بوسیدن بی‌ملاحظه ممنوع

در ماه مه امسال صد زن و مرد در یک ایستگاه قطار در آنکارا پایتخت ترکیه همدیگر را بوسیدند. این بوسه در اعتراض به تنبیه زوجی بود که در خیابان لب های هم را بوسیده بودند.

بوسیدن در وسائط نقلیه عمومی، خیابان و در ایستگاه قطار خیلی وقتها پدیده ای رمانتیک تلقی می شود. مخصوصا در فیلم های سینمایی. مثل فیلم برخورد کوتاه ساخته دیوید لین در سال ۱۹۴۵ که زنی عاشق مردی می شود که برای اولین بار او را در ایستگاه قطار می بیند.

خیلی ها بوسیدن در انظار عمومی را اظهار عشق و علاقه و شاعرانه می دانند. خیلی ها آن را رهایی بخش تلقی می کنند. اما برای عده ای دیگر این موضوع باعث رنجش خاطرمی شود.

مقامات در وین پایتخت اتریش به تازگی به عشاق می گویند وقتی می خواهند همدیگر را در انظار عمومی ببوسند باید ملاحظه دیگران را هم بکنند.

کمپانی که بر حمل و نقل در اتریش نظارت می کند فیلمی برای اطلاع رسانی عمومی ساخته و در آن از رفتارهای بی ادبانه یا بی ملاحظه مثال هایی آورده است. فردی که دست در بینی اش کرده، سگی که بدون نظارت صاحبش آب دهانش آویزان است و زوجی که همدیگر را "وحشیانه" می بوسند.

خوردن غذاهایی با بوی تند، بلند صحبت کردن و پا روی صندلی گذاشتن در اتوبوس و قطار رفتارهایی نادرست به شمار می آیند ولی حالا مقامات اتریش می گویند بوسیدن بی ملاحظه هم می تواند به همین اندازه بد باشد.

بعضی از جامعه‌شناسان می گویند بوسیدن گونه اشکالی ندارد. اما بوسیدن لب‌ها موضوعی کاملا خصوصی است.

در گذشته نه چندان دور بوسیدن در ملا عام پدیده ای غربی تلقی می شد. ولی به نظر می رسد که نسل جوان در این زمینه آزادانه تر برخورد می کند مخصوصا در کشورهایی مثل هند که در گذشته نمی توانستند حتی به این موضوع فکر کنند.

حالا در همین کشورهای غربی عده ای معتقدند بوسیدن یکی از آن دسته آزادی های مدنی است که باید ملاحظه اطرفیان را کرد و زوج های بی قرار هم شاید بهتر باشد که صبر کنند تا به جای خلوت تری برسند.

