معاون نخست وزیر سوریه: بشار اسد آماده پذیرش آتش‌بس است

نظرات جمیل (راست) به عنوان معتمد روسیه در سوریه معمولا با اهمیت تلقی می‌شود

یک مقام ارشد دولت سوریه از آمادگی حکومت این کشور برای برقراری آتش‌بس در جنگ با مخالفان مسلح سخن گفته است.

روزنامه گاردین، چاپ بریتانیا، در شماره روز ٢٠ سپتامبر (٢٩ شهریور)، متن مصاحبه با قدری جمیل، معاون نخست وزیر سوریه را منتشر کرده که گفته است جنگ بین نیروهای دولتی و مخالفان مسلح به بن‌بست رسیده و حکومت آماده است آتش‌بس در این جنگ را بپذیرد.

به گفته وی، بشار اسد، رئیس جمهوری، در اجلاس بین‌المللی سوریه - موسوم به ژنو -٢ - پیشنهاد خواهد کرد که بین نیروهای دولتی و مخالفان مسلح آتش‌بس برقرار شود. این اجلاس طرح مشترک آمریکا و روسیه است و قرار است با شرکت قدرت‌های جهانی و کشورهای منطقه‌ای تاثیرگذار بر بحران سوریه در ژنو برگزار شود اما هنوز تاریخ مشخصی برای آن تعیین نشده است.

معاون نخست وزیر سوریه گفته است که هیچیک از دو طرف جنگ در آن کشور توانایی برنده شدن در این درگیری را ندارد در حالیکه این جنگ دو سال ادامه داشته و بیش از یکصد هزار کشته برجای گذاشته است.

آقای جمیل، که به عنوان معاون اقتصادی نخست وزیر مسئول اداره امور مالی سوریه است، همچنین گفته است که جنگ "حسارات فاجعه باری" را بر اقتصاد این کشور وارد کرده است. وی خسارت این جنگ را تاکنون حدود یکصد میلیارد دلار، معادل دو سال تولید داخلی در شرایط عادی، تخمین زده است.

قدری جمیل در توضیح نظر خود درباره آتش‌‎بس افزوده است: "نه مخالفان مسلح و نه حکومت سوریه توانایی شکست طرف دیگر را ندارد و توازن صفر قوا برای مدت‌ها قابل تغییر نخواهد بود."
معاون نخست وزیر سوریه گفته است جنگ به بن‌بست رسیده و نجات کشورش مستلزم توقف درگیری استبه گفته معاون نخست وزیر سوریه، در صورت برقراری آتش‌بس، لازم است نیروهای بین‌المللی پاسدار صلح از کشورهای بی‌طرف بر حفظ این آتش‌بس نظارت کنند. برقراری آتش‌بس زمینه مذاکره برای حل نهایی بحران را فراهم خواهد کرد.

این مقام سوری گفته است که پس از برقراری آتش‌بس، باید دخالت خارجی در جنگ داخلی سوریه متوقف شود و یک روند سیاسی برای حل این بحران به جریان افتد زیرا "تنها به این ترتیب است که مردم سوریه می‌توانند بدون مداخله خارجی و به روشی دموکراتیک، در مورد سرنوشت خود تصمیم‌گیری کنند."

اظهارات قدری جمیل با موضع اعلام شده حکومت سوریه در مورد عزم به شکست مخالفان مسلح و ادامه حکومت بشار اسد همسو نیست اما با توجه به موقعیت خاص آقای جمیل، به ویژه ارتباط نزدیک با دولت روسیه، نظرات او معمولا با اهمیت تلقی شده است.


توقف خشونت و حل بحران

با گذشت بیش از دو سال از آغاز بحران سیاسی سوریه و کشانده شدن این کشور به جنگ داخلی تمام عیار، این نخستین باری است که یک مقام ارشد دولتی از امکان توافق حکومت و مخالفان با آتش‌بس به منظور ایجاد شرایط مناسب برای حل مسالمت‌آمیز این بحران سخن گفته است.
برخی ناظران گفته‌اند فشار روسیه برای کناره‌گیری اسد می‌تواند زمینه ساز حل مسالمت‌آمیز بحران سوریه باشددر عین حال، قدری جمیل تنها یکی از دو عضو کابینه غیر وابسته به تشکیلات حزب بعث سوریه است که سال گذشته و در پی تصویب قانون اساسی جدید این کشور به دولت راه یافتند. اصلاح قانون اساسی به موقعیت انحصاری حزب بعث خاتمه داد و در انتخابات پارلمانی سال گذشته، احزاب دیگری هم اجازه یافتند به طور مستقل در این انتخابات شرکت کنند هر چند مخالفان حکومت و جامعه جهانی، برای این انتخابات اهمیتی قایل نشدند.

