«۴۷ هزار» سند تاریخی و باستان‌شناسی ایران «به تاراج رفت»

علی کرمی، از کارکنان سازمان میراث فرهنگی ایران، خبر داده است که در زمان مدیران قبلی سازمان میراث فرهنگی در دوره احمدی‌نژاد «۴۷ هزار» نسخه کتاب، نسخه خطی، و هزاران قطعه عکس تاریخی به همراه گزارش‌های باستان‌شناسی «به تاراج رفته و نابود شده‌ است».

علی کرمی، از کارکنان بخش پشتیبانی و تدارکات مرکز اسناد و کتابخانه سازمان میراث فرهنگی، در مصاحبه با وب‌سایت «همشهری آن‌لاین» می‌گوید که این امر به هنگام جابه‌جایی کتابخانه و مرکز اسناد سازمان میراث فرهنگی از تهران به شیراز روی داده است.

در این خبر که روز شنبه، ۲۳ شهریور، در وب‌سایت «کلمه» منتشر شده آقای کرمی به نقل از مدیرکل علوم و فنون پژوهشگاه میراث فرهنگی می‌گوید بخشی از عکس‌های دوره پهلوی که دارای مهر مرکز اسناد است در خیابان منوچهری تهران به فروش می‌رسد.

علی کرمی در مصاحبه‌ای که روز چهارشنبه با «همشهری آن‌لاین» انجام داد گفت: «هنگام جابه‌جایی مرکز اسناد از تهران به شیراز آقای خوش‌نویس، معاون میراث فرهنگی وقت کشور حتی اجازه حضور کارشناس‌ها برای بار کردن این اسناد به کامیون‌ها و انتقال آنها به شیراز را نداد و کارگرها ارزشمندترین اسناد میراث فرهنگی کشور را داخل کامیون‌ها ریختند.»

به گفته او، حتی خبری از دستگاه دیجیتال بارکدخوان کتاب‌ها و اسناد نیست که مشخص شود کدام کتاب‌ها یا اسناد سازمان میراث فرهنگی باقی‌مانده است.

به گفته علی کرمی، زمان انتقال کتابخانه و مرکز اسناد سازمان میراث فرهنگی به شیراز، کتاب‌های هولستر نابود شد و بسیاری از کتاب‌ها بر اساس تماسی که شهر کتاب نیاوران با سازمان میراث فرهنگی گرفت توسط فردی به‌ نام نقوی به آن کتاب‌فروشی فروخته شد.

وی افزود: «شهر کتاب نیاوران آن زمان با ما تماس گرفت و خواستار اجازه خرید کتاب‌های خارج شده از مرکز اسناد و کتابخانه سازمان میراث فرهنگی شد، در حالی که اصلا معلوم نیست این آقای نقوی در سازمان میراث فرهنگی چه مسئولیتی داشته است و تنها کاری که ما کردیم این بود که از شهر کتاب نیاوران بخواهیم کپی کارت ملی فروشنده کتاب‌ها را برای ما ارسال کند.»

این کارمند سابق بخش اسناد سازمان میراث فرهنگی می‌افزاید که «حتی از دستگاه‌هایی که فیلم‌ها و نگاتیوهای موجود در مرکز اسناد را بازبینی می‌کردند و هیچ کدام نیز به شیراز منتقل نشدند خبری نیست.»

فریبا فرزام از تعداد زیاد نگاتیوهای شیشه‌ای موجود در مرکز اسناد سازمان میراث فرهنگی که متعلق به مرکز مردم‌شناسی این سازمان بود خبر داد و افزود: «عکس‌های بسیار زیادی نیز از بناهای تاریخی در مرکز اسناد وجود داشت که اگر از بین رفته باشند جنایت و خیانت به میراث فرهنگی کشور است.»

وی توضیح داده است که «هر اتفاقی که برای بناهای تاریخی کشور بیفتد مرمت‌گران برای اقدامات پژوهشی در مورد بنا ناچار به مراجعه به سابقه بناها هستند و تصاویر نابودشده نیز منابع مطالعاتی کارشناسان و مرمتگران آثار تاریخی بود.»

رئیس سابق مرکز اسناد سازمان میراث فرهنگی گفت: «اگر منابعی از سازمان بر اثر جابه‌جایی‌ها خارج یا سرقت شده باشند و در بازارهای سیاه فروخته شوند اتفاق بسیار وحشتناکی برای میراث فرهنگی است.»

سازمان میراث فرهنگی و گردشگری یکی از مهم‌ترین کانون‌های انتصابات جنجالی محمود احمدی‌نژاد، رئیس جمهور پیشین ایران بود.

انتصاب اسفندیار رحیم مشایی و حمید بقایی تا روح‌الله احمدزاده  و محمدشریف ملک‌زاده به این منصب هر یک با جنجال‌هایی همراه بود.

انتقال اسناد یادشده از تهران به شیراز در چارچوب طرح تمرکززدایی محمود احمدی‌نژاد از پایتخت انجام شده‌است.

