100سوسمار زنده مهریه عروس عربستانی

العالم: در حالی که در عربستان سعودی به طور معمول مهریه‌های به نسبت سنگین (دست کم 100 هزار ریال سعودی معادل حدود 100میلیون تومان) برای دختران نو عروس در نظر گرفته می شود، در برخی موارد، این سنت با تعیین مهریه های غیرعادی و عجیب؛ یا مهریه های معنوی و اندک، شکسته شده است.

در یکی از عجیب ترین این موارد، نو عروسی  بعد از آگاهی از ترس همسر آینده اش از سوسمار، از وی خواست تا به تنهایی و بدون کمک دیگران، به عنوان مهریه برای او 300 سوسمار زنده از بیابان شکار کند! البته داماد بیچاره موفق شد تنها 100 سوسمار زنده را شکار و به عروس خانم تقدیم کند.

تازه داماد که محسن نام دارد، در حضور بستگان عروس و داماد، دو صندوق بزرگ را که حاوی 100 سوسمار با اندازه ها و شکل های مختلف بود، گشود تا شرط عروس خانم برای بله گفتن را به جا آورده باشد!

پدر عروس هم که از این کار دامادش خوشحال به نظر می رسید، گفت: از اینکه محسن برای به دست آوردن موافقت دخترم، این ماجراجویی را قبول کرده، خوشحالم و کسی که سختی زندگی در صحرا و شکار سوسمار را به جان خریده، برای کسب رضایت همسرش همه کار خواهد کرد.

وی ادامه داد: این مهریه بسیار ساده تر از مهریه های غیرممکن و سنگین است که جوانان توان مهیا کردن آن را ندارند.

از سوی دیگر و در اقدامی متفاوت، در طائف عربستان پدر یک عروس در برابر عاقد از داماد خواست تا به عنوان مهریه، به عروس خانم در حفظ سوره مبارکه "ملک" کمک کند و هدف خود را از این کار، شکستن سنت مهریه های سنگین و بازگشت به تعالیم دین مبین اسلام درخصوص ازدواج آسان اعلام کرد.

وی با بیان این نکته که جوانها در دوره کنونی از لحاظ مالی در شرایط دشواری هستند؛ ابراز امیدواری کرد که همه پدران هنگام ازدواج دخترشان همین روش را در پیش گیرند.

روزنامه "الانباء" چاپ عربستان با درج این خبر، در باره رواج مهریه های سبک و آسان کردن ازدواج نوشت: مردی در منطقه القنفده در حومه مکه مکرمه، مهریه دختر خود را تنها 10 ریال سعودی تعیین کرد که این اقدام بسیار مورد تحسین اطرافیانش قرار گرفت و آنها نیز آرزو کردند که این اقدام، الگوی دیگران در آسان کردن ازدواج قرار گیرد.

در منطقه مدینه منوره نیز پدر یک عروس، هزینه های جشن عروسی را که توسط داماد پرداخت می شود، به عنوان مهریه پذیرفت و علاوه بر آن یک دستگاه منزل نوساز به نوعروس و تازه داماد هدیه کرد. وی اظهار داشت: تنها مساله مهم برای من این است که دخترم با همسر آینده خود زندگی سعادتمندانه ای داشته باشد.

