رئیس فیفا: شاید با انتخاب قطر برای میزبانی جام جهانی اشتباه کرده باشیم

سپ بلاتر، رئیس فیفا، در مصاحبه با وب‌سایت اینساید ورلد فوتبال گفت: "ممکن است که ما با انتخاب قطر به عنوان میزبان جان جهانی ۲۰۲۲ اشتباه کرده باشیم."

این انتخاب از ابتدا با مخالفت‌هایی رو به رو شد؛ حتی برخی قطری‌ها را متهم به پرداخت رشوه کردند، ادعایی که توسط مسئولان فوتبال قطر رد شد.

یکی از اشکالاتی که به انتخاب فیفا گرفته می‌شود، وضعیت نامناسب آب و هوای قطر در تابستان است؛ دمای هوای قطر در تابستان تا ۵۰ درجه سانتیگراد هم می‌رسد.

پیشنهاد قطری‌ها برای رفع مشکل بالا بودن دمای هوا، استفاده از دستگاه‌های تهویه هوا و رساندن دمای ورزشگاه به ۲۷ درجه سانتیگراد بود.

اما آقای بلاتر اواسط ماه ژوئیه سال جاری، ۲۰۱۳، با ارائه طرحی خواستار انتقال زمان برگزاری از تابستان به زمستان ۲۰۲۲ شد.

اولین مخالفت‌ها از طرف، ریچارد اسکودامور، مدیر اجرایی لیگ برتر انگلستان مطرح شد که زمان اجرای جام را با اوج فعالیت‌های لیگ همزمان دید و مدعی شد که با این اتفاق "لیگ‌های برتر دچار میلیون‌ها دلار خسارت خواهند شد".

اخیرا هم گرِگ دایک، رئیس جدید فدراسیون فوتبال انگلستان برگزاری جام جهانی در تابسان قطر را "غیر ممکن" دانسته و گفته است که جامعه فوتبال به "غیر ممکن بودن" برگزاری جام جهانی در تابستان پی برده و باید زمان یا مکان جام را تغییر بدهد.

با این‌همه سپ بلاتر در مصاحبه اخیرش از حق کشور‌های غیر اروپایی و آمریکای جنوبی برای میزبانی جام جهانی دفاع کرده است.

او با اشاره به این که جام جهانی بزرگترین اتفاق فیفا است گفت: "ما اروپایی‌ها که هستیم که بخواهیم جام جهانی فقط تامیین کننده نیازهای ۸۰۰ میلیون اروپایی باشد؟"

او در ادامه گفت: "فکر می‌کنم زمان آن رسیده باشد که اروپا درک کند که دیگر حکمران جهان نیست و قدرت‌های امپراطوری سابق اروپا دیگر توانایی متقاعد گردن جهان برای برآورده کردن اراده اروپا را ندارد."

رئیس فیفا با اشاره به جهانی شدن ورزش فوتبال و بیرون آمدن این ورزش از انحصار اروپا و آمریکای جنوبی اضافه می‌کند: "ما باید با طرفین ذینفع در فیفا وارد گفتگو بشویم و از همه اعضا مشورت بگیریم."

آقای بلاتر ابراز امیدواری کرد که کمیته اجرایی فیفا، در جلسه ماه آینده، پیشنهادش را برای انتقال زمان برگزاری جام جهانی با جدیت دنبال کند.

او در عین حال بر نیاز جدی به بررسی زمان برگزاری بازی‌های باشگاهی و تاثیری که ممکن است از برگزاری جام جهانی در زمستان بگیرند نیز تاکید کرد.

روز ۲ سپتانبر ۲۰۱۰، کمیته اجرایی فیفا، از بین کشورهای قطر، آمریکا، کره جنوبی، ژاپن و استرالیا، قطر را به عنوان میزبان جام جهانی ۲۰۲۲ انتخاب کرد.

