نشریه علوم اتمی: اسرائیل ۹ سال پیش تولید کلاهک هسته‌ای را متوقف کرد

«اسرائیل از ۹ سال پیش تولید کلاهک هسته‌ای خود را متوقف کرده و به کلاهک‌هایی که تا قبل از این در اختیار داشته است، اکتفا می‌کند».

این ارزیابی را نشریه آمریکایی «علوم اتمی» در تازه‌ترین شماره خود در روز جمعه گذشته و بر اساس مطالعات کارشناسان هسته‌ای آمریکا منتشر کرده است.

اگر این گزارش درست باشد، اعلام این خبر، یک امر بی‌سابقه محسوب می‌شود.

نشریه «علوم اتمی» در گزارش خود تاکید کرده است که اسرائیل از توانایی تولید کلاهک‌های هسته‌ای برخوردار است و حتی در صورت تصمیم‌گیری، می‌تواند شمار کلاهک‌های موجود خود را دو برابر و حتی بیشتر کند.

هانس کریستین و رابرت نوریس دو کارشناس اتمی آمریکایی که ارزیابی آنها اساس گزارش منتشره در نشریه علوم اتمی قرار گرفته است، ادعای سال ۱۹۹۹ پنتاگون را که گفته بود اسرائیل در آن سال هشتاد کلاهک هسته‌ای داشته، مورد تردید قرار داده و شمار آنها را تا آن سال، کمتر دانسته‌اند.

این دو کارشناس نوشته‌اند که اسرائیل در سال ۱۹۹۹ هفتاد کلاهک هسته‌ای داشت و این رقم در سال ۲۰۰۴ به هشتاد کلاهک رسید و از آن زمان، این تعداد ثابت مانده است.

دو کارشناس یادشده بر این باورند که اسرائیل از مواد کافی برای تولید ۱۱۵ تا ۱۹۰ کلاهک هسته‌ای برخوردار است.

کریستین و نوریس معتقدند که از سال ۱۹۶۷ تا ۲۰۰۴، اسرائیل تقریبا سالانه دو تا سه کلاهک هسته‌ای تولید می‌کرد و در فاصله سال‌های ۱۹۷۰ تا ۱۹۹۰ هر چهار سال یک بار، تولید سالانه‌اش سه کلاهک بود و در سال‌های پس از آن این تولید به دو کلاهک در سال کاهش یافت.

بر اساس سال‌هایی که اسرائیل درگیر جنگ بوده است باید گفت که چهل سال پیش، در زمان نبرد تموز (جنگ یوم کیپور) در سال ۱۹۷۳، اسرائیل ۱۵ کلاهک داشت؛ در سال ۱۹۸۲ که اسرائیل وارد خاک لبنان شد، ۳۵ کلاهک؛ سال ۱۹۹۱ که صدام حسین در زمان حمله عراق به کویت، موشک‌های اسکاد به اسرائیل نیز حمله می‌کرد، این کشور از ۵۶ کلاهک هسته‌ای برخوردار بود و در سال ۲۰۰۳ این تعداد به ۷۸ کلاهک رسید و آخرین تولید کلاهک‌ها در سال ۲۰۰۴ بود، و پس از آن این روند متوقف شد.

جدولی که این دو کارشناس هسته‌ای آمریکایی تهیه کرده‌اند، نشان می‌دهد که سلاح‌های هسته‌ای اسرائیل به حالت «عمودی» انبار می‌شوند که بر خلاف حالت «افقی» در مورد ۱۱۰ کلاهک هسته‌ای هند و ۱۲۰ کلاهک هسته‌ای پاکستان است.

اسرائیل هرگز داشتن توانایی هسته‌ای نظامی را تایید نکرده و سیاست «ابهام عامدانه» را در پیش گرفته است اما هر از چند گاهی اسنادی از سوی آمریکایی‌ها در مورد ارزیابی توانایی زرادخانه اتمی اسرائیل منتشر می‌شود.