+144
رأی دهید
-27

behruz22 - لوزان - سویسی
دمشون گرم آفرین به اینجور افراد،
دوشنبه 25 شهريور 1392 - 14:50
princesse - تهران - پرژن
حالا هر ۱۰۰ سوسمار رو میکشند برای شام عروسی‌ .
دوشنبه 25 شهريور 1392 - 14:50
MartinT - هایدلبرگ - آلمان
سنت پیغمبر رو گرامی‌ داشته،
دوشنبه 25 شهريور 1392 - 14:51
همسایه دکتر شریعتی - ایران - ایران
خدایا به من پول فراوان بده و به این سوسمارخورا عقل!
دوشنبه 25 شهريور 1392 - 14:55
ekman - شیراز - ‫ایران
با یک تیر دو نشون زدند،هم بجا آوردن مهریه و هم تهیه سور و سات نهار یا شام عروسی.مهمانان عجب سوسمار پلوئی بخورند ها،شاید هم پلو ندهند و افراد دو قبیله سیخ به دست دور آتش هائیکه برافروخته اند سوسمارها را کباب کنند و به جشن و پایکوبی بپردازند.
دوشنبه 25 شهريور 1392 - 15:11
Madjid aramesh - پاریس - فرانسه
خوب دیگه سوسمار خورن
دوشنبه 25 شهريور 1392 - 15:56
taghebostan - فرانکفورت - آلمان
یک باب منزل نه‌‌ یک دستگاه (دستگاه وسیله یست که منقول است و با آن کار میکنند) ‌یک ریال عرب سوسمار خور برابر ۱۰۰۰ تومان ماست خاک برسر هر چی‌ آخونده ح...
دوشنبه 25 شهريور 1392 - 15:57
kamran631 - لیون - فرانسه
ز شیر شتر خورد و سوسمار - عرب را به جایی رسیده است کار // که تاج کیانی کند آرزو -- تفو ٔبر تو‌ای چرخ گردون، تفو !!
دوشنبه 25 شهريور 1392 - 14:40
raha1984 - هامبورگ - المان
حنما همه شون هم شام مهمانی شب عروسیشون شدنند !! پس این مهرینه سنت پست عربی هست !! من تا حالا فکر میکردم فقط ایران هست که مهریه دارنند !! سنت های مسخره و تحقیر امیز
دوشنبه 25 شهريور 1392 - 14:55
Madjid aramesh - پاریس - فرانسه
شاید براى تهیه شام عروسیشون میخواد
دوشنبه 25 شهريور 1392 - 15:57
تاراز - لیدز - انگلستان
ساندیس خورا بر شما واجب است که تقلید کنید از سرزمین آباو اجدایتان.کجائید؟ از ایران و یا از کشور اربابتان بریتانیا.بیاید توجیه کنید که چرا زن در اسلام کالا و خریدنی و فروختنی هست .ما ضد اسلام و اسلامیون و حکومت ملایی اطلاعاتی نداریم شما جواب بدین.
دوشنبه 25 شهريور 1392 - 16:39
علی چپ دس - رشت - ایران
عربا که خودشون شبیه سوسمارن .
دوشنبه 25 شهريور 1392 - 16:29
مهرداد2538 - تهران - ایران
بازهم حکایت زنان دیوانهء خاورمیانه. آدم بشو نیستند.
دوشنبه 25 شهريور 1392 - 17:08
Falcon11 - لندن - انگلیس
باور نمیکنید گوشت سوسمار کیلوی ٢١٥ دولار ، اگر سوسمارها رو میفروخت که پول بسیار زیادی میشد .
دوشنبه 25 شهريور 1392 - 17:56
مسعود آبادانی - تهران - ایران
بدبخت سوسمارها این وسط چه گناهی داشتند . .مرده شور هر چی عربه با سنت هاش.
دوشنبه 25 شهريور 1392 - 19:09
dkdk - اسلیس - دانمارک
متاسفانه تعدادی اینقدر مزخرف و چرند مینویسند که نشان از تهی مغزی آنهاست.مهم نیست کدام کشور یا مردمی این کار را کرده اند مهم اینه که کاری درست انجام شده حال عرب یا ایرانی و یا یهودی بودنشان مهم نیست.از اینکه دامادان جوان را بخاطر مهریه‌های سنگین آنها را وادار به هر کاری نمیکنند مهم است.و دختران کالایی برای فروش نیستند که هنگام ازدواج آنها را با مبالغ هنگفت مهریه به خانه بخت میفرستند.
دوشنبه 25 شهريور 1392 - 19:38
کبالت3 - کرج - ایران
بقول سوسمار السلطنه خلایق هر چه لایق.کبلائی
دوشنبه 25 شهريور 1392 - 19:47
janahi - دبی - امارات عربی
