در بازار کار آلمان، خارجی‌ها شانس کمتری از آلمانی‌ها دارند

در بازار کار آلمان خارجی‌ها برای پیدا کردن شغل شانس کمتری نسبت به آلمانی‌ها دارند. در میان ملیت‌های مختلف، بیشتر عرب‌ها هستند که با مشکل بیکاری مواجه‌اند.

موسسه اقتصاد آلمان به تازگی بر اساس داده‌های اداره کار این کشور، وضعیت شغلی خارجی‌ها و آلمانی‌ها را بررسی و با هم مقایسه کرده است. طبق این بررسی، کسی که به آلمان مهاجرت می‌کند، نسبت به یک آلمانی ‌شانس کمتری برای یافتن کار دارد.عرب‌ها و بیشترین میزان بیکاریبر اساس داده‌های جمع‌آوری شده توسط این موسسه، ۵۵ درصد مهاجران لبنانی در آلمان بیکارند و این میزان بالاترین درصد بیکاری در میان مهاجران یک کشور در آلمان است. پس از آن عراقی‌ها با ۴۶ درصد، افغان‌ها با ۵ / ۳۷ درصد و ایرانی‌ها با ۱ / ۳۷ درصد با بیکاری مواجه هستند. پایین‌ترین درصد را مهاجران رومانیایی با ۵ /۷ درصد دارند. در این داده‌ها تنها خارجیانی در نظر گرفته شده‌اند که اجازه اقامت در آلمان را دارند. برای مثال پناهندگان که اجازه کار ندارند در این آمار منظور نشده‌اند.میزان بیکاری خارجی‌ها دو برابر آلمانی‌هاستدرجه بیکاری خارجی‌ها دو برابر آلمانی‌ها‌ست. درجه بیکاری خارجی‌ها دو برابر آلمانی‌ها‌ست.هولگر شفر، کارشناس امور اقتصاد کاری از موسسه اقتصاد آلمان، به دویچه وله می‌گوید: «اصولا درجه بیکاری خارجی‌ها بسیار بالاتر از آلمانی‌ها‌ست. این میزان دقیقا دو برابر است. در ماه ژوئن ۷ درصد آلمانی‌ها بیکار بودند، اما میزان بیکاری خارجی‌های بدون پاسپورت آلمانی به ۱۴ درصد می‌رسید.»

بزرگترین گروه مهاجران در آلمان ترک‌ها هستند. بر اساس داده‌های این موسسه، احتمال اینکه یک ترک بیکار باشد، ۲ یا حتی ۳ برابر بیشتر از احتمال بیکار بودن یک آلمانی است.مهاجران کشورهای صنعتی کمتر بیکار می‌مانندکمترین بیکاری را مهاجرانی دارند که از کشورهای صنعتی می‌آیند، برای مثال فرانسوی‌ها، بریتانیایی‌ها، آمریکایی‌ها و مهاجران کشورهای آسیایی.

به گفته هولگر شفر، برای مثال لهستانی‌ها در بازار کار آلمان موفق هستند. او می‌گوید:«میزان بیکاری لهستانی‌ها تنها کمی بیشتر از آلمانی‌هاست. حتی میزان بیکاری رومانی‌ها هم، که گاه گفته می‌شود برای استفاده از خدمات اجتماعی آلمان به این کشور می‌آیند، از خود آلمانی‌ها کمتر است.»

به گفته هولگر شفر، علت اصلی بالا بودن درصد بیکاری در میان خارجی‌ها در دست نداشتن مدرک تحصیلی است. او می‌افزاید که حدود یک چهارم خارجی‌های آلمان تحصیلات شغلی ندارد. این در حالی است که این رقم در میان آلمانی‌ها تنها ۸ درصد است.

