شهردار ماندن قالیباف قانونی نیست

اعتراض به انتخاب قالیباف ادامه دارد. یک استاد دانشگاه در نامه‌ای به وزیر کشور ایران، انتخاب مجدد محمدباقر قالیباف به سمت شهردار تهران را غیرقانونی دانسته و عملکرد وی در دو دوره گذشته را نیز "فاجعه‌آمیز" خوانده است.

محمود کاشانی، حقوقدان و استاد دانشگاه شهید بهشتی، نامه‌ مفصلی به رحمانی فضلی، وزیر کشور ایران نوشته و تکیه زدن محمد باقر قالیباف بر مسند شهرداری تهران برای سومین مرتبه را فاقد "وجاهت قانونی" خوانده است.

کاشانی در این نامه که متن کامل آن در وبسایت "خبرآنلاین" منتشر شده، قالیباف را واجد کارنامه‌ای "فاجعه‌آمیز" در مقام شهردار تهران، ری و شمیران دانسته و گزینش دوباره او را ناشی از اعمال نفوذ در شورای شهر تهران خوانده است.

این حقوقدان در آغاز نوشته خود، از هم‌زمانی انتخابات شورای‌های شهر و روستا با انتخابات ریاست جمهوری انتقاد کرده و این تصمیم را عامل عدم شرکت بسیاری از مردم در انتخابات شوراها دانسته است. او مصوبه دو فوریتی مجلس در جلوگیری از انتخابات شوراها در شهر ری و شمیرانات را نیز "شتاب‌زده" و "مداخله‌جویانه" توصیف کرده و نوشته که مردم این دو شهر با این مصوبه و بر خلاف اصل ۱۰۰ قانون اساسی، از داشتن شورای شهر مستقل محروم ماندند.

محمود کاشانی با اشاره به ماده ۷۱ قانون شوراها، یادآوری کرده که دوره ماموریت شهردار چهار سال، یعنی همان دوره چهارساله شوراهاست. وی هدف بند ۷ الحاقی به ماده ۴ شوراها و تبصره‌های آن را نیز در این دانسته که فضای مردم‌سالاری بر اداره شهرها حاکم باشد و افرادی نتوانند خود را در درازمدت به نام شهردار به شهرهای بزرگ تحمیل کنند تا فضای استبدادی در اداره شهرها ایجاد نشود.


رحمان فضلی، وزیر کشور ایرانکاشانی تصریح کرده که قالیباف نباید با بهره‌گرفتن از نفوذی که در شورای شهر تهران دارد، برای سومین بار و برای یک دوره چهار ساله دیگر "خود را به نام شهردار به شهر بزرگی چون تهران تحمیل کند."

بخشی از این نامه به بررسی عملکرد قالیباف در هشت سال گذشته اختصاص یافته است. محمود کاشانی می‌نویسد: «ویبا نقض آشکار مقررات حیاتی شهرسازی و تراکم فروشی و تغییر کاربری‌ها و صدور میلیون‌ها متر پروانه ساختمانی، تهران، شهرری و شمیرانات را به کارگاه‌های بزرگ ساختمانی تبدیل و مردم این شهرها را از یک زندگی سالم و انسانی محروم کرده است. او با گرفتار کردن مردم در گرداب ترافیک‌ شبانه‌روزی، آلودگی شدید هوا، آلودگی صوتی، ... این شهرها را در بن‌بست قرار داده و امنیت ساکنان آن و امنیت ملی را به خطر انداخته است.»

کاشانی یادآوری کرده که بخش عمده پولی که شهرداری به دست می‌آورد، از محل فروش تراکم ساختمانی و "تجاوز به حقوق مالکانه شهروندان تهران، ری و شمیران و پایمال کردن مقررات شهرسازی است."

