روحانی: سپاه رقیب مردم و بخش خصوصی نیست

رئیس جمهور ایران در سخنرانی در برابر فرماندهان سپاه از این نیرو خواست که "مدافع حقوق مردم باشد". وی همزمان ضمن اشاره به مشکلات سخت ناشی از تحریم‌ها، از فعالیت‌های کلان اقتصادی سپاه دفاع کرد و آن را رقیب بخش خصوصی ندانست.

حسن روحانی، رئیس جمهور ایران روز دوشنبه (۱۶ سپتامبر/ ۲۵ شهریور) در سخنرانی در بیستمین مجمع سراسری فرماندهان و مسئولان سپاه پاسداران ضمن بیان دیدگاه‌های خود در باره جایگاه سپاه پاسداران در مسائل نظامی و سیاسی و اقتصادی، به چالش‌های جمهوری اسلامی در منطقه، بحران سوریه و اثرات تحریم‌ها نیز اشارات مبسوطی داشت.

روحانی در عین بیان بحث‌های ایدئولوژیک رایج در جمهوری اسلامی و تاکید بر لزوم "اتصال سپاه با خاندان اهل بیت و کربلای حسینی" گفت که سپاه باید سپاه مردم باشد و "تمام شهروندان بقا و استمرار حقوق شهروندی خود و جامعه اسلامی را باید در کنار نیروهای مسلح جمهوری اسلامی ایران و بویژه سپاه ببیند."

او گرچه "آسمان و معنویت" را دارای اهمیت اساسی برای "قدرتمندبودن سپاه" ذکر کرد، ولی افزود که بزرگترین سرمایه سپاه سرمایه اجتماعی آن است: «یعنی سپاه پاسداران در دل مردم، با مردم و در کنار مردم است و باید دژ مستحکم و مدافع حقوق مردم باشد.»

نقش سپاه و نهاد وابسته به آن یعنی بسیج در تمامی سال‌های پس از انقلاب و به ویژه از زمان روی‌کارآمدن احمدی‌نژاد در سال ۱۳۸۴ محل مناقشه و انتقاد بوده است. مخالفان سپاه و بسیج را که به کنایه از آنها به عنوان "حزب پادگانی" یاد می‌شود دارای نقشی پررنگ در سازماندهی آرا و نتیجه اعلام‌شده انتخابات ریاست جمهوری سال‌های ۱۳۸۴ و ۱۳۸۸ می‌دانند. برخورد‌های خشونت‌بار و دستگیری‌ها و بازداشت گسترده مخالفان به نتیجه انتخابات سال ۱۳۸۸ نیز عمدتا به سپاه پاسداران و نهادهای امنیتی نزدیک به آن نسبت داده می‌شود.

بحران حساس سوریه

روحانی سپس ضمن بیان این که "باید در بیابان بزرگ در برابر دشمن بایستیم" گفت که کوچه تنگ جای ایستادگی نیست و رهبران سپاه نباید بگذارند که به کوچه تنگ رانده شوند.


محمدعلی جعفری، فرمانده کل سپاه پاسداران در تاسیسات پارس جنوبی؛ فعالیت‌های اقتصادی سپاه در سال‌های اخیر آماج انتقاد بوده استروحانی در باره این تعبیر و هشدار خود توضیح بیشتری نداد، ولی بلافاصله بحث را به سوریه کشاند. او با اشاره به "خطاهای صدام و آمریکا در منطقه" گفت که « مساله خطرناک این است که ما در محاصره و تهدید شکل تهدید را اشتباه شناسایی کنیم».

او در مورد سوریه با متهم‌کردن غرب به این که "می‌خواهد برای کل منطقه تصمیمی بگیرد و منطقه ما را به صورت کنونی نمی‌پسندد" گفت: «آنها دنبال تثبیت اسراییل و تضعیف خطوط مقاومت در برابر غرب و اسراییل هستند و می‌دانند مساله سوریه تنها محدود به یک کشور کوچک نیست بلکه سرنوشت یک منطقه بزرگ است که حتی ممکن است سرنوشت جهانی را رقم بزند.»

با این همه روحانی گفت که باید با تمام قوا مانع جنگ در منطقه شد: «اما با توجه به اهمیت مساله منطقه و سوریه در این زمینه بی‌تفاوت نخواهیم بود چون جمهوری اسلامی ایران در این مساله سرنوشت‌ساز هرگز بی‌تفاوت نبوده و نخواهد بود.» روحانی تاکید کرد که در سوریه دعوا بر سر یک فرد نیست که چه کسی رئیس‌جمهور شود و همچنین دعوا بر سر یک طایفه هم نیست. وی راه حل بحران سوریه را ایجاد ثبات و رجوع به آرا مردم ذکر کرد.

