روسیه: ایران برای مذاکره بر سر توقف غنی‌سازی ۲۰ درصدی آماده می‌شود

به گزارش خبرگزاری روسی ایتارتاس، سرگئی لاوروف، وزیر خارجه روسیه، روز ۲۵ شهریور ماه گفت، تهران خود را برای مذاکره با شش کشور طرف گفت‌وگو بر سر امکان توقف غنی‌سازی ۲۰ درصدی اورانیوم آماده می‌کند.

وزیر خارجه روسیه گفته است «طی یک سال و نیم گذشته مبنایی خوبی برای مذاکرات بعدی بنا شده است».

لاوروف افزوده، مهم است که گروه ۵+۱ به این توافق (احتمالی) پاسخی درخور دهد.

وزیر خارجه روسیه می‌گوید گفته‌‌های رهبری ایران در مورد شفاف‌سازی و رفع سوءتفاهم‌ها پیرامون برنامه اتمی آن کشور، جای قدردانی دارد.

ظاهرا اشاره لاوروف به گفته‌های دستگاه رهبری ایران، اظهارات اخیر حسن روحانی، رئیس‌جمهوری، ایران است.

آقای روحانی از جمله ۲۲ شهریور ماه در بیشکک، قرقیزستان، طی اجلاس شانگهای گفته بود «با عزم سیاسی و احترام متقابل و تامین منافع مشترک و از طریق تحقق عینی حقوق ایران می‌توان صلح‌آمیز بودن برنامه هسته‌ای ایران را تضمین کرد».

روسیه پیشتر نیز از سخنان حسن روحانی برای «شفاف‌سازی» و «تعامل» در مورد برنامه اتمی ایران، استقبال کرده بود.

تهران در حالی برای تازه‌ترین دور گفت‌وگوها با کشورهای ۵+۱ آماده می‌شود که علی اکبر صالحی، رئیس سازمان انرژی اتمی ایران، روز دوشنبه در وین تاکید کرده بود که به حل موضوع هسته‌ای خوشبین است.

آقای صالحی گفته بود وزیر خارجه و رئیس‌جمهوری ایران «تمایل زیادی» به دست یافتن به یک توافق دارند.

غنی‌سازی ۲۰ درصدی در ایران از جمله یکی از حساسیت‌برانگیزترین بخش‌های برنامه اتمی ایران برای کشورهای طرف گفت‌وگو با آن، یعنی بریتانیا، فرانسه، روسیه، آمریکا، چین به اضافه آلمان، به شمار می‌رود. این بخشی از برنامه اتمی ایران است که بر سوءظن‌های غربی در مورد «نظامی» بودن آن افزوده است. آنچه تهران همواره آن را رد می‌کند.

ایران از سال ۲۰۱۰ غنی‌سازی ۲۰ درصدی اورانیوم را در تاسیسات فردو آغاز کرد.

اخیرا خبرگزاری رویترز به نقل از دیپلمات‌هایی که نامشان را فاش نکرده، آورده است که ایران بر ذخیره اورانیوم ۲۰ درصد غنی‌شده خود، نیافزوده است.

ایتارتاس از قول سرگئی لاوروف نوشته است «برنامه اتمی ایران از مهم‌ترین موضوعات بین‌المللی‌ست و روسیه پیشنهاد تازه‌ای در مورد آن ندارد؛ همه آنها را پیشتر ولادیمیر پوتین [رئیس‌جمهوری روسیه] مطرح کرده است.»

پیش از این نیز سخنگوی کاترین اشتون، رئیس امور سیاست خارجی در اتحادیه اروپا که نماینده ۵+۱ نیز به شمار می‌رود نیز در گفت‌وگویی با رادیو فردا اعلام کرده بود پیشنهاد جدیدی در مورد ایران مطرح نیست.

با این حساب به نظر می‌رسد بخش مهمی از گفت‌وگوها بر سر توقف غنی‌سازی ۲۰ درصدی و گفت‌وگو در مورد پیشنهاد‌هایی باشد که پیشتر در قزاقستان مطرح شده‌اند.

