پوتین مستقیما از مردم آمریکا خواست از حمله به سوریه جلوگیری کنند

پوتین از مردم آمریکا و رهبران سیاسی آنان خواسته است تا مانع از جمله نظامی به سوریه شوند

رئیس جمهوری روسیه مستقیما از مردم آمریکا خواسته است مانع از حمله نظامی کشورشان به سوریه شوند و همزمان، ائتلاف مخالفان حکومت سوریه طرح روسیه برای جلوگیری از عملیات نظامی غرب را مردود دانسته است.

روز پنجشنبه، ٢١ شهریور (١٢ سپتامبر)، نشریه آمریکایی نیویورک تایمز مقاله‌ای را به قلم ولادیمیر پوتین، رئیس جمهوری روسیه منتشر کرد که در آن، مردم و کنگره آمریکا را مخاطب قرار داده و آنچه را که خطرات دخالت نظامی در سوریه خوانده گوشزد کرده است.

این مقاله در حالی منتشر می‌شود که اعضای دایم شورای امنیت می‌کوشند بر سر واکنش به حمله شیمیایی ماه گذشته در نزدیکی دمشق به توافق دست یابند و رئیس جمهوری آمریکا نیز گفته است به منظور دادن فرصت به یافتن راه حلی مسالمت‌آمیز برای این مساله، خواستار تعویق رای‌گیری کنگره در مورد مجوز عملیات نظامی علیه سوریه شده است.

آقای پوتین در آغاز مقاله خود که با عنوان "درخواست روسیه برای احتیاط" چاپ شده نوشته است که "حوادث اخیر پیرامون سوریه مرا وادار کرده است تا مستقیما با مردم آمریکا و رهبران سیاسی آنان سخن بگویم و این اقدام در زمان ارتباط ناکافی بین جوامع ما، اهمیت ویژه یافته است."

رئیس جمهوری روسیه با یادآوری اینکه سازمان ملل متحد به منظور جلوگیری از بروز جنگ ایجاد شد و به پیشنهاد آمریکا، برای پنج کشور مهم جهان، از جمله روسیه، حق وتو را در نظر گرفت، گفته است که "ذکاوت عمیق در طرح این پیشنهاد برای چندین دهه، زمینه ساز ثبات در روابط بین‌الملل بوده است."

در مورد حمله نظامی آمریکا به سوریه، ولادیمیر پوتین گفته است که بسیاری از کشورها و رهبران بزرگ سیاسی و مذهبی جهان، از جمله پاپ، با چنین اقدامی مخالفت کرده‌اند و هشدار داده است که عملیات نظامی باعث تلفات بیشتر و گسترش بالقوه بی‌ثباتی به فراسوی مرزهای سوریه خواهد شد.پوتین از بهبود روابط کاری و شخصی خود با اوباما خبر داده استبه گفته رئیس جمهوری روسیه، سوریه شاهد نبرد در راه دموکراسی نیست، بلکه آنچه که در آن کشور روی می‌دهد درگیری بین دولت و مخالفان در جامعه‌ای با تنوع مذهبی است. وی افزوده است: "در این معرکه، قهرمانان مبارزه برای دموکراسی چندان یافت نمی‌شوند، آنچه که وجود دارد شمار کافی از جنگجویان القاعده و افراطیون رنگارنگی است که با دولت در نبرد هستند."

آقای پوتین گفته است که "مزدورانی" از کشورهای عربی، کشورهای غربی و حتی روسیه با دولت سوریه در جنگ هستند و ممکن است پس از کسب تجربه در این جنگ، به کشورهای خود بازگردند و "همه ما را مورد تهدید قرار دهند." وی افزوده است که دولت روسیه از ابتدای بحران سیاسی سوریه، خواستار راه حل مسالمت آمیز بوده زیرا "ما از دولت سوریه محافظت نمی‌کنیم، بلکه حافظ قوانین بین‌المللی هستیم."


تاثیر منفی بر توافق بر سر برنامه اتمی ایران

به گفته رئیس جمهوری روسیه، یکی دیگر از تبعات دخالت نظامی در سوریه، تضعیف جایگاه قوانین بین‌الملل است که، به گفته او، باعث خواهد شد تا کشورهای جهان، نومید از برخورداری از حمایت قانونی، در صدد تجهیز خود به تسلیحات پیشرفته برآیند. ولادیمیر پوتین هشدار داده است اقدام نظامی علیه سوریه تلاش‌های چند جانبه جهانی برای حل مشکلاتی مانند پرونده هسته‌ای ایران و اختلاف اعراب و اسرائیل را به مخاطره خواهد انداخت.