البته زیاد هم خبرهای العالم را جدی نگیریم
دوشنبه 25 شهريور 1392 - 20:21
dark night - تهران - ایران
به هر حال روزگاری باز گردد به اصل خویش که میگن، همینه.
دوشنبه 25 شهريور 1392 - 20:22
pars_iran - دوسلدرف - آلمان
بقول این دوست گرامی‌ در قسمت بالا سنت پیامبر اسلام رو زنده نگاه داشته .
دوشنبه 25 شهريور 1392 - 21:35
Nasimebahari - اودنسه - دانمارک
ز شیر شتر خوردن و سوسمار/ عرب را به جایى رسیدست کار/ که تخت عجم را کنند آرزو/ تفو بر تو اى چرخ گردون تفو
دوشنبه 25 شهريور 1392 - 21:37
birmingham - شیراز - ایران
پدر عروس توی اون دلش با اون لهجه عربی‌ و شکم گنده گفته آخ چون سوسمار پلو ،،، گور پدر دختر سوسمار پلو رو بچسب
دوشنبه 25 شهريور 1392 - 21:43
Shahin.Orel - تهران - ایران
استفاده ابزاری از زن یعنی اونرو در پوششی خاص محدود کردن،به این طریق به اون تفهیم کردن که تو جزو دارائی های منی،این باورها و ایدولوژی منه که توانائی های تو رو به ناتوانی تبدیل میکنه،تو کالا هستی به ارزش مهریه،نفقه یا تمام باورهای سنتی که توانائی های تو رومیگیره و وابسته بودن رو ارزش و عفت معرفی میکنه.توهین به زن،تفکری که همه توانائی های اجتمائی و مدنی رو از اون میگیره و دستش قابلمه و جارو میده.در مقابل زن غربی کالا نیست.زن غربی با مهریه قیمت گزاری نمیشه،زن غربی به جای مهریه و نفقه توانائی های اجتمائی داره،زن غربی شریک زندگی شوهرشه نه شریک جنسی و پول بگیر
دوشنبه 25 شهريور 1392 - 22:17
mihanesabz - تورنتو - کانادا
واقعا وحشتناکه! ۹۰% کامنت‌ها نژادپرستانه است. آخه ایرانی‌ بافرهنگ!! این عرب چه ربطی‌ به اون عربی‌ داره که ۱۴۰۰ ساله پیش به ما حمله کرد؟ یعنی‌ اینها باید تاوان وحشیگری ۱۴ نسل پیش از خود رو بپردازند؟ شباهت این عرب و اجدادشون در چیه؟ این عرب‌ها مردمانی ترسو و بیچاره و بخت برگشته هستند که از یک سو توسط غرب مورد چپاول و تحقیر قرار میگیرند و از سوی دیگر از ترس ملاهای ایران که با اشغال افغانستان و عراق و لبنان و سوریه و یمن و بحرین مشغول احیای مرزهای نادرشاه افشار هستند مثل ژله میلرزند و از وحشت اینکه مبادا آمریکا با ایران پنهانی سازش کنه و اونها رو به ایرانی‌‌ها بفروشه خواب و آسایش ندارن. شماها دیگه از جون این بدبخت‌ها چی‌ میخواین؟ سوسمار میخوره به خودش مربوطه به شما چه؟ مگه برای شما پیش کشی‌ فرستاده؟ مگه از دیوار خونه شما بالا رفته؟ این حرف‌ها توی یک کشور قانونمند سالها زندان و سابقه مجرمیت به بار میاره. جماعت مریض و روانی‌، اگه خودتون آبرو ندارین آبروی یک فرهنگ و ‌یک مملکت رو با تفکرات فاشیستی و مهوع به بازی نگیرید.
‌سه شنبه 26 شهريور 1392 - 07:52
man migam - ارجپلوگ - سوید
عربهای سوسمار خور آدم شدن,ولی ما که از کوروش و اروپا حرف میزنیم آدم نشدیم.
‌سه شنبه 26 شهريور 1392 - 11:29
سعد حلي - سیدنی - استرالیا
Shahin. Orel. من هم وقتی ایران بودم همین فکر را میکردم
‌سه شنبه 26 شهريور 1392 - 15:42
Behdin - آمستردام - هلند
mihanesabz - تورنتو - کانادا - یا سید شال سبز ادرکنی. آبرو نگهدار فرهنگ مملکت سبز در تورنتو، این‌ها که داری سنگشان را به سینه میزنی‌، هشت سال تمام دلار یا مفت نفتی‌ را دادند دست گنده لات قبیله عربها تا تبدیل کنه به بمب، بریزه سر هم میهنان شما. راستی‌ هر نسل صد سال طول می‌کشه ؟؟؟ یا ابرفض !!!