تحریم‌ها و نقش سپاه

رئیس‌ جمهوری ایران در ادامه در مورد حل مسئله فلسطین هم، بدون طرح شعارهای رایج در جمهوری اسلامی مثل "نابودی رژیم صهیونیستی"، بر پیشنهاد مبنی بر بازگشت همه فلسطینی‌ها و رفراندوم با حضور آنها تاکید کرد. در مذاکرات سال‌های اخیر اسرائیل و فلسطینی‌ها کمتر از بازگشت همه آوارگان صحبت می‌شود و حتی حماس هم ایجاد کشور فلسطینی در مرزهای ۱۹۶۷ را رد نمی‌کند.

بخش مهمی از صحبت‌های روحانی به تحریم‌ها و مشکلاتی که جمهوری اسلامی با آنها دست به گریبان است و اثرات منفی این تحریم‌ها بر معیشت مردم اختصاص یافت. او گفت: «دشمن دیگران را هم به این توطئه (تحریم‌ها) کشانده است و مصوباتی در شورای امنیت تصویب شده است و شاهد تحریم فروش نفت و فعالیت‌های بانکی هستیم که زندگی و معیشت مردم را تحت تاثیر قرار می‌دهد و حتی زمانی که می‌خواهیم یک کشتی گندم وارد کشور کنیم با مشکلات زیادی مواجه می‌شویم.»

روحانی در توضیح دقیق‌تر این مشکلات به کاهش فروش نفت ایران و مشکلات بانکی و مالی جمهوری اسلامی در عرصه بین‌المللی اشاره کرد و گفت: «ما کشوری هستیم که ۵ / ۲ میلیون بشکه نفت می‌فروختیم و امروز این رقم به کمتر از یک میلیون بشکه رسیده است، آن هم در سالی که باید ۵ / ۷ میلیون تن گندم وارد کنیم.»

روحانی با رد مباحثی که در مورد دست‌اندازی و سلطه سپاه بر اقتصاد کشور مطرح است گفت: «می‌خواهند سپاه را رقیب مردم قرار دهند اما سپاه رقیب مردم و بخش خصوصی نیست و پیمانکاری مثل پیمانکاران معمولی نیست و نبوده است. سپاه امروز باید پروژه‌های مهمی که بخش خصوصی توان آن را ندارد برعهده بگیرد.»

اخیرا احمد توکلی، نماینده مجلس، در گفتگو با هفته نامه تجارت فردا با انتقاد به حضور گسترده نهادهای نظامی در فعالیت‌های اقتصادی هشدار داده بود که: «حاکمیت باید در مورد حضور نظامیان در اقتصاد تصمیم قاطعانه بگیرد. اگر تصمیم درست گرفته نشود، افرادی که قدرت نظامی دارند، دارای قدرت اقتصادی هم می‌شوند.»

به گفته توکلی: «در حالی‌که نظامیان ما با سلام و صلوات وارد بازارها شده‌اند دیگر نمی‌شود آنها را به راحتی خارج کرد. آنها در رقابتی نابرابر، رقیب بخش خصوصی هستند اما آنقدر امتیاز دارند که به راحتی برنده خیلی از پروژه‌ها می‌شوند»

روحانی در ادامه از سپاه خواست که در کار مبارزه با قاچاق کالا هم نقش مثبتی ایفا کند. این اشاره دو پهلوی حسن روحانی شاید به اتهاماتی که به سپاه در مورد دست داشتن در قاچاق کالا زده می‌شود هم بی‌ارتباط نباشد. مجلس ششم در سال ۱۳۸۳ گزارشی از وجود اسکله‌های غیرقانونی تحت اختیار نهادهای وابسته به سپاه منتشر کرد. محمود احمدی‌نژاد نیز به رغم ارتباطات گسترده‌اش با سپاه پاسداران در سال‌های اولیه ریاست جمهوری‌اش در ماه‌های پایانی ریاست خود از نقش سپاه در کار قاچاق کالا لب به شکایت گشود و با اشاره به "برادارن قاچاقچی خودمان"، گفت: «هرکس یک جایی را سوراخ کرده و دارد برای خودش می‌برد و می‌آورد».