ولادیمیر پوتین همچنین به استفاده از اسلحه شیمیایی در سوریه نیز اشاره کرده و گفته است که "کسی در مورد کاربرد گاز سمی در سوریه تردیدی ندارد، اما تمامی شواهد موجود نشان می‌دهد که عامل این اقدام، ارتش سوریه نبوده بلکه نیروهای مخالف مرتکب این عمل شده‌اند تا شرکای نیرومند غربی خود را برانگیزند و آنان را به همسویی با بنیادگرایان بکشانند."
رئیس جمهوری روسیه در مورد تبعات منفی حمله نظامی به سوریه بر تلاش‌های بین‌المللی از جمله برای حل مساله هسته‌ای ایران هشدار داده استرئیس جمهوری روسیه با توسل به حساسیت آمریکاییان نسبت به امنیت اسرائیل، هشدار داده است که "نمی‌توان گزارش‌هایی را نادیده گرفت حاکی از اینکه تندروها خود را آماده می‌کنند به حملات دیگری - و این بار علیه اسرائیل - دست بزنند."

آقای پوتین سپس سیاست خارجی ایالات متحده را مورد انتقاد قرار داده و نوشته است که "نگران‌کننده این است که مداخله نظامی در درگیری‌های داخلی کشورهای خارجی به پدیده‌ای متعارف برای ایالات متحده تبدیل شده" و پرسیده است که آیا چنین رویکردی به نفع آمریکاییان است؟ وی در پاسخ گفته است که از نظر او چنین نیست زیرا "میلیون‌ها نفر در سراسر جهان دیگر آمریکا را به عنوان الگوی دموکراسی نمی‌شناسند بلکه کشوری می‌دانند که صرفا به زور متوسل می‌شود و با شعار 'یا با مایید یا بر ما' ائتلاف‌هایی را به زور سرهم بندی می‌کند."

وی سپس نتیجه مداخله نظامی در افغانستان را هشدار دهنده توصیف می‌کند، با یادآوری نقش غرب در سقوط معمر قذافی در لیبی، می‌گوید که آن ملت به قبایل و طوایف مختلف تجزیه شده و جنگ داخلی عراق هم پس از حمله خارجی و سرنگونی حکومت سابق آن کشور ادامه دارد.

ولادیمیر پوتین در ادامه این مقاله، از "علاقه" رئیس جمهوری آمریکا به ادامه گفتگو با روسیه در مورد سوریه استقبال کرده و گفته است که خودداری از کاربرد زور علیه سوریه، باعث بهبود در جو روابط بین‌الملل می‌شود در حالیکه "روابط کاری و شخصی من با پرزیدنت اوباما هم شاهد افزایش اعتماد متقابل بوده است."

وی در عین حال با اشاره به سخنان باراک اوباما که گفته بود سیاست‌های ایالات متحده است که آمریکاییان را از سایرین "متمایز و استثنایی" جلوه می‌دهد، گفته است که "تشویق مردم به اینکه خود را افرادی استثنایی بدانند، با هر انگیزه‌ای که صورت گرفته باشد، بسیار خطرناک است." به گفته رئیس جمهوری روسیه، در جهان کشورهای بزرگ و کوچک، غنی و فقیر، دارای سنت‌های طولانی دموکراتیک یا در جستجوی دموکراسی وجود دارند و سیاست‌هایشان هم متفاوت است زیرا "ما همه متفاوت هستیم، اما وقتی خواستار عنایت پروردگار می‌شویم، نباید فراموش کنیم که خدا ما را برابر آفریده است."


مخالفت ارتش آزاد با طرح روسیه

درخبری دیگر در مورد سوریه، ارتش آزاد سوریه، که نیروی اصلی غیرجهادی در برابر حکومت آن کشور است، با انتشار یک نوار ویدیویی، گفته است که به شدت با طرح روسیه برای نظارت بین‌المللی بر زرادخانه شیمیایی سوریه مخالف است.

این گروه بشار اسد، رئیس جمهوری سوریه را غیرقابل اعتماد دانسته و گفته است که خودداری از برخورد نظامی با او زمینه ساز ادامه کاربرد تسلیحات شیمیایی علیه مردم سوریه خواهد بود.