‌سه شنبه 26 شهريور 1392 - 15:49
Cyrusiii - لیدز - انگلستان
اینها سوسمار نیستند، اسمشون بزمچه است، سوسمار که یعنی‌ کرکدیل.
‌سه شنبه 26 شهريور 1392 - 18:04
Shahin.Orel - تهران - ایران
سعد حلی - سیدنی - استرالیا شما فشار به خودتون نیارید ، قبلا میراث متوحشی که با خود در استرالیا هنوز به گرده میکشید رو بین همه بار ها جار زدید ، نیاز به نمایش مجدد نیست
‌سه شنبه 26 شهريور 1392 - 21:55
آزادی برای ایران - اشتوتگارت - آلمان
هرچی‌ باشن از ایرانی‌ بی‌ غیرت بهترن.
‌سه شنبه 26 شهريور 1392 - 23:48
tashtar12 - بلینگهام - ایالات متحده آمریکا
از منافع ملی دفاع کردن دین معینی را قبول نداشتن از فرهنگ خاصی پیروی نکردن یک چیز است اما نژاد پرستی و فحاشی چیزی دیگر. لطفا گنجشک ر ا رنگ نکنند و به جای قناری به ما نفروشند. ضد عرب بودن دلیل بر ایران دوستی نیست. ایران دوست کسی است که ایران و همه اقوام ساکن این کشور را به یک اندازه دوست دارد. آخر چگونه یک ایرانی به عرب توهین می کند در حالیکه ما خودمان در ایران کلی شهروند عرب ایرانی داریم؟ از رژیم فعلی جمهوری که متنفرم اما برای نژاد پرستان هم متاسفم.
‌سه شنبه 26 شهريور 1392 - 23:41
سعد حلي - سیدنی - استرالیا
Shahin. Gorel. شما اگر در یکی از کشورهای غربی زندگی میکردید. و اگر عقل و شعور و چشم بصیرت داشته باشید میفهمیدید که به نام حقوق زن چه ظلمهائی در حق مردان میشود. البته اگر فهم داشته باشید
‌چهارشنبه 27 شهريور 1392 - 03:36
mihanesabz - تورنتو - کانادا
Behdin - آمستردام - هلند // آدم باید وجود داشته باشه که تو نداری! میدونی‌ چرا؟ چون توهین کردن به یک نژاد(گرچه من بیشتر از تو ازشون بدم میاد ولی‌ به خودم اجازه توهین نمیدم) توی یک سایت مجازی یعنی‌ بزدلی و بی‌ وجودی! اگر جرات داری، توی همون هلند که عرب هم کم نیست به یکیشون این حرف رو بزن ببین دولت هلند به جرم نژاد پرستی‌، ابرفض و رسولولا ات رو جلوی چشات میرقصونه یا نه! ولی‌ نداری بابا، د نداری قندلی، نداری شاگرد مکتب هیتلر! برو آب بکش
‌چهارشنبه 27 شهريور 1392 - 00:56
Shahin.Orel - تهران - ایران
سعد حلی - سیدنی - استرالیا واقعا در حقتون ظلم شده ، من دهاتی بیسواد هم که نمیفهمم ، خارج کجاست ! خارج اونجاست که وقتی امثال تو نگاه کالا وار خودشون رو به یک زن میندازن ، مدنیت به اونها تو دهنی میزنه ، وقتی به کشت زارهای خودشون میخوان از هر دری وارد بشن ، کارشون به پلیس میکشه ، اون وقت ترجیح میدن بیان از ایران زن بخرن ! که همسر نجیب درحق ارباب ظلمی نکنه ، غافل از اینکه در ارتباط با جامعه متمدن استرالیا اون زن بعد از مدتی آزادی خودش رو بدست میاره ، کالای تمکین کننده رو با انسانی مدنی معاوضه میکنه ، و باز شما تنها میمونید و لگنی پر از باور های متحجر و عربده میکشید که ظلم در حقتون شده
‌چهارشنبه 27 شهريور 1392 - 11:39
اسکندر ذوالقرنین - اردبیل - ایران
حداقل عرضه دارن ازدواج کنن و زنشان را نگه دارند از این بابت از ایرانیهایی که آنها را مسخره میکنند بسیار بهترند در ثانی در ادامه مطلب به مواردی دیگر در مهریه سبک اشاره شده که نرا ندیده؟ ای غرور کاذب تو چه ها که نمیکنی؟
‌چهارشنبه 27 شهريور 1392 - 13:36
Behdin - آمستردام - هلند