+13
رأی دهید
-5

a.ahooraei - کلن - آلمان
ایرانی ها خودشون عادت کردن به مفتخوری و کلاهبرداری از ادارات و الا کار هست و اغلبشون سیاه کار میکنن و با این تفکر که حقمونه و پول نفتمونه ، میخوام بگم ، هالوی نادان حق و پول نفتت را همون اجنبی هایی غارت کردن و میکنن که ریشه شون در دیار دیگر و خودشون توی ایران دارن غارتت میکنن. یه ذره شرافتمندانه زندگی کنید که الگو برای مردمتون باشید. با گدایی همیشه گدا می مونی.٠
‌سه شنبه 26 شهريور 1392 - 11:20
سردار سپهبد - آمستردام - هلند
این یارو هولوگر معلومه که نازی تشریف داره اکثر ایرانیها در آلمان تحصیل کرده دانشگاههای آلمانند ولی به کار تاکسی و پیتزاپزی مشغولند در کشورهای اروپایی شهروند درجه یک مردم خود اون کشور و اروپایی غربی و آمریکاییها هستند شهروند درجه دو اروپای شرقی ها و شهروند درجه سوم آسیایی ها و آفریقایی ها و لاتینی ها در ضمن هایل هیتلر.
‌سه شنبه 26 شهريور 1392 - 21:45
واقع بین ایرانی - هامبورگ - المان
بزرگترین درد خارجی های مهاجر بالمان در وحله اول نداشتن تخصص مفید و در ثانی نداشتن تحصیلات کار است اصولا تحصیلات کار در کشور های عقب مانده وجود ندارد و اصولا کار در اینگونه کشور ها مثل ایران عیب و عار است کار از نظر ایرانی عبارت داشتن میز و اداره و از این قبیل حرف هاست. در ایران حتی جوانان که از این دانشگاه ازاد یا قهوه خانه ازاد فارغ التحصیل شدند .اصولا با کار بیگانه هستند و فقط یک ورقه دردست دارند بنام لیسانس یا بالاتر .چون پدر و مادر و مخصوصا مادر های اینگونه افراد عار دارند که بچه انها کار بکند . بعد از فارغ التحصیلی تازه میفهمند دانستن یک کار یعنی شرف یعنی تسلط بزندگی. مهم تر اینکه دلیل بیکاری خارجی ها مخصوصا عرب ها جذب نشدن در فرهنگ انکشور است اینها توقع دارند فرهنگ خودشان را داشته باسند والمانیها جذب فرهنگ اینها شوند
‌سه شنبه 26 شهريور 1392 - 21:35
nikiniki12 - ماینز - المان
چون بسیاری از این خارجیها سیاه کار میکنند و از اداریه بیکاری پول گرفته و اکثرا در کشور خودشون دست کم یک خانه دارند. یک سری زبان آلمانیشون ضعیفه و مسلما براحتی هر کاری پیدا نمیکنند..
‌سه شنبه 26 شهريور 1392 - 23:32
kulak - پیرمازنز - آلمان
a.ahooraei - کلن - آلمان-سردار سپهبد - آمستردام - هلند-شما ٢ تا اگر اظهار نظر نکنید کسی فکر نمی کنه که هیچی بارتون نیست ها ، پس لطفآ کمی سکوت اختیار کنید !
‌چهارشنبه 27 شهريور 1392 - 01:50
سردار سپهبد - آمستردام - هلند
kulak - پیرمازنز - آلمان مثلاً تو فکر کردی با این چرندی که نوشتی کولاک به پا کردی دستمال؟؟؟؟ اگر تو چیزی ننویسی کسی نمیفهمه تو دستمال کش آلمانها هستی.
‌چهارشنبه 27 شهريور 1392 - 16:08
arashbehdin - اتلانتا - امریکا
این اروپایی ها مثلا میخواهند مهاجر بپذیرند اما انچه گیرشان میاید، البته بجز درسد اندکی دانش آموخته یا دانشجو، یک سری آدم جنگزده و با سواد اندک است که برای بهره گیری از سیستم آسایش اجتماعی، یا همان پول مفت، دسته دسته به اروپا سرازیر میشوند. اینها حالیشان نیست که بهترینهای دانشگاهها و دانش آموخته های دنیا به امریکا و کانادا و انگلیس میروند چون شانس بسیار بهتری برای جذب شدن و پیشرفت و امکان ماندن دارند.
جمعه 29 شهريور 1392 - 00:33
نظر شما چیست؟
جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.