گروه ۱+۵ در مذاکرات قزاقستان با تیم پیشین جمهوری اسلامی، به آنها پیشنهاد داده بود تا در مقابل تعلیق غنی‌سازی ۲۰ درصدی اورانیوم و کاهش فعالیت‌های مرکز فردو، در عرض شش ماه، بخشی از تحریم‌ها علیه ایران را لغو کند.

ایران این پیشنهاد را در آن زمان نپذیرفته بود و خواهان قطع کامل تحریم‌ها شده بود.

وزیر خارجه روسیه گفته است مسکو به حق ایران برای داشتن برنامه اتمی غیرنظامی و نیز غنی‌سازی ۲۰ درصدی زیر نظر آژانس بین‌المللی انرژی اتمی احترام می‌گذارد.

لاوروف ابراز امیدواری کرده است که با رویکردی شبیه رویکرد روسیه، پیشرفت‌هایی بهتر و بیشتر در مذاکرات اتمی با ایران رخ دهد.

پیشتر طرف‌های گفت‌وگو با تهران پیشنهادهایی را برای کاهش تحریم‌ها در برابر توقف غنی‌سازی ۲۰ درصدی در ایران مطرح کرده بودند.

روسیه به‌طور عمومی در برخی موارد از هم‌پیمانان تهران به‌شمار می‌رود. مسکو با تحریم‌های بیشتر ایران در شرایط فعلی موافق نیست و با تحریم‌های یک‌جانبه نیز مخالفت کرده است.

قرار است در ۲۷ سپتامبر (ده روز دیگر) آژانس بین‌المللی انرژی اتمی در وین دور تازه‌ای از گفت‌وگوها با ایران را بر سر بازرسی‌ها و دیگر مسائل مربوط به برنامه اتمی تهران، آغاز کند.