+14
رأی دهید
-31

سلطنت طلب - ابوظبی - امارات متحده عربی
حسن کلید ساز حرفا میزنیا سپاه دشمن مردمه نه رقیب . مگه سپاه صفوی اخوندی میتونه خدمتی به مردم بکنه . تنها منفعتش ایجاد شبکه های تروریستی و برپا نگه داشتن رژیم منفور شیعه صفوی رافضیه .
دوشنبه 25 شهريور 1392 - 22:48
azadi-iran - وین - لااتریش
تا چشم کسانی که به این روباه مکار انتخاب بیت رهبری رای دادند کور شود. حق این ملت بی فرهنگ وعقب افتاده همین می باشد. هیچ ملت بی لیاقتی مثل ایرونی در دنیای امروز وجود ندارد
دوشنبه 25 شهريور 1392 - 23:23
bardia.kaviani - زوریخ - سوییس
سپاه مثل اختاپوس رو ایران چنگ انداخته است.ننگ به شما وطن فروشان بی اصل و نصب
‌سه شنبه 26 شهريور 1392 - 00:40
حقیقتجو - دوسلدورف - آلمان
قبلاً که میگفتند: حضور گسترده ی نظامیان در سیاست و اقتصاد ایران از جمله دلایلی شمرده می شود که سپاه پاسدارن را تبدیل به نیرویی مهیب و غیرقابل کنترل کرده است که به گفته ی هاشمی رفسنجانی به کمتر از کل کشور راضی نیستند. سپاه پاسداران به ویژه در دوران احمدی نژآد در یک رقابت ناسالم گلوگاه های اقتصادی کشور را در دست گرفت و اکنون حسن روحانی رئیس جمهور در دیدار با فرماندهان سپاه از آن ها خواسته است از دخالت های سیاسی پرهیز کنند اما به فعالیت های اقتصادی ادامه داده و «پروژه های کلان» بر عهده بگیرند. روحانی اگر شناختی از سیاست و اقتصاد دنیا داشته باشد باید بداند کسی که پول و قدرت اقتصادی در دستش هست قدرت سیاسی هم به سازش میرقصد. برای چی میگویند که پول بر دنیا حکومت میکند؟ رفسنجانی مکار برای چی گفت که سپاه به کمتر از کل کشور راضی نیست؟ حتی خامنه ای هم به ساز سپاه میرقصد! گویا سپاه حریف ملا روحانی هم شده که انتظارش میرفت و ما از قبل پیش بینی اش را میکردیم که کسی بدون سپاه تصمیم گیرنده سیاست ایران نیست چونکه هم اسلحه دستش است و هم پول!
دوشنبه 25 شهريور 1392 - 23:48
azadi-iran - وین - لااتریش
تا چشم کسانی که به این روباه مکار انتخاب بیت رهبری رای دادند کور شود. حق این ملت بی فرهنگ وعقب افتاده همین می باشد. هیچ ملت بی لیاقتی مثل ایرونی در دنیای امروز وجود ندارد. نـــــــــوش جــــانـــتــان بـــآد
دوشنبه 25 شهريور 1392 - 23:26
بابک - سبزوار - ایران
دوستان درقالب اعتدال صحبت کنید نه در قالب مشکل آفرینی مملکت به ارامش و عقلانیت نیاز دارد.نه به فحش و افترا
‌سه شنبه 26 شهريور 1392 - 05:22
siavash2a - تهران - ایران
سپاه صنایع مخابرات خودروسازی عمرانی نفت و پتروَِشیمی همرو قبظه کرده . اقای روحانی شما قرار شد با مردم صادق باشید
‌سه شنبه 26 شهريور 1392 - 06:07
کبالت3 - کرج - ایران
ترس از سپاه به بیت هم رسیده حالا موندن تو این مسئله خری رو که خودشون بردن بالای پشت بوم چطور بیارنش پائین روحانی مسئول این قضیه است و کلید رو انداخته شاید بتونه بازش کنه کبلائی.
‌سه شنبه 26 شهريور 1392 - 06:09
علی چپ دس - رشت - ایران
متاسفانه ملت رو گشنه نگه داشتن عواقبش حکومت کردن به خیلی آرام. ملت ایران بیهوشن . امام زمان و بر بچه ها ملت ایرانو جادو کردن
‌سه شنبه 26 شهريور 1392 - 06:54
nikiniki12 - ماینز - المان
سپاه بزرگترین باج گیر از ملت ایران. مردم برای اینها کی‌ هستند،یک سری دزدانه سر گردنه همکاران خودشون
‌سه شنبه 26 شهريور 1392 - 23:38
نظر شما چیست؟
جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.