اوباما: از کنگره خواستم تا فعلا در مورد سوریه رای‌گیری نکند

باراک اوباما، رئیس‌جمهوری آمریکا، در سخنرانی عمومی خود در روز چهارشنبه (به زمان ایران)، در مورد سوریه، گفت فعلا از کنگره خواسته است تا رای‌گیری در مورد اقدام نظامی در آن کشور را متوقف کند.

این موضوع پس از آن مطرح می‌شود که روسیه با پیشنهادی که با استقبال دمشق روبه‌رو شده، خواسته است تا سلاح‌های شیمیایی سوریه به نظارت بین‌المللی درآیند.

باراک اوباما می‌گوید در کنار آنکه دولت به پیدا کردن راه‌حلی دیپلماتیک ادامه می‌دهد، اما تهدید و آماده‌باش نظامی برای فشار بر بشار اسد و نیز نتیجه دادن راه حل سیاسی لازم است.

رئیس‌جمهوری آمریکا اعلام کرد که در کنار رئیس‌جمهوری روسیه برای پیدا کردن راه‌حلی دیپلماتیک تلاش می‌کند.

او گفت هنوز زود است تا مطمئن بود که پیشنهاد مسکو می‌تواند بر یک اقدام نظامی پیشی گیرد.

به گزارش خبرگزاری رویترز، باراک اوباما در این سخنرانی عمومی هم‌چنین با اشاره به جنگ‌افزار شیمیایی گفت که «اگر جنگ از مرزهای سوریه بگذرد این سلاح‌ها می‌توانند تهدیدی برای هم‌پیمانان ما چون ترکیه، اردن، و اسرائیل باشد.»

وی هم‌چنین افزود: «قصور در برابر جلوگیری از استفاده سلاح‌های شیمیایی، ممنوعیت‌های موجود علیه استفاده از دیگر سلاح‌های کشتار جمعی را تضعیف می‌کند و باعث می‌شود ایران که هم‌پیمان بشار اسد جسارت بیشتری پیدا کند.»

وی در ادامه افزود: «و ایران همان کشوری است که باید تصمیم بگیرد که آیا می‌خواهد با ساخت سلاح هسته‌ای قوانین بین‌المللی را زیر پا بگذارد یا این‌که مسیر مسالمت‌آمیزتری را در پیش بگیرد.»

رئیس‌جمهوری آمریکا در ادامه به نارضایتی عمومی در آمریکا از احتمال وقوع یک جنگ دیگر (پس از عراق و افغانستان) اشاره کرد و بار دیگر تاکید کرد که (در صورت حمله احتمالی) نیروی زمینی به آن کشور نخواهد فرستاد. در عین حال تاکید کرد که ترجیح می‌دهد به جنگی پایان دهد به جای آنکه جنگ نویی را آغاز کند.

اوباما در بخش دیگری از سخنرانی خود گفت طی بیش از دو سال گذشته که این بحران شروع شده است، آمریکا و هم‌پیمانان آن کشور تلاش کرده‌اند تا به آن پایان دهند. ولی آمریکا نمی‌توانست وارد جنگ داخلی کشور دیگری شود؛ اوضاع اما در حمله روز اول ماه اوت (حمله شیمیایی به حومه دمشق) عوض شد.

رئیس‌جمهوری آمریکا بار دیگر حکومت بشار اسد را مسئول حملات شیمیایی دانست.

اوباما تاکید کرد که نباید استفاده از سلاح شیمیایی را در جهان پذیرفت.

رئیس‌جمهوری آمریکا گفت آن کشور پلیس جهان نیست، اما سلاح شیمیایی تهدیدی برای امنیتش است. او در عین حال تاکید کرد که اگر ایالات متحده اقدامی در این مورد نکند، جنگ‌افزارهای شیمیایی بار دیگر استفاده خواهند شد و قوانین بین‌المللی بار دیگر نقض می‌شوند.

بحران سوریه با حمله سی‌ام مرداد ماه در حومه دمشق شدت بیشتری گرفت. زمانی‌که بازرسان سازمان ملل متحد مشغول تحقیق در مورد حملات شیمیایی در سوریه بودند، مخالفان بشار اسد فیلم‌ها و تصاویری را پخش کردند، که به گفته آنها نشان از «حمله گسترده شیمیایی حکومت سوریه» به غیرنظامیان داشت.

این موضوع با واکنش‌های گسترده غرب روبه‌رو شد. در این میان آمریکا نیز انگشت اتهام را به سوی دمشق گرفت و حکومت بشار اسد را مسئول این حمله دانست. باراک اوباما در پی آن از کنگره آن کشور خواست تا موافقت نهایی خود را با طرح یک حمله محدود به حکومت سوریه اعلام کند.