+31
رأی دهید
-20

kamran631 - لیون - فرانسه
این روس‌های نکبت چی‌ از جون کشور ما میخوان !؟
‌سه شنبه 26 شهريور 1392 - 11:05
تاراز - لیدز - انگلستان
قربتیان صحاری مکه و مدینه و کربلا ایران را به چه درجه از خفت و خاری و زبونی انداختن که روسها باید تعیین تکلیف کنن و سخنگو بشوند که چه کار بکنند.
‌سه شنبه 26 شهريور 1392 - 11:08
vahid.sharifi - ونكوور - كانادا
روسیه ابرقدرت نظامی است و از نظر اقتصاد و تکنولوژی هم چیزی کم نداره، لطفا از سر حسودی کامنت ول نکنید! بله قبول دارم سالها به دشمنی با ایران پرداخته و خیانت کرده به مردم ایران، اما اینکه ما بی‌ انصافی کنیم و بگیم روس‌ها ال‌ و بل، دیگه بیسوادی و حسودی است.
‌سه شنبه 26 شهريور 1392 - 13:10
said saidi - استهکلم - سوئد
درود.. اولین کسی که از روسها پشتیبانی کرد شما وحید شریفی هستید. ولی روسها خیلی به ما خیانت کردن و میکنن.
‌سه شنبه 26 شهريور 1392 - 14:32
Dracula - ترانسیلوانیا - رومانی
vahid.sharifi - ونکوور - کانادا. ةآخه نظر چرت و پرت و جفنگ میزنی..ببینم یه منبع موثق نشون بده که توش گفته روسیه از نظر اقتصاد و تکنولوزی در حد حتی متوسط باشه! آخه حرف از این پرت و پلاتر نمیشه زد! روسیه فقط از نظر نظامی قدرت داره اونم دلایلش مشخصه.اقتصاد؟؟ اصلا روسیه از اقتصاد جهانی منزوی هست! این تکنولوژی که گفتی دیگه مرغ پخته هم خندش میگره! تکنولوژی روسیه پیشرفتست! هههههههههه بعد از گفتن این اراجیف میگه بگیم روس ال و بل حسودیه! معلومه یا خیلی شوت تشریف داری یا به احتمال بیشتر بخاطر عقاید بسیجی وارت و دشمنی با غرب دست به دامن روسیه عقب مونده و مافیایی شدی!
‌سه شنبه 26 شهريور 1392 - 14:43
kamran631 - لیون - فرانسه
vahid.sharifi - ونکوور - کانادا - پدر جان، این بیسوادی نیست که بنویسیم که روس‌ها دارند برای سید علی‌ گدا ( ولی‌ وقیح !) تکلیف تعیین میکنند . شما اگه از جامعه تود‌ه ای‌ها هستی‌ بهتره که به راه راست هدایت بشی‌ و به جای طرفداری از اجنبی یه کم به کشور خودت ( اگه ایران باشه !) فکر کنی‌ !
‌سه شنبه 26 شهريور 1392 - 16:38
ای حماسه آفرین - زوریخ - سوئیس
اگر در جنگ جهانی انگلیس و روسیه نتونستند با دخالت آمریکا ایران رو تقسیم کنند اما بالاخره به برکت وجود آخوندها ایران رو بین خودشون تقسیم کردند و حالا تصمیم گیرنده شده اند.
‌سه شنبه 26 شهريور 1392 - 17:30
Dracula - ترانسیلوانیا - رومانی
vahid.sharifi - ونکوور - کانادا. بیسوادی این هست که اطلاعات کاملا غلط و تخیلی رو اینجا کسی ول بده بیرون. از کی تا حالا روسیه ابرقدرت تکنولوژی و اقتصادی شده؟ این حرف مرغ پخته رو هم به خنده میاندازه.روسیه فقط از نظر نظامی قدرتمند هست.از نظر تکنولوژی این کشور داغون ترین و عقب مونده ترین وضع ممکن بین کشورهای صنعتی رو داره چیزی در حد پاکستان.از نظر اقتصاد هم اقتصاد این کشور کاملا بسته و منزوی از اقتصاد جهانی و غربی هست.کالاها و صنایع روسی حتی بین خود مردم روسیه بعنوان نماد کیفیت پایین و صنعت هر دمبیلی معروفن تا حدی که دیگه بعنوان جوک و شوخی ازش یاد میشه! اونوقت تو اومدی تز دادی که اقتصاد و صنعت روسیه پیشرفتست! ههههه
‌سه شنبه 26 شهريور 1392 - 19:51
saeid_021 - تهران - ایران
vahid.sharifi - ونکوور - کانادا. یه چرتی گفتی ختدم گرفت روسیه ازنظر نظامی و اقتصادی اول تو جهان؟؟؟ببخشید یکم از نظر اقتصادی بگو ببینیم تو چی اوله بازار بورس یا از نظر در امد سرانه برو اول اطلاعاتتو زیاد کن بعد بیا بلقور کن هر خری می دونه تو جهان امریکا از نظر اقتصاد اوله اینو من نمی گم در امد سرانه میگه مقام 3 صادرات رو تو جهان دارن و مقام 3 تولید نفت بعد عربستان و روسیه دارن کل اقتصاد روسیه گاز هست و امریکا بیشترین سود رو از فروش تسلیحات به کشورهای نفت خیز عرب می فروشن و روسیه 7 اقتصاد جهان اولین تو جهان امریکا هست و بعد ژاپن و بعد چین حالا باز تو از کشوره مزخرف و قهطی زده کانادا بیا ما رو بخندون
‌سه شنبه 26 شهريور 1392 - 23:31
siavash2a - تهران - ایران
هیچ کشوری بقدر روسیه به ایران خیانت نکرده بازم میکنه. بلاخره جام زهرو نوشید رهبر معظم با نام جدید نرمش مقتدرانه
‌چهارشنبه 27 شهريور 1392 - 06:35
نظر شما چیست؟
جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.