گسترش فعالیت‌های حزب‌الله به‌رغم محدودیت‌های مالی

کارشناسان غربی می‌گویند تشدید حضور حزب‌الله لبنان در سوریه و گسیل هزاران پیکارجو به این کشور برای حمایت از رژیم بشار اسد، بخشی از فعالیت فرامرزی این گروه مسلح لبنانی و متحد جمهوری اسلامی ایران است که به زودی به غرب آفریقا نیز کشیده خواهد شد.

با این‌حال منتقدان می‌گویند واشنگتن و متحدانش درباره تهدیدهای حزب‌الله لبنان اغراق می‌کنند.

به گفته مقام‌های آمریکایی اکثر شهروندان لبنانی که در غرب آفریقا زندگی می‌کنند با حزب‌الله لبنان در ارتباط هستند. اما تحریم‌های آمریکا موجب شده که میلیون‌ها دلاری که حزب‌الله لبنان سالانه از مردم شاغل و شرکت‌های اقتصادی در این منطقه دریافت می‌کرد کاهش یابد.

در چنین شرایطی نقش ایران به عنوان تامین‌کننده اصلی پول و تجهیزات جنگی برای حزب‌الله لبنان اهمیت پیدا می‌کند، اما ایران نیز به دلیل تحریم‌های بین‌المللی علیه این کشور قادر به افزایش کمک‌های خود به حزب‌الله نیست.

دیوید کوهن، معاون وزیر خزانه‌داری آمریکا در امور تروریسم و اطلاعات مالی، می‌گوید، غرب آفریقا از این جهت برای حزب‌الله حائز اهمیت است که کمک‌های دریافتی این گروه از ایران در حال حاضر زیر فشار قرار دارد و توانایی ایران برای حمایت مالی از حزب‌الله دچار اختلال شده است.

هر چند درباره ابعاد نفوذ حزب‌الله و حمایت از این گروه در غرب افریقا اختلاف نظر وجود دارد، اما تردیدی در اهمیت حضور شرکت‌های لبنانی در این منطقه وجود ندارد.اهمیت غرب آفریقا برای فعالیت‌های حزب‌اللهپلیس نیجریه موفق به کشف انبار مهمات و سلاح مرتبط با حزب‌الله شدمعاون وزیر خزانه‌داری آمریکا می‌افزاید، دلایلی وجود دارد که نشان می‌دهد توجه حزب‌الله به غرب آفریقا تنها برای دریافت کمک‌های مالی نیست، بلکه از این منطقه برای برنامه‌ریزی و انجام فعالیت‌های خود نیز استفاده می‌کند.

اوایل سپتامبر امسال (۲۰۱۳) مقام‌های امنیتی نیجریه اعلام کردند یک شبکه تروریستی مرتبط با حزب‌الله لبنان و نیروهای قدس ایران قصد داشته در سفارت‌خانه‌های کشورهای اروپایی، آمریکا و اسرائیل بمب‌گذاری کند.

چند ماه پیش از این حادثه، پلیس نیجریه موفق به کشف یک انبار مخفی تسلیحاتی در شهر "کانو" شده بود. در این انبار تعداد زیادی موشک‌های ضد تانک، مین، مسلسل و بیش از۱۵۰۰ بسته‌ی ماده انفجاری تی‌ان‌تی ذخیره شده بود.

به نوشته هفته‌نامه اشپیگل آلمان، میان شبکه تروریستی مرتبط با حزب‌الله لبنان و نیروهای قدس ایران و انبار مخفی تسلیحاتی کشف‌شده در شهر "کانو" ارتباط وجود داشته و گروهی از افسران حزب‌الله لبنان قصد داشته‌اند با استفاده از این تسلیحات دست به عملیات تروریستی وسیعی علیه سفارت‌خانه‌های آمریکا، کشورهای اروپایی و اسرائیل در شمال آفریقا بزنند.

+10
رأی دهید
-11

احسان 2182 - شهرضا - ایران
ما که اعراب مردانگی ندیدیم چه زمانی زهز خود را به کشور عزیز ایران بریزند خدا می داند
شنبه 30 شهريور 1392 - 11:01
zavareh - رودسر - ایران
احسان 2182 - شهرضا - ایران - دوست عزیز گویا شما خواب تشریف دارید، آیا اینهمه نکبت را در پیرامون خود را نمی‌بینید؟ این تازیها سالهاست که میهن ما را در زهر پلید خود غرق کرده اند.
شنبه 30 شهريور 1392 - 14:58
نظر شما چیست؟
جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.