محمود احمدی‌نژاد اعلام کرده‌بود که در راستای اجرای این طرح، ۴۰ درصد از کارمندان دولت موظف هستند حداکثر تا پایان مردادماه ۸۹ از تهران خارج شوند، اما گزارش‌های بعدی حاکی از محقق شدن انتقال تنها ۶ هزار نفر در چارچوب این طرح است.

در آن تاریخ به دنبال ابلاغ مصوبه رئیس‌جمهور و اعلام سازمان میراث فرهنگی مبنی بر انتقال کمتر از هزار نفر از کارمندان این سازمان به خارج از تهران، برخی از کارمندان این سازمان در اعتراض به این انتقال در مقابل مجلس شورای اسلامی تجمع کردند.

+73
رأی دهید
-5

htafas - مادرید - اسپانیا
(مردم شریف ایران): نه اصلا مهم نیست. چه اهمیتی داره ؟ نه نداره. من هر کاری کردم ازاین اتفاق نارحت بشم نشدم . نه بابا چند تا کاغذ چه اهمیتی داره . ای بابا حالا ما فکردیم چه اتفاقی افتاده . تاراج رفته که رفته به جهنم.
یکشنبه 24 شهريور 1392 - 00:36
mehrab_alborzi - تهران - ایران
احمدی نژاد میگفت اسراییل باید از بین برود ولی در عمل ایران و ایرانی را با تمام اسناد تاریخی از بین برد
یکشنبه 24 شهريور 1392 - 02:00
arashbehdin - اتلانتا - امریکا
خیانتکارتر از مشایی وجود نداشته است. چنان بلایی بر سر آثارباستانی ایران آورد که مغولها نیز نکردند. مردک مرموز روشن نیست سرش به کدام جهنمی وصل بود. این نوشته ها و سندها را نیز به بهانه بردن به شیراز از میان برده اند تا پرژه ویرانسازی و نابود کردن آثارتاریخی ایرانی را کامل کرده باشند و به سادگی دروغهای اسلامیشان را به کرسی بنشانند.
یکشنبه 24 شهريور 1392 - 00:20
baba48 - تورونتو - کانادا
اسلام پایدار باشد ، ایران اهمیت ندارد
یکشنبه 24 شهريور 1392 - 02:14
azadi2011 - تورنتو - کانادا
اگر این خبر درست است باید گفت که هولناک است ۰ بد نیست بیاد بیاوریم کتاب سوزی اعراب در شیراز به مدت شش ماه در هنگام حمله ی اعراب به ایران۰ ولی یکی از مسولین باید جواب بدهد برای درستی این خبر۰۰۰۰۰
یکشنبه 24 شهريور 1392 - 05:56
ildai - یوترخت - هلند
رسما و عمدا دارن ایران را از بین می برند!!!
یکشنبه 24 شهريور 1392 - 08:12
Royan - کالیفرنیا - آمریکا
از ماست که برماست . خیلی ملت بی غیرتی هستیم.
یکشنبه 24 شهريور 1392 - 20:52
مجیدخان - تهران - ایران
بادرود:بیشتر از 35 سال است که این رژیم ان قلابی با حمایت مستقیم اربابان غربی اش مشغول نابود کردن فرهنگ و تمدن ملتی کهنسال و ریشه دار است و چون دین اسلام و مذهب شیعه ورای وطن دوستی است این ملت خواب و بی خیال که شب و روزشان گرانی سکه و دلار و گران شدن فلان مدل ماشین و زیاده خواهی و رسیدن به ثروتهای باد آورده دین زده و مذهب زده هم عین خیالشان نیست.تا از تاریخ بیداری ملل پیشرفته درس نگیریم و دین و مذهب را به جایگاه اصلیشان برنگردانیم و اجازه ی دخالت درهمه ی امور را به آنها بدهیم بهتر از این نمی شود.همین است که خمینی گفته بود:اسلام عزیز در راس همه ی امور است.چون به این ترتیب خودشان در راس هرم قدرت سیاسی می مانند.
دوشنبه 25 شهريور 1392 - 08:27
pasargad2 - شیراز - ایران
خوب این کاملا مشخصه. خامنه ای اصلا احمدی نژاد و اورد که این کارای عقب افتادش و انجام بده که داد. بعد از 36 سال هنوز مردم ما خوابن. هنوز نمی دونن مأ موریت خامنه ای چیه. هنوز نمی دونن این مردک با مظلومانه گرفتن قیافش چه جنایاتی علیه ایران و ایرانیا کرده. به وضوح هم دیدن که سال 89 چطور مردم و تار و مار کرد که سر قدرت بمونه. ولی با سیاست روباهانش غیر مستقیم عمل میکنه که مرچم نفهمن چی به چیه. ولی اگه مردم دیگه توانایی ندارن خدایی وجود داره که تقاص دل مردم رو از این روباه کثیف بگیره.
‌سه شنبه 26 شهريور 1392 - 15:23
نظر شما چیست؟
جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.