مخالفت پلیس ایران با اخراج افغان‌ها

آقای احمدی مقدم می گوید که نمی توانیم همه افغان ها را از کشور اخراج کنیم

سرتیپ اسماعیل احمدی مقدم فرمانده نیروی انتظامی ایران با اخراج افغان ها از این کشور مخالفت کرده و گفته است: "نمی توانیم که همه افغانی ها را از کشور اخراج کنیم و این فکرهای یک شبه که به ذهن برخی افراد برای حل مشکل اقتصاد می رسد مخالفیم."

به گفته فرمانده پلیس ایران "مرز را بستیم اما هنوز هم از راه دریا و خلاء های مرزی وارد کشور می شوند اگرچه بسیاری از افغانی ها با گرفتن گذرنامه و ویزا وارد کشور می شوند اما دیگر باز نمی گردند."

آقای احمدی مقدم تاکید کرده که "چند سال قبل وقتی افغانی ها را از کشور طرد کردیم دیدیم تعداد زیادی از گاوداری ها و صنعت تولید آجر کشور متوقف شد. ایرانی ها جویای کار هستند اما این کارها را انجام نمی دهند و نمی روند بر سر درخت میوه بچینند جوانان ما به دلیل اینکه تحصیل کرده اند یک میز و تلفن همراه می خواهند تا معامله ها را جوش دهند."

در سالهای اخیر ایران بارها برنامه های مختلفی نظیر خروج داوطلبانه افغان ها از ایران را اجرا کرده است اما این طرح ها بی نتیجه بوده و بسیاری از افراد بعد از خروج از ایران دوباره به این کشور بازگشته اند.

آخرین طرح دولت ایران برای خروج افغان ها مربوط به ده روز پیش است که بر اساس آن دولت اعلام کرده بود که افغانهایی که به صورت غیرقانونی در ایران زندگی می کنند تا پانزدهم شهریور فرصت دارند که از ایران خارج شوند.

بر اساس این طرح کسانی که به صورت غیرقانونی به حضور خود در ایران ادامه دهند، به ازای هر روزی که بعد از این تاریخ در ایران بمانند در صورت دستگیری باید سی هزار تومان جریمه همه بپردازند.

رئیس پلیس ایران برای نشان دادن وضعیت افغان ها در ایران مثال می آورد که "وقتی پاکستانی ها و بنگلادشی ها را در تلویزیون می بینیم تاسف می خوریم اما اگر این افراد وارد ایران شوند کلی پیام می دهید که بیائید این افراد را جمع کنید."

بنابر گزارشها، بیشتر از دو میلیون افغان در ایران زندگی می کنند و مسئول اجرای طرح های اخراج افغان ها پلیس ایران است.

رئیس پلیس ایران می گوید که " اگر به ما بگویند اتباع افغانی را از کشور طرد کنید ما در کمتر از سه ماه می توانیم همه را بیرون بریزیم به طوری که هیچ افغانی قابل رویت نباشد، ما قدرت داریم اما هرجا نباید قدرت را استفاده کرد. باید پلیس اتباع، وزارت اطلاعات، شورای عالی امنیت و وزارت خارجه در یک جلسه در این رابطه بحث منطقی کرده و پس از بحث منطقی بازه زمانی برای خروج آنها و مدیریت خروج اعلام شود."

سه روز پیش در حاشیه اجلاس سران سازمان همکاری های شانگهای در شهر بیشکک پایتخت قرقیزستان حامد کرزی رئیس جمهور افغانستان با حسن روحانی رئیس جمهور ایران دیدار کرد و در این دیدار رئیس جمهور افغانستان خواستار رفع مشکل اقامت مهاجران افغان شده است.

رئیس جمهور ایران در این دیدار گفت که ایران ۳۵ سال میزبان مهاجران افغان بوده و نمی‌خواهد که آنان مورد اذیت و آزار قرارگیرند.

آقای روحانی گفت که تعداد از مهاجرین افغان که فاقد مدارک اقامت قانونی در ایران هستند باید با مراجعه به نهادهای مربوط اجازه اقامت را در ایران بدست آورند.