بنا بر آمار این حمله احتمالی تا روز سخنرانی باراک اوباما از اقبال همگانی در ایالات متحده برخوردار نبود و به گزارش رادیو ان‌پی‌آر در آمریکا، ۶۰ درصد شهروندان آن کشور مخالف آن هستند.

روز دوشنبه مسکو طرحی را ارائه کرد که سلاح‌های شیمیایی سوریه زیر نظارت جهانی قرار گیرند؛ طرحی که سوریه از آن حمایت کرده است و باراک اوباما، آن را بالقوه مثبت نامید.

ولید معلم، وزیر خارجه سوریه، روز سه‌شنبه در گفت‌وگویی با شبکه تلویزیونی لبنانی المیادین، اعلام کرد دولت آن کشور حاضر است مکان نگهداری سلاح‌های شیمیایی خود را به سازمان ملل و کشورهای دیگر نشان داده و تولید آنها را متوقف کند.

اوباما روز سه‌شنبه در دیدار با سناتورهای آن کشور نیز گفته بود که راه‌حلی دیپلماتیک را برای سوریه جست‌وجو می‌کند، اما از کنگره می‌خواهد تا با اقدامی نظامی به عنوان یک تهدید موافقت کند.

علاوه بر سوریه، ایران، دیگر هم‌پیمان دمشق نیز از طرح نظارت بین‌المللی بر سلاح‌های سوریه حمایت کرده است.

