انتقاد از تصمیم ایران برای «اعزام گربه» به فضا

در حالی که سازمان فضایی ایران از احتمال اعزام گربه ایرانی به فضا در نیمه دوم سال جاری خبر داده است، این خبر انتقاد بزرگترین سازمان حمایت از حقوق حیوانات در جهان را به همراه داشته است.

به گزارش ۲۶ شهریورماه خبرگزاری فرانسه، بن ویلیامسون، سخنگوی «سازمان حامی برخورد اخلاقی با حیوانات»، پِتا، گفته است: «سازمان‌های فضایی امریکا و اروپا ارسال حیوانات به فضا را متوقف کرده‌اند، آن‌هم نه فقط به خاطر غیر اخلاقی بودن که همچنین به دلیل ضعف این روش در به تصویر کشیدن تجربه انسان در فضا و همچنین وجود روش‌های بهتر و علمی‌تر عاری از حیوانی که اکنون وجود دارند.»

این سازمان آمریکایی که مقر آن در ایالت ویرجینیا است و بیش از سه میلیون عضو و حامی در سراسر جهان دارد، افزوده است: «روش منسوخ ایران به منزله عقبگرد به سمت تکنیک‌های ابتدایی دهه ۵۰ میلادی است.»

این اظهارات پس از آن مطرح شد که محمد ابراهیمی، رئیس پژوهشکده سامانه‌های فضاونوردی سازمان فضایی ایران روز دوشنبه، ۲۵ شهریور ماه در گفت‌و‌گو با خبرگزاری جمهوری اسلامی، ایرنا، گفت: «کاندیدای اصلی پرتاب دوم کاوشگر حامل موجود زنده نژاد خاصی از گفته است که به نام «پرشین کَت» در دنیا معروف است.»

وی افزود: «احتمالا پرتاب دومین کاوشگر حامل موجود زنده در نیمه دوم امسال خواهد بود و پروژه بعدی که شامل افزایش قطر و ارتفاع و تغییر طراحی موجود زنده است که در سال آینده انجام خواهد شد.»

سال ۱۳۸۸ ایران اعلام کرد که کاوشگری مجهز به یک کپسول زیستی حاوی موش و مار زنده را به فضا پرتاب کرده است.

حمید فاضلی، سرپرست پیشین سازمان فضایی که اکنون سمت قائم مقامی سرپرست این سازمان را بر عهده دارد نیز، اسفندماه ۱۳۸۹ در این زمینه از ارسال «کرم، موش و لاک‌پشت» به فضا خبر داده بود.

همچنین سازمان فضایی ایران بهمن‌ماه سال ۱۳۹۱ اعلام کرد که سازمان صنایع هوافضای وزارت دفاع ایران موفق شده است میمونی را در یک کپسول زیستی به ارتفاع بیش از ۱۲۰ کیلومتری فضا فرستاده و او را با موفقیت بازیابی کند.

با این حال برخی گزارش‌ها و تصاویر منتشر شده توسط خبرگزاری‌های ایران ابهاماتی درباره یکی بودن میمون به فضا فرستاده شده و میمونی که به زمین بازگشته را به وجود آورد.

پرتاب کپسول زیستی حاوی جانوران زنده قرار است در نهایت به ارسال انسان به فضا بیانجامد که طبق برنامه فضایی ایران و وعده محمود احمدی‌نژاد، سال ۱۴۰۰ رخ خواهد داد.

محمود احمدی‌نژاد، رئیس جمهور پیشین ایران، بهمن‌ماه سال ۱۳۹۱ اعلام کرد که حاضر از با وجود ریسک بالا، در چارچوب برنامه فضایی ایران، به عنوان اولین فضانورد ایرانی به فضا برود.