در پایان این نامه آمده که منصوب شدن قالیباف به شهرداری تهران برای سومین بار، به معنای ادامه یافتن اوضاع "فاجعه‌آمیز" و برقراری نظام استبدادی در اداره شهر تهران خواهد بود. کاشانی از رحمانی فضلی، وزیر کشور ایران خواسته برای رعایت قانون و تحقق وعده‌های حسن روحانی در اجرای قانون اساسی، از صدور حکم قالیباف خودداری کند تا "پایتخت کشور به گونه‌ای اداره شود که تمدن و اجرای قانون در آن بر خشونت و قانون شکنی غلبه داشته باشد."

محمود کاشانی، فرزند آیت‌الله کاشانی و از موسسان حزب جمهوری اسلامی است. وی تاکنون دومرتبه در سال‌های ۱۳۶۴ و ۱۳۸۰ کاندیدای انتخابات ریاست جمهوری شده و برای چهار دوره نیز عضو هیات مدیره کانون وکلای دادگستری بوده است. وی به دلیل نگارش نامه‌ها و مقالات اعتراضی، چند پرونده شکایت در قوه قضاییه دارد.

جنجال بر سر انتخاب قالیباف

نامه محمود کاشانی به وزیر کشور ایران در حالی منتشر می‌شود که رای‌گیری منجر به گزینش سه باره قالیباف در شورای شهر تهران، با جنجال همراه بود.


محسن هاشمی، رقیب قالیباف در انتخاب شهردار تهرانقالیباف و محسن هاشمی، نامزد اصلاح‌طلبان، در دور اول هر یک ۱۵ رای آوردند اما قالیباف در دور دوم با آرای ۱۷ بر ۱۴، محسن هاشمی را پشت سرگذاشت. این رای در حالی‌که همه شواهد حاکی از پیروزی هاشمی بود، از نظر رسانه‌های ایرانی "غیرمنتظره" خوانده شد.

رای موافق الهه راستگو، عضو شورای شهرتهران به قالیباف، موجب اخراج او از حزب اسلامی کار و اتهام خیانت به اصلاح طلبان علیه او شد. راستگو با فهرست اصلاح‌طلبان به شورای شهر تهران راه یافته و متعهد به حفظ مواضع اصلاح‌طلبان شده بود.

در عین حال، بسیاری تحلیلگران اعتقاد دارند که نامزدی محسن هاشمی از سوی اصلاح‌طلبان، یک خطای استراتژیک در پیروی کورکورانه از هاشمی رفسنجانی بود. آنها می‌گویند معرفی محسن هاشمی، موجب شد جبهه پایداری و برخی اصولگرایان دیگر با وجود عدم تمایل به قالیباف، جبهه واحدی علیه او (در اصل هاشمی رفسنجانی) تشکیل دهند و برای شهردار شدن قالیباف تلاش کنند.

شهرداری تهران منابع مالی هنگفت و اختیارات بس گسترده‌ای دارد. بودجه شهرداری تهران در سال جاری حدود ۱۱ هزار میلیارد تومان است که بیشترین بودجه ریالی در کل کشور است. میزان این بودجه به معنای اینست که شهرداری تهران چندین برابر وزارت آموزش و پرورش، قوه قضاییه، سپاه پاسداران، صدا و سیما یا وزارت راه و شهرسازی، از گردش مالی برخوردار است.

قالیباف بر اساس قوانین جاری و اظهارنظر صریح چمران، رییس پیشین شورای شهر تهران، نمی‌توانست برای بار سوم شهردار شود. اما وقتی محسن هاشمی رقیب اصلی او معرفی شد، طرح استفساریه دو فوریتی علی مطهری و عده دیگری از نمایندگان مجلس که شهردار ماندن قالیباف را نافی قانون می‌دانستند، با پس گرفتن امضاها از دستور کار خارج شد.