+41
رأی دهید
-4

prince of darkness - دبی - امارات
مگر همیشه و همه جا باید همه چیز به نفع اروپاییها باشه؟ روزی که میزبانی رو به قطر دادید یعنی با همه شرایط قطر را قبول دارید...حالا اصلاً دما برسه به ١٠٠ درجه..باید بیایید و بازی کنید..یکبار هم شما اروپاییها به خودتون سختی بدید مگه چه اشکالی داره؟ ان شاالله که در جام جهانی قطر شاهد برنده شدن جام توسط یک کشور جدید و غیر اروپایی و غیر آمریکای جنوبی باشیم...
‌چهارشنبه 20 شهريور 1392 - 12:42
حقیقتجو - دوسلدورف - آلمان
prince of darkness (1 - دبی - امارات- امیدوارم که شما هم این گزارش را خوانده باشید چونکه دیروز به من نوشتید که من چرا مخالف برگزاری بازیها در قطر هستم و کاسه داغتر از آش هستم؟ البته در همان لینک با تیتر ( انتقاد زیدان از نقل و انتقال ۱۰۰ میلیون یورویی بیل به مادرید ) جوابت را دیروز دادم و امروز با چشم خودت میبینی که حرفها و انتقاد من درست بوده یا نه؟ با تشکر از مسئولین سایت ایرانیان یو.کی. که این لینک را گذاشتند تا برخی ناآگاها بفهمند اشتباه بزرگ فیفا چه بود و هرچه زودتر جایگزینی بجای قطر پیدا کنند. کشوری که اصلاً در ورزش و فوتبال حرفی برای گفتن در سطح بین المللی ندارد و گند رشوه دهی قطر به برخی مسئولین رای دهنده به نفع قطر در فیفا هم درآمده و همه میدانند. خود سپ بلاتر سر دسته رشوه خوارهاست و مافیای به تمام معناست. معلومه که گوشت را دست گربه بدهید چکار میکند؟ نامردها اول میلیونها پول قطریها را در جیبشان گذاشتند و به نفع قطر رای دادند و حالا میگویند پی به اشتباه خودمان بردیم و می خواهند اشتباه خود را تصحیح کنند و قطر هم که نمیتواند اعتراف کند رای فیفا را با پول خریده . در 2
‌چهارشنبه 20 شهريور 1392 - 13:31
حقیقتجو - دوسلدورف - آلمان
2) چونکه در وهله اول آبروی خودشان میرود و شاید صرفنظر کند. در ادامه کامنت دیروز مرا برای بازتر شدن اشکال برگزاری بازیها در قطر میاورم. کامنت دیروز: جالبه که همین تابستان زپ بلاتر رئیس فیفا در قطر بود و اعتراف کرد که فیفا کار اشتباهی کرد قطر را میزبان بازیهای فوتبال 2022 کرد چونکه داغی هوای تابستانش غیر قابل تحمل است و کاپیتن تیم المان فیلیپ لام و صدها بازیکن دیگر هم به برگزاری بازیها در قطر انتقاد کردند و صحبتش است که فیفا کشور دیگری را مسئول برگزاری بازیها سال 2022 جایگزین قطر کند که ما هم موافقیم. حالا شاید تا 2022 کشور قطر هم اوضاع سیاسی اش مثل دیگر کشورهای عربی بهم خورد و خوشبختانه برگزاری بازی به یک کشور اروپائی داده شود. اشتباه فکری دیگرت: تو خودت فکر نکنم در عمرت پا به توپ زده باشی یا در دمای بالای 25 درجه فوتبال بازی کرده باشی که اولاً سلامتی بازیکنها را بخاطر مشکلات گردش خون به خطر میاندازد و در ثانی راندمان بازیشان را بخاطر بیحالی و در گرما دویدن پایین میاورد و کلاً سطح بازیها پایین میاید. تازه فوتبال فقط برای بازیکنها نیست بلکه تماشاگر هم در استادیوم لازمه یا نه؟ در 3