+35
رأی دهید
-17

تاراز - لیدز - انگلستان
مموتی.سرلشکر بشکه آبادی.جنتی.ملا حسنی و ملاهای بی خاصیت ابلح و یا یک گله ساندیسی که بهتره .
‌پنجشنبه 28 شهريور 1392 - 01:19
davood63 - تهران - ایران
اینهمه مردند کسی‌ صداش در نیومد حالا به خاطر چند تا گربه همه ناراحت شدند
‌پنجشنبه 28 شهريور 1392 - 01:57
Dracula - ترانسیلوانیا - رومانی
راست میگن دیگه این روش منسوخ شده.گربه بدبخت چه گناهی کرده؟ اگه اصرار دارند حیوون بفرستن خب حداقل همون موش و حیوونات موذی و کم عقل تر بفرستن نه سگ و گربه و میمون.
‌پنجشنبه 28 شهريور 1392 - 01:10
dave07 - سیدنی - استرالیا
واقعا یه مشت عقب افتاده. آخه با فرستادنه گربه به فضا چی‌ رو می‌خوای اثبات کنی‌؟ حالا فرض کن گربه رفت اونجا هم رسید بعدش چی‌؟ مردمه مونگل در صحنهٔ ما هم ککشون نمی‌گزه که هیچ تازه خوشحالی هم می‌کنن و جک میگن که میخوایم گربه بفرستیم فضا.
‌پنجشنبه 28 شهريور 1392 - 02:37
razmandeh - استکهلم - سوئد
رهبر را بفرستید بهترین حیوانی است که میتونین روش آزمایش کنید
‌پنجشنبه 28 شهريور 1392 - 03:38
سلطنت طلب - ابوظبی - امارات متحده عربی
من جای سازمان فضا نوردی بودم دغل بازان و صفویان حوزه علمیه قم رو گونی گونی میفرستادم هوا تا برن و دیگه برنگردن
‌پنجشنبه 28 شهريور 1392 - 04:24
baba48 - تورونتو - کانادا
خود مموتی رو بفرستید بهترین نوع از میموناست نوع حزب‌الهی
‌پنجشنبه 28 شهريور 1392 - 06:07
Pashmakjon - عالمو - آمریکا
Davood63..... متاسفم برات که هنوز نمیفهمی چه جون یک انسان گرفته بشه چه حیوان ،،جون جونه چه حیوان چه انسان فرقی نمیکنه چونکه أون حیوان هم باید متحمل زجر و درد بشه و احتمالا هم زنده بر نمیگرده ، ایکاش به بچه هامون حس حیوان دوستی را یاد بدیم .
‌پنجشنبه 28 شهريور 1392 - 07:33
shahab46 - هانوفر - المان
dave07 - سیدنی - استرالیا- بابا دوست عزیز کدوم فضا چهار یا پنج کیلومتر آنورتر منفجر می‌شه بدبخت حیوون بدرود حیات میگه. اینها میگن ما هم باور می‌کنیم یک مشت کودن ریختن سر مملکت حزیان هایشان باورشان شده
‌پنجشنبه 28 شهريور 1392 - 09:12
iranPowerful - ایران - ایران قدرتمند
خب چه اشکالی داره ...گربه هم می تونه به فضا اعزام کنه برای انجام تحقیقات گسترده فضایی و خارجی ها هم این کارو انجام میدن...به امید خدا تا 5 سال آینده اولین فضا نورد ایرانی به فضا اعزام بشود...به کوری چشم دشمنان ایران و وطن فروشان که توان دیدن پیشرفت های ایران رو ندارد...
‌پنجشنبه 28 شهريور 1392 - 10:33
raisjomhur - مشهد - ايران
عقب افتاده شما ها هستید که نمیخواهید پیشرفت کشورتان را ببینید اگر کشورتان مثل افغانستان و عراق و پاکستان باشه بهتره یا مثل کشور های در حال توسعه؟ وقتی دانش فنی هوا فضا را کسی به ایران نمیدهد باید از یک جایی شروع کند مگر خود امریکا از کجا شروع کرد روز اول انسان فرستاد کره ماه؟
‌پنجشنبه 28 شهريور 1392 - 10:40
shahrkhani - منچستر - انگلستان
چه با مزه! اروپا و آمریکا از راه دموکراسی‌ و حقوق بشر۱۰۰ میلیون‌ نفر را از ۱۰۰ ساله پیش تا به امروز نابود کردند و میلون‌ها نفر را آواره و حالا دلشون واسه یه گربه سوخته!!. راستی‌ شما وطن فروش‌های غرب زده بی‌ وطن به جز یاوه گویی و جفنگ کاری دیگه از شما‌ها بر میاد؟ ۳۵ ساله فقط مسخره کردین و فحش دادین, من به شما توصیه می‌کنم مابقی عمره ذلّت بارتان را همینگونه صرف کنین تا به زباله دانی‌ تاریخ بپیوندید.
‌پنجشنبه 28 شهريور 1392 - 11:42
iranPowerful - ایران - ایران قدرتمند
shahrkhani - منچستر - انگلستان:من 100درصد به حرف شما موافقم...
‌پنجشنبه 28 شهريور 1392 - 14:50
Behdin - آمستردام - هلند
یکی‌ نیست به این مموتی بگه، خوشگله، امام زمان تو را از فضا فرستاده زمین تو اولین زمین نورد فضایی هستی‌، این افتخار کمی‌ نیست. در ضمن ۷۰ میلیون ایرانی‌ شاهد گفتار و کردار تو میدونند که تو بدون موشک هم در فضایی.
‌پنجشنبه 28 شهريور 1392 - 15:18
حقیقتجو - دوسلدورف - آلمان
زنده باد فتو شاپ که با استفاده از آن پیشرفتهای حکومت ننگ اسلامی فقط با کلک و فریب است و تنها پیشرفتشان در چگونه فریب دادن مردم خام و ساده و یک مشت جیره خوار سرسپرده رژیمی است که برای چنین برنامه های پروپاگاندائی و پرستیژ و پُز علمی رژیم ملاها فقط افکار مردم را از مشکلات داخلی کمر شکن اقتصادی مردم ایران میخواهند منحرف کنند. بقول کاندیدای رئیس جمهوری محسن رضائی که میگفت برویم اول مشکل مرغ و تخم مرغ مردم را حل کنیم بجای گربه به فضا فرستادن (با تکنیکها و ابزار خریداری شده). بجای حیوان گربه بیگناه از جان انسان نما خامنه ای گناهکار مایه بگذارند!!
‌پنجشنبه 28 شهريور 1392 - 15:59
رزم جو - لوس انجلس - امریکا
سلطنت طلب - ابوظبی. من بجای ایران بودم مثل تو رو میفرستادم فضا. چون تنها خاصیت افرادی مثل شما این هست که مثل حشرات وز وز میکنید
‌پنجشنبه 28 شهريور 1392 - 12:50
hossein+87 - ایران - ایران
یکی از اونایی که انتقاد کردن رو بفرستین فضا!
‌پنجشنبه 28 شهريور 1392 - 15:34
اسب آتش - سیدنی - استرالیا
رژیم عوض میشه ولی این پیشرفتها خواهد ماند.باید حمایت کرد همین امریکا که موشک میفرسته هوا تو خاکش خیلی بی خانمان داره بخصوص در سانفرانسیسکو.ما مردم بی اعتماد به نفس وغریبه پرستی بار اومده ایم که خود زنی رو ارزش ,لودگی رو ذکاوت وپیشرفت بدون ارباب رو افتابه سازی میدونیم.پس از کجا باید شروع کرد؟؟ به بهانه ی کلک رژیم بشینیم پای منقل و نظریه توطئه رو باد بزنیم؟؟ اخبار رو بررسی میکردم کارشناساشون متحیر بودندوبجای مسخره کردن گربه به مخزن های کمکی موشک اشاره میکردن که ایران این تکنیک رو از کجا بدست اورده؟ژنرالهای نظامیشون رو اورده بودند رو انتن.حتا اگه کلک وشوخی هم باشه شوخی شوخی جدی میشه.ما مردم میمونیم واین دستاورد ها رژیم ها میرند ولی نطنز و نیروگاه اتمی بوشهر که زمان شاه ساخته شد و و و و میماند.
‌پنجشنبه 28 شهريور 1392 - 17:40
کبالت3 - کرج - ایران
بسیار هم عالی فقط برادر مواظب باش ایندفه گربه نفرستی هوا بعد رو زمین قورباغه یا سوسک تحویل بگیری کبلائی
‌پنجشنبه 28 شهريور 1392 - 18:07
اسب آتش - سیدنی - استرالیا
رزم جو - لوس انجلس - امریکا. دمت گرم. بیا با هم سوتش کنیم تو هوا .مثل یک زباله فضائی کهکشان رو به گند میکشه.
‌پنجشنبه 28 شهريور 1392 - 18:48
سلطنت طلب - ابوظبی - امارات متحده عربی
رزمجو لوس انجلس تو مراقب خودت باش و همفکرانت که توسط اخوندا اغفال شدین و غیرتتون رو از دست دادین و نشستین تماشا میکنید که چه بر سر اقتصاد ارزش پاسپورت و پول ملی و همچنین شرف و ناموس ایرانی اوردن
جمعه 29 شهريور 1392 - 11:55
اسب آتش - سیدنی - استرالیا
سلطنت طلب - ابوظبی تو حرف از غیرت نزن که حالم از نظراتت بهم میخوره. اون تکفیری که توسط مفتی محله شون تو بچگی اغفال شده شرف داره؟ که دسته دسته مونث هاتونو میفرستین برای جهاد نکاح ناموس دارین؟ خیلی دلت واسه ایران میسوزه جرات داشته باش و تو همون امارات بگو سه تا جزیره مال ایرانه.وجودشو داری متظاهر؟اصلا هر چی که تو ایران اتفاق بیفته به ایرانی مربوطه نه یک تجزیه طلب خوارجی اموی پرست.
جمعه 29 شهريور 1392 - 20:14
نظر شما چیست؟
جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.