استقبال آمریکا و گروه‌های بین‌المللی از آزادی زندانیان سیاسی ایرانی

وزارت خارجه آمریکا ابراز امیدواری کرده است که در ماه‌های پیش رو، رئیس‌جمهوری ایران به برآورده کردن «قول‌های» خود همچنان ادامه دهد

وزارت خارجه آمریکا در بیانیه‌ای که ۱۸ سپتامبر، ساعتی پس از آزادی گروهی از زندانیان سیاسی در ایران منتشر کرد، از این موضوع استقبال کرد؛ علاوه بر آمریکا گروه‌های بین‌المللی مدافع حقوق بشر و آزادی بیان نیز به استقبال‌کنندگان پیوسته‌اند.

وزارت خارجه آمریکا در بیانیه خود با استقبال از آزادی زندانیان سیاسی و نام بردن از نسرین ستوده، وکیل و فعال حقوق بشر، به قول‌هایی که حسن روحانی در کارزار انتخاباتی خود برای گستردن آزادی بیان، آزادی‌های سیاسی و اجتماعی برای همه ایرانیان داده، اشاره می‌کند.

وزارت خارجه آمریکا ابراز امیدواری کرده است که در ماه‌های پیش رو، رئیس‌جمهوری ایران به برآورده کردن «قول‌های» خود در این مورد همچنان ادامه دهد.

بار دیگر تاکید شده است که آمریکا از دولت ایران می‌خواهد تا گام‌هایی برای بهبود شرایط حقوق بشر در ایران بردارد.

در عین حال ایالات متحده، در این بیانه درخواست خود را برای آزادی همه زندانیان سیاسی در ایران تکرار می‌کند.

سازمان قلم آمریکا و نیز سازمان عفو بین‌الملل از گروه‌های فرادولتی هستند که از رخداد اخیر استقبال کرده‌اند.

در عین حال حسیبه حاج‌صحراوی، معاون بخش خاورمیانه و آفریقای شمالی در سازمان عفو بین‌الملل گفته است آزادی نسرین ستوده و [زندانیان] دیگر باید سرفصل جدیدی در سیاست‌های ایران در برابر حقوق بشر و روش برخورد مقام‌های جمهوری اسلامی با فعالان و منتقدان صلح‌جو شود.

به گفته او -در غیر این صورت- این حرکت فقط یک عمل حساب شده در آستانه نشست سالانه سازمان ملل تلقی می‌شود.

۲۷  شهریور ماه از ایران خبر رسید که شماری از زندانیان سیاسی و عقیدتی و نیز گروهی از  روزنامه‌نگاران دربند، آزاد شده‌اند.

در میان آزادشدگان نام کسانی مانند نسرین ستوده و فیض الله عرب سرخی، معاون وزیر بازرگانی دولت محمد خاتمی، به چشم می‌خورد. گزارش‌ها از آزادی محبوبه کرمی و مهسا امرآبادی، از بازداشت شدگان بعد از اعتراضات مردمی سال ۸۸، مریم جلیلی، میترا رحمتی، فرح واضحان، ژیلا مکوندی و کفایت ملک محمدی از زندانیان سیاسی بند زنان زندان اوین  به طور مشروط، حکایت دارند.

در عین حال عیسی سحرخیز، روزنامه نگار، محسن امین زاده، معاون وزیر خارجه در دولت محمد خاتمی و میرطاهر موسوی، نماینده کرج در مجلس ششم و از اعضای ستاد میرحسین موسوی، از دیگر آزاد شدگان هستند.

حسن روحانی، در کازار انتخاباتی خود قول داده بود که برخی از محدودیت‌های سیاسی و اجتماعی را رفع خواهد کرد.

در زمان انتخابات گروهی از زندانیان سیاسی نیز از از آقای روحانی حمایت کردند.

هنوز از خبری که از تغییرات احتمالی در مورد حصر زهرا رهنورد، میرحسین موسوی و مهدی کروبی، از چهره‌های سرشناس معترض به انتخابات ۱۳۸۸ اشاره کند، منتشر نشده است.

اخیرا محمدتقی کروبی فرزند مهدی کروبی از انتقال پرونده او به شورای عالی امنیت ملی ایران، به دبیری علی شمخانی، از چهره‌های نزدیک به اصلاح‌طلبان خبر داده بود.

آقای کروبی در تازه‌ترین گفت‌وگوی خود با وب‌سایت روز، می‌گوید وضع حصر این سه تن و رفتار ماموان بهتر از گذشته شده است.