آقای جمیل از اعضای حزب کمونیست سوریه بود اما همراه تعدادی دیگر از اعضا، سیزده سال پیش از این حزب اخراج شد و حزب دیگری با نام حزب اراده خلق را تاسیس کرد. این حزب یکی از تشکیل‌دهندگان ائتلاف موسوم به جبهه خلق برای تحول و آزادی است که در سال ٢٠١١ ایجاد شد و در انتخابات سال ٢٠١٢، توانست ٥ کرسی از ٢٥٠ کرسی مجلس سوریه را به دست آورد.

برخی منابع، قدری جمیل را از معتمدان روسیه در سوریه قلمداد کرده و گفته‌اند که دیدگاه‌های او می‌تواند بازتاب نظرات دولت روسیه باشد یا بر سیاست سوریه در قبال سوریه تاثیر بگذارد.

پس از آغاز اعتراضات سیاسی در سوریه در سال ٢٠١١، آقای جمیل و اعضای حزب و طرفداران او در تظاهرات اولیه علیه حکومت شرکت کردند و ظاهرا حتی چند تن از آنان کشته و برخی دیگر بازداشت شدند اما ظاهرا با تشدید خشونت و بروز درگیری مسلحانه، وی به عنوان یکی از شخصیت‌های "مخالف" که به اصلاحات در چارچوب نظام حکومتی فعلی اعتقاد دارند، به فعالیت در داخل آن کشور ادامه داد.
جنگ داخلی میلیاردها دلار خسارت به اقتصاد سوریه وارد کرده استپس از آغاز جنگ داخلی سوریه، رئیس جمهوری این کشور طرحی را به منظور آنچه که "اصلاحات مسالمت‌آمیز" می‌خواند مطرح کرد که براساس آن، مخالفان داخل کشور امکان فعالیت سیاسی می‌یافتند. حکومت‌های روسیه و ایران، که از حامیان اصلی بشار اسد هستند، این طرح را که شامل ادامه حکومت بشار اسد است، راه حل اصلی بحران سوریه دانسته‌اند.

قدری جمیل در گذشته، از امکان کناره‌گیری بشار اسد هم به عنوان تحولی برای هموار کردن راه دستیابی به صلح در سوریه سخن گفته بود. مخالفان بشار اسد همواره تاکید داشته‌اند که به آقای اسد اعتماد ندارند و هیچ راه حل شامل ابقای او در رهبری کشور را قابل قبول نمی‌دانند.

اخبرا برخی ناظران گفته‌اند که با توجه به تحولات اخیر، به خصوص توافق آمریکا با خواست روسیه در خودداری از اقدام نظامی علیه سوریه، فشار روسیه بر بشار اسد برای کناره‌گیری داوطلبانه می‌تواند زمینه مساعدی را برای خاتمه دادن به جنگ داخلی فراهم سازد بی‌آنکه زیرساخت تشکیلاتی و امنیتی حکومت سوریه منهدم شود زیرا نابودی این زیرساخت‌ها، می‌تواند شرایط مساعد را برای پیشرفت و حتی تسلط اسلامگرایان و نیروهای جهادی ایجاد کند.

اظهارات قدری جمیل هنوز از سوی دیگر مقامات سوری تایید نشده و خبرگزاری دولتی سوریه هم که معمولا اظهارات و مصاحبه‌های آقای جمیل را منعکس می‌کرده، دست‌کم در ساعات اولیه پس از انتشار این مصاحبه، گزارش یا تفسیری در مورد آن مخابره نکرده است.

