سازمان اوقاف : «امامزاده بیژن» وجود دارد

همشهری آنلاین: «امامزاده سید بیژن» در شوخی و محاوره زیاد گفته و شنیده می‌شود؛ اما این، یک مزاح نیست، بلکه طبق مستندات سازمان اوقاف و امور خیریه، چنین امامزاده‌ای با نامی ایرانی واقعا وجود دارد.

«بیژن» همان «سیدمحمد» است که در گذشته به‌دلیل وجود دو امامزاده به نام «سیدمحمد» در روستای «کُپ سفلی» از توابع استان مازندران، نام یکی از آن‌ها، به انتخاب مردم محلی تغییر کرد. آن‌ها برای یکی از سیدمحمدها، «بی‌جِن» را انتخاب کردند، به این دلیل که آن مکان را بدون جن می‌دانستند و بعدها، «بی‌جن» در محاوره به «بیژن» تغییر کرد.

حجت‌الاسلام عبدالله ولی‌نژاد - سرپرست اداره‌ی اوقاف و امور خیریه‌ی شهرستان نور - با تأیید صحت وجود امامزاده‌ای به نام «سید بیژن» در استان مازندران به خبرنگار سرویس گردشگری خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا) گفت: شاید تا چند سال پیش، کمتر کسی نام امامزاده «سید بیژن» را شنیده بود؛ اما از دو سال پیش که ضریح‌گردانی در برخی شهرستان‌های استان مازندران انجام شد، این نام نیز بر سر زبان‌ها افتاد. خیلی‌ها به این امامزاده اعتقاد دارند و با توجه به بررسی‌ها و تحقیقات ما، امامزاده بیژن صاحب کرامت است.او درباره‌ی این امامزاده با نامی ایرانی که بسیاری را نسبت به واقعی بودن آن به شبهه انداخته است، توضیح داد: نقل قول‌های بسیاری در این‌باره وجود دارد؛ اما یک نقل قول معقول‌تر هست که نتیجه‌ی مطالعات و بررسی‌های ما هم نیز به آن نزدیک است؛ در واقع، در این منطقه دو امامزاده به نام «سید محمد» وجود دارند که مردم بومی به‌خاطر شباهت اسمی آن‌ها و برای اشتباه نگرفتن آن دو، نام یکی را به «بی‌جن» تغییر دادند، این نام را به این دلیل انتخاب کردند که اعتقاد داشتند، آن مکان، بدون جن است. بعدها رفته‌رفته این نام در لفظ به «بیژن» تغییر کرد.

وی ادامه داد: در شجره‌نامه‌ی ضیاءالدین کجوری در سال 1373 هجری قمری، نسب این امامزاده بررسی شده است. بر این اساس، شخصی به نام سیدجلال‌الدین، سه پسر داشت که در زمان معتصم عباسی از ساوجبلاغ کوچ کردند و به کپ سفلی آمدند، اهالی بومی برای حفظ جان این برادران از دست تعقیب‌کنندگان، آن‌ها را درویش معرفی کردند، حتی هنوز هم عده‌ای امامزاده بیژن را درویش می‌دانند.

او سپس گفت: برای «سید» دانستن این شخصیت هم دلایل فراوانی وجود دارد؛ در شهرستان نور و حتی لواسان، روستای کپ و برخی دیگر از روستاهای اطراف، سادات بیژنی داریم و خیلی‌ها به قداست این شخص و مکان آن اعتقاد دارند.

ولی‌نژاد با بیان این‌که مستندات مربوط به این امامزاده در اداره‌ی اوقاف شهرستان نور وجود دارد، اظهار کرد: طبق این مستندات، امامزاده بیژن با 14 واسطه به امام سجاد (ع) منتسب است.

وی همچنین گفت: با توجه به تعداد امامزاده‌ها در این منطقه و مطالبی که گاه در سایت‌های اینترنتی منتشر می‌شود، سازمان و اداره‌های اوقاف همچنان در تعقیب مطالب، مستندات و اطلاعات درباره‌ی امامزاده‌هایی مانند «سید بیژن» هستند و تلاش دارند، مدارک بیشتر و دقیق‌تری را جمع‌آوری کند.