+93
رأی دهید
-0

baharmazaheri - عجمان - دبي
وظیفه روحانی‌ همینینه !! خبر مرگ خامنه ائی ؛؛؛؛؛؛ هم امیدوارم زودتر بگن ۳۵ سال قتل و ترور و ظلم زخم عمیق بر روان و جان مردم است !!!!!!!!!!!!!!
‌پنجشنبه 28 شهريور 1392 - 10:50
*Fanoos* - ایران - ایران
خیلی خوشحال شدم خدا رو شکر امیدوارم هیچ بی گناهی تو بند نباشه. همه شهر بشورید چو آوازه در افتاد. که نسرین دگر بار ز زنجیر رهیده ست. بیایید بیایید که گلزار دمیده ست. بیایید بیایید که دلدار رسیده ست
‌پنجشنبه 28 شهريور 1392 - 11:08
davood63 - تهران - ایران
من از سهم نفتم گذشتم همه رو میدم به آمریکا ،، از شما برادران ایرانی‌ هم همین تقاضا رو دارم ،، دارییم به آزادی میرسییم ،،بالاخره زرشک کیلو چند شد
‌پنجشنبه 28 شهريور 1392 - 12:55
خسرو_لندن - لندن - انگلستان
اینها همه برای این است که نظر دولتهای غربی را جلب کنند تا بتوانند در مورد تحریم ها اقدامی کنند و ادامه کارشان در رابطه با سلاح های هسته ایی پیش ببرند. اما هر چه باشد باز خدا را شکر که آزاد شدند و امیدوارم که بقیه هم آزاد شوند.
‌پنجشنبه 28 شهريور 1392 - 13:51
آرمان شهر من - استهبان - ایران
خدا رو شکر!از شنیدن این خبر خیلی خوشحال شدم.به امید آزادی دیگر زندانیان عقیدتی و سیاسی...و با آرزوی اینکه به زودی شاهد رهایی میر سبزمان . بانوی سبز اندیشمان و شیخ اصلاحاتمان از بندهای که خودکامگان در اطراف آنان تنیده اند باشیم.
‌پنجشنبه 28 شهريور 1392 - 16:25
invincible - مینستا - آمریکا
توجه به هموطنان آمریکا: تظاهرات ۲۴ سپتامبر در جلو سازمان ملل با هر عقیده و مرامی‌ که باشی‌ هموطن ما نماینده مردم ایران در خارج از کشوریم نگذارید خون تمامی شهدا پایمال بشه، آخوندهای جنایتکار به سردستگی خامنه‌ای و روحانی جنایتکار میخوان ایران رو به خرابه تبدیل کنن، با شرکت فعال خود ندای‌ مردم ایران رو که همانا آزادی و استقلال هست رو به دنیا نشون بدیم. موفق و پیروز باشید، درد بر شهدا و اسیرن ایران زمین
‌پنجشنبه 28 شهريور 1392 - 17:04
علی چپ دس - رشت - ایران
خیلی خوشحال شدم . زنده باد نسرین ستوده . و همه . زنده باد روحانی
‌پنجشنبه 28 شهريور 1392 - 17:31
حقیقتجو - دوسلدورف - آلمان
*Fanoos* - ایران - ایران- دوست عزیز فراموش نکنیم که ازادی یکسری زندانیان سیاسی بر اثر فشار پارلمان اتحادیه اروپا ( و فشار افشاگری برخی از ماها برعلیه رژیم ملاها از طریق مختلف به سیاستمداران طرفدار حقوق بشر در این پارلمان بوده) بر روی دولت روحانی است که در مقابلش غربیها کمی از تحریمها را کم کردند وگرنه فکر نکنید بخاطر خوش رفتاری ملا روحانی بوده. تازه با اینکارشان مسئولین رژیم نشان میدهند که چقدر حکم محکومیتشان برای به زندان انداختن مردم الکی و همش پرونده سازی بوده و آبرو ریزی برای خودشان است چونکه چطور برای به زندان انداختن وکیل مبارز قهرمان خانم ستوده آنهمه جرم خواندند از همکاری اش با مجاهدین خلق گرفته تا غیره و بعد به یکباره در زندان را باز میکنند و میگویند آزادید؟ من نمیدانم شما چطور در ایرانی که قانون حاکم نیست بلکه نظر افراد رژیم بالاتر از حکم قانون است زندگی میکنید؟ با اینکارشان باز نشان میدهند حقوق بشر و حق دفاع از حقوق انسانها بطور واقعی و حقوقی در ایران وجود ندارد و حرف یک ملا بر قانون برتری دارد یا غیر از این است؟ بهرحال آزادی زندانیان سیاسی مایه خوشحالی و امیدواری است.
‌پنجشنبه 28 شهريور 1392 - 20:28
دانشجوی ایرانی - تهران - ایران
خبر آزادی همه زندانیان سیاسی بهترین خبری میتونه باشه که بشنوم امیدوارم هر چه زودتر آزاد بشن!
جمعه 29 شهريور 1392 - 00:15
sandalikhali110 - تهران - ایران
درود بر شما دکتر روحانی مردونه پای قولهاتون ایستادین یه عده هستن که خدا هم از آسمون بیاد پایین ناراضی هستن که همین ناسپاس بودنا یه آشغالی مثل انتری نژاد رو 8 سال سر ملت مسلط کرد که ما هم به آتشش سوختیم این دسته آدمها خودشون هم نمیدونن چی میخوان ولی ما واقعا از شما سپاس گذاریم که با درایت کامل با تیم خوبتون در بهبود وضعیت کشور در تلاشید پاینده باشید
جمعه 29 شهريور 1392 - 06:00
بت شکن - مونترال - کانادا
به هر نیتی که این چند زندانی را آزاد کردند جای خوشحالی و امیدواری است. اگر نیّت آقای روحانی واقعا از بعد انسانی بوده و باشد، باید نه تنها همه زندانیان سیاسی آزاد شوند بلکه طبق قانون اساسی‌ هیچ کس به اتهام دگر اندیشی‌ و دگر باوری زندانی نشود و به امید روزی که واژه زندانی سیاسی در ایران برچیده شود!! ولی‌ آیا حکومت مذهبی‌ بخصوص اسلامی به این رویکرد باور دارد؟؟
جمعه 29 شهريور 1392 - 20:06
نظر شما چیست؟
جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.