چه کسی پرفسور است؟ فرهاد دانشجو یا گزینه جدید ریاست دانشگاه آزاد؟ + سند

چه کسی پرفسور است؟ فرهاد دانشجو یا گزینه جدید ریاست دانشگاه آزاد؟ + سند

فرهاد دانشجو در حالی بار دیگر خود را "پرفسور" نامید که بررسی های انجام شده نشان می دهد وی از سال 1996 تا 2013 تعداد 5 مقاله علمی نوشته و جایگاه او در سایت مرجع اسکوپوس که بزرگ ترین پایگاه اطلاعاتی «چکیده» و «استنادی» جهان است 2 از 50 است. ادعای فرهاد دانشجو در حالی است که پیش از این درباره مدرک دکترای وی که در رشته مهندس عمران گرفته شده نیز شبه های زیادی وجود دارد.

 به گزارش خبرنگار «انتخاب» ، ادعای دیروز فرهاد دانشجو در کنفرانس خبری خود با رسانه های مشترک المنافع! در خصوص پرفسور بودن خود فرصت مناسبی برای خبرنگار انتخاب ایجاد کرد تا با یک جستجوی ساده مقایسه میان جایگاه علمی وی با حمید میرزاده (فردی که گفته می شود گزینه احتمالی مدیریت آینده دانشگاه آزاد است) انجام دهد.

در سایت اسکوپوس به عنوان مرجع اطلاعاتی چکیده و استنادی جهان علاوه بر چکیده مقالات، دارای فهرست منابع هر مقاله نیز بوده و بدین ترتیب امکان محاسبه تعداد استنادات به هر مقاله  یا همان  H- indexرا فراهم می‌کند. از این رو می‌توان دریافت هر مقاله در این مجموعه، تا کنون چند بار توسط سایر مقالات مورد استناد قرار گرفته است که این خود شاخصی برای تعیین کیفیت مقاله می شود. همچنین موثرترین کشورها، نشریات، موسسات علمی، آثار و دانشمندان از این طریق مشخص می شوند. با استفاده از این پایگاه اطلاعاتی علاوه بر شناسایی، جستجو و دسترسی به مقالات کیفی از مهمترین مجلات و ناشران معتبر، می توان فعال ترین نویسندگان، سازمانها و مراکز تحقیقاتی، مجلات هسته در هر حوزه موضوعی را تعیین و رتبه بندی کرد.

با این حال، اگر مفهوم و معنای "پروفسور" را همان در نظر بگیریم که فرهاد دانشجو در ذهن دارد، با جستجوی نام آقای "پرفسور" فرهاد دانشجو در بخش مهندسی شاخص تعداد استنادات یا همان رجوع به هر مقاله 2 از 50 است. وی از سال 1996 تا 16 سپتامبر 2013 تعداد 5 مقاله به رشته تحریر در آورده است که در زمره ضعیف ترین مقاله نویسان علمی قرار می گیرد. این در حالی است که "جناب پرفسور" در سایت دانشگاه تربیت مدرس ادعا کرده بیش از یکصد مقاله پژوهشی نوشته است.

در جستجوی دیگر به زبان لاتین این بار نام "حمید میرزاده" را در همان بخش مهندسی جستجو می کنیم تا مشخص شود H index یا همان شاخص استنادات یا همان رجوع به هرمقاله از سوی سایر مقاله نویسان یا دانشمندان دیگر دنیا به چه میزان است؟ حمید میرزاده از سال 1996 تا 16 سپتامبر 2013 تعداد 133 مقاله عملی به زبان انگلیسی به رشته تحریر در آورده و شاخص رجوع به مقالات او به نسبت تعداد مقالات 22 از 50 است.

با توجه به اینکه حمید میرزاده دکترای مهندسی پلیمر دارد با جستجوی دقیق تر خبرنگار «انتخاب» مشخص شد که وی در رشته پلمیر رتبه نخست h index را به خود اختصاص داده است.

حمید میرزاده بنیانگذار پژوهشگاه پلمیر ایران است و تا سال 1390 ریاست آن را برعهده داشت اما پس از آنکه نام وی به عنوان گزینه احتمالی ریاست دانشگاه آزاد مطرح شد، کامران دانشجو برادر فرهاد دانشجو، او را از ریاست این پژوهشگاه برکنار کرد و فرهاد با خیال راحت رییس دانشگاه آزاد شد.

یکی از نزدیکان فرهاد دانشجو که خواست نامش فاش نشود به «انتخاب» گفت: پرفسور بودن در خانواده دانشجو البته مسری است. کامران و خسرو دو برادر دیگر فرهاد نیز آنطور که خود مدعی هستند پرفسور هستند.