‌چهارشنبه 20 شهريور 1392 - 13:33
حقیقتجو - دوسلدورف - آلمان
3) در گرمای داغ تابستان قطر ( که من تابستان وحشتناک دبی را دیدم و تجربه کردم) کی حالش را دارد به استادیوم برود. و این خالی ماندن استادیومها از تماشاگر لطمه دیگری به فوتبال است یا نه؟ امیدوارم فیفا پی به اشتباه یکسری که رشوه گرفتند تا برای قطر رای بدهند تصحیح کند و مانع برگزاری فوتبال جام جهانی 2022 در قطر شود. اصلاً دادن چنین امتیاز ورزشی جهانی به یک کشور بسیار کوچک اسلامی توهین به ورزش و ورزشکاران است خصوصاً قطر که یک کشور نخودی در جغرافیای جهان است و با پول مفت نفت باد آورده سعی میکند برای خودش اعتبار جهانی بخرد یا غیر از این است؟ سطح ورزش و موفقیت قطر در عرصه ورزش جهانی را باید دید و بعد قضاوت کرد که چرا مسخره است قطر اسلامی خودش را قاطی کشورهای متمدن و پیشرفته بکند. فیفا نظر مردم در اروپا را از طریق رسانه ها و خبرنگاران ورزشی رسانه های غربی خوب میداند که اکثراً مخالف برگزاری بازیهای فوتبال جام جهانی 2022 در قطر در فصل زمستان هستند که اصلاً برنامه ریزی لیگهای فوتبال غربی را غیر ممکن میسازد. در 4
‌چهارشنبه 20 شهريور 1392 - 13:33
حقیقتجو - دوسلدورف - آلمان
4) به نظر من احمقانه ترین کار فیفا همین بود و ما اعتراض شدید به مسئولین رشوه خوارش داریم که گذاشتند با چند میلیون پول قطریها روح فوتبال را کثیف و فاسد کنند. آخر کشور اسلامی را چه به این غلطهای زیادی؟یکسری از این بچه شیخهای عربی که در اروپا باشگاه فوتبال میخرند فقط باعث تمسخر خودشان میشوند. بهتره قطر و امارات و غیره ثروت نفت مردم را برای رفاه مردمشان خرج کنند نه برای پُزدادن و پرستیژ خریدن پولکی از غربیها تا کمی به این کشورها جلب توجه کنند. چونکه تا زمانیکه اسلام در این کشورها حاکم است خود باعث مسخره گی خودشان میشوند. غربیها فقط عاشق پول عربها هستند! آی بر پدر پول بسوزد که اخلاق درست برای خیلیها نمیگذارد! قطریها سعی میکنند همه چیز را با پول بخرند بدون آنکه فرهنگش را داشته باشند. در فرهنگ اسلامی که همه چیز ممنوع است فکر نکنم حتی چند تا اروپائی به دیدن بازیها بروند. تازه گویا مسلمانهای قطر خبر ندارند اگر طرفداران فوتبال انگلیسی یا المانی و غیره در قطر بریزند چه آبجوخوری توی خیابانهای قطر راه بیاندازد؟ به نفع خود قطر است صرفنظر کند وگرنه رژیمش را با خشم ملت مسلمانش به خطر میاندازد.
‌چهارشنبه 20 شهريور 1392 - 13:33
Behdin - آمستردام - هلند
رئیس فیفا یا مافیا، اگه حق و حسابت را درست حسابی‌ ندادند بگو شیخ قطر یه مشت دلار دیگه تو حسابت بریزه تا ببینی‌ که اشتباه نکردی.
‌چهارشنبه 20 شهريور 1392 - 16:05
تاراز - لیدز - انگلستان
با رشوه و پول انجام شده بود.
‌چهارشنبه 20 شهريور 1392 - 16:06
