بابک زنجانی: عدم انتقال پول وزارت نفت به ایران ربطی به من ندارد

نام بابک زنجانی در فهرست تحریم‌های اتحادیه اروپا که اواخر سال ۲۰۱۲ علیه ایران وضع شد به چشم می‌خورد

یک روز پس از اینکه بیژن زنگنه، وزیر نفت ایران گفت که بابک زنجانی بیش از دو میلیارد دلار حاصل از فروش نفت ایران به خزانه دولت بدهکار است، این بازرگان ایرانی سخنان آقای زنگنه را تکذیب کرده و گفته این پول در حساب شرکتی وابسته به وزارت نفت در خارج از کشور است و عدم انتقال این پول به وزارت نفت ربطی به او ندارد.
کلیک به گفته آقای زنگنه وزارت نفت و مجلس ایران در حال پیگیری این مسئله هستند.

اما بابک زنجانی در کلیک ویدئویی که بر روی سایت یوتیوب SaveFrom.netمنتشر کرده، گفته که نقش او در این ماجرا صرفا کمک به افتتاح حساب برای یکی از شرکت های وزارت نفت در بانکی بوده که او در آن کار می کرده است. به گفته او این شرکت در هنگ کنگ به ثبت رسیده است.

آقای زنجانی گفته از آنجایی که این شرکت به دلیل تحریم ها نمی توانسته برای نقل و انتقالات پولی خود حسابی در خارج از کشور داشته باشد، او صرفا کمک کرده که این شرکتی بتواند حسابی در خارج از کشور باز کند تا پول عاید از فروش محصولات خود را دریافت کند.

بابک زنجانی گفت در این بانک که در مالزی است، برای مشتریان محصولات این شرکت گشایش اعتبار می شده و محصولات این شرکت مستقیما - و نه از طریق شرکت وابسته به او- به خریداران عرضه می‌شده است و درآمد حاصل از فروش هم مستقیما به حساب شرکت زیرمجموعه وزارت نفت واریز شده است.بیژن زنگنه پیگیری تخلفات در واریز درآمدهای نفتی به خزانه دولت را از اولویت‌های خود برشمرد و گفت که همراه با مجلس ایران در حال پیگیری این مطالبات استآقای زنجانی گفت که به دلیل تحریم های علیه او و بانکی که او در آن فعال بوده و شرکت زیر مجموعه وزارت نفت در آن حساب داشته، انتقال این پول به ایران فعلا با مشکلاتی همراه است.

او می گوید که در دو -سه سال گذشته بیش از ۱۷ میلیارد از درآمد حاصل از فروش نفت را به ایران منتقل کرده است.

آقای زنگنه روز سه شنبه ۱۹ شهریور، (۱۰ سپتامبر) گفت که آقای زنجانی معتقد است که این پول به حسابش ریخته شده اما این حساب از طرف آمریکایی‌ها مسدود شده است.

اما آقای زنجانی در واکنش به این جمله گفت که این حساب و موجودی آن توسط هیچ کشور و نهادی مسدود نشده و صرفا مانع اصلی انتقال این پول به ایران این است که وزارت نفت می خواهد موجودی این حساب به حساب های وزارتخانه و یا بانک مرکزی واریز شود که به گفته آقای زنجانی عملا به دلیل تحریم های بین المللی انتقال سویفتی این مبلغ به آن حساب‌ها امکانپذیر نیست.

او می گوید به محض اینکه شرکت هنگ کنگی وابسته به وزارت نفت حسابی را معرفی کند که برای انتقال سویفتی مشکلی نداشته باشد، بلافاصله این پول را به آن حساب منتقل خواهد کرد.

نزدیک به شش ماه پیش وزارت دارایی آمریکا از افزوده شدن نام بابک زنجانی به فهرست تحریم های اعمال شده علیه ایرانکلیک خبر داد.

آمریکا آقای زنجانی و موسسه های مرتبط با او را به پولشویی برای دور زدن تحریم های اعمال شده علیه ایران متهم کرده است.

نام بابک زنجانی همچنین در فهرست تحریم‌های اتحادیه اروپا که اواخر سال ۲۰۱۲ علیه ایران وضع شد، نیز به چشم می‌خورد.

اتحادیه اروپا آقای زنجانی را یکی از مهره‌های اصلی در معاملات نفتی ایران و انتقال پول‌های حاصل از فروش نفت به داخل ایران دانسته است.

+30
رأی دهید
-11

Arash_Barcelona - بارسلونا - اسپانيا
اقتصاد مملکت به دست چه مارمولکی افتاده..
‌چهارشنبه 20 شهريور 1392 - 22:56
دانشجوی ایرانی - تهران - ایران
رانت خوار و دزد به معنای واقعی!امیدوارم یه روز برسه هر چی مال ملت رو بردی از حلقومت بکشیم بیرون
‌چهارشنبه 20 شهريور 1392 - 23:56
حسین guangzhou - گوانجو - چین
ایشون راننده رئیس بانک مرکزی زمان سربازی بوده . پس راننده خوبی است اما مدیر خوبی نیست که 17000 کارمند داشته باشه . البته تو هنگ کنگ شرکت باز کردن 2 سوته .
‌پنجشنبه 21 شهريور 1392 - 03:57
mammal - لندن - انگلیس
پول‌ها را با سپاه با هم کشیدن بالا، زنگنه که بفهمه سپاه تو این کار دست داره دیگه صدایی ازش بلند نمی‌شه
‌پنجشنبه 21 شهريور 1392 - 10:38
aram. - کردستان - ایران
هر جا سخن از دزدی و اختلاس است نام سپاه پاسداران انقلاب اسلامی می درخشد.
جمعه 22 شهريور 1392 - 17:37
نظر شما چیست؟
جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.