدان محبوس کردند و بازداشت آنان با شکنجه و انواع تهدیدها همراه بود، از جمله تهدید به بازداشت اعضای خانواده یا وادار کردن آنها به امضای اوراق و اسنادی که حتی امکان خواندنش را نداشتند.

این نهاد مدافع حقوق بشر سپس از مقامات عالی جمهوری اسلامی می‌خواهد که ضمن توقف اجرای حکم این چهار نفر، شرایط را برای امکان محاکمه مجدد آنان در یک دادگاه منصفانه فراهم آورند، دادگاهی که در آن امکان صدور حکم اعدام نباشد.

در نهایت، عفو بین‌الملل به جمهوری اسلامی توصیه می‌کند که تمام مجازات‌های اعدام در ایران را به احکام خفیف‌تر تبدیل کند.

+87
رأی دهید
-14

سعد حلي - سیدنی - استرالیا
خدایا ما را از شر شیعه صفوی و سنی اموی. و لا مذهبان به اصطلاح روشن فکر خلاص کن
شنبه 30 شهريور 1392 - 19:10
Arian1 - ابادان - ايران
ای کاش بزودی می توانستیم که رهبرخونخوار اسلامی خام انی وتمامی اخوندهای شیادوجنایتکاررا اعدام کنیم که جهان ازوجود کثیف انها رهایی یابد.امین
شنبه 30 شهريور 1392 - 19:28
shabparast - ایران - شمال
این کثافت رو کی علم کرده میخواد نقش رهبر سنی ها رو بازی کنی تا ایران هم بشه مثل عراق و پاکستان؟ یکی نیست خفه کنه اینو؟
شنبه 30 شهريور 1392 - 20:20
samira joon - مشهد - ایران
بیخود کرده اگر امثال عبدالمالک و تروریست های وهابی رو سرکوب نکنن ایران هم مثل عراق و پاکستان میشه ،چون اصولا وهابی ها عقل اعتراض بدون خشونت رو ندارن هر وقت فکر میکنن حق با اوناست و بقیه درکشون نمیکنن اولین و آخرین تصمیمشون قتل و عملیات انتحاری هست.پس اگه واقعا جنایت کردن حقشون هست
شنبه 30 شهريور 1392 - 22:05
Cyrus749 - برایتون - انگلستان
باید اعدام بشن. سازمان عفو بینلمنل چرا از اعدام توی آمریکا حرفی‌ نمی‌زنه . ولی‌ از اینکه یه آخوندو کشتن ،حالا چه سونی چه شیعه خوشحالم، باید سونی هارو بندازیم به جون آخوندا ، بدم اعدامشون بکنیم . مشکلات حل می‌شه .
شنبه 30 شهريور 1392 - 22:38
سلطنت طلب - ابوظبی - امارات متحده عربی
مولانای عزیز فکر کنم34سال زمان کافیست دیگر سکوت و احترام برای مشرکان صفوی جایز نیست لطفا فتوای جهاد بدهید تا امثال من که در ایران عزیز بسیارند سینه سپر کنند و حکومت ظالم صفوی رو نابود کنند و همچنین ملت عزیز ایران از جمله شیعیان راستین و برادران ما نیز از دست این جلادان رهای یابند و بساط بت پرستی قبر پرستی و صیغه و شهوت را از سرزمین پارس از بین ببرند و توحید را که شعار مشترک شیعیان واقعی و اهل سنت هست را در کشور طنین انداز کنند ما اهل سنت فداکاری های خویش را برای میهن اثبات کرده ایم همه اهل سنت مرزبان هستند و اولین گروهی که گلوله دشمن بر سینه هایشان نقش میبندد اهل سنت هست کمی به نقشه ایران نگاه کنید جز معدود مرز احواز که شیعه هستند در تمامی مرزها اهل سنت از این خاک دفاع میکند ایا واقعا این حق اهل سنت هست که در کشور و طبق قانون اساسی این نظام منفور از حقوق قانونی خویش محرومند؟دیگر بس است
شنبه 30 شهريور 1392 - 22:55
دانشجوی ایرانی - تهران - ایران