بر اساس سندهای وزارت خارجه آمریکا در پایان نبرد تموز سال ۱۹۷۳، از هنری کیسینجر وزیر امور خارجه وقت آمریکا در کنگره پرسیده شد که اسرائیل چند کلاهک هسته‌ای دارد؟

کیسینجر پاسخ داده بود که «تعدادی محدود». براساس جدول کریستین و نوریس، اسرائیل در آن سال پانزده کلاهک هسته‌ای داشت.

+23
رأی دهید
-14

Mr. black - جاکرتا - اندونزی
غیره ممکنه که اسرائیل بتونه این همه کلاهک هستی داشته باشه مگر با کمک آمریکا،
یکشنبه 24 شهريور 1392 - 15:15
بهرام2012 - تهران - ایران
1 از 7 = برخورداری آزادانه اسرائیل از زرادخانه سلاح های کشتار جمعی و داشتن انواع کلاهک های هسته ای و همزمان عدم عضویت اسرائیل در کنوانسیون های مختلف سازمان بین المللی انرژی اتمی بخودی خود تضاد باورنکردنی در اجرای تصمیمات بین الملل که ظاهراً با حیات و ممات همه ملت های جهان هم ارتباط تنگاتنگ دارد را بوضوح بیان میکند. به عبارت دیگر بنظر میرسد طراحان کنوانسیون های سازمان بین المللی انرژی اتمی به استثناء آمریکا و انگلیس و چین و روسیه و فرانسه و تاحدی هندوستان و پاکستان کشور اسرائیل را بعنوان تافته جدا بافته تلقی و سایر کشورهای دنیا را هم فرزندان (زن بابا) دیده اند وگرنه اینهمه تبعیض چرا؟؟ اینکه اسرائیل که کل مساحت و همچنین کل جمعیت آن از کرج (استان البرز) هم کمتر و کوچکتر است بتواند زیر چتر امنیتی آمریکا و انگلیس بطور علنی تسلیحات کشتار جمعی شامل سلاح های هسته ای و میکروبی و شیمیائی را تواماً تولید و در زرادخانه های خود انبار کند ولی کشوری به وسعت ایران
یکشنبه 24 شهريور 1392 - 15:58
بهرام2012 - تهران - ایران
2 از 7 = با جمعیتی حدود هشتاد میلیون نفر بنا به اصرار و تهدیدات همان آمریکا و انگلیس از تولید تسلیحات اتمی منع شود واقعاً علامت سئوال بسیار بزرگی را پیش روی هر کنشگر باوجدان و بیطرف بوجود میآورد که هیچ پاسخ مقبول و منطقی هم یکه تازان حقوق بشری و دموکراسی جهان به سرکردگی آمریکا که هنوز تا خرخره انواع تسلیحات وحشتناک کشتار جمعی را ذخیره دارند و علاوه برآن سابقه استفاده از بمب اتم در ژاپن ویا انواع بمب ها و موشکهای وحشتناک شیمیائی مثل عامل نارنجی در ویتنام را هم یدک میکشند ، برای آن نداشته و ندارند. بعنوان یک ایرانی وطن پرست خود را ملزم میدانم تا از هموطنان بخواهم و تقاضا کنم فریب تبلیغات استعمارگران را نخورند و تحت تاثیر عناوین مسخره آنها مانند دموکراسی و حقوق بشر قرار نگیرند و فارغ از مخالفت با جمهوری اسلامی یا اشغالگران میهنمان ، با تمام توان از حقوق هسته ای میهن خویش اعم از نظامی یا غیرنظامی آن حمایت نمایند. مادامیکه اسرائیل میتواند آنهمه
یکشنبه 24 شهريور 1392 - 15:58
بهرام2012 - تهران - ایران