santilana - کرج - ایران
جناب بلاتر موقعی که همجنس بازا ریختن تو کشور قطر موقع دیدن بازی تیم های مورد علاقشون دستشون رفت تو ل..... و پاچه همدیگه بعد شرطه های وهابی به جرم لواط و وطی و شواذ حد بهشون جاری کردن و تازیانه زدنشون اون موقع تازه می فهمی چه غلطی کردی ...............ای پدر پول بسوزه
‌چهارشنبه 20 شهريور 1392 - 17:47
بلوچ اسلو - اسلو - نروژ
دوست عزیز حقیقت‌جو، دوسلدرف آلمان.تحلیل شما کاملا درست و منطقی است.فقط یک مطلب را اضافه کنم. سؤ موقعیت شخص قطری در فیفا توام با رشوه عامل دیگری در انتخاب قطر بود.انتخاب قطر با هیچ معیار و اصول و اساسی‌ از قبیل فرهنگی‌،جوی.دینی،اجتماعی سازگار نیست. از این انتخاب عقل سالم داغ می‌کند و قطری‌ها حداقل تلاش را برای ابروی نداشته خود هم نمیکنند.که نمونه زد‌‌و بند خود را با ازبکیها در فوتبال دیدیم که فکر کنم ۵ گل‌ را از ازبکیها به عمد قبول کردند که باعث زحمت یا اوت تیم ایران بشوند.
‌چهارشنبه 20 شهريور 1392 - 19:19
ba ham bashim - آذربایجان - ایران
بی‌شرف‌ها! قطری که تاریخ نداره رو اینطوری بزرگش می‌کنید و اسمو رسمی‌ بهش میدید، راه را برای تحریف نام درست دریای پارس (خلیج فارس) به خلیج عربی‌ باز می‌گذارید و پولها رو این دست و اون دست می‌کنید .... فکر می‌کنید دور روزگار تا کی‌ به همین منوال بچرخه؟ پدری در بیاد از شما به همین زودیها که هم شما کیف بکنید هم ما! آتش عراق هیچوقت خاموش نمی‌شه، افغانستان هیچوقت، لیبی، سوریه ....یکی‌ بعد از دیگری صحنه‌های شکست شما میشوند که خواب امپراطوری دیده اید تا جایی که سوراخ برای مخفی‌ شدنتان کم بیاد. آن‌ روز دیر نیست. یک نسل دیگر شاید دو نسل دیگر.
‌چهارشنبه 20 شهريور 1392 - 19:56
Behdin - آمستردام - هلند
prince of darkness - دبی - امارات یک کشور جدید ؟؟؟ آن طرفها‌ که شما هستی‌، خیلی‌ وقت است که ورزشکاران فقیر دو میدانی آفریقایی را میخرند و با لباس تیم ملی‌ خود به میدان می‌فرستند، تا آنوقت هم شیخ شیوخ یک تیم کمپلت از برزیل میخرند و به دین تازی‌ها اشهد گفته و الفوتبال.
‌چهارشنبه 20 شهريور 1392 - 21:32
جنوبي - دوحة - قطر
قطر کشور ورزش دوست فوتبال دوست که خرجهای کلانی بری ارتقای سطح ورزش خودش کرده است حق میزبانی جام جهانی 2022 رابا قاطعیت دارد. فلل نبین جه ریزه .... اقای بلاتر الان دیکه وقت این حرفا نیست یکبار هم فوتبال توی هوای کرم و مرطوب تجربه کن خدا عقلت بده.
‌پنجشنبه 21 شهريور 1392 - 05:09
Cyrusiii - لیدز - انگلستان
رشوه‌ها را هم پس میدان اگه جا و زمان را عوض کنند آیا؟ جنوبی - دوحة - قطر بله گیک
‌پنجشنبه 21 شهريور 1392 - 11:33
حقیقتجو - دوسلدورف - آلمان
بلوچ اسلو - اسلو - نروژ- قربون شما آدم چیز فهم!!
‌پنجشنبه 21 شهريور 1392 - 17:02
نظر شما چیست؟
جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.