اگه حکومت ایران ماهیتی جدای از دین و مذهب داشت راحت میتونست در این مورد تصمیم بگیره ولی الان گفتن اینکه این افراد گناهکارن یا بی گناه سخته!اگه صرفا به جرم فعالیت سیاسی باشه که خوب بی گناهند ولی اگه به جرم فعالیت مسلحانه و تروریستی باشه که همه جا با اینجور آدما برخورد میشه که تو جمهوری اسلامی اعدام میکنن!(به نظر میرسه اینا تو فعالیت های تروریستی دست داشته باشن چون اگه جرمشون سیاسی بود پس باید 2 برابر اینا از فعالان سیاسی آذری زبان که اقدام مسلحانه ندارن اعدام میشدن)!چندین بار تا به حال خبرهایی بوده که تو کردستان گروه ترورسیتی کوموله سر همه سربازای یه پاسگاه رو بریده یا نمونه دیگه اش تو سیستان!البته ما با هموطنان سنی هیچ مشکلی نداریم ولی وجود تروریست هاجدای از مذهب تحمل ناپذیره!الانه که سلطنت طلب از دوبی مثل قاشق نشسته بپره وسط!چون یه سلفی وهابی تمام عیاره و از تروریست ها حمایت میکه!خودشم تروریسته
یکشنبه 31 شهريور 1392 - 00:24
omid1111 - تهران - ایران
دانشجوی عزیز قسمت اول حرفات کاملا منطقیه و باتون موافقم ولی در قسمت دوم مشخصه که احساس مذهبیت بر عقل و منطقت غلبه کرده. سوال اینجاست. آیا تو دادگاه های ایران و احکامی را که صادر می کنن را عادلانه می دانید؟ آیا اینها اصلا حق انتخاب وکیل بهشون دادن؟. جناب شب پرست تربیت خانوادگی چیزه خوبیه تو به کسی توهین می کنی که بیش از 99درصد هوطنان بلوچ قبولش دارن و اگه ایشان مردم را به آرامش دعوت نمی کرد الان وضعیت استان سیستان و بلوچستان تعریفی نداشت.
یکشنبه 31 شهريور 1392 - 10:55
عقل وهوش - اصفهان - ایران
هر ایرانی میدونه غیر از قاچاقچی و قاتل وجاسوس وتروریست کمتر کسی باحکم اعدام مواجه اگر اینها هم این جرمها را نداشتن که برعکس همه این ها را هم دارن وهنر خودشان هم میدانند اعدام نمیشدن به این سلفی کثیف هم که فتوای جهاد خواسته میگم ارباب مزدورت خیلی وقت پیش این فتوا را برای شما صادر کرده فقط جرات علنی کردنش را در ایران نداشته چون خوب میدونه آنوقت شیران ایران نسل شما مزدوران وطن فروش عرب پرست را چگونه منقرض میکردند بعد هم شفارش میکنم برو بیابان چندتا سوسمار درشت و فربه که سوغات محبوب حضرت عمرت هست را شکار کنی و برای مفتی عزیزت واون یوسف قرضاوی ملعون که خواستار نفرین ایرانیها د ر مراسم حج شده بود ببری تا ببینه امثال توهم در ایران هست و من هم باور کنم که ایرانی هستی چندتا هم برای دوستان ببر اگر هنوز تغییر ذائقه ندادی ومثل هم مسلک هات آدمخوار نشدی سلفی مزدور
یکشنبه 31 شهريور 1392 - 10:55
faghat zartosht - شیراز - ایران
سلطنت طلب - ابوظبی - امارات متحده عربی شیعه وسنی هر دو شون یکی هستن.تازه باز به شیعه اقلا سر نمیبره و جنایت نمیکنه.ولی سنی که تو وحشی بازی اوله.و ثابت کرده که خونخوار و کثیفه.و خیلی زود افراطی میشن.پس خواهشا تو یکی بشین سر جات و اون دین اسلامت رو عوض کن بهترته
یکشنبه 31 شهريور 1392 - 11:56
سلطنت طلب - ابوظبی - امارات متحده عربی
