خروج ۶۰۰ میلیارد دلار از کشور در ۸ سال گذشته

محمدرضا خباز به تازگی به عضویت در معاونت پارلمانی ریاست جمهوری ایران درآمده است

محمدرضا خباز از اعضای دولت ایران می‌گوید که در ۸ سال گذشته حدود ۶۰۰ میلیارد دلار سرمایه ایرانیان از کشور خارج شده که این رقم معادل ۱۰ بودجه نفتی است.

در گفت‌وگویی با خبرگزاری خانه ملت که روز چهارشنبه، ۲۷ شهریور منتشر شد، آقای خباز بر ضرورت بازگشت این سرمایه‌ها به کشور تاکید کرد تا «زمینه برای اشتغال‌زایی فراهم شود».

به گفته او، «اگر تلاش شود ۱۰ درصد از این سرمایه‌گذاران، ثروت خود را به داخل کشور و زادگاه خود بازگردانند، همین میزان سرمایه‌گذاری برابر با یک بودجه نفتی در کشور می‌شود».

پیش از این، برخی نمایندگان مجلس و منابع نزدیک به دولت ایران، آمارهایی را از روند خروج سرمایه از کشور اعلام کرده بودند، اما آمار ۶۰۰ میلیارد دلاری که محمدرضا خباز در این‌باره ارائه می‌کند، بزرگ‌ترین رقم است.

آقای خباز که سابقه عضویت در مجلس شورای اسلامی ایران را دارد، روز گذشته، چهارشنبه، به عضویت در معاونت پارلمانی ریاست جمهوری ایران درآمد.

آماری که او از خروج سرمایه از کشور ارائه می‌کند تنها به دوران ۸ ساله ریاست جمهوری محمود احمدی‌نژاد محدود می‌شود، دوره‌ای که ارزش پول ملی ایران، ریال، تا بیش از ۵۰ درصد سقوط کرد و چنان‌چه اعضای دولت کنونی می‌گویند، رشد اقتصادی کشور منفی شد.

این در حالی است که احمد توکلی، نماینده مجلس شورای اسلامی، سال ۱۳۸۷ برآورد کرده بود که خروج سرمایه از کشور سالیانه حدود سه میلیارد دلار است. با این حساب به نظر می‌رسد که روند خروج سرمایه از ایران در دولت دوم محمود احمدی‌نژاد شتاب بسیار بیشتری یافته است، به‌طوری که ابراهیم نکو از اعضای کمیسیون اقتصادی مجلس نیز این مسئله را تایید می‌کند.

آقای نکو در گفت‌وگویی که تیر ماه سال جاری با روزنامه اصول‌گرای تهران امروز داشت، تاکید کرد که «در طول دو، سه سال گذشته خروج سرمایه از کشور به کشورهای همسایه اوج گرفته» و یکی از اصلی‌ترین دلایل آن نیز «بی‌ثباتی اقتصادی در کشور» است.

اقتصاد ایران دوره‌ای بحرانی را طی می‌کند، چنان‌چه حسن روحانی، رئیس جمهور جدید ایران نیز چندی پیش اذعان داشت که در تمام سال‌های حکومت جمهوری اسلامی هیچ گاه وضع اقتصادی کشور این چنین آشفته نبوده است.