mihanesabz - تورنتو - کانادا این نژاد پرستی‌ نیست، تدلیس نژادی. از عمو حجاریانت بپرس بهت میگه یعنی‌ چی‌. انقدر شال سبز رقاص از فامیل‌های درجه دو دختر عمه جانت نعیما الفتوشاب اینجا هست که دولت هلند که کاملا پشتیبان ما شاگردان مکتب بابک خرمدین است وقتش با اونها پر شده، . نگفتی اصلت به کدوم یک از ۱۴ (!) نسل قبایل تازی می‌رسه، ولی‌ چیزی که مسلم است آنکه چربی سوسمار نمک گیر میکنه.
‌پنجشنبه 28 شهريور 1392 - 14:27
سعد حلي - سیدنی - استرالیا
Shahin orel. دقیقأ درست گفتی. نگاه کالا وار. این کالای زیبا را میتوانید بر روی تبلیغات ماشین و یا مسواک و تمام اشیاء تجاری مه هیچ ربطی به ان ندارد به صورت لخت ببینید. ویا در خانه های تیمی که به قول خودشان ( بیزینس( بخرید. البته قبلأ هم گفتم. اگر چشم بصیرت داشته باشید میبینید و اگر فهم. میفهمید
‌پنجشنبه 28 شهريور 1392 - 23:31
cyrus* - تهران - ایران
Behdin - آمستردام - هلند دوست گرامی‌ به چرندیات این یکی‌ که دست بوس دکتر غشی است توجه نکن.کجا این حرفا نژاد پرستی‌ است.
جمعه 29 شهريور 1392 - 15:20
Shahin.Orel - تهران - ایران
سعد حلی - سیدنی - استرالیا باز اون ماشین ٥٠٠٠٠ دلار میارزه اون مسواک هم ٥ دلار ! زن شما چقدر میارزه ؟ قیمت یک لچک و یک لگن قورمه سبزی بیشتره ؟ حتی اون زن غربی که برای رابطه جنسی پول میگیره ، خودش رو نمیفروشه ، سکس رو میفروشه ! فروختن سکس با خود فروشی خیلی فرق داره ! خود فروش اون زنی هست که لچک به سر همه عمر تمکین میکنه ! ...! در ضمن حرف زدن ساختاری داره که با روضه خوندن متفاوته ، جملات من ، جملات کامل ، مفهوم ، مرتبط به سوال و به دور از ننه من غریبمه ! جوابهای شما ( اگر چشم بصیرت داشتید ، اگر فهم داشتید ، اگر میفهمیدید ، اگر عقل و شعور داشتید ) تنها تایید کننده ناتوانایی های رفتاری و استدلالی خود شماست ، که با جملات این چنینی تصور میکنید خیلی حرف مهمی زدید!
جمعه 29 شهريور 1392 - 10:50
سعد حلي - سیدنی - استرالیا
Shahin orel. بنده هیچ گاه به خودم اجازه چنین صحبت کردن با کسی را نمیدادم. ولی توهینهای شما در کامنتهای قبلی مرا مجبور کرد که بنده این لحن صحبت را شروع کنم
شنبه 30 شهريور 1392 - 04:31
Shahin.Orel - تهران - ایران
سعد حلی - سیدنی - استرالیا جملات من که همه موجود هست ، توهین های من رو بنویسید که من و بقیه هم با خبر بشیم ! حرف من ممکنه ناخوشایند باشه ولی به هیچ وجه توهین نیست ، من از لحاظ قانونی و فرهنگی کاملا آگاهی دارم که چطور بدون توهین صحبت کنم ، شما اگر دنبال کسی میگردید که به جای جواب دادن ، قربون شما بره ، این افراد هم کم نیستن ، جواب دادن ،با روضه خونی و سوء استفاده از جملات ترحم بر انگیز فرق داره ، ۲ به اضافه ۲ ، جوابش میشه ۴ ، حالا شما اگه تصمیم دارید با داستان ، نتیجه بگیرید ۲ به اضافه ۲ میشه حدود ۳ تا ۵ ، اسم این کار توهین به شعور انسانهاست ، حالا مغلطه تون رو ادامه بدید و فراموش نکنید ، حتما آخرش بگید که مجبور شدید توهین کنید ، همون جور که دینتون هم احترام گذاشتن به باورهای مدنی رو با قوانین بدوی نتونست معاوضه کنه ! .
شنبه 30 شهريور 1392 - 14:05
cyrus* - تهران - ایران
میهن پرستی، نژاد پرستی نیست...ان احمقهایی که میهن پرستی را نژاد پرستی میدانند، یا همانا که احمقند و یا خائن به ایران هستند.
یکشنبه 31 شهريور 1392 - 13:28
نظر شما چیست؟
جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.