کاخ سفید: آمریکا آماده تعامل با ایران بر اساس احترام متقابل است

یک سخنگوی کاخ سفید، روز جمعه ۲۹ شهریورماه گفته است، تا زمانی که جمهوری اسلامی مایل باشد که نشان دهد در برنامه‌ هسته‌ای خود اهداف غیرنظامی را دنبال می‌کند، ایالات متحده آمریکا نیز آماده است تا با ایران بر اساس احترام متقابل مذاکره و تعامل کند.

به گزارش خبرگزاری رویترز، جاش ارنست، معاون سخنگوی کاخ سفید در هواپیمای ریاست جمهوری آمریکا موسوم به «ایر فورس وان» به خبرنگاران گفت: ما تاکنون چند بار با مقام های ایران مذاکره کرده ایم و به مذاکرات براساس احترام متقابل ادامه می دهیم.

این سخنگوی کاخ سفید در ادامه گفته است: در جریان این گفت وگو ها  مقامات ایران فرصت خواهند داشت در عمل جدیت خود را  نشان دهند.

حسن روحانی رییس جمهوری ایران هفته آینده به همراه یک هیات برای شرکت در نشست مجمع عمومی سازمان ملل به نیویورک سفر خواهد.  باراک اوباما، رییس جمهوری آمریکا، نیز هفته آینده به نیویورک خواهد رفت.

کاخ سفید پیشتر از احتمال دیدار حسن روحانی و باراک اوباما در حاشیه مجمع عمومی سازمان ملل خبر داده بود.

با این حال جاش ارنست روز جمعه تصریح کرده است که برنامه ای برای دیدار بین باراک اوباما و حسن روحانی وجود ندارد.

در همین حال، روزنامه «نیویورک تایمز» گزارش داده است که ایران برای پایان دادن به تحریم ها علیه این کشور به دنبال دستیابی به یک توافق سریع است.

سخنگوی کاخ سفید در واکنش به این گزارش گفته است که واشینگتن از رویکرد تازه ایران به دنبال انتخاب حسن روحانی به عنوان رییس جمهوری این کشور استقبال  می کند.

جاش ارنست گفته است: تحریم ها عرصه را بر ایران تنگ کرده،  باعث انزوای بین المللی این کشور شده، به اقتصاد جمهوری اسلامی لطمه زده است و در نهایت این فشار ها آنها را وادار کرده است به میز مذاکره برگردند.

تهران و واشینگتن از سال ۱۳۵۸ و به دنبال اشغال سفارت آمریکا در ایران توسط دانشجویان موسوم به «پیرو خط امام» مناسبات دیپلماتیک با یکدیگر ندارند ولی از طریق سفارت سوئیس در تهران با هم در تماس هستند.

طی روز های اخیر خبر تبادل نامه بین باراک اوباما و حسن روحانی چشم انداز روابط بین دوکشور را وارد مرحله تازه ای کرد.

سخنگوی کاخ سفید روز چهارشنبه محتوای نامه رییس جمهوری آمریکا به همتای ایرانی‌اش را فاش کرد و گفت که آقای اوباما به حسن روحانی گفته است: «آمریکا آماده است تا منازعه هسته‌ایش با ایران را خاتمه دهد مشروط به اینکه ایران نشان دهد به دنبال ساخت سلاح اتمی نیست».

+54
رأی دهید
-4

سردار سپهبد - آمستردام - هلند
واقعاً مسخره است مردم رو فیلم کرده اند به حاکمان ایران اتهام ساختن بمب اتمی میزنند و آنها رو حامی تروریست ها میدونند بعد در منطقه پاکستان،عراق،افغانستان،سوریه،بحرین و حتی ترکیه طعمه تروریست ها و بمب گذاران هستند در حالیکه در ایران حتی یک ترقه هم در نمیشه بعد اینها میگن میخواهیم با ایران تعامل کنیم مگر تا الآن چیکار میکردند؟
شنبه 30 شهريور 1392 - 11:43
تاراز - لیدز - انگلستان
از 28 مرداد تا بهمن 57 تا 8 سال جنگ معلومه.
شنبه 30 شهريور 1392 - 12:47
نظر شما چیست؟
جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.