استقبال باراک اوباما از 'تمایل حسن روحانی به گفت‌وگو با آمریکا'

باراک اوباما گفته که به نظر می‌رسد حسن روحانی، رئیس‌جمهوری ایران، در پی گفت‌وگو با آمریکا و غرب است.

رئیس‌جمهوری آمریکا افزوده است: ما باید این [اراده به گفت‌وگو] را هم امتحان کنیم.

باراک اوباما، سه‌شنبه ۱۷ سپتامبر، ۲۶ شهریور، در مصاحبه‌ با شبکه تلویزیونی اسپانیایی‌زبان "تله‌موندو" گفت این رویکرد رئیس‌جمهوری ایران، پیش از این سابقه نداشته است.

آقای اوباما ابراز امیدواری کرده است ایران از فرصت برای دیپلماسی استفاده کند و از آن نفع ببرد.

به گفته رئیس‌جمهوری ایالات متحده، ایران باید جدیت خود را در این باره این‌طور نشان دهد که بپذیرد "قدرت هسته‌ای خود را نظامی نکند".

در روزهای گذشته هم از واشنگتن و هم از تهران موضع‌گیری‌های مثبتی درباره تعامل دو کشور اعلام شده است.

دو روز پیش در ۱۵ سپتامبر، باراک اوباما خبر داد که با حسن روحانی، نامه مبادله کرده است.

رئیس جمهوری آمریکا در این باره جزئیات بیشتری نگفت ولی تاکید کرد که ایران بالقوه می‌تواند در برقراری ثبات در سوریه نقش داشته باشد.

پس از آن، وزارت امور خارجه ایران این نامه‌نگاری را تایید کرد.

مرضیه افخم، سخنگوی وزارت امور خارجه ایران روز سه شنبه ۱۷ سپتامبر به خبرنگاران گفت که نامه آقای اوباما، مربوط به تبریک انتخاب آقای روحانی به عنوان رئیس‌جمهور بوده و حسن روحانی هم در پاسخ "ضمن تشکر، نکاتی را در حوزه های مختلف مورد نظر" مطرح کرده است.


روی خوش رهبر ایران به 'نرمش قهرمانانه'

روز سه‌شنبه همچنین آیت‌الله علی خامنه‌ای، رهبر ایران، در ملاقات با فرماندهان سپاه پاسداران انقلاب اسلامی از "حرکت‌های صحیح دیپلماتیک" استقبال کرد و گفت به "نرمش قهرمانانه" معتقد است.

او همچنین تلاش ایران برای دستیابی به سلاح هسته‌ای را با تاکید رد کرده و گفته است: "ما سلاح هسته‌ای را نه به خاطر آمریکا و غیرآمریکا، بلکه به خاطر عقیده‌مان قبول نداریم. هیچ کس نباید داشته باشد."

برنامه هسته‌ای ایران در دو دهه گذشته از موضوعات اصلی محل مناقشه بین این کشور با غرب و از جمله آمریکا بوده است. این مناقشه در سال‌های اخیر بالاتر هم گرفته است.

ایران همیشه تاکید کرده که برنامه ساخت جنگ‌افزار هسته‌ای ندارد و ادعای نظامی‌بودن این برنامه بر مبنای شواهد و مدارک مطرح نمی‌شود.

حسن روحانی، رئیس‌جمهور ایران، که برای شرکت در مجمع عمومی سازمان ملل متحد به نیویورک می‌رود، یک روز پیش در سخنانی خواست که به دولت اجازه داده شود در فضای بازتری سیاست خارجی ایران را پیش ببرد.

محمدجواد ظریف، وزیر امور خارجه ایران، پیش از آقای روحانی عازم آمریکا شده است.

او در صفحه فیس‌بوک خود نوشته که برای دیدار با مقام‌های برخی از کشورها از جمله دیدار احتمالی با اعضای گروه ۱+۵ عازم نیویورک است.