+23
رأی دهید
-38

ba ham bashim - آذربایجان - ایران
ارواح شکم ننه ت! اکثرّیت کنگره مخالف یک جنگ دیگر، یک بودجه دیگر و نگران از خستگی‌ امریکاییها از جنگهای تان است که بچه‌هایشان را کفن پیچ به آمریکا بر می‌گرداند. مخالفت اکثریت کنگره باعث توقّف رای گیری برای حملهٔ شما شد.
‌چهارشنبه 20 شهريور 1392 - 11:50
hossein+87 - ایران - ایران
غلط کردی. مردک ابله. تو عالم سیاست ، اگه مردم به کسی دل ببندن که از دیگران بهتره و مشکلشون رو حل میکنه ول معطله. یکی از یکی دروغگو تر و پست تر. اسم این رذالت رو هم گذاشتن سیاست! ایران و غیر ایران هم نداره.شامل همه ی دنیا میشه. نمونه ش همین مرتیکه که وقتی رای آورد خیلیا سر از پا نمیشناختن! آخرشم شد این!
‌چهارشنبه 20 شهريور 1392 - 12:26
amonbede - تهران - ایران
از اول هم معلوم بود حمله ایی در کار نیست معلوم نیست این دفعه رژیم چقدر باج داده تا حمله ایی صورت نگیره
‌چهارشنبه 20 شهريور 1392 - 13:22
siavash2111 - ویسبادن - آلمان
اوباما ترسیدی از بخشدار سابقه کیش که اگه جنگ کنی‌ به دخترت آره می‌کنه ؟ زرشک
‌چهارشنبه 20 شهريور 1392 - 13:30
Azadikhah - تكسل - هلند
بهتر بود اوباما اصلا حمله به سوریه را مطرح نمیکرد چون جا زد!ولی‌ بشار اسد هم با این وضعیت نمی‌تونه در سوریه بماند کی‌ و چطوری وارونه می‌شه بعدا معلوم می‌شه!
‌چهارشنبه 20 شهريور 1392 - 13:41
جنگنده - تهران - ایران
خوب بود اول سلاح های شیمیایی و میکروبی و اتمیه خودت و اون اسرائیل را نابود میکردی بعد میامدی به یاوه گوییهات ادامه میدادی. یه سوزن به خودت بزن یه جوالدوز به دیگران
‌چهارشنبه 20 شهريور 1392 - 13:48
samuk66 - لندن - انگلستان
ای اوباما یه .. و حیله گرّ تو چه قدر ...!
‌چهارشنبه 20 شهريور 1392 - 14:25
MIRZADEH I ESHGHI - دوسلدورف - آلمان
بد جوری ضایع شد؟بنده خدا قهوه‌‌‌ای قهوه‌‌‌ای شد.همیشه آرزو داشتم غرق شدن تایتانیک آمریکا رو ببینم.این اثرات برخورد به کوهه تازه.توو کلوپ‌های مخصوص مردان آلمان منتظر پذیرایی از خانم‌های جویای کارشون هستیم.
‌چهارشنبه 20 شهريور 1392 - 14:22
kamran631 - لیون - فرانسه
برو, حسین اوباما ! تو این کاره نیستی‌ !!
‌چهارشنبه 20 شهريور 1392 - 15:49
asya123456 - شهرضا - ایران
فقط می تونم بگم خاک بر سرت
‌چهارشنبه 20 شهريور 1392 - 16:03
تاراز - لیدز - انگلستان
در دوران این مرد مسلمان کنیایی آمریکا به خواری و ذلالت و حقارت رسیده.
‌چهارشنبه 20 شهريور 1392 - 16:03
بهرام2012 - تهران - ایران
1 از 4 = هموطنان عزیز اگر بیاد داشته باشند بارها به فراخور موضوع و در نظرات قبل با استناد کردن به آبروریزی های پی در پی آمریکا و غرب در منطقه خاورمیانه و بخصوص در ایران که خودشان با دستهای خودشان و با فریب ملت ایران یک نظام سازنده و میهن پرست و ایرانی اصیل را به سقوط کشانیده و دارودسته ای ضدایران و جنایتکار و بی نام و بی نشان به سرکردگی سید روح الله خمینی گه به گور را به قدرت رسانیدند که اولین لگد را مفتخرانه بر سینه ارباب زده و با تسخیر و زندانی کردن444روزه ده ها دیپلمات آمریکائی ، ارباب غربی را انگشت به دهان رها کرد ویا نتایج وخیم هجوم غرب و مشخصاً آمریکا به عراق و افغانستان و تبدیل هر دو کشور به میدان جنایت همه روزه تروریستهای رنگارنگ اعم از شیعی یا سلفی و غیره و سپس فرار به اصطلاح آبرومندانه!!! از آن کشورها ، تاکید میکردم که اگر خوشبینانه قضاوت کنیم و نگوئیم آمریکا عمداً و با برنامه های شاید صد ساله برای آینده منطقه سعی دارد کشورهای ثروتمند و در حال قدرت گیری منطقه را به فلاکت و دریوزگی بکشاند درآنصورت باید بگوئیم آمریکا عملاً کنترل سیاسی خود در منطقه خاورمیانه را از دست داده و
‌چهارشنبه 20 شهريور 1392 - 17:06
بهرام2012 - تهران - ایران
2 از 4 = به حقیقت به بازیچه تعدادی کشور تروریست پرور ضد انسان و انسانیت در منطقه تبدیل گریده است که هریک بنا به فراخور منافع و اهداف خودشان توصیه هائی میکنند و آمریکا نیز بدون هیچ بررسی که اثبات کرده از توانش هم بیرون است به نوعی با آنها هماهنگ میشود. نمونه موضع شیخک قطر و پادشاه غارتگر عربستان سعودی است که داشتند با تشویق مقامات آمریکا و تضمین میلیاردها دلار هزینه جنگ احتمالی جرقه ای را در منطقه میزدند که بنظرشان میتوانست آغازگر پایان شیعه گری و نفوذ ملاها و مکلاهای جنایتکار جمهوری اسلامی در منطقه باشد. همزمان جمهوری اسلامی ضدایران به همراه نوزاد خلف خود حزب الله و فرزند ناخلف خود حماس و فلسطینی ها نیز تحت هدایت ارباب روس و چینی خود به سهم خویش نظراتی را در بده بستان های پشت پرده و نیز گاهاً بطور آشکارا به غرب و آمریکا منتقل میکردند که حسب آن قدرتهای درگیر میباید موضوع سوریه را از طریق سیاسی حل و فصل کنند که البته این یعنی کش دادن موضوع تا سالهای سال و
