نخست‌وزیر اسرائیل تبریک سال نو یهودیان از سوی ایران را رد کرد

سه روز پس از انتشار شادباش وزیر امور خارجه ایران به مناسبت سال نو یهودیان و نیز تایید وقوع فاجعه هولوکاست از سوی دولت جدید ایران، نخست وزیر اسرائیل واکنش تندی نشان داده و گفته که از این رفتارها و پیام‌های دولتمردان ایرانی تحت تاثیر قرار نگرفته است.

بنیامین نتانیاهو شنبه شب، شانزدهم شهریور، در بیانیه ای که از سوی دفتر او منتشر شد، نوشت «همین هفته بود که نداهای مرگ بر اسرائیل در ایران تکرار شد...و ایران پس از انتخابات نیز غنی کردن اورانیوم را ادامه داده و برنامه هسته‌ایش همچنان تهدیدی برای اسرائیل و همه جهان است».

نتانیاهو گفته است که توییت زدن‌ها چیزی را در ارتباط  با خواسته جامعه جهانی از ایران تغییر نمی‌دهد و این کشور باید به برنامه هسته‌ای خود پایان دهد.

نخست وزیر اسرائیل در همین بیانیه، جامعه جهانی را به تشدید تحریم‌ها و «خودداری از فرو رفتن به هذیان» و درخواست از ایران برای «اقدام واقعی و پایان دادن به تهدید» فرا خواند.

نتانیاهو گفت «رژیم ایران تنها از روی اقداماتش محک زده می‌شود و نه از روی پیام‌هایی که تنها هدف آن، انحراف افکار عمومی است».

نخست وزیر اسرائیل خواسته‌های قبلی از ایران را تکرار کرد که «تاسیسات هسته‌ای فردو در قم باید برچیده شود و ساخت کوره اتمی پلوتونیوم نیز پایان یابد» اما این شرط جدید را نیز مطرح کرد که «همه اورانیومی که تاکنون غنی شده باید از خاک ایران خارج شود».

برخی ناظران می‌گویند، واکنش بنیامین نتانیاهو از زمان پیروزی حسن روحانی نشان از نگرانی عمیق او از استقبال جامعه جهانی و بویژه غرب از دولت جدید ایران دارد.

نتانیاهو و اشتاینیتز وزیر راهبردی اسرائیل در اظهاراتی مشابه گفته‌اند که روحانی «گرگی در لباس میش است» که می‌خواهد با لبخند زدن به روی غرب، برنامه اتمی ایران را پیش ببرد و «دنیا نباید فریب بخورد».

این ناظران می‌گویند، صدور بیانیه از سوی دفتر نخست وزیری در وسط اعیاد مذهبی یهودیان امر چندان رایجی نیست اما اینکه آقای نتانیاهو نشان دادن واکنش را لازم دانسته است، می‌تواند بیانگر نگرانی او از اثراتی باشد که پیام‌های مسالمت‌جویانه دولتمردان جدید ایران می‌تواند بر جامعه جهانی بویژه غرب داشته باشد.

در همین حال، نتانیاهو به این امر که وزیر امور خارجه جدید ایران گفته است کسی در ایران، جز محمود احمدی نژاد، هولوکاست را انکار نکرده بود، واکنش نشان نداد و این درحالی است که نتانیاهو در همه سال‌های گذشته مدعی بود «رژیمی که برنامه اتمی دارد و هولوکاست را هم انکار می‌کند، در صدد راه انداختن هولوکاست دیگری است».

شامگاه چهارشنبه سیزدهم شهریور در ساعتی که سال نو یهودیان «روش هشانا» حلول یافته بود، توییتی در حساب توییتر منتسب به حسن روحانی در ایران به انگلیسی و سپس به فارسی منتشر شد که در آن آمده بود: «در حالی که در تهران خورشید غروب می‌کند، روش هشانای خوبی را برای همه یهودیان آرزومندم».

برخی ناظران گفتند عبارت «در حالی که خورشید غروب می‌کند» با نکته سنجی انتخاب شده است زیرا «روش هشانا» دقیقا با غروب آفتاب روز چهارشنبه آغاز شد.

ساعاتی بعد، پس از ابراز شگفتی برخی از رسانه‌های اصولگرای ایران از بازتاب گسترده این یپام در رسانه‌های جهانی، محمدرضا صادق مشاور آقای روحانی به «فارس»، خبرگزاری سپاه پاسداران ایران، گفت: رییس جمهوری حساب رسمی توییتری ندارد اما در زمان کارزار انتخاباتی او صفحاتی در فضای مجازی از سوی ستادها و علاقمندانش به نام حسن روحانی فعالیت کرده که این فعالیت ها اکنون نیز ادامه دارد.

اما زمانی که محمد جواد ظریف وزیر امور خارجه جدید ایران در اولین ساعات بامدادی پنجشنبه چهاردهم شهریور در حساب توییتر خود «روش هشانای شادی» را آرزو کرد و سپس به واکنش‌های کاربران توییت در آمریکا نیز پاسخ داد، این احتمال قوت گرفت که دولتمردان جدید ایران می‌خواهند با این کار خود پیام‌های مسالمت جویانه‌ای به جامعه جهانی نشان دهند.

