دبیرخانه جنبش غیرمتعهدها به دستور حسن روحانی «منحل شد»

قائم مقام دبیرخانه جنبش غیرمتعهدها روز دوشنبه اعلام کرد که حسن روحانی، رییس جمهوری ایران، این دبیرخانه را منحل کرده است. ریاست دبیرخانه جنبش غیرمتعهدها تا پیش از روی کار آمدن دولت جدید با اسفندیار رحیم مشایی بود.

امیرحسین زمانی نیا در گفت‌وگو با خبرگزاری ایسنا گفته که انحلال دبیرخانه جنبش غیرمتعهدها پس از آن صورت گرفت که رییس جمهوری جدید ایران دستور بررسی فعالیت‌های آن را داد «تا بر اساس آن ارزیابی شود که آیا ضرورت ادامه کار این دبیرخانه و فعالیت آن وجود دارد یا خیر».

وی می‌گوید که پس از بررسی‌های انجام شده قرار شد این مسوولیت به وزارت امور خارجه واگذار شود.

آقای زمانی نیا تصریح کرده است: «با حکم رییس جمهوری، دبیرخانه جنبش غیرمتعهدها تعطیل شد و مسوولیت آن به معاونت بین‌الملل وزارت امور خارجه محول شده است».

دبیرخانه جنبش غیرمتعهدها آذرماه سال ۱۳۹۱ و پس از برگزاری نشست شانزدهم سران کشورهای عضو در تهران تاسیس شد و محمود احمدی نژاد، رییس جمهوری پیشین ایران، اسفندیار رحیم مشایی را به ریاست آن منصوب کرد.

بر اساس گزارشی که خبرگزاری فارس در روز دوشنبه منتشر کرده، نشانه ساختمان این دبیرخانه در محله دربند تهران طی ماه‌های گذشته تنها یک تابلو بود که آن هم پس از روی کار آمدن دولت حسن روحانی، از سر در ورودی ساختمان برداشته شد.

این گزارش می‌افزاید: «اسفندیار رحیم مشایی در روزهای پایان کاری خود در دبیرخانه جنبش عدم تعهد حضور پیدا نمی‌کرده و در واقع این دبیرخانه تا پیش از انتصاب ترکان به عنوان سرپرست، فاقد ساماندهی بوده است».

جمهوری اسلامی ایران به مدت سه سال ریاست جنبش غیرمتعهدها را بر عهده دارد و به نظر می‌رسد که دولت حسن روحانی قصد دارد تا از شمار دستگاه‌های موازی با وزارت امور خارجه که وجه مشخصه دولت پیشین بود کم کند.

وزارت امور خارجه ایران در اوایل شهریورماه و با حکم حسن روحانی عهده‌دار مذاکرات هسته‌ای تهران با قدرت‌های جهانی شد و این دومین واگذاری یک مسوولیت حوزه دیپلماسی خارجی به وزارتخانه یاد شده است.

امیرحسین زمانی‌نیا در گفت‌وگو با خبرگزاری ایسنا گفته است که «دولت تدبیر و امید برای چابک‌سازی فعالیت‌ها تاکید دارد که نباید موازی‌کاری صورت گیرد و این کار صرفا از طریق وزارت امور خارجه پیگیری شود».

دبیرخانه جنبش غیرمتعهدها یک خبرگزاری نیز برای پوشش اخبار و فعالیت‌های خود راه‌اندازی کرده بود که هنوز معلوم نیست سرنوشت آن چه خواهد شد.

+82
رأی دهید
-1

perser68 - فلوریدا - امریکا
حوزه علمیه چی‌؟اونم تعطیل کن و خیال همه رو راحت (: شاید جزو تولیدات و صادرات باشه،چه میدونه آدم(:
‌چهارشنبه 27 شهريور 1392 - 16:13
کبالت3 - کرج - ایران
حسن همینطور جارو کن بیا جلو تا به اصلی برسی کبلائی.
‌چهارشنبه 27 شهريور 1392 - 21:27
نظر شما چیست؟
جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.