+27
رأی دهید
-97

khorramdin babak - فرانكفورت - فرانكفورت
زکریای رازی آمد و رفت! انیشتین آمد و رفت! فروید آمد و رفت ! استیو هم آمد و رفت. اما هنوز در همسایگی ما مادری اسپند دود می کند !پدری گوسفند می کشد ! دختری طالع بینی می خواند که شوهرش باید متولد چه ماهی باشد !. پسری پشت ماشینش می نویسد: بیمه قمر بنی هاشم !هنوز برای ازدواج استخاره می کنند !هنوز مردی به همسرش به جرمِ کم حجابی!! تهمت فاحشه میزند!توی چاه پول میریزند و نامه پست می کنند !از کشتن یک بچه ۱۷ ساله ذوق می کنند !آیا عقب ماندگی زیر پوست مملکت من است؟!!!. فردوسی می‌‌گفت:. در این خاک زرخیز ایران زمین. نبودند جز مردمی پاک دین. به یزدان که گر ما خرد داشتیم. کجا این سر انجام بد داشتیم
دوشنبه 18 شهريور 1392 - 14:44
Hojati 47 - استکهلم‌-سوئد - استکهلم‌-سوئد
در جهل مرکب ابدد و دهر بمانید
دوشنبه 18 شهريور 1392 - 14:47
فضول میرزا - استكهلم - سوئد
این اخوندها همگی استاد ماستمالیزلسیون هستند. چه کراماتی بالاتر از اینکه این ملت بی عقل حاصل عرق جبین شون رو دو دستی تحویل صندوق هائی میدهند که در نهایت توسط همین مفتخوران تخلیه میشه! کرامات از این بالاتر؟
دوشنبه 18 شهريور 1392 - 14:52
ari jojeh - تهران - ایران
اینکه چیزی نیست، امامزاده کامبیز هم من دیده ام، تازه شفا میده هزار تا، خر رو شفا میده می‌شه بلبل.
دوشنبه 18 شهريور 1392 - 15:28
ari jojeh - تهران - ایران
اینکه چیزی نیست، امامزاده کامبیز هم من دیده ام، تازه شفا میده هزار تا، خر رو شفا میده می‌شه بلبل.
دوشنبه 18 شهريور 1392 - 15:28
davod22 - تبریز - ایران
اینهم بگذرد.....................................
دوشنبه 18 شهريور 1392 - 16:53
ناچار - شیراز - ایران
فقط میتونم بگم از اسلام اونم از نوع شیعه ش حالم بهم میخوره ( با احترام به مردم ) مشکل من و ما ضد اسلام ها با اسلامه نه مردم گول خورده ی مسلمان .
دوشنبه 18 شهريور 1392 - 16:55
akhoond shepeshoo - ورونا - ایتالیا
هدف این است که مردم این اراجیف را باور کنند و بروند در صندوق این امامزاده ها پول بریزند حالا میخواد امامزاده عبدالله باشه یا بیژن و یا حتی جکسون
دوشنبه 18 شهريور 1392 - 17:15
ناچار - شیراز - ایران
فقط میتونم بگم از اسلام اونم از نوع شیعه ش حالم بهم میخوره ( با احترام به مردم ) مشکل من و ما ضد اسلام ها با اسلامه نه مردم گول خورده ی مسلمان .
دوشنبه 18 شهريور 1392 - 16:56
davod22 - تبریز - ایران
این امامزاده آدمی رو یاد بیژن و منیژه می اندازه!!!!!!!
دوشنبه 18 شهريور 1392 - 17:00
Basiji_92 - تهران - ایران
مگه تو فرانکفورت هم از این خبراست ؟ خوش به حالت برادر
دوشنبه 18 شهريور 1392 - 17:00
Tumba - استکهلم - سوئد
این ملت نیمه وحشی را همین آخوندا حقشونه.
دوشنبه 18 شهريور 1392 - 17:01
حقیقتجو - دوسلدورف - آلمان
khorramdin babak - فرانکفورت - فرانکفورت- دوست گرامی مذهب اسلام فقط با خرافات خصوصاً در قشر پایین بیسواد یا کم سواد رونق و اعتبار دارد و برای همین بازار کاسبی دینی از طریق امامزاده ها باید تنور دین را برای نانخوری ملاها داغ نگه دارند. اگر امامزاده ای هم وجود خارجی نداشته این ملاهای بی همه چیز خلقش میکنند تا به کلاهبرداری دینی خود ادامه دهند. همین امروز آمار در گزارش سایت عصر ایران: مدیرکل اوقاف و امور خیریه لرستان حجت‎الاسلام خاکباز در گفت‎وگو با ایسنا گفت: 8000 امام‎زاده در سطح کشور وجود دارد.بیستم شهریورماه همایش ملی بزرگداشت امام‎زادگان کشور در اصفهان برگزار خواهد شد.- حالا بیدلیل نیست که ملاها همیشه میگویند اسلام دین برکت است! البته برکت برای قشر مفتخور خودشان این کلم بسرها.