+84
رأی دهید
-19

Dracula - ترانسیلوانیا - رومانی
بنظر من هم باید اینکار در جاهای عمومی ممنوع بشه.خیلی تهوع آور و چندش آور و بی جنبه بازی هست که تو جاهای عمومی بعضیها اونجور همدیگه رو میبوسن.منظور یه بوسه خشک و خالی نیست البته.
شنبه 30 شهريور 1392 - 03:09
yashainiran - ایران - ایران
بوسه فقط French Kiss
شنبه 30 شهريور 1392 - 05:58
kimiaa - تهران - ایران
اینا دیگه ابتدایی ترین اصول ادب و تربیته...واقعا نیاز هست قانون براش وضع بشه؟!
شنبه 30 شهريور 1392 - 08:47
Shahin.Orel - تهران - ایران
Dracula - ترانسیلوانیا - رومانی شما نگاه نکنید که دچار (تهوع و چندش و بی جنبه بازی) نشید ! چون موقع ابراز این احساسات ممکنه متوجه بقیه ناتوانائی های فرهنگیتون هم این خارجیهای (تهوع آور و چندش آور و بی جنبه ) بشن !
شنبه 30 شهريور 1392 - 10:41
iSam - لندن - انگلستان
این یک پدیده شخصی است و آزادی افراد هم اجازه این کار رو داده. سکس در جاهای عمومی ممنرع باید باشه وگرنه بوسیدن اصلا موردی نداره. در همین اتریش ملت اصلا به هم نگاه نمیکنند، چه برسه بخواد بدشون بیاد. این قر قمیش بازی ها بخاطر اقلیت ترک و رومانی و از این جور .. است.
شنبه 30 شهريور 1392 - 11:14
تاراز - لیدز - انگلستان
هیچ کسی نمی تواند به دیگران باید نباید کند جز فناتیکهای مذهبی .حرف مفت نزن.
شنبه 30 شهريور 1392 - 11:31
بت شکن - مونترال - کانادا
اتفاقا بوسیدن در ملا عام باید آنقدر ترویج یابد که مثل دست در دست هم نهادن مقبولیت یابد. چرا عشق ورزیدن و بوسیدن در ملا عام باید نفرت انگیز باشد اما شلاق زدن و اعدام کردن در ملا عام آنقدر دیدنی‌ باشد که ۵ صبح از خواب بیدار شوی تا کل صحنه را از ابتدا تا انتها ببینی‌؟؟
شنبه 30 شهريور 1392 - 13:42
Dracula - ترانسیلوانیا - رومانی
Shahin.Orel - تهران - ایران. شما زیاد جو گیر نشو و نگران توانایی و ناتوانایی فرهنگی من نشو،حداقل من بالای ۱۰ ساله تو یه کشور مالتی کالجرال (منظور رومانی نیست) دارم زندگی میکنم و میدونم دارم چی میگم.این بوسه مثل تو عکس نیست که ازش دفاع میکنی.بعضی افراد توی اتوبوسها یا مترو یا وسط خیابون شروع به این نوع بوسیدن طولانی یا چیزی که تو ایران بهش لب کرفتن میگفتن میشن که اکثر افراد دیدنش براشون ناراحت کننده هست چون یه چیز خصوصی هست و دلیلی نداره در ملا عام انجام بشه.پس بیخود تازه به دوران رسیدگی بازی و روشنفکر بازی برای من در نیار از تو ایران.
شنبه 30 شهريور 1392 - 19:38
Royan - کالیفرنیا - آمریکا
در مورد بزرگسالان , اگر ناراحتت میکنه نگاه نکن. فقط جلوی چشم بچه ها به نظر من بایستی مراعات بشود وکنترل شده باشد و از شدتش کاسته بشه ؛ این دیگه بستگی به شخصیت بوسنده داره .
یکشنبه 31 شهريور 1392 - 00:49
thepsychologist - آلمان - فرانکفورت
بت شکن - مونترال - کانادا یعنی‌ عاشقتم
یکشنبه 31 شهريور 1392 - 00:53
Shahin.Orel - تهران - ایران
Dracula - ترانسیلوانیا - رومانی بابا، مالتی کالچر !!! عصاره ١٠ سال تمدن ! کمک کن این اروپایی های بی شعور رو به تمدن برسونی ! این تازه به دوران رسیده ها لخت مادر زاد کنار دریا والیبال بازی میکنن تحریک نمیشن ، تو متمدن از بوسیدن تو اتوبوس حالت بد میشه ! کمکشون کن ماااالتی کالچر
یکشنبه 31 شهريور 1392 - 10:25
agha_ehsan - تهران - ایران
جالبه مسایلی که واسه حیوانات حل شده هنوز واسه انسانها دردسر سازه.
یکشنبه 31 شهريور 1392 - 14:42
اسب آتش - سیدنی - استرالیا