اخیرا صادق زیباکلام استاد دانشگاه تهران در نامه ای به آقای روحانی از وی خواسته است که بعد از سه دهه به وضعیت پناهجویان افغان که هیچ حقوقی در ایران ندارند، رسیدگی شود.

آقای زیبا کلام در نامه اش به رئیس جمهور ایران از وی خواسته که"جمعی را مقرر بفرمایید تا برای نخستین بار بعد از سه دهه که سرنوشت پناه جویان افغانی در ایران از هیچ ثبات و امنیتی برخوردار نبوده و با یک مصاحبه، نطق یا تصمیم فلان مسئول وزارت کشور، یا کار و امور اجتماعی یا رئیس پلیس ، زندگی شان دچار طوفان و گرد باد می شده، از یک ثبات و امنیت و حد اقل موازین انسانی برخوردار شود."

به نوشته این استاد دانشگاه "زندگی افغان ها در ایران بجز درد و زجر خیلی چیز دیگری ندارد. جناب رئیس جمهور، کمک کنید کاری کنیم که بتوانیم بعنوان یک ایرانی در چشمان یک پناه جوی ستم دیده افغانی که تنها گناهش این بوده که در افغانستان بدنیا آ مده نگاه کنیم و سرمان را از خجلت به پایین نیفکنیم."

موضوع اخراج افغان های مقیم ایران در حالی مطرح می شود که سال آینده میلادی نیروهای بین المللی از افغانستان خارج می شوند و برای همین هم برخی کارشناسان، اوضاع امنیتی این کشور را بعد از خروج نیروهای بین المللی غیرقابل پیش بینی می دانند.