‌چهارشنبه 20 شهريور 1392 - 17:08
بهرام2012 - تهران - ایران
3 از 4 = عاقبت هم با سوء استفاده از رسانه ها و فشار افکار عمومی در غرب قضیه را به نفع خود و در حقیقت به نفع تروریستهای شیعه و علوی ختم کنند. اما متاسفانه نه سیاستمداران آمریکا و نه آنهمه تشکیلاتهای متعدد امنیتی و اطلاعاتی آمریکا هرگز توان یک بررسی دقیق عملیاتی در منطقه را نداشتند و هرآنچه هم بیان و به مسئولین سیاسسی خود منتقل میکردند حقیقت عمل نشان داد که همه بر اساس توهمات و در نظر نگرفتن احتمالات قریب به یقین و قابل انتظار از سایر نیروهای دخیل و ذینفع در منطقه بوده است لذا رئیس جمهور آمریکا نیز با استناد به چنان گزارشاتی به ناگهان ادعائی در سطح بین الملل مطرح میکند و بعد هم وقتی با حقیقت تلخ ناتوانی در برآوردن ادعایش مواجه میشود آنوقت مذبوحانه و در نهایت حقارت دنبال راه گریز آبرومندانه میگردد. اینبار ظاهرا روسیه و ولادیمیر پوتین سرهنگ سابق سازمان جاسوسی اتحاد جماهیر شوروی سابق که بی تردید دارای تجربیات بسیار فراتر از اوباما میباشد تئوری دیگری را توصیه میکند که بلافاصله بعنوان یگانه راه فرار آبرومندانه غرب از مخمصه بی آبروئی بیشتر به فال نیک گرفته و پذیرفته میشود.
‌چهارشنبه 20 شهريور 1392 - 17:09
بهرام2012 - تهران - ایران
4 از 4 = وقتی این را اضافه میکنید به آخرین خبری که در مورد انتقال یک نامه فدایت شوم دیگر از سوی باراک اوباما به سید علی خامنه ای روضه خوان دزد جنایتکار در میهن اشغال شده ما ایرانیان که گویا توسط سلطان عمان زحمت انتقال آن تقبل شده است ، میتوان اذعان نمود از این به بعد باید اطمینان داشت دیگر هیچ یک از عربده ها و هل من مبارز طلبی های آمریکا در هیچ کجای جهان خریداری نخواهد داشت زیرا مردم دنیا و حتی ملت آمریکا نیز بخوبی واقف شده اند که آن جانور قدرتمند نمائی که در سوراخی دور خرناس میکشید و همگان او را ببر درنده و پرقدرت میپنداشتند ، عملاً بچه گربه ملوس ولی شیطان و بازیگوشی بیش نیست و نباید هم جدی گرفته شود.
‌چهارشنبه 20 شهريور 1392 - 17:10
بهرام2012 - تهران - ایران
و النهایه قسمت پایانی = متاسفم بگویم و با صراحت هم بگویم حاصل اینگونه رفتارهای نابخردانه آمریکا در حق مشتی رهبران آدمخوار و جنایتکار موجب شده حتی اگز بفرض امثال بشار اسد هم ساقط شوند اما شاخک های تروریسم بر منطقه بیش از پیش استیلا یافته و در نهایت این ملت های بیگناه کشورهای منطقه هستند که میباید تاوان نادانی ها و خیانت های آمریکا به دوستانش را بدهند و سرزمین هایشان برای ده ها سال میدان ترور و جنایت و خشونت و دزدی و غارت باشد که البته در نهایت موج اینهمه نابسامانی دامن اربابان دوردست را هم خواهد گرفت.
‌چهارشنبه 20 شهريور 1392 - 17:11
Royan - کالیفرنیا - آمریکا
بیشین بینم بابا , یک کاری نکن که از چشم مون بیافتی دیگه. تو هم که تو زرد از آب در آمدی , چقدر باج گرفتی؟
‌چهارشنبه 20 شهريور 1392 - 17:47
حقیقتجو - دوسلدورف - آلمان
تاراز - لیدز - انگلستان- کاملاً درست میفرمائید! موافقم! اوباما ترسو و خائن و مسئول خون صد هزار کشته های سوریه است که فریب وعده های توخالی او را خوردند!
‌چهارشنبه 20 شهريور 1392 - 18:04
santilana - کرج - ایران
بهتره باراک حسین جون اینجوری بطی که .... نکردم جلو روسیه و ایران و کره شمالی قدقد کنم
‌چهارشنبه 20 شهريور 1392 - 17:37
shahab46 - هانوفر - المان
خفه بابا، مردیکه مسلمان
‌چهارشنبه 20 شهريور 1392 - 20:34
ba ham bashim - آذربایجان - ایران
نکنه بیچاره اسنودن بدبخت رو روس‌ها میخوان به همین زودیها بتون پس بدن. به زودی روشن می‌شه. این همه جا اسنودن کجا رفت پناهنده شد. صاف خودشو گذاشت توی دست کسانی‌ که با همه چیزشون حاضرن معامله بکنن. پدرشونو میفروشن، مادرشونو، خودشون و همه کسشون رو میفروشن.
‌پنجشنبه 21 شهريور 1392 - 00:38
Nimi1354 - تربت جام - ایران
ستاره صورتی درکامنتی روز اول تهدید آمریکا ,حمله به سوریه.نوشته بود :آمریکا هرگزبه کشور شیعه مذهب حمله نمیکند.همانجا گفتم این سناریویی هست برای ناامید کردن ودلسرد کردن مجاهدینی که باشهامت ودست خالی خواب راازچشم اسد وسران روسیه,ایران,عراق وحزب الشیطان راگرفته اند .اسدی که جای امن درخاک سوریه نمیبیند,درناو روسیه مثل زندانی زندگی میکند.سناریو آمریکا باحامیان اسد این بود که مجاهدین رابعد ازیک جنگ طولانی دلخوش کنند به حمایت,وبعداز باج گرفتن آمریکا وانصراف ,مجاهدین را دلسرد کند .این مومنانی که من شناخت دارم امیدشان بخداست وبس.انشاءالله باحمایتهای بزرگمرداسلام ملک عبدالله وامیرقطر ورشادتهای مجاهدین فی سبیل الله پوزه همه دشمنان اسلام به خاک مالیده میشه ..انشاءالله الرحمن...
‌پنجشنبه 21 شهريور 1392 - 02:14
نظر شما چیست؟
جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.