دوشنبه 18 شهريور 1392 - 17:42
کبالت3 - کرج - ایران
بر منکرش نعلت تازه امامزاده سیده منیژه هم خواهرشه که تو جردن دفنه.کبلائی
دوشنبه 18 شهريور 1392 - 18:40
دوستدار - استهکلم - سوئد
به علت اینکه نامهای تکراری امامان و امام زاده ها را انقدر تکرار کردن مردم بیزار شدن و براینکه جلوی بیزار شدن مردم را بگیرند میگردن نامهای جدید پیدا میکنند. مدتی دیگر نامهای همچون کورش چنگیز ووووو به نام امام زاده ها اضافه خواهد شد. کی میشود ملت ایران از دست این مرده پرستی نجات یابند.
دوشنبه 18 شهريور 1392 - 19:08
sorena_ m - دیلمان - ایران
حتی دیده شده ....
دوشنبه 18 شهريور 1392 - 20:06
a.ahooraei - کلن - آلمان
در آینده وقتی مردم یه ذره فهمیده شدند و این امامزاده های تازیان را طرد کردند ، شروع میکنن همه امامزاده ها را اسم اصیل ایرانی میذارن تا نادانان و معتقدین کم عقل را یه چند صباحی دوباره بچاپند.
دوشنبه 18 شهريور 1392 - 20:08
mamal amrikai - دانکرک - فرانسه
خوب چشم ما ایرونی‌‌ها روشن امامزاده بیژن هم به اثبات رسید
دوشنبه 18 شهريور 1392 - 20:25
arian1 - ابادان - ايران
به نظر میاد امامان شیعه فقط بدنبال عشق و..بوده اند که اینهمه در ایران از خود بجا گذاشته اند
دوشنبه 18 شهريور 1392 - 19:31
dark night - تهران - ایران
بابک خرم‌دین- فرانکفورت طلا گفتی‌ برادر، خریّت این مردم تمامی‌ ندارد.
دوشنبه 18 شهريور 1392 - 19:40
agha farhad - نیوکاسل - انگلستان
آقا سید بیژن حتما کارش درست بوده که اسمش هنوز رو زبانهاست.
دوشنبه 18 شهريور 1392 - 23:01
samira joon - مشهد - ایران
اینکه هر کس چطور لباس بپوشه تنها به خودش و عقایدش ربط داره،اما اینا فرق میکنن کی گفته اینا نمیخوان به خمینی ربط پیدا کنن پس چطور پدر ملای این خانم توی کیش رییس شرکت نفت هست یعنی واقعا به خاطر توانایی هاش بوده؟مگه مردم اول انقلاب رو یادشون رفته که به خاطر به قول شما بد حجابی داغ رو پیشونیشون میذاشتن و یا خیلی دور نریم گشت های ارشاد که الان خیلی پرکارتر شدن،حالا پوشش این خانم به بقیه ربط نداره؟؟اتفاقا خیلی زیاد هم ربط داره خانم نعیمه ی اشراقی شما اگه مسلمون هستی باید این حدیث رو خونده باشی که هر چیز رو برای خود میپسندی برای دیگران هم بپسند و هر چیز را که برای خود نمیپسندی برای دیگران هم مپسند از نوه های خمینی هندوزاده توقع بیشتر ازین هم نیست
دوشنبه 18 شهريور 1392 - 23:07
سلطنت طلب - ابوظبی - امارات متحده عربی
خرافات فقط تو مذهب رافضه شیعی وجود داره امام زاده بیژن . امام زاده غلطان . امام زاده ع . امام زاده غ . امام زاده پیچ پیچک و هزاران امام زاده دیگه که دارن میسازن و ملت هم بدون زره ای تفکر حاجتسون رو از هیچ طلب میکنن و خدای قادر مطلق رو فراموش کردن
دوشنبه 18 شهريور 1392 - 23:29
Madjid aramesh - پاریس - فرانسه
اصلأ میدونین که چرا تو ایران اینقدر امام زاده زیاده؟ براى اینکه إمامان بچه هاشونو براى آدامه تحصیل میفرستادن ایران
دوشنبه 18 شهريور 1392 - 23:48
Nimi1354 - تربت جام - ایران
خواهشا دوستان این دین فروشی رابپای اسلام نگذارید اصلا دین اسلام آمد برای مبارزه با خرافات وشخصیت پرستی ها مگر بت هایی که قبل اسلام متوسل میشدند کی ها بودند لات هبل عزی از بزرگان دین ابراهیمی بودند که درجزیرة العرب شخصیتهای مذهبی بزرگی بودن که ازاحترام گذاشتن وستودن شروع شد وبه توسل وتمسک وساختن تندیس رسیدن .مشرکان صدراسلام ازاینها دست وروی شسته تربودن بنا بر آیات قرآن .چراما درایران11هزارامامزاده داریم ولی درعربستان که موطن این سادات بود این جمعیت رانداریم.اینهمه امامزاده اززمان صفویون مانند قارچ سراززمین برافراشتند و90درصد جعلی هست .منبع درآمده درآمد هرامامزاده=درآمد یک حلقه چاه نفت