3 از 7 = زرادخانه تسلیحات کشتار جمعی را آزادانه تولید و انبار کند ، چرا کشور ما فارغ از نوع رژیم و حکومت حاکم بر آن از چنان حقی محروم باشد؟؟ اگر یکه تازان استعمارگر جهان مدعی این هستند که اسرائیل هفت هشت میلیون نفری برای حفظ موجودیت خود در منطقه و در مقابل مسلمانان سیصد چهارصد میلیون نفری منطقه خاورمیانه نیاز به آنگونه سلاح های وحشتناک دارد تا مبادا تصور نابودی کشور اسرائیل از یک ایده ذهنی و رویائی تبدیل به واقعیت بشود ، در آنصورت نیز این سئوال مهم پیش میآید که آمریکا و انگلیس در اخص و سایر کشورهای اروپائی در اعم که همگی خود را به هر دلیل و علت (پیروی از طرح و برنامه های آمریکا و انگلیس) ملزم به حمایت از اسرائیل و دفاع از موجودیت آن میدانند و این را بارها در طول عمر بسیار کوتاه این کشور عملاً اثبات هم کرده اند چکاره اند؟؟ زیرا اگر قرار بر اجرائی شدن چنان تصوراتی باشد که در آنصورت بدون هیچ تردیدی غرب و در راس همه آمریکا با همه توان نظامی و اقتصادی
یکشنبه 24 شهريور 1392 - 15:59
بهرام2012 - تهران - ایران
4 از 7 = در دفاع از موجودیت اسرائیل وارد عمل خواهند شد. لذا چه نیازی به تسلیح اسرائیل به سلاح های هسته ای و شیمیائی و میکروبی میماند؟؟ اگر هم بهانه افتادن تسلیحات کشتارجمعی به دست سازمان های تروریستی مطرح است که بازهم چندین سئوال دیگر پیش میآید از جمله اینکه کجای جهان با قریب دویست کشور متفاوت تا کنون شاهد کمترین اقدام توسط هر دولت (فارغ از نگرش سیاسی و روش حکومتی) به هدف انتقال تسلیحات اتمی به تروریستها بوده ایم؟؟ اگر چنان تصوراتی مبنای اینگونه ممانعت ها باشد درآنصورت پاکستان که لانه اصلی تروریستهای امروزی میباشد میباید سالها قبل امکان دسترسی طالبان و القاعده و ال کوفت و ال زهرمارهای دیگر را به سلاح های اتمی مهیا میکرد!!! ویا آنکه خلع سلاح اتمی پاکستان میباید در اولویت برنامه غرب و آمریکا قرار میگرفت. مضافاً اینکه اگر ترور و تروریسم محکوم است که هست آنوقت اینهمه کشورهای مدعی دموکراسی و حقوق بشر و غیره نباید برای یکبار هم شده
یکشنبه 24 شهريور 1392 - 15:59
بهرام2012 - تهران - ایران
5 از 7 = به سوابق طولانی و علنی اغلب سران قبلی و فعلی اسرائیل در قبل از تاسیس این کشور که عمدتاً در سازمانها و تشکیلات های تروریستی فعالیت میکردند نظری بیافکنند؟؟ آیا چنان اشخاصی صلاحیت تشکیل حکومت دارند که امروز میبینیم رئیس جمهور آمریکا و مسئولان رنگارنگ اروپائی فرش قرمز زیرپای آنها پهن میکنند و کشورشان را متعهد به دفاع بی قید و شرط از بقای آنها میدانند؟؟ پس اسرائیل چه نیازی به داشتن سلاح های کشتار جمعی دارد؟؟ آیا با وجود اینهمه ارتباطات تنگاتنگ اقتصادی و سیاسی و نظامی و اجتماعی و همچنین تعهدات دفاعی غرب از اسرائیل بهتر نمی بود تا همان آمریکا و غرب این کشور مدعی دموکراسی در خاورمیانه را بطور کلی از سلاح اعم از کشتارجمعی یا کلاسیک خلع نموده و مثل پورتوریکو دیگر سرزمین همطراز اسرائیل اما در نزدیکی آمریکا فقط یک نیروی پلیس برای کنترل اجتماعی را برای آن مجاز دانسته و سایر نیروهای مسلح آن را نیز حذف مینمودند؟؟
