انسان از اتهام منقرض کردن ماموت ها تبرئه شد؟

محققان شواهدی را یافته اند که نشان می دهد تغییرات جوی و نه شکار توسط انسان، عامل اصلی در به انقراض کشاندن ماموت ها بوده است.

تحلیل دی ان اِی نشان می دهد که شمار این مخلوقات در آن دوره با شروع تغییرات آب و هوایی خیلی زودتر از آنچه تاکنون تصور می شد رو به کاهش گذاشت.

این تحلیل همچنین نشان می دهد که جمعیت متمایزی از ماموت ها در اروپا وجود داشت که حدود ۳۰ هزار سال قبل از بین رفت.

این نتایج در نشریه اقدامات آکادمی ملی علوم چاپ شده است.

نظری که بسیاری از محققان درباره ماموت ها، این حیوانات عظیم الجثه پوشیده از پشم داشتند، این بود که بسیار سخت جان و پرشمار بودند که در دوران زیست خود در زمین زندگی خوبی داشتند.

اما به گفته دکتر لاو دالن از موزه تاریخ طبیعی سوئد، دانشمندی که این تحقیقات را هدایت کرده، این مطالعه این نظریه را تغییر می دهد.

او به بی بی سی گفت: "تصویری که در حال ظاهر شدن است این است که این گونه در سطح محلی دایما در حال گسترش، مهاجرت یا انقراض بوده اند. خیلی جالب است که این قدر پویا بوده اند."

دکتر دالن با همکاری محققان در لندن نمونه های دی ان ای از بقایای ۳۰۰ گونه ماموت را بررسی کردند.

دانشمندان دریافتند که این گونه ها ۱۲ هزار سال قبل زمانی که زمین برای مدتی گرم شد تا آستانه انقراض پیش رفتند.

تصور می شود که شمار آنها از چند میلیون به ده ها هزار کاهش یافت اما با ورود مجدد به عصر یخ دوباره جمعیت آنها بزرگ شد.

محققان همچنین فهمیدند که افت شمار آنها ۲۰ هزار سال قبل شروع شد یعنی در اوج عصر یخ نه ۱۴ هزار سال قبل که زمین شروع به گرم شدن کرد.آنها گمان می کنند که هوا آنقدر سرد بود که بر تغذیه ماموت ها اثر گذاشت.

پروفسور آدریان لیستر از موزه تاریخ طبیعی لندن به بی بی سی گفت: "در واقع حتی برای ماموت ها هم سرد بود زیرا برودت هوا باعث شد رشد گیاهانی که ماموت از آن تغذیه می کردند بسیار کم شود. این اولین ضربه در یک رشته حوادث طولانی بود که در نهایت به انقراض این موجود انجامید."

علت انقراض ماموت ها موضوع بحث های داغ علمی بوده است. بعضی بر این باورند که شکار توسط انسان آنها را به سوی انقراض راند و سایرین می گفتند که تغییرات اقلیمی عامل اصلی بوده است.

انتقادی که به توضیح اقلیمی وارد می شود این است که زمین خیلی پیش از انقراض این موجودات گرم شد بنابراین این نمی توانسته علت بوده باشد.

اما نتایج مطالعه تازه نشان می دهد که ماموت ها در فاصله بین دو عصر یخ تقریبا منقرض شدند که موید نظریه تازه است.

پروفسور لیستر می گوید که البته سایر حیوانات از جمله انسان ها بعد از عصر یخ فعال تر شدند و رقابت میان آنها شدت گرفت بنابر شکار هم می تواند از دلایل دیگر انقراض باشد.

انقراض این حیوانات عظیم در نهایت حدود ۱۰ هزار سال قبل روی داد.

+9
رأی دهید
-1

birmingham - شیراز - ایران
ماموت احمدی‌نژاد هنوز نسلش وجود داره باز خدا رو شکر یه موجود کم یاب در مملکت داریم
‌چهارشنبه 27 شهريور 1392 - 11:42
pars_iran - دوسلدرف - آلمان
من شنیدم جنتی در این انقراض نقش محوری داشته .
‌چهارشنبه 27 شهريور 1392 - 13:38
delijaan - لندن - بریتانیا
البته همه آنها منقرض نشدند تعدادی خیلی از آنها خیلی زبل بودند تغیر شکل دادندواین آ خوندهای امروزی ازهمان تبارنذ فقط ریش وپشم هایشان راازاجدادشان به ارث برده اند.
‌چهارشنبه 27 شهريور 1392 - 14:40
Royan - کالیفرنیا - آمریکا
کلا تمام این پژوهش ها اشتباه است , ماموت ها هم حتما یه آخوند داشتند که فتوای جدائی زن و مرد و دختر و پسر داده واسه همین نسل شون منقرض شد.
‌چهارشنبه 27 شهريور 1392 - 17:33
کبالت3 - کرج - ایران
جنتی:جوونی کجائی که یادت بخیر .
‌چهارشنبه 27 شهريور 1392 - 19:44
نظر شما چیست؟
جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.