+119
رأی دهید
-12

تاراز - لیدز - انگلستان
متاسفانه استان خراسان در این 35 سال دزد جانی آدمکش تروریست و سرکوبگر و شکنجه گران زیادی را برای این حکومت پرورش داده.این هم یکی از آن جمع هست.
یکشنبه 24 شهريور 1392 - 02:04
sandalikhali110 - تهران - ایران
این هم یکی دیگه از گند زدنای خامنه ای که هر غلطی میخواد داره با مملکت میکنه اون از گه زدنش سر اون میمون درختی باز عبرت نگرفت گذاشتش تو مجمع تشخیص مصلحت سعید جلیلی عوضی هم همینطور که هاشمی رو آزار بده این هم خلاف قانون اساسی که این مرتیکه روانی که انقد مجوز ساخت دار و دزدید که تهران یک ویرونه کامل شد از ترس انتخاب نشدن فرزند هاشمی لعنت به تو دیکتاتور نالایق
یکشنبه 24 شهريور 1392 - 04:52
smart292 - ونکوور - کانادا
در این حکومت از روز اول جنگ بین خودی و غیر خودی است.پول و رفاهٔ و خانه و کار و ماشین و اینترنت سانسور نشده ،و سفرهای خارجی و زیارتی ،و باستانی و توریستی و بقیه امکانات راحتی همه برای خودی است.و بدبختی و گرانی و بیکاری ،خانه نداری و هرچه که باعث بدبختی بیشتر میشود .برای غیره خودی( یعنی‌ مردم ) است.پس شهردار از طرف مردم انتخاب نمیشود بلکه شهردار جدید همیشه انتصاب میشود ،به امید نابودی اسلام و آخوندهای دزد و بیشرم .
یکشنبه 24 شهريور 1392 - 05:48
کوین پارسی - تورنتو - کانادا
حیف حمّال که به کاپیتان دکتر سردار شهردار قالیباف گفته شه. مرتیکه فرصت طلب دروغگو. بهتره بری وردست همشهریت گروبان گارسیا فیروزآبادی بشی.
یکشنبه 24 شهريور 1392 - 05:54
کبالت3 - کرج - ایران
شهرداری شهر هرت که دیگه قانون نمیخواد آسید کاشانی میگی نه از روح بابات بپرس کبلائی.
یکشنبه 24 شهريور 1392 - 06:17
آذربهدخت - تهران - ایران
نکته‌ی مهم ماجرا این است که محسن هاشمی هم به هیچوجه گزینه‌ی مناسبی نیست. آزموده را دگر آزمودن خطاست.
یکشنبه 24 شهريور 1392 - 07:10
Ghomsheh - فیرفکس ویرجینیا - امریکا
این سردار کودن در مناظرات تلویزیونی برای ریاست جمهوری نشان داد که صلاحیتی در حد سپور شهرداری را بیشتر ندارد.
یکشنبه 24 شهريور 1392 - 07:27
siavash2a - تهران - ایران
قالیباف تاتونسته ساختمانهای شهرداریو فروخته من خودم کارمند شهرداریم . خیلی جاها که اجازه بازکردن یک مغازرو نمیداد بصورت مشارکتی مجوز احداث مجتمع تجاری داد. چندین هزار نفر از اقوام مدیران و شهرداران نواحیو بدون ازمون استخدام کرده. امکانات و سرمایه شهرداریو برای تبلیغ ریاست جمهوری بسیج کرده و صدها مورد دیگه که تو این جا فرصت بیانش نیست
یکشنبه 24 شهريور 1392 - 06:11
saye20 - تهران - ایران
ما مردم تهران منتظر بودیم شهردار تهران کسی دیگر غیراز آقای قالیباف باشد و با مدیریت جدید بتواند هوای تازه ای به تهران که کلان شهراست را بدهد وقتی فهمیدم که قالیباف شده حسی خوبی نداشتم چرا که همان مدیریت گذشته و همان نگرش سابق می خواد تهران را اداره کند راستی اعضای شورای شهر نتوانستندغیراز قالیباف کسی را برای شهردار انتخاب کنند واقعا برایشان متاسفم ما از آقای مسجدجامعی بیش از این انتظار داشتیم بهتراست که وزیرمحترم کشور همان طورکه آقای کاشانی گفتند با شهردارشدن اقای قالیباف مخالفت کنند حکم ایشان را امضا نکنند .