+93
رأی دهید
-34

بت شکن - مونترال - کانادا
این غربی‌های کافر ملعون بی‌ دین که ۳۵ سال است شعار مرده باد و مرگ بادشان را در ایران سر میدهند چه امکاناتی را برای ۱۰۰‌ها میلیون غیر مسلمان و مسلمان گریخته و مهاجر و پناهنده فراهم کرده اند بعد حکومت مقدّس اسلامی برای ۲ میلیون برادر دینی بدبخت و فلک زده افغانی چه میکنند. تازه فهمیده اند اگر افغان‌ها را از ایران بیرون تورم کالا و مسکن ۳-۴ برابر میشود و به این خاطر است که بیرونشان نمیکنند نه از نظر انسانی و اسلامی!!
یکشنبه 24 شهريور 1392 - 18:14
khorramdin babak - فرانكفورت - فرانكفورت
از کثافت و آلودگی دست فاشیست‌های این جا از دست بسته. همه جوان‌های ایرانی‌ را به یک چوب بسته تنبل هستند کار نمی‌‌کنند فقط میز و تلفن می‌‌خواهند. چرا سخن از ۲ میلیون آخوند و جوجه آخوند نمی‌‌کنید .چه کسی‌ مفتخور تر تنبل تر آلوده تر از یک شیخ می‌‌باشد . اگر این گاوان گردان کلفت را و از آنها باری شخم زنی‌ استفاده کرد .فقر و بدبختی ایران که هیچ بلکه تمامی اسیا حل می‌‌شود
یکشنبه 24 شهريور 1392 - 18:29
tt_hesam - تهران - ایران
آقای زیبا کلام در نامه اش به رئیس جمهور ایران از وی خواسته کهجمعی را مقرر بفرمایید تا برای نخستین بار بعد از سه دهه که سرنوشت پناه جویان افغانی در ایران از هیچ ثبات و امنیتی برخوردار نبوده و با یک مصاحبه، نطق یا تصمیم فلان مسئول وزارت کشور، یا کار و امور اجتماعی یا رئیس پلیس ، زندگی شان دچار طوفان و گرد باد می شده، از یک ثبات و امنیت و حد اقل موازین انسانی برخوردار شود.. آقای زیبا کلام چرا راه دوری میرید؟ وضع زندگی مرئم تو روستاهای دور افتاده رو دیدید؟. من جوان که الان توانایی ازدواج ندارم و نامزدم داره ازم جدا میشه چی؟ شما ایرانی نیستید؟
یکشنبه 24 شهريور 1392 - 19:29
کبالت3 - کرج - ایران
دیگه تو بخش تولید و صنعت هم کمبود نیروی کار ساده معضلی شده از بس این شعبات سر تپه و پای کتل دانشگاه آزاد مدرک تحصیلی چاپ زدن و دادن دست ملت همه یا کارشناسن یا کاردان البته مدرکشون اینو میگه والا نه کاردانن نه کارشناس چون بخش خصوصی معمولا کار براش بیشتر ملاکه تا مدرک این جماعت منتظر استخدام فله ای دولت میمونن و تن به کار واقعی نمیدن اخیرا هم تعدادی از کار فرمایان تقاضای مجوز استخدام نیروی کار خارجی کردن که با توجه به پیر شدن جامعه و کمبود نیروی جوان چاره ای هم نیست.
یکشنبه 24 شهريور 1392 - 20:05
sepherdad - سیدنی - استرالیا
کارگر ارزون قیمت الان توی ایران خیلی نیاز هست چون آقای لاریجانی کلی باغ پسته زده نیاز به کارگر دارن خانواده‌ا‌ی آقای لاریجانی و خانواده‌ بابک زنجانی.
یکشنبه 24 شهريور 1392 - 22:19
Cyrusiii - لیدز - انگلستان
بت شکن - مونترال - کانادا....این غربی‌ها هم اگر جمعیتشون رو به پیری نبود و احتیاج به نیروی جوان نداشتند دلشون برا تو نسوخته بود.
یکشنبه 24 شهريور 1392 - 22:45
nemat420 - لندن انتاریو - کانادا
Hessam_tt ﺗﻬﺮاﻥ. ﺧﻮﺏ ﺑﺮﻭ ﻛﺎﺭ ﻛﻦ ﺟﺎﻥ ﺑﺮاﺩﺭ .ﻧﻜﻨﺪ ﺷﻤﺎ ﻫﻢ ﻳﻚ ﻣﻴﺰ و ﻳﻚ ﺗﻠﻔﻦ ﻫﻤﺮاﻩ ﻣﻲ ﺧﻮاﻫﻴﺪ ﻛﻪ ﻛﺎﺭ ﻛﻨﻴﺪ.
دوشنبه 25 شهريور 1392 - 00:17
davood63 - تهران - ایران
چرا اروپا انقدر مهاجر میگیره فقط برای نیروی کار ارز‌ن هستش چرا ایران نباید داشته باشه،،،کارایی‌ افغان‌ها خیلی‌ بهتر از ایرانی‌ هست مخصوصا در ساختمان
دوشنبه 25 شهريور 1392 - 04:49
بت شکن - مونترال - کانادا
Cyrusili-لیدز-‌انگلستان-، شما درست میفرمایید، من هم همین نظر را دارم، ولی‌ تم صحبت من این است که غربی‌ها جدا از مسایل دینی و عقیدتی‌ حداقل حقوقی انسانی و مدنی برای ما قائل هستند که همه کس و کارمون هم به دنبالمون میایند. ولی‌ بچه یک افغانی که همسرش ایرانی‌ باشد حق سیتیزنی ایران را ندارد، یک افغانی اگر پولش را خوردند، یا مورد ضرب و جرح قرار گرفت حق شکایت را ندارد، مثل مهاجرانی که در امارات زندگی‌ میکنند!!
دوشنبه 25 شهريور 1392 - 12:49
behnam123 - تهران - ایران
جای تعجب است از مهاجران افغان صحبت می شود ولی از مهاجران و مزاحمان عرب که در این کشور صاحب خانه شده اند هیچ گاه صحبتی نمی شود!! مهاجران افغان برای ثبت نام فرزندشان در مدارس دولتی باید پول بپردازند اما جرئت دارید به یک عرب چپ نگاه کنید
دوشنبه 25 شهريور 1392 - 18:38
fesgeli - سوئد - اوپسالا
البته این مرتیکه اشتباه لپی کرده منظورش از جوانهای ایرانی‌ که دنبال میز و موبیل هستند آخوندهای مفت خور و بی‌ کلاش بده که به غیر از مفت خوری و حرف مفت زدن کاری انجام نمیدن
دوشنبه 25 شهريور 1392 - 23:36
نظر شما چیست؟
جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.