در روزهای اخیر برخی از منابع خبری از احتمال دیدار آقای روحانی با برخی از مقامات غربی از جمله باراک اوباما سخن به میان آورده بودند، اما وزارت امور خارجه ایران گفته است هیچ‌ برنامه‌ای برای دیدار با مقامات آمریکایی در برنامه سفر حسن روحانی به نیویورک وجود ندارد.

سخن‌گوی وزارت خارجه ایران در عین حال احتمال دیدار برخی مقام‌های ارشد گروه ۱+۵ با آقای روحانی را منتفی ندانسته و گفته "چنانچه در چارچوب این گروه روند کار به سمتی پیش برود که لزوم این کار [دیدار] به وجود آید، در این چارچوب ملاقات انجام می‌گیرد."

امکان تعلیق غنی‌سازی ۲۰ درصدی

در روزهای گذشته اظهارنظرهایی درباره آمادگی ایران برای تعلیق غنی‌سازی ۲۰ درصدی اورانیوم منتشر شده بود.

غنی‌سازی در این سطح، مایه حساسیت بیشتر غرب و اسرائیل درباره برنامه هسته‌ای ایران بوده و تهران هم حاضر به تعلیق آن نشده است.

سرگئی لاوروف، وزیر امور خارجه روسیه، پیش از این گفته است تهران برای مذاکره درباره چنین موضوعی آماده می‌شود.

پس از آن هفته‌نامه آلمانی اشپیگل هم از قول منابع اطلاعاتی خود خبر داد که حسن روحانی قصد دارد فعالیت‌های تاسیسات فردو را متوقف کند. غنی‌سازی ۲۰ درصدی در این تاسیسات انجام می‌شود و فعالیت‌های اتمی در این تاسیسات، پیش‌تر هم انتقادهای غرب و اسرائیل را بر انگیخته بود.

آمریکا و اروپا برای واداشتن ایران به تعلیق غنی‌سازی اورانیوم که در قطع‌نامه‌های شورای امنیت سازمان ملل متحد از این کشور خواسته شده، تحریم‌های سنگینی علیه ایران وضع کرده‌اند.

رفع این تحریم‌ها و حل‌کردن پرونده هسته‌ای، یکی از شعارهای حسن روحانی در رقابت‌های انتخابات ریاست جمهوری امسال در ایران بوده است.

+93
رأی دهید
-22

pars_iran - دوسلدرف - آلمان
ایران عمرا با آمریکا مذاکره کنه . آقای اوباما در چه خوابی‌ هستی‌ ؟؟؟؟ تا سید علی‌ یک دست هست اوضاع همینه .
‌چهارشنبه 27 شهريور 1392 - 13:58
علی چپ دس - رشت - ایران
زنده باد اوباما . زنده باد مردم ایران . آما من چشمم آب نمیخوره
‌چهارشنبه 27 شهريور 1392 - 15:29
کبالت3 - کرج - ایران
اوباما بهتره قبلش یه دوره درس خارج پیش علمای ساکن آمریکای جهانخوار بری و با مبحث شیرین تقیه و خدعه جات اسلامی آشنا بشی به هرحال انشا الله تعالی این دروغ راست باشه و این جماعت سر عقل بیان ..در کف شیر نر خونخواره ای غیر تسلیم و رضا کو چاره ای کبلائی.
‌چهارشنبه 27 شهريور 1392 - 21:36
تاراز - لیدز - انگلستان
چون آمریکا اونها را آورده و به شاه پشت کرد و ارتش بی خاصیت را وادار به تسلیم کرد در برابر ملایان بربر از این میترسند که رابطه برقرار نمی کنند و لا غیر.کارتر و برژینسکی طراح سپردن قدرت به بربران و وحشیهایی تروریست اسلامی در خاورمیانه و شمال آفریقا بودن.بازشدن سفارت در تهران سهمگین ترین خطر برای دستار به سرها هست.
‌چهارشنبه 27 شهريور 1392 - 22:48
نظر شما چیست؟
جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.