+23
رأی دهید
-14

سلطنت طلب - ابوظبی - امارات متحده عربی
حکومت صفوی و رافضی ایران تنها حامی این رژیم سرکوب گر بوده و هست با وجود مخالفت اکثر مردم سوریه با این رژیم اما فقط و فقط سربازان متعصب و ظالم صفوی ایران هستند که در مقابل اراده مردم سوریه ایستاده اند اما این روافض از قدرت خداوند بی خبر هستند . اکثریت مردم سوریه حتی به نابودی سوریه اگر منجر شود دیگر حاضر نیستند سایه بشار اسد ملعون رو بر کشور خویش تحمل کنند
جمعه 29 شهريور 1392 - 12:06
siavash2111 - ویسبادن - آلمان
۱۰۰۰۰۰ هزار نفر کشته شدن ۱۰۰ میلیارد دلار از میان رفت این همه بچه یتیم شده این همه خانواده‌ها بی‌ سرپرست شده بهمین سادگی‌ تمام؟ توی بشار اسد را باید با ناخن گیر گوشت بدنت را تکه تکه کرد مرتیکه حمال.
جمعه 29 شهريور 1392 - 12:19
hajar - سلیمانیه - کردستان عراق
1) به گزارش خبرگزاری تسنیم به نقل از شبکه خبری «اسکای نیوز»، «لطفی بن جدو» وزیر کشور خاطرنشان کرد، دختران تونسی که تحت عنوان جهاد نکاح به سوریه رفته اند، درحالی به تونس باز می گردند که از شورشیان خارجی در سوریه که با نیروهای دولتی این کشور می جنگند، باردار شده اند. لطفی بن جدو در سخنانی در جلسه مجلس مؤسسان (پارلمان) که به صورت زنده از تلویزیون رسمی این کشور پخش می شد، گفت:« دهها و صدها (جنگجو) به این دختران تجاوز جنسی می کنند، و آنها درحالی به تونس باز می گردند که ثمره این روابط جنسی تحت عنوان جهاد نکاح را با خود حمل می کنند و ما هم در قبال این پدیده، دست و پا بسته و ساکت هستیم.».
جمعه 29 شهريور 1392 - 12:59
hajar - سلیمانیه - کردستان عراق
2) وزیر کشور تونس افزود:« وزارت کشور از ماه مارس گذشته از سفر 6 هزار تونسی به سوریه جلوگیری کرده است و 86 نفر را که شبکه هایی را برای اعزام جوانان تونسی به سوریه برای جهاد راه اندازی کرده بودند، دستگیر کرد. وی اضافه کرد:« ما از اعتراض برخی سازمان های حقوقی (تونسی) به جلوگیری (وزارت کشور) از اعزام جنگجو به سوریه، غافلگیر شدیم.». این وزیر تونسی تصریح کرد:« جوانان ما را (در جنگ سوریه) در خط مقدم قرار و به آنها یورش به شهرها و سرقت را آموزش می دهند.». در 19 آوریل 2013، شیخ «عثمان بطیخ» مفتی وقت تونس اعلام کرد که 16 دختر تونسی «اغفال» و برای «جهاد نکاح» به سوریه اعزام شده اند.
جمعه 29 شهريور 1392 - 13:00
hajar - سلیمانیه - کردستان عراق
3) شیخ بطیخ که مدت کوتاهی پس از این اظهارات، از سمت خود برکنار شد، به شدت از اینگونه اقدامات انتقاد کرده و این پدیده را «فحشا و فساد اخلاقی» توصیف کرده بود. رسانه های تونسی نیز اخیرا از اعزام «صدها» دختر از این کشور به سوریه با عنوان جهاد نکاح خبر داده و تأکید کرده اند که شمار زیادی از آنها از شورشیان «جبهه النصره» باردار شده اند. فتوای «جهاد نکاح» توسط یک روحانی وهابی عربستان سعودی به نام «محمد العریفی» صادر شده است.
جمعه 29 شهريور 1392 - 13:02
کبالت3 - کرج - ایران
چه عجله ای هنوز چند تا خشت سالم مونده و یه چند نفری هم نفس میکشن صبر کن کبلائی.
جمعه 29 شهريور 1392 - 19:25
بت شکن - مونترال - کانادا
حالا که دیگه نمیتونی‌ از سلاح‌های شیمیأیی استفاده کنی‌ درخواست آتش بس را دادی، سال قبل که دبیرکل اسبق سازمان ملل برای آتش بس ۲ هفته در سوریه ماند و حکومت سوریه آتش بس را شکست میانجیگری هیچ مقامی را نپزیرفتید، حالا که شکست خوردید درخواست آتش بس را می‌دهید!!
جمعه 29 شهريور 1392 - 20:17
iranPowerful - ایران - ایران قدرتمند
سوریه هنوز توانایی مقابله با تروریست های سوریه را دارند در این جنگ 80000تروریست سوریه کشته شده است براساس یک منبع رسمی غربی...الان حکومت سوریه قوی تر از گذشته شده بود...آتش بس امر طییعی است...
دوشنبه 1 مهر 1392 - 10:41
نظر شما چیست؟
جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.