دوشنبه 18 شهريور 1392 - 23:41
سردار سپهبد - آمستردام - هلند
یک امامزاده سر کوچه ما بود به نام امام زاده جک؛ میگفتند در زمان قدیم میزیسته و اسمش یعقوب بوده در جنگهای صلیبی اسیر میشه و صلیبیون جاکوب صداش میکردند و کم کم مخفف شد به جک وقتی از اسارت آزاد شد فارسی یادش رفته بود و هروقت ازش میپرسیدند اسمت چیه میگفت جک.
‌سه شنبه 19 شهريور 1392 - 00:07
Royan - کالیفرنیا - آمریکا
حالا دیگه سندیت هم پیدا کرد برید با خیال راحت طلب شفا کنید , تا ببینم برای امام زاده سیار چه شجره نامه ای درست میکنند.
‌سه شنبه 19 شهريور 1392 - 05:24
ousi.gh - مانیل - فیلیپین
14تا واسطه؟؟؟. خوب اینجوری که همه امام زاده ایم... البته من از پیامبری کمتر نمی خوام.. هر کی می خواد جامو بهش می دم
‌سه شنبه 19 شهريور 1392 - 05:28
mamaly_amir - بندرعباس - ایران
ما تمام مکافات زندگیمون بخاطر این مذهب شیعه ایه که داریم .
‌سه شنبه 19 شهريور 1392 - 09:45
Madacto - ملبورن - استرالیا
زمانیکه اعراب به ایران اومدند به زور شمشیر ایرانیهارو مسلمون کردند واز انجاییکه هم خودشون هم دینشون فقط کمر به پایین براشون مهم بود به زور زنان ایرانی رو عقد میکردند حالا همون بچه ها روکه حاصل اون ازدواجها هستند خرافه پرستها کردند امامزاده ودادند به خورد ملت ایران البته اینو هم اضافه بکنم که از ماست که بر ماست
‌سه شنبه 19 شهريور 1392 - 09:49
hamid411 - لس آنجلس - آمریکا
khorramdin babak - فرانکفورت - فرانکفورت. خیلی‌ خوب گفتی‌! این بسیجی‌ من نمی‌فهمم چی‌ میگه این وسط!. فقط یه مسله‌ای هست! قضیه خریت نیست! باید گفت الاغ! چون الاغ نهایت خریته!
‌سه شنبه 19 شهريور 1392 - 00:02
agha farhad - نیوکاسل - انگلستان
یا آقا بیژن خودت شفاعت ما را قبول کن و مشرکین را خواب نما کن.
‌سه شنبه 19 شهريور 1392 - 14:49
علی چپ دس - رشت - ایران
حسین بن علی امام سوم شیعیان خود میگوید: « ما از تبار قریش هستیم و هوا خواهان ما عرب و دشمنان ما ایرانی ها هستند. روشن است که هر عربی از هر ایرانی بهتر و بالاتر و هر ایرانی از دشمنان ما هم بدتر است. ایرانیها را باید دستگیر کرد و به مدینه آورد٫ زنانشان را بفروش رسانید و مردانشان را به بردگی و غلامی اعراب گماشت.»
‌پنجشنبه 21 شهريور 1392 - 16:37
علی چپ دس - رشت - ایران
حسین بن علی امام سوم شیعیان خود میگوید: « ما از تبار قریش هستیم و هوا خواهان ما عرب و دشمنان ما ایرانی ها هستند. روشن است که هر عربی از هر ایرانی بهتر و بالاتر و هر ایرانی از دشمنان ما هم بدتر است. ایرانیها را باید دستگیر کرد و به مدینه آورد٫ زنانشان را بفروش رسانید و مردانشان را به بردگی و غلامی اعراب گماشت.». ( سفینه البحار و مدینه الاحکام و الآثار صفحه ۱۶۴ ٫ حاج شیخ عباس قومی ). بله درست است تعجب نکنید این سخنان امام حسین است که ۱۴۰۰ سال هموطنان ما هر ساله به خاطر او عزاداری میکنند و بر سر و صورت خود میکوبند و عده ای هم پا را فراتر از این گذاشته و برای قاتل پدران ما قمه بر سر و بدن خود میزنند و جوی خون راه می اندازند!!!وحتی کار این زن بدبخت شیعه بجایی رسیده که بخاطر یک تازی چه بلایی بر سر فرزند بیگناه خود میاورد. به خاطر کی؟ به خاطر چی؟! تا کی باید ایرانی دشمنان قسم خورده خود را پرستش کند و از آنها بت بسازد؟ همین امام حسین که یکی از بزرگترین بتهای شیعیان است کسی بود که به همراه برادرش حسن در کشتار مردم طبرستان شرکت داشتند.
‌پنجشنبه 21 شهريور 1392 - 16:38
نظر شما چیست؟