یکشنبه 24 شهريور 1392 - 15:59
بهرام2012 - تهران - ایران
6 از 7 = اسرائیل در شرایطی که آمریکا و غرب را پشت سر خود دارد و عملاً هم با اتکا به قدرت نظامی و اقتصادی آنها در منطقه خاورمیانه هل من مبارز طلبی میکند اصولاً چه نیازی به ارتش و تسلیحات میتواند داشته باشد؟؟ در زمان لازم ارتش آمریکا و غرب بدون کمترین تردیدی در کنار اسرائیل و برای دفاع از اسرائیل در قبال هر مخالف حضور خواهد داشت. بنابراین میتوان اینگونه پنداشت که تسلیح اسرائیل به انواع سلاح های کشتار جمعی و اجازه دادن به اسرائیل برای ادامه تولید و ذخیره سازی آنها درحقیقت پیش زمینه طرح های مخوف و بیش از صد ساله پیر استعمار انگلستان برای منطقه خاورمیانه میباشد که امروز میبینیم به سالهای میوه چینی طرح یکصد ساله رسیده است طوریکه وارد مرحله بعدی شده و تلاش برای ساختن اسرائیل دوم در همین منطقه بنام کردستان (با جدا سازی بخش هائی از عراق و سوریه و ترکیه و ایران و به رسمیت شناختن آن توسط غرب بعنوان یک کشور تازه تاسیس و مستقل) در حال اجراست؟؟
یکشنبه 24 شهريور 1392 - 16:00
بهرام2012 - تهران - ایران
7 از 7 = امید آنکه هموطنان محترم اتفاقات روز را رصد کرده و بی تفاوت نمانند. جمهوری اسلامی با همه ادعاهایش عملاً اثبات نموده که توانائی دفاع از حقوق ملی ایران و ایرانیان را ندارد و میرود تا میلیاردها میلیارد دلار هزینه هائی را که از سرمایه های ملی ما ایرانیان صرف انرژی هسته ای اعم از نظامی یا غیرنظامی آن نموده و فارغ از میزان موفقیت آن ، بطورکلی تسلیم غرب و آمریکا نماید و مانند معمر قذافی معدوم با گرفتن تضمین از آمریکا برای بقای منحوس خودش میهنمان را وارد فاز جدید و مهلک دیگری کند. اگر قرار است کشور ما ایران به هر علت و دلیل که قدرتمداران و یکه تازان سیاسی جهان تحمیل میکنند عاری از توان هسته ای در هر دو وجه آن بشود این وظیفه میهنی هر ایرانی است که با همه توان خود خواستار خلع سلاح هسته ای پاکستان و هندوستان و بخصوص و بخصوص اسرائیل در منطق هم بشوند.
یکشنبه 24 شهريور 1392 - 16:00
amir-amir - تورنتو - كانادا
به امید آنروز که کشور هاى دارنده خلع سلاح اتمى شوند تا دیگران در اندیشه آن نباشند و هزینه گزاف آن را صرف بهبود معیشت مردم کنند
یکشنبه 24 شهريور 1392 - 16:18
کبالت3 - کرج - ایران
اگه توان نظامی و تکنولوژی اسرائیل رو عربها داشتن تا حال اثری از اسرائیل و حتی قوم یهود نبود توان هسته ای در دست دیکتاتور های جهان امثال ایران و کره شمالی و عراق صدام و قذافی لیبی یه تهدید جدی برای دنیاست هرچه که هست اسرائیل جزیره کوچک دموکراسی بین شوره زار ارتجاع و استبداد تو منطقه است.
یکشنبه 24 شهريور 1392 - 21:32
santilana - کرج - ایران
بهرام2012 - تهران - ایران. با تشکر از مطالبتان
دوشنبه 25 شهريور 1392 - 12:33
نظر شما چیست؟
جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.