shahin.orel- تهران مثل عقده ای ها حرف نزن ندید بدید.-Dracula-ترانسیلوانیا حرفش از رو واقعیتیه که تو اجتماع وجود داره و بدرستی گفت.البته کسی مزاحمشون نمیشه وحق هم نداره ولی من بارها شاهد بودم که مردم اصیل همین کشور از بوسیدنهای آنچنانی در ملاعام ابراز ناخرسندی میکنند.کنار دریا لخت هستند اما نه مادر زاد اصلا دریا محل لخت شدنه اما به محض چسبیدن آنچنانی دو نفر نجات غریق از اونا میخواد به کارشون پایان دهندیا به جای خلوتی بروند.خودم شاهدش بودم.در ضمن خبر رو دوباره بخون این قانون جدید تو اطریش برقرار شده نه خاورمیانه.به نظر میرسه تو آبادی که توش میلولی هیچوقت کسی با جنبه بودن و آداب نزاکت رو به بت یاد نداده ناتوان فرهنگی .از اونائی هستی که به محض رسیدن به فضای باز از حول حلیم میافتن تو دیگ.
یکشنبه 31 شهريور 1392 - 19:08
Shahin.Orel - تهران - ایران
اسب آتش - سیدنی - استرالیا یکی از روش های بی فرهنگی شما برای حرف زدن وقتی جواب منطقی ندارید اینه که مهملات رو با جمله عقده ای ها حرف نزن ندید بدید تموم کنیم بعد هم نا توانائی های دیگر اجتمائی مون رو تحت عنوان ارزش ذکر کنیم و قبل از اینکه کسی اعتراض کنه تاکید کنیم این چیزی نیست که لازم باشه اثبات بشه ، حرفش از رو واقعیتیه که تو اجتماع وجود داره و بدرستی گفت!!!! بعد هم واسه تکمیل جملات ننه من غریبم وار ،از احساسات مردم استفاده کنید ، اون رو با نجابت تحریک کنید ، و بگید به اون توهین شده ، وقتی به این مرحله روضه خوانی رسیدید ، تاثیر حرف بیشتره ، چون احساسات تحریک شده میتونه به عدم توانائی استدلال خیلی کمک کنه . متاسفم برای فرزند شما که در مدنیت استرالیا باید این ارثیه فرهنگی نا متمدن پدری رو به دوش بکشه و هرگز نباید ، در زندگی متوجه بشه که زن غربی توانائی ها اجتماعی و حقوق مدنی داره ، چون اگر چنین چیزی رو بفهمه در دکان پدر تخته میشه
یکشنبه 31 شهريور 1392 - 20:37
اسب آتش - سیدنی - استرالیا
shahin.orel- تهران بازم زدی تو جاده خاکی کم توان فرهنگی؟چرا در مورد موضوع مورد بحثی که من و ترانسیلوانیا کامنت گذاشتیم حرف نمیزنی؟جواب نداری؟ با تاکتیک منسوخ شده سفسطه ای بسیار ناشیانه پیدات میشه وکلمات خودمو به خودم برمیگردونی!! آره بازم میگم عقده ای هستی ونمی تونی تو اجتماع با کسی میکس بشی ونظر کسانی که مخالف نظر توست رو حتا گوش کنی.تحقیر شده ای که شرایط زندگی دیگران رو با معیار خودت میسنجی و بعد غیر مربوط و پراکنده صحبت میکنی.من تو سن بازنشستگی هستم و امثال تو رو زیاد دیده ام.یه سری کلمات کلیشه ای یاد گرفته ای مثل توانائی مدنی اجتماعی فرهنگی که با اونا کامنتت رو رنگ ووارنگ تر جلوه بدی بدون اینکه هیچ استدلالی داشته باشی یا چیزی ازشون سر در بیاری.در ضمن من سه تا فرزند دارم که پسر اولم دبیرستانیه و فعالیتهای مدنی و اجتماعیش از تو خیلی پخته تره.کمبودتو نشون نده آقای حاشیه در مورد کامنت چیزی نداری بگی؟؟؟؟؟
دوشنبه 1 مهر 1392 - 02:59
Shahin.Orel - تهران - ایران
اسب آتش - سیدنی - استرالیا سن بازنشستگی که سهله ، سن مرگ هم نمیتونه کمک به تعدیل ناتوانایی های اجتماعی امثال تو بکنه ، پاسخ عربده کشی ، ادبیات قلدر مابانه و بدور از تمدنت رو در جملات روشن به دور از ننه من غریبم و ادبیات بی ادبانه که در خور ساختار خانوادگی توست دادم ، ولی ساختار فکری و توانایی درک جملات برای تو میسر نیست ، میتونی از کسی خواهش کنی دوباره برات بخونه و به تفهمیم جملات ساده بهت کمک کنه .
دوشنبه 1 مهر 1392 - 12:45
اسب آتش - سیدنی - استرالیا
