۲۵ میلیون تومان تا آزادی اقبال

روزنامه فرهیختگان می نویسد : 25 میلیون تومان لازم است تا اقبال 28 ساله برای همیشه از کابوس اعدام رها شود و پس از 12 سال زندان، به خانه بیاید. اقبال که 12 سال پیش در قتل شوهرخاله دوستش به دوست خود کمک رساند، حالا چشم به راه کمک‌های مردم است که بتواند رضایت اولیای دم را جلب کند و آزاد شود. اگرچه اولیای دم در این 12 سال هرگز قصد رضایت دادن نداشتند، اما این روزها و با کمک‌های چند موسسه خیریه قرار شده با دریافت 50 میلیون تومان رضایت بدهند.
این موسسات خیریه که این روزها به هر دری می‌زنند تا این 25 میلیون تومان را تهیه کنند، کمتر از سه روز است که از دغدغه یکی از پرونده‌ها رها شده‌‌اند و حالا همه توان خود را در پرونده اقبال به کار گرفته‌اند. پرونده‌ای که تنها سه روز است که با کمک‌های اعضای این موسسه پایان یافته مربوط به وحید است که هشت سال پیش در یک نزاع کودکانه دوست خود را با کارد میوه خوری به قتل رساند و حالا وحید پس از پرداخت 100 میلیون تومان به خانواده مقتول، دو روز پیش به آغوش خانواده‌اش بازگشت.
  به خدا گفتم هر طور شده باید پسرم را برگردانی
مادر وحید که به قول خودش این روز‌ها انگار دنیا را به او داده‌اند در گفت‌وگو با فرهیختگان درباره پرونده پسرش، گفت: «پسرم 16 سال بیشتر نداشت که این اتفاق افتاد. از آن روز به بعد که هشت سال می‌گذرد، روزی نبود که به خانواده مقتول التماس نکنم که پسرم را ببخشند.» مادر وحید ادامه داد: «مادر و خواهر مقتول واقعا انسان‌های خوبی بودند و تمایل به اعدام پسرم نداشتند ولی پدر مقتول با رضایت دادن مخالف بود.» وی با بیان اینکه پاهایش را با جان پسرش معامله کرده ادامه داد: «یک شب پس از نماز به خدا گفتم حاضرم پاهایم را از من بگیری ولی پسرم را به من برگردانی. چند روز بعد مریض شدم و وقتی به پزشک مراجعه کردم گفتند یک پایم از زانو و پای دیگرم باید از مچ قطع بشود. حالا هر دو پایم قطع شده ولی پسرم آزاد شده است.» مادر وحید همچنین گفت: «روزی که گفتند برای باطل کردن شناسنامه وحید به زندان بروم آنقدر جیغ زدم و از خدا کمک خواستم که از هوش رفتم. توان این کار را نداشتم. به خدا گفتم من نمی‌توانم. هر طور که شده باید پسرم را به من برگردانی.»
  دوست دارم به افرادی مثل خودم کمک کنم
وحید درباره آزادی‌اش به فرهیختگان گفت: «نمی‌دانم چطور رضایت گرفتند و آزادی‌ام را مدیون چه کسی هستم ولی از هر کسی که برای رضایت گرفتن تلاش کرد ممنون هستم و حاضر هستم هر کمکی از دستم می‌آید انجام بدهم.» وی با بیان اینکه روزهایی که در زندان بوده کامپیوتر می‌خوانده گفت: «تصمیم گرفته‌ام زندگی را از اول شروع کنم و دنبال کار بروم.» وی همچنین با بیان اینکه جمعیت امام علی خیلی کارهای خداپسندانه‌ای انجام می‌دهند، گفت: «خیلی دوست دارم هر کمکی می‌توانم به این جمعیت بکنم و اگر بتوانم من هم باعث آزادی افرادی مثل خودم بشوم.»
  اقبال پشیمان است
خانواده اقبال نیز درباره پرونده اقبال با فرهیختگان صحبت کردند. خواهر او درباره این پرونده گفت: «خانواده مقتول رضایت نمی‌دادند و حالا به دریافت 50 میلیون تومان راضی شده‌اند. من 25 میلیون تومان وام گرفته‌ام و با بدبختی ماهی 400 هزار تومان پرداخت می‌کنم.» خواهر متهم ادامه داد: «25 میلیون تومان کم داریم برای اینکه اقبال اعدام نشود. او 16 سال بیشتر نداشت که در یک درگیری منجر به قتل به دوستش کمک کرد.» وی ادامه داد: «اقبال واقعا در این 12 سالی که زندان بوده متنبه شده و پشیمان است. او در زندان فوق دیپلم فناوری اطلاعات گرفته و تصمیم دارد به درسش ادامه بدهد.» خواهر این متهم همچنین ادامه داد: «مردم اگر بیایند و زندگی ما را ببینند متوجه می‌شوند که چرا برای اعدام نشدن اقبال از مردم کمک خواسته‌ایم. حتی فرش زیر پای خود را برای تهیه این پول فروخته‌ایم و دلم می‌خواهد مردم بدانند اقبال واقعا از اشتباه خود درس گرفته و انصاف نیست این پسر 28 ساله اعدام شود.»
  حتی کمک‌های 5 هزار تومانی هم نجات‌دهنده است

فرزاد حسینی، یکی از مدیران جمعیت امام علی در گفت‌وگو با فرهیختگان گفت: «برای آزادی وحید بارها به منزل اولیای دم رفتیم و درنهایت راضی به دریافت مبلغ 100 میلیون تومان شدند. خوشبختانه اولیای دم در پرونده اقبال نیز بالاخره رضایت دادند و تنها 50 میلیون تومان دیه خواسته‌اند.» وی با بیان اینکه 25 میلیون تومان این پول تهیه شده و از مردم خیر انتظار 25 میلیون تومان داریم ادامه داد: «کسانی که تمایل به کمک غیر حضوری دارند می‌توانند به شماره حساب 41 / 69740586 بانک ملت یا شماره کارت عابربانک همین حساب، به شماره 6104337981767088 حتی به مبلغ پنج هزار تومان کمک کنند و اگر هم دوست دارند می‌توانند به مرکز ما مراجعه کنند و از نزدیک به این خانواده کمک کنند.»
+36
رأی دهید
-2

 • قدیمی ترین ها
 • جدیدترین ها
 • بهترین ها
 • بدترین ها
 • دیدگاه خوانندگان
  ۵۶
  hamzehveronique - تهران، ایران
  چه راحت در مورد جون انسانها صحبت میکنند. متنبه شده و پشیمان است؟ خیلی هم خوب ولی آیا مقتول زنده میشه؟ قتل غیر عمد البته فرق میکنه
  2
  4
  دوشنبه ۱۱ اسفند ۱۳۹۳ - ۰۹:۳۷
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  نظر شما چیست؟
  جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.