خونخواران بدبختی که یا حمایت کردن از کار زشت صفویان مرتد و کسانی که به مطالب من خورده گرفته اند با احترام به اون شعور نداشتتون عرض میکنم یک بار برید تحقیق کنید این 26نفر چه کسانی هستند بعدا هر غلطی خدواستید بکنید جرم اینها دفاع از مذهبشان بوده و اکثر این عزیزان حفاظ و معلمان قران و یا امامان مساجد هستند و یا کسانی که هنوز عمرشان به20سالگی نرسیده.ما اهل سنت به شدت وطن پرست و خادم ایران هستیم و این را روشن دلان شیعه و کسانی که از وجدان پاک برخوردار هستند میدانند امثال نوری زاد . امثال قلمداران که شهید شد امثال رادمهر و بسیاری از برادران شیعه موحد و خدا جوی اما با تاسف باید گفت اکثریت عامه مردم شیعه از این واقعیت خبر ندارند و یا تبلیغات اخوندان صفوی بر انها تاثیر گذاشته
یکشنبه 31 شهريور 1392 - 13:12
اسب آتش - سیدنی - استرالیا
خامنه ای با آقای مولوی عبدالحمید رابطه دوستی داره.اقای مولوی در مراسم تحلیف روحانی دعوت شده بود و او شرکت کرد.ان چند نفر اگه دست به سلاح نبرده باشند و عضو کروهک تروریستی پژاک نباشند بزودی آزاد خواهند شد.برادران محترم اهل سنت برای حفظ ایران کوشا هستند اما حساب افراطیون وهابی نفوذی که آرزوی تجزیه ایران بخصوص خوزستان عرب وعجم!!رو دارند مثل اون تکفیری کفکیر خورده در ابوظبی از آنها جداست.
یکشنبه 31 شهريور 1392 - 17:08
عقل وهوش - اصفهان - ایران
وهابی مزدور عرب خودت را با اهل سنت قاطی نکن اولا اینها قاتلان ماموستا شیخ الاسلام و ماموستا برهان عالی و چهار نفر محیط بان محیط زیست هستند که خودشان اهل سنت هستند وتمامشان شاکی خصوصی دارند که تقاضای قصاص داشتند چرا برای مقتولین دلت نسوخته اگر سنی هستی دوم اینکه ابله نادان اگر حافظ کل قرآن هم باشند بازهم سزاوار مرگ هستند حضرت علی علیه السلام هم در جنگ نهروان بسیاری از همین حافظان بی خرد را به جهنم واصل کرد وسر انجام هم به دست یکی از همین احمق ها... سلفی به شهادت رسید پس چنین حافظانی که توانائی تعقل وتدبر در آیات قرآن را ندارند از حیوان هم پست ترند..... تو که کاملا از عقل معافی... پس برو منبرت را جائی بذار که.... اینطوری رسوا نکنند
دوشنبه 1 مهر 1392 - 09:16
سلطنت طلب - ابوظبی - امارات متحده عربی
عقل و هوش اصفهان . چور اونها رو به قتل ماموستا شیخ الاسلام و برهان متهم میکنی در صورتی که اونها دوماه قبل از شهادت این ماموستاها در زندان بودن و بدون شک این ماموستاها رو هم خود روافض به شهادت رسوندن کسی رو هم که حضرت علی رو به شهادت رسوند یکی از خوارج بود . حضرت علی در مورد دو گروه که جهنمی هستند هشدار داده یکی کسانی که در حق او افراط و غلو میکنند امثال تو رافضی صفوی و دیگری هم کسانی که در حق این بزرگوار تفریط میکنند که اینها خوارج هستند و در عمان و برخی مناطق شرق عربستلن وجود دارند و گروه سوم را که موضع اعتدال در پیش گرفتن رو بشارت به دین مداریشان داده که همون اهل سنت واقعی پیامبر هستند کسانی که مثل علی هستند و صیغه نمیکنند و ازدواج نکاح نمیکنند و خمس نمیدهند و از قران و سنت پیامبر طبعیت میکنند مانند او وضو میگیرند و نماز میخوانند
دوشنبه 1 مهر 1392 - 13:02
اسب آتش - سیدنی - استرالیا
عقل وهوش - اصفهان - ایران درود بر شرف تو که جواب مزدوران تفرقه افکن بدعت گذار رو با شجاعتی مثال زدنی میدهی و در کنارش احترام اهل سنت رو که شیعیان خدای جوی و دلیرو معتدل را دوست میدارن داری.
دوشنبه 1 مهر 1392 - 17:15
نظر شما چیست؟
جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.