یکشنبه 24 شهريور 1392 - 06:47
payyam - نیشابور - تهران
تاراز - لیدز - انگلستان میشه بفرمایید بجه کجایی کوچولو؟؟ ایرانی هستی؟یا عرب زاده دوست عزیز؟
یکشنبه 24 شهريور 1392 - 08:32
majid63 - پاريس - فرانسه
نگویید قالیباف!!! مگر همین شخص نگفت در سال ۸۸ به مردم چماق میزدیم؛ مدیکه احمق پس بگویید چماقدار !
یکشنبه 24 شهريور 1392 - 09:59
فضول میرزا - استكهلم - سوئد
حالا نه اینکه بقیه کارهای این حکومت قانونی است؟!
یکشنبه 24 شهريور 1392 - 10:23
با احترام - منچستر - انگلستان
حتما اگر به محسن هاشمی میدادند قانونی بود
یکشنبه 24 شهريور 1392 - 11:21
بی غم - تهران - ایران
تا جایی که من خبر دارم رای گیری شورای شهر کاملا عادلانه بود و عملکرد قالباف به عنوان شهردار تهران هم مثبت بوده است. بهتره بجای جنجال آفرینی نتیجه انتخابات رو بپذیرن. دموکراسی یعنی همین دیگه.
یکشنبه 24 شهريور 1392 - 12:54
تاراز - لیدز - انگلستان
شما فکر کنم از حقیقت دردت اومده .عرب تمام وجودت هست ملکول.ایرانی هستم یا نه به تو تازی ربطی نداره.دوست تو هم نیستم ساندیسی.حقیقت تلخه .حرفی که زدم راسته و با اطلاعات گفتم.اهل هر کجا باشم زیر بیرق گور هیچ عربی نیستم و احترامی هم براشون ندارم...نیشابور.
دوشنبه 25 شهريور 1392 - 00:31
AЯMAN 2000 - آستارا - ایران
جُک نگین بابا! آخه تو مملکت ما چیش قانونیه که این باشه. همه با سیاه کردن پیشانی(جای مُهر)، گذاشتن ریش، لفظ قلم حرف زدن، شرکت در راحپیمایی، نماذ جمبه، سن دوغ رای، گفتن مرگ بر آمریکا، دفاع از هق حسته ای(مثلا انرژی هسته ای به جون ما بسته ای)، دستمال ظریف داشتن برای انجام وظیفه اصلی و شرعی! ، سرکوب مردم برای خودشیرینی جلوی اربابشون و به ظاهر انجام وظیفه الهی دینی!!!!!!!!!!! میشن مصئول مملکت. مگه غیر از اینه!؟ همه این چیزهارو میدونن.
دوشنبه 25 شهريور 1392 - 00:35
classic - تهران - ایران
اگه درست شهروندان تهرانی نگاه کنند روح استبداد رو توی تهران میبینند که هر روز بیشتر میشه با حضور قالیباف. به عنوان مثال این شهردار حتی به اسامی خیابان های معروف و قدیمی هم رحم نکرده و اسامی هم به طرز فجیعی این سالها تغییر پیدا کرده تا اسلام به خطر نیفته ! به عنوان نمونه خیابان معروف گلبرگ که از ده ها سال پیش و از ابتدای ساخت این نام را داشته در این سالها به اسم دیگری که حتی زحمت حفظ کردنش هم به خودم ندادم تغییر کرده ( مثلا شهید تقی کبلایی اکبر). خلاصه این بابا خیلی توپش پره و برای خوش خدمتی هم که شده حتی از نام کوچه و خیابون های شهر نگذشته. آخه تو رو چه به تهران .برو همون خراسان خودت هر غلطی میخوای بکن. خوشم میاد که حتی توی مشهد هم رای اول رو نیاوردی توی انتخابات. پس خودت بفهم کجای کاری
دوشنبه 25 شهريور 1392 - 12:28
نظر شما چیست؟
جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.