اندک زمانی بعد، کریستی پلوسی، دختر نانسی پلوسی رییس پیشین مجلس نمایندگان کنگره و عضو ارشد کنونی این مجلس، از توییت وزیر امور خارجه ایران قدردانی نمود ولی نوشت سال نوی یهودی با قبول وجود هولوکاست از سوی دولت ایران، دلپذیرتر خواهد شد.

آقای ظریف در پاسخی سریع به توییت کریستی پلوسی نوشت «مردی که (تصور می‌شد) هولوکاست را انکار می‌کرد، دیگر رفته است»، که اشاره او به محمود احمدی نژاد رییس جمهوری هشت سال گذشته ایران بود.

وزیر امور خارجه ایران یک مصاحبه پیشین خود را نیز که در آن قتل عام یهودیان به دست نازی‌ها را محکوم کرده است، در صفحه فیسبوکش قرار داد.

رد و بدل شدن این پیام‌های توییتری مورد توجه سریع رسانه‌های مهم آمریکا قرار گرفت و خانم کریستین امانپور گزارشگر ارشد بریتانیایی- ایرانی شبکه «سی ان ان» نوشت تایید درستی پیام‌های توییتری ظریف را از وزیر خارجه ایران گرفته است.

اما بسیار زودتر از رسانه‌های آمریکایی، رسانه‌های اسرائیلی مانند روزنامه راستگرای «جروزالم پست» و روزنامه چپگرای «هاآرتص» به پیام توییتری منتسب به حسن روحانی و مبادله توییت‌ میان ظریف و کریستی پلوسی توجه کردند.

واکنش نتانیاهو در رد اهمیت این پیام‌های توییتری در حالی است که محمد جواد ظریف روز سی و یکم شهریور با کاترین اشتون رییس سیاست خارجی اتحادیه اروپا، در حاشیه مجمع عمومی سازمان ملل متحد در نیویورک، دیدار می‌کند.

اهمیت آقای ظریف و وزارت خارجه ایران از پنجشنبه گذشته در صحنه جهانی بیشتر شده است زیرا در این روز حسن روحانی، رسیدگی به پرونده هسته‌ای ایران را از حیطه اختیارات شورای عالی امنیت ملی خارج کرد و آن را به وزارت خارجه ایران واگذار نمود.

توییت شادباش گویی «روش هشانا» و نیز تایید وقوع هولوکاست از سوی آقای ظریف در همین روزِ نخست انتقال پرونده هسته ای ایران به وزارت خارجه ایران، صورت گرفت.

برخی ناظران می‌گویند که این پیام‌ها در چنین روزی نمی‌تواند تصادفی باشد زیرا اسرائیل خود را به شاکی اصلی در پرونده هسته‌ای ایران مبدل کرده است.

با وجود واکنش منفی نتانیاهو به شادباش گویی‌های دولتمردان جدید ایران برای سال نوی یهودی، برخی از ناظران امور ایران در اسرائیل، پیام محمد جواد ظریف را در تایید هولوکاست، امری مثبت دانسته‌اند.

منشه امیر مسئول پیشین وبسایت فارسی وزارت خارجه اسرائیل روز شنبه شانزدهم شهریور به رادیوی این کشور گفت «اقدام آقای ظریف، بسیار شجاعانه و قابل تقدیر و تحسین، و امری مثبت است که باید مورد استقبال قرار گیرد».

+52
رأی دهید
-48

bahram4531 - گوتنبرگ - سوئد
خوب کاری کرد دمش گرم، زنده باد اسرائیل، سرنگون باد جمهوری اسلامی
یکشنبه 17 شهريور 1392 - 14:57
siavash2111 - ویسبادن - آلمان
حالا تو هم قبول کن دیگه جیگر
یکشنبه 17 شهريور 1392 - 15:16
marg bar doshman - لندن - انگلستان
حالا کی بهت تبریک گفت تو خودتو گم کردی ؟؟ مرگ بر اسراییل غده سرطانی دنیا همون بهتر فقط حرف از نابود کردن شما بزنن
یکشنبه 17 شهريور 1392 - 15:20
Azade Avare - شیراز - ایران
خفشو عوضی‌، حالا این کثیف‌تر از شما یه تبریک میگن دیگه این قد خودت رو . نکن. جون تو جونتون کنن شما سیاستمدارهای اسرائیلی از سیاستمدارهای ایرانیها بدترین
یکشنبه 17 شهريور 1392 - 15:48
Cyrusiii - لیدز - انگلستان
غلط کرد مرتیکه دیوانه ، مگر این نادان نماینده یهودیان است که رد کنه یا نکنه.
یکشنبه 17 شهريور 1392 - 16:16
MIRZADEH I ESHGHI - دوسلدورف - آلمان
یاد دوران احمدی نژاد به خیر.ماست همه اینها کیسه شده بود.خاتمی و روحانی .....مالی می‌کنن.نتیجه ‌اش همین میشه که میشیم از اعضای محور شرارت!
یکشنبