هشدار فرانسه نسبت به دستیابی ایران به بمب هسته‌ای

لوران فابیوس، وزیر امور خارجه فرانسه روز سه‌شنبه، ۲۶ شهریور، نسبت به دستیابی ایران به سلاح هسته‌ای هشدار داد و تاکید کرد که این مسئله امنیت جهانی را تهدید می‌کند.

به گزارش خبرگزاری روسی اینترفکس، آقای فابیوس در دیدار با سرگئی لاوروف، همتای روسی خود، اظهار داشت: «ایران حق استفاده از انرژی هسته‌ای برای اهداف صلح‌آمیز را دارد، اما ساخت یک بمب هسته‌ای امنیت و توسعه جهانی را به مخاطره می‌اندازد.»

وزیر امور خارجه فرانسه سپس با اشاره به مذاکرات هسته‌ای گروه ۱+۵ با ایران تاکید کرد که مواضع کشور او در این مذاکرات شبیه به مواضع روسیه است.

پیش از این روسیه اعلام کرده بود که تهران آمادگی مذاکره بر سر توقف غنی‌سازی ۲۰ درصدی اورانیوم را دارد.

سرگئی لاوروف همچنین گفته است که گروه ۱+۵ نیز باید به این موضوع تهران پاسخی درخور بدهد. اما هم‌زمانی این اظهارات با سخنان روز سه‌شنبه آیت‌الله علی خامنه‌ای، رهبر جمهوری اسلامی، به دور بعدی مذاکرات اتمی ایران و قدرت‌های جهانی اهمیت ویژه‌ای می‌دهد.

آقای خامنه‌ای روز گذشته از لزوم دیپلماسی «لبخند» و «نرمش قهرمانانه» در دنیای دیپلماسی سخن گفت در حالی که پیش از این همواره بر مقاومت در برابر غرب تاکید داشت.

همچنین حسن روحانی، رئیس جمهور ایران، نیز از لزوم حل و فصل مناقشه هسته‌ای ایران و لغو تحریم‌ها سخن گفته، اگرچه خاطرنشان ساخته است که ایران از «حقوق هسته‌ای» خود کوتاه نمی‌آید.

با این حال باراک اوباما، رئیس جمهوری ایالات متحده، به این نتیجه رسیده است که نشانه‌هایی مبنی بر تمایل حسن روحانی به گشودن باب گفت‌وگو با آمریکا و غرب وجود دارد.

دور جدید مذاکرات ایران و گروه ۱+۵، متشکل از ایالات متحده آمریکا، بریتانیا، فرانسه، روسیه، چین و آلمان اوایل ماه مهر برگزار می‌شود.

یکشنبه آینده نیز محمدجواد ظریف، وزیر امور خارجه ایران در حاشیه مجمع عمومی سازمان ملل متحد گفت‌وگویی با کاترین اشتون، مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا و نماینده ۱+۵ خواهد داشت که محور آن مناقشه هسته‌ای خواهد بود.

+30
رأی دهید
-35

yas abi - ببرسل - لز
تو ماجرای سوریه، رئیس جمهور فرانسه بد جوری به هیکل خودش ... اول هارت و پورت کرد، یهو خفه شد. بابا از این انگلیسیها یاد بگیرید.
‌چهارشنبه 27 شهريور 1392 - 18:21
Marde shab - لندن - انگلستان
ببر سل-یأس ابى تو باید اینو بگى، چون پدر ارباب دزدت(خمینى گور به گور شده) انگلیسى بود. اگر باور نمى کنى،تو گوگل بزن، پدر واقعى خمینى یا Khomeini real Father
‌پنجشنبه 28 شهريور 1392 - 01:46
vahidtaheri - کوالالامپور - مالزی
Marde shab - لندن - انگلستان....پروفوسور لندن نشین.... khomeini مضاف الیه است و باید یه صورت KhomeiniS real Father نوشته شود...عوض به این و اون پریدن بشین یه کمی انگلیسی یاد بگبر اونجا به دردت می خوره...
‌پنجشنبه 28 شهريور 1392 - 05:09
Marde shab - لندن - انگلستان
Vahid taheri-کوالالامپور مالزى . معلم زبان مالزى نشین،من عین امثال شما جیره خور نظام نبودم که خرجیم برسه،تو اروپا اگر بخواى تک وتنها رو پاى خودت بایستى بدون هیچ ساپورتى، باید سخت کار کنى اونوقت ترجیح مى دى که زبانو کف خیابون یاد بگیرى، خدا رو شکر از برکت وجود اخونداى دزد،امثال شما بسیجى ها که حرف زدن روزانتون رو بلد نبودین،انگلیسى هم یاد گرفتین،در ضمن اون تو و برادراى بسیجیه توهستن که مى پرن به مردم.
‌پنجشنبه 28 شهريور 1392 - 23:15
Amoo Ashkan - لوکزامبورگ - لوکزامبورگ
از این جماعت فرانسوی بی‌ صفت تر من ندیدم متاسفانه دوروبر ما هم پر از ایناست ، خوشم میاد همیشه هم کنف میشن و هیچ‌جا هم اینا رو به حساب نمیارن ولی‌ بازم ساکت نمی‌شن با اون زبون قورباغه ایشون
‌پنجشنبه 28 شهريور 1392 - 23:58
vahidtaheri - کوالالامپور - مالزی
Marde shab - لندن - انگلستان...,من به انسانهایی که خود ساحته و درد کشیده باشند احترام می گذارم و اگر انگلیسی را هم اینجوری خودت یاد گرفتی.ایول..در مورد بقیه نظراتت تر جیح می دهم چیزی نگم.
جمعه 29 شهريور 1392 - 13:02
نظر شما چیست؟
جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.