تحقیقات: سیگارهای الکترونیکی در ترک دخانیات موثرند

براساس تحقیقاتی که انجام گرفته است سیگارهای الکترونیکی به اندازه چسب‌های نیکوتین دار به ترک سیگار کمک می‌کنند.

این سیگارها که به سرعت محبوبیت پیدا کرده‌اند، با تولید بخار نیکوتین‎‌دار استعمال دخانیات را شبیه سازی می‌کنند؛ و در واقع فرد سیگاری نکوتین مورد نیاز خود را از این طریق و بدون سوزاندن توتون سیگار بدست می‌آورد.

همین باعث شده که این سیگارها یکی از موثرترین وسایل ترک سیگار در نظر گرفته شوند، اما برسر ضرر این سیگارها برای سلامت انسان اختلاف نظر وجود دارد.

دانشگاه "آکلند" در نیوزیلند به منظور پی‌بردن به میزان تاثیر سیگارهای الکترونیکی و چسب نیکوتین‌دار در کاهش و ترک سیگار، اولین آزمایش کلینیکی را بر روی ۶۵۷ نفر انجام داده است.

نتیجه این تحقیقات که در مجله پزشکی "لانست" انتشار یافته است نشان می‌دهد که ۷.۳ درصد از مصرف کنندگان سیگارهای الکترونیکی بعد از شش ماه سیگار را ترک کردند.

در مقایسه ۵.۸ در صد از مصرف کنندگان چسب‌های نیکوتین‌دار موفق به ترک سیگار بعد از این مدت شدند.

اما شمار کسانی که مورد آزمایش قرار گرفته‌اند، برای به دست آوردن یک نتیجه قطعی کافی نبوده است.

پروفسور کریس بالن از دانشگاه "آکلند" می‌گوید: «آزمایش در مورد ترک و کاهش دخانیات با استفاده از سیگارهای الکترونیکی و چسب‌های نیکوتین‌دار، قطعا تاثیر بیشتر سیگارهای الکترونیکی را نشان می‌دهد و حتی کسانی هم که سیگار را ترک نکردند به میزان بیشتری مصرف روزانه سیگار خود را کاهش دادند.»

پروفسور بالن همچنین به این موضوع اشاره می‌کند که معتادان به سیگارهای الکترونیکی علاقه بیشتری به چسب‌های نیکوتین‌دار نشان می‌دادند.

به گفته آقای بالن با توجه به محبوبیتی که این سیگارها در بسیاری از کشورها پیدا کرده‌اند و درمورد مقررات مربوط به مصرف آن‌ها گزارش‌‌های ضد‌ و ‌‎‌نقیضی در دست است، باید هرچه زودتر در مورد تاثیرشان بعنوان یک وسیله موثر کاهش مصرف سیگار، تحقیقات جامعی در درازمدت صورت گیرد.

اتحادیه اروپا و بریتانیا نیز با توجه به محبوبیت این سیگارها، تلاش می‌کنند که مقرراتی مشابه داروهای مصرفی برای این سیگارها تعیین کنند.

پروفسور پیتر هاجک، رئیس واحد تحقیقاتی اعتیاد به دخانیات دانشگاه "کوین مری" لندن می‌گوید: «در زمینه کمک به کاهش مصرف، سیگارهای الکترونیکی به اندازه چسب‌های الکترونیکی موثرند و این نتیجه اصلی تحقیقاتی است که انجام گرفته است. از آن گذشته سیگارهای الکترونیکی بیشتر از چسب های نیکوتین‌دار محبوبیت دارند و در بسیاری از کشورها مصرف آن‌ها کمتر از چسب‌های نیکوتین‌دار محدودیت داروئی دارد . ضمنا از تراپی و دیگر کمک‌های حرفه‌ای بهداشتی برای ترک سیگار کم هزینه‌تر است. با توجه به این امتیازات، سیگارهای الکترونیکی ظرفیت آن را دارند که به ترک اعتیاد کمک کنند و هزینه خدمات بهداشتی برای ترک اعتیاد را کاهش دهند.»

با وجود این پروفسور هاجک خاطرنشان می‌کند که باید در مورد تاثیر این سیگارها تحقیقات بیشتری در درازمدت انجام گیرد.

+13
رأی دهید
-2

نظر شما چیست؟
جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.