سومین روز از مذاکرات فشرده آمریکا و روسیه بر سر سوریه

وزیران امور خارجه آمریکا و روسیه گفته‌اند برای بحث درباره مقدمات یک کنفرانس صلح نیز به توافق رسیده‌اند

گفت‌وگوهای فشرده وزیران امور خارجه آمریکا و روسیه بر سر سوریه امروز، شنبه (۱۴ سپتامبر) برای سومین روز متوالی در ژنو ادامه خواهد داشت.

به گفته مقام های آمریکایی، مذاکرات جان کری، وزیر امور خارجه این کشور و سرگئی لاوروف، همتای روس او با پیشرفت همراه بوده است.

یکی از این مقام‌ها به بی‌بی‌سی گفت که اختلاف نظر اولیه طرفین در مورد میزان ذخایر سلاح‌های شیمیایی سوریه کم شده است.

خبرنگار بی‌بی‌سی در امور جهانی می‌گوید در زمینه انتظار از سوریه در این مورد که تا چه حد سریع باید قصد خود برای نابود کردن سلاح های شیمیایی را ثابت کند، نیز ممکن است پیشرفت‌هایی حاصل شده باشد.

به گفته خبرنگار بی‌بی‌سی، برای آنکه تسلیحات شیمیایی سوریه تحت کنترل بین‌المللی قرار بگیرد، مشکلات قابل توجه فنی و سیاسی همچنان باقی است.

گفت‌وگوهای جان کری و سرگئی لاوروف دیشب تا دیر وقت ادامه یافت و امروز هم از سر گرفته خواهد شد.

وزیران امور خارجه آمریکا و روسیه پیشتر گفتند برای بحث درباره مقدمات یک کنفرانس صلح برای سوریه در ماه جاری، نیز به توافق رسیده‌اند.

در همین حال بان کی مون، دبیر کل سازمان ملل گفته است گزارش بازرسان تسلیحاتی این سازمان نشان خواهد داد که ماه گذشته در سوریه از سلاح شیمیایی استفاده شده است. این گزارش قرار است روز دوشنبه توسط سازمان ملل منتشر شود.

قرار است در این گزارش شواهدی ارائه شود که نوع مهمات مورد استفاده در منطقه غوطه دمشق نیز از جمله آنهاست. مشخص شدن نوع این مهمات ممکن است نشان دهد که کدامیک از طرفین دست به حمله شیمیایی زده است.

آقای بان به این موضوع اشاره نکرده است که چه کسی مسئول حملات روز ۲۱ اوت در غوطه در حومه دمشق است اما او پیشتر گفته بود بشار اسد، رهبر سوریه، جنایاتی علیه بشریت مرتکب شده است.

آمریکا و کشورهای غربی دولت سوریه را به حمله شیمیایی در غوطه متهم می‌کنند اما دولت بشار اسد ضمن رد این ادعا می‌گوید مخالفان عامل این حمله بوده‌اند.

+13
رأی دهید
-3

Mr. black - جاکرتا - اندونزی
گور پدر همهٔ دولتمردان خونخوار و دیکتاتور، این بوزینها هیچ کاری برای مردم سوریه نمیکنند، چون نفعی براشون نداره، به امید روزی که مردم مظلوم سوریه بتوانند در صلح و آرامش و در زیر سایه حکومتی دموکراسی زندگی‌ کنند،
شنبه 23 شهريور 1392 - 16:16
دوستدار - استهکلم - سوئد
این مذاکره سر بمب شیمیایی سوریه بین روسیه و امریکا مثل مذاکرهای دیگر ادامه خواهد داشت تا کمی نماینده های مذاکره کننده به سروسامانی برسن و مردم سوریه هم بیشتر پناهنده و بی خانمان و کشته شوند و هم بشار اسد هم بیشتر جنایت انجام دهد انگاه این مذاکره خاتمه پیدا میکند.
شنبه 23 شهريور 1392 - 18:34
Shahin.Orel - تهران - ایران
امریکا میگه ، آدم کشی با سلاح شیمیایی خیلی بده ! بقیه مدل ها حالا خیلی طوری نیست اسد جان !! ولی واقعیت اینه که یک کتاب دست اینهاست که توش نوشته آدم کشی کار خوبیه ! این کتاب رو از دست اینها بگیرید انسانیت جایگزین این رفتار ها میشه ، ولی تا وقتی این باور مذهبی بخشی از ایدولوژی اسلام رو تشکیل میده ، حتی هیچ سلاحی هم که در این منطقه وجود نداشته باشه ، دندانی برای گاز گرفتن قلب و ریه خاطیان و زبانی برای فریاد الله اکبر باقی خواهد موند
شنبه 23 شهريور 1392 - 21:43
Shahin.Orel - تهران - ایران
Mr. black - جاکرتا - اندونزی همیشه نظرات خطرناک شما نظر من رو جلب میکنه ، راجع به دمکراسی فرمودید ، خواستم دموکراسی رو برای من تعریف کنید ، بینهایت دوست دارم تعریف این لغت رو از ساختار فکری کسی با باور های شما بشنوم ، تشکر میکنم اگه جواب سواله ، دموکراسی چیست ! رو در چند جمله روشن و نه دو پهلو برای من بنویسید !.
شنبه 23 شهريور 1392 - 21:51
Nimi1354 - تربت جام - ایران
شاهین.اورل-حتما دموکراسی را اسد درسوریه براه میبرد یا درعراق و.... یاحتما مردمی که بپاخواستن نمیتونن سرنوشت شون راخود رغم بزنن قرارنیست همه انقلابها ازمردم دزدیده بشه واززیرباران زیر ناودان بره.خداوند درقرآن مجید میفرماید:سرنوشت هرقوم بدست خودشان رقم میخورد
‌چهارشنبه 27 شهريور 1392 - 01:06
نظر شما چیست؟
جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.