+73
رأی دهید
-8

خسرو_لندن - لندن - انگلستان
عجب دولت پاکی بود .!
‌پنجشنبه 28 شهريور 1392 - 14:07
sandalikhali110 - تهران - ایران
پس چرا یقه اون دله دزد احمقی نژاد رو نمیگیرید آخه؟به همین راحتی مگه ارث باباش بوده بی همه چیز این مرتیکه و دارو دستش اعدامم کمشونه
‌پنجشنبه 28 شهريور 1392 - 15:56
حقیقتجو - دوسلدورف - آلمان
بچاب بچابه تو هم بچاب! این بنده خدا دیر رسیده و نگرانه که برای او چیزی در کسیه بیت المال حکومت دجالان اسلامی نمانده باشد. ما که همیشه گفتیم اعتماد به ریشگذاری و ماسک مسلمان نمائی یکسری برای راه دله دزدی است و آنرا مشروعیت میبخشد و اگر اعتماد بر اساس دینداری فرد باشد نه بر اساس صلاحیت کاری و تخصصی او، نابود کردن سرمایه های مردم ایران را بدنبال دارد و دیدیم که همینطور هم شد! در کشوری که وقتی قانون حاکم نباشد و کنترلی نیست که افراد مسئول جواب حساب و کتابشان را بدهند باید هم که به بهانه حفظ نظام اسلامی بهترین موقعیت برای فساد مالی باشد. بروند این 600 میلیارد دلار را در حسابهای بانکی خارج از کشور سران سپاه پاسداران پیدا کنند. مگر احمدی نژاد نگفت همش سیصد نفرند که کل ثروت و دارائی ایران را در دستشان دارند؟ که یکی از آنها پسر خامنه ای ملعون مجتبی خامنه ای است! تنها فریبخورگان نادان و ناآگاه هستند که به حکومت عدل اسلامی اعتقاد و اعتماد دارند! ریشه خرابی اوضاع ایران و فساد های مالی حاکم نبودن قانون است و هرج و مرج و دخالت در تصمیم گیریها و کار بدست افراد بی صلاحیت و غیر متخصص سپردن است.
‌پنجشنبه 28 شهريور 1392 - 16:57
vahid.sharifi - ونكوور - كانادا
اگر خدا من رو واسه یک پیک شرابی که مینوشم به جهنم بندازه و این بابا هم جهنمی بشه که ... این دین که من و این یکی‌ بشیم!!!
‌پنجشنبه 28 شهريور 1392 - 17:04
iranPowerful - ایران - ایران قدرتمند
اینها کار وطن فروشان بود...
‌پنجشنبه 28 شهريور 1392 - 17:08
علی چپ دس - رشت - ایران
زنده باد دلقک جناب اوس ماموت احمقی نجات
‌پنجشنبه 28 شهريور 1392 - 17:26
شاهنشاه روحت شاد - تهران - ایران
باج دادن به انگلیس برای بقای ماندن کثیفشون
‌پنجشنبه 28 شهريور 1392 - 19:19
topo0l.mopo0l - کرج - ایران
الهی از حلقتون بزنه بیرون ابله چرک و خونی
‌پنجشنبه 28 شهريور 1392 - 20:27
mammal - لندن - انگلیس
این بابا سهمش را ندان داره گله می‌کنه، والّا این مقدار پول به سادگی‌ نمیتونه از کشور بره بیرون
‌پنجشنبه 28 شهريور 1392 - 20:45
taghebostan - فرانکفورت - آلمان
پس چرا این میمون را دادگاهی نمیکنید که بگه پولها کجاست ۶۰۰ میلیارد دلار کم پولی‌ نیست این اسلام تا کی‌ می‌خواد به این ملت ضربه بزند
‌پنجشنبه 28 شهريور 1392 - 23:31
یار دبستانی - تورنتو - کانادا
دوستان عزیز : منظور خروج سرمایه افراد حقیقی‌ است نه‌ بودجه مملکت؟بخاطر بی‌ ثباتی در اقتصاد ایران ،اشخاص متمول ترجیح میدهند که سرمایه‌شان را در کشوری که ثبات و امنیت اقتصادی دارد برده و سرمایه گذاری کنند.این آمار فقط مربوط با دوران مموتی است که به طور رسمی‌ (توسط بانک) ثبت شده والا رقم بیش از این جیزاست(+صرافی ها)
‌پنجشنبه 28 شهريور 1392 - 23:58
paksan - آمریکا - آمریکا
آره سرمایه هاتون رو بیارید داخل بگذارید تو حساب بانکهای سپاه واگر حوس کنید که کارخانه بزنید یا تولید کنید اون موقع میشید رقیب سپاه و بنیاد شهید و آستان قدس و بنیاد 15خرداد و بنیاد کوثر و سایر بنیاد های شبه دولتی که فقط در محیط انحصار می تونند کار کنند و هرکسی بخواد وارد تولید بشه داغونش می کنند و اگر هم نهایت زورشون نرسه یک پرونده امنیتی درست میشه براش(مثل همون طرف رئیس دلستر که الان تو زندانه به بهانه همکاری با کردستان عراق) و کارخانه اش رو هاپولی می کنند سودش رو هم بین امام جمعه و اطلاعات و قاضی صلواتی و سپاه و بسیج تقسیم میشه . برید جمع کنید مگر مردم مغزخر خوردن اون بابک زنجانی هم ساخته خودتونه اون کاره ای نبوده بیرون.طرف راننده رئیس بانک مرکزی بوده و روزی 20 میلیون دلار تو بازار میفروخته و اینطوری به اینجا رسیده و موقعیت نون و آبدار تحریمها باعث شد اینا تاجر میلیاردی بشوند.یعنی در دوران خاتمی این افراد مثل زنجانی که تعدادشون کم هم نیست فحش خواهر ومادر میدادن به دولت خاتمی چون نونشون آجر شده بود
جمعه 29 شهريور 1392 - 03:49
نظر شما چیست؟
جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.