برادران دانشجو از سال 88 و به خصوص از اوخر سال 90 نبض وزارت علوم، دانشگاه آزاد و دانشگاه علوم و تحقیقات را گرفته بودند. کامران وزیر علوم، فرهاد رییس دانشگاه آزاد و خسرو رییس دانشگاه علوم و تحقیقات دانشگاه آزاد شد.

قابل ذکر است، دکتر حمید میرزاده، شصت ساله و متولد سیرجان است. او در نخستین سال‌هاس پس از انقلاب فرماندار سیرجان شد و سپس طی سالهای 1360 تا 1364، استاندار کرمان شد و به واسطه دستاوردهایش در مقام استاندار، در همین سال به عنوان معاون اجرایی نخست وزیر منصوب شد و با گذشت چهار سال، این بار به عنوان معاون اجرایی رئیس جمهور، برای چهار سال دیگر مسئولیت شد. وی از سال 1374 به مدت دو سال معاون رئیس جمهور و رئیس سازمان برنامه و بودجه شد اما میرزاده تنها در حوزه اجرایی در این سطح کلان فعالیت نداشته، بلکه در سطح علمی نیز، فعالیت در سطح عالی را پی گرفته است.برای مقایسه دقیق تر سوابق "میرزاده" و "دانشجو" اسناد زیر را مطالعه کنید:

چه کسی پرفسور است؟ فرهاد دانشجو یا گزینه جدید ریاست دانشگاه آزاد؟ + سند

چه کسی پرفسور است؟ فرهاد دانشجو یا گزینه جدید ریاست دانشگاه آزاد؟ + سند

+82
رأی دهید
-5

pars_iran - دوسلدرف - آلمان
واقعا اگر اینها پروفسور و دکتر و مهندس واقعی هستند چرا وضعیت کشور اینقدر آشفته و نابسامان هست ؟؟؟؟
‌سه شنبه 26 شهريور 1392 - 15:41
sandalikhali110 - تهران - ایران
آقای میرزاده بسیار مرد خوب و باسواد و با سابقه ای هستن ایشالا این دانشجوی عوضی گم شه بره جناب میرزاده بیان
‌سه شنبه 26 شهريور 1392 - 18:06
sandalikhali110 - تهران - ایران
آقای میرزاده بسیار مرد خوب و باسواد و با سابقه ای هستن ایشالا این دانشجوی عوضی گم شه بره جناب میرزاده بیان
‌سه شنبه 26 شهريور 1392 - 18:07
بی غم - تهران - ایران
من خودم یک مقطع از تحصیلاتم رو در دانشگاه تربیت مدرس خوندم .انتشار 5 مقاله از سال 1996 تا 2013 یعنی فاجعه به معنای واقعی. دانشگاه تربیت مدرس از جمله دانشگاه هایی است که فقط در مقطع فوق لیسانس و دکتری اقدام به پذیرش دانشجو می کنه ضمن اینکه بودجه ای که این دانشگاه در دوره احمدی نژاد از وزارت علوم دریافت کرد در نوع خودش بی نظیر بود. البته از این جور افراد که با پارتی بازی وارد دانشگاه شدن زیاد هم نمی شه انتظار بیشتر از این داشت.
‌سه شنبه 26 شهريور 1392 - 20:50
vahid_ - گلاسگو - انگلستان
اگر برترین دانشمندان دنیا داشته باشیم که داریم تغییری در شرایط اقتصادی و صنعتی کشور ایجاد نمیشه , چون سیستم حکومتی ارتجاعی هست و تنها افراد مرتجع در این سیستم جایگاه دارند . بودجه ایران بیشتر صرف گروهای تروریست در خاورمیانه میشه تا پیشرفت کشور .
‌سه شنبه 26 شهريور 1392 - 21:50
sama128 - شیراز - ایران
اوصولا تمامی دو روبری های احمدی نژاد خودشان را کمتر از دکتر - پروفسور - فوق تخصص - فوق پروفسور نمی دانند بله راست میگن البته در دزدی و اختلاس و ضدو بند و فامیل بازی و کثافت کاری - واقعا که گل سر سبد همه این پروفسورها دکتر سید ماموت احمدی فشار و اسی رحم فشاری هستش ومایه افتخار نظام مقدس جمهوری غیر اسلامی ایران
‌چهارشنبه 27 شهريور 1392 - 05:40
Royan - کالیفرنیا - آمریکا
همش تقصیر اسم فامیلش هست که دچار توهمش کرده.
‌چهارشنبه 27 شهريور 1392 - 17:40
نظر شما چیست؟
جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.