+67
رأی دهید
-39

marg bar doshman - لندن - انگلستان
درود بزرگ بر پوتین
‌پنجشنبه 21 شهريور 1392 - 13:20
تاراز - لیدز - انگلستان
جامعه بدبخت نادان و مذهب زده آلت دست و بازیچه شرق و غرب شدن.
‌پنجشنبه 21 شهريور 1392 - 13:21
ali uae - دبی - امارات
می خواستم امتحان کنم فقط همین.نظری ندارم
‌پنجشنبه 21 شهريور 1392 - 13:26
علی چپ دس - رشت - ایران
جناب پوتین تو خیلی بی شرفی خیلی . خداوندا محبت کن روزی کشور روسیه به 50 تا کشور تجزیه بشه . آمین
‌پنجشنبه 21 شهريور 1392 - 14:51
Dracula - ترانسیلوانیا - رومانی
پوتین دیکتاتور غلط کرد.اصلا کدوم آمریکایی پشیزی برای حرفهای این دشمن آزادی و حقوق بشر قائله؟ اکثریت خود مردم روسیه هم از این دیکتاتور که با تقلب و تطمیع سرمایدارها و سران مافیایی روس دوباره به قدرت رسیده متنفرن.نمونش هم تظاهرات مختلف و کاریکاتورها و مسخره کردن هایی که انجام میدن و البته چون حقوق بشر و آزادی تو روسیه معنایی نداره سرکوب میشن.بر عکس آمریکا که مردم عاشق رئیس جمهورشون هستن و منتخب واقعی اوناست.
‌پنجشنبه 21 شهريور 1392 - 15:34
بی غم - تهران - ایران
مقاله خیلی جالبی بود. حرف حساب جواب نداره.
‌پنجشنبه 21 شهريور 1392 - 16:36
توفیق - سیاتل - آمریکا
ali uae - دبی - امارات مبارک باشه، تو امتحان قبول شدی با نمره ۱۹.۵.
‌پنجشنبه 21 شهريور 1392 - 18:15
یار دبستانی - تورنتو - کانادا
کلا روس‌ها آدمهای بی‌ انضباط، قانون گریز،دزد و غیر قابل اطمینان هستنند، اگر به کشورهأیی که هم پیمان و شریک تجار ی روسیه هستنند توجه کنید ،اکثراً حکومتها استبداد ی با مردمی فقیر هستنند و سیاستشان دشمنی با آمریکا . و دشمنی آنان برای روسیه منفعت زیادی دارد چون از این طریق میتواند تسلیحات نظامی و تکنو لوژی روسی که خریداری ندارد به این کشور‌ها صادر کند. خلاصه کلام سیاست حکومتشان بر مبنای ۱- مردم را گرسنه نگه دار و حکومت کن‌ ۲- بکش تا زنده بمانی استوار است
‌پنجشنبه 21 شهريور 1392 - 18:36
iraneaziz - فرانکفورت - آلمان
marg bar doshman. خیلی‌ ساندیس خوری و اینو همیشه ثابت کردی! .
‌پنجشنبه 21 شهريور 1392 - 21:09
پنجاه و چهار - ایران - ایران
یکی‌ از ۲ پیشوایان اصلی‌ در برابر NWO !
‌پنجشنبه 21 شهريور 1392 - 21:58
حقیقتجو - دوسلدورف - آلمان
پوتین وحشت از حمله آمریکا به سوریه و براندازی اسد را دارد چونکه میداند بعد از سوریه نوبت رژیم فاشیستی ملاهای ایران است و بعد از آن نوبت سرنگونی خودش و روسیه فرا میرسد. پوتین سنگ خودش را به سینه میزند نه دلش برای سوریه و ایران سوخته یا میسوزد بلکه از این دو کشور بعنوان فاصله انداز و مانع سر راه آمریکا و ناتو استفاده میکند تا نوبت سرنگونی خودش را به تاخیر بیاندازد. آمریکا اشتباه بزرگی دارد که شخصی بی تجربه و ترسو مثل باراک اوباما رئیس جمهورش است و کار بجائی رسیده که خامنه ای از سیاست او حمایت و اوباما را تمجید میکند. اشتباهات سیاسی آمریکا یکی دوتا نیست و در کامنتهای دیگر در جای دیگر هم گفتم که چرا سیاست آمریکا بخاطر شخص اوباما قابل اعتماد و باور نیست و منتظر اتفاقات تازه نجات دهنده از سوی آمریکا نباید بود!
‌پنجشنبه 21 شهريور 1392 - 23:33
سرزمین اریایی - تهران - ایران
تو این دنیا همیشه دست بالای دست زیاد بوده، روسیه هم الان یه بالا دستی برای امریکا بحساب میاد.اگه اینجور نباشه دنیا رو هرج و مرج ویران خواهد کرد. قضاوت شتاب زذه درست نیست.اگه امریکا به سوریه حمله بکنه،اوضاع آن کشور مثل الان عراق خواهد شد.هر روز بدتر از دیروز خواهد شد.
‌پنجشنبه 21 شهريور 1392 - 23:42
Madacto - ملبورن - استرالیا
تمام بدبختیهای ملتهایی مثل سوریه وایران یا حتی کره شمالی زیر سر روسیه هستش وتمامی این حکومتهای دیکتاتوری از جانب روسیه حمایت میشوند تا اونجایی که من اطلاع دارم سیاه ترین دوران ایران طی صد سال گذشته دوران حکومت قاجارها وهمین حکومت اخوندها بوده که هردو اینها تحت حمایت و سلطه روسیه بودند
جمعه 22 شهريور 1392 - 02:09
Ghomsheh - فیرفکس ویرجینیا - امریکا
این اقای پوتین... زیاری خورده که به حود اجازه می دهد به مردم امریکا پیام دهد. یکی را توی ده راه نمی دادند سراغ خونه کدخدا را می گرفت.
جمعه 22 شهريور 1392 - 02:40
نظر شما چیست؟
جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.