shahin.orel این طرز فکر ترسو بار اومده توست که پنداشتی من قلدر مآب باتو حرف زدم .تو خیلی توانائی فرهنگی داری؟توان منطقت رو نشون بده ودر مورد موضوع مورد بحث یه نظر سالم بده همش میری تو حاشیه یا سفسطه .تونستی جوابم رو بدی؟اون دستمون از رومانی حرفی رو زد که به نظرم درست بود یعنی دروغ نگفت چون ماوخیلی ها باش روبرو شده ایم و این قانون تو اروپا اعمال شده نه خاور میانه.اینا ننه من غریبمه بی جنبه؟تو همین سایت هستند کسانی که کاملا با من مخالفند ولی چون فهم دارند واصول دموکراسی رو بلدند توهین نمیکنند ونظرشون رو میگن منم احترام نظرشون رو دارم وفقط نظرم رو میگم.این چیزیه که اسمش توانائی فرهنگیه.خب تو هم یک استدلال بیار وبگو به چه دلیل موافق یا مخالفی؟ببین با ترانسیلوانیا چطور حرف زدی؟اصلا وقتی مینویسی چرا اینقدر عصبی هستی؟چه اتفاقی تو زندگی ات افتاده که کم آورده ای؟اگه تو یک پیج دیگه پوزتو زده چرا همونجا لال شدی جوابشو بدی و تو اینجا روش مثلا خالی میکنی؟بخاطر همین گفتم عقد ای هستی.
دوشنبه 1 مهر 1392 - 16:39
اسب آتش - سیدنی - استرالیا
شاهین من 28 ساله تو یک مدنیت دیگه زندگی میکنم و خیلی چیزا ازشون یاد گرفته ام دوستای زیادی هم در کامیونیتی های مختلف دارم.اصل زندگی تو خارج ظرفیت داشتن تو اونجاست. میکس شدن مفید اجتماعی بودن وغیره که امثال شما بدون ظرفیت تو همون سال اول کم میارین و آبروی بقیه رو میبرن.تو یکی روضه نخون آقای حاشیه.مشکل اینجاست که من دگر باش نیستم وتو جائی اظهار مخالفت کردم واین به مذاق آقای سفسطه خوش نیومد.پس طبق قانون ایران یوکی در مورد تیتر حرف بزن واگه خون اصلا به مغزت نمیرسه پس خواهشا جلز و ولز نکن.
دوشنبه 1 مهر 1392 - 16:56
Shahin.Orel - تهران - ایران
اسب آتش - سیدنی - استرالیا اگه تو فهم خوندن جواب سوالات رو نداری ، مشکل من نیستم
دوشنبه 1 مهر 1392 - 19:06
Shahin.Orel - تهران - ایران
اسب آتش - سیدنی - استرالیا دگر باش !! ٢٨ سال اگه کمکی بهت نکرده ، نوشته من هم کمکی بهت نمیکنه ! اگه منظورت جمله ای هست که وقیحانه در مورد همجنس گراها نوشتی که وقتی وارد اتوبوس میشن بوی مدفوع میدن ، من به دفاع از اونها جوابت رو دادم ، و در ادامه بی شرمانه لغاتی که نشان گر فرهنگ تربیتیت بود نوشتی ، این به معنی ارتباط دیگه ای که مربوط به من باشه نیست ، ولی ذهن ناتوان تو تلاش میکنه ارتباطی بی معنی بین اونها پیدا کنه ، که از نظر ناتوانایی های تو تحقیر محسوب میشه ، در صورتی که نه چنین ارتباطی وجود داره ، نه چنین اتفاقی تحقیره ! توی ٢٨ سال خیلی چیز یاد گرفتی ؟ تو فهم چند جمله ساده برات میسر نیست ! کامیونیتی!! من هر هر حرفی زدم در ٤ چوب جملات روشن ، آگاهانه ،مربوط به موضوع با ادبیات کاملا مودبانه ، بدور از توهین و تهمت بود . شغل من و توانایی های کاری من این رو ایجاب میکنه نه احترام به تو
دوشنبه 1 مهر 1392 - 23:09
اسب آتش - سیدنی - استرالیا
shahin بازم که دور از موضوع مورد بحث نطق کردی. تخلیه شدی؟همش حاشیه .اگه تو آگاهانه و مودبانه و مرتبط!!حرف میزنی پس این همه آدم که به ادبیاتت اعتراض میکنند و نو رو روانی خطاب کردند کی هستند؟همه بدند وتو درست؟برو با همون مذکر نماها به تخریب بنیانهای خانوادگی و اخلاقی مشغول باش و کینه ات رو با بازنگری و مطالعه وتامل وارتقای اندیشه های منحط خودت به مسیر طبیعی برگردون جناب توانای فرهنگی!!!
‌سه شنبه 2 مهر 1392 - 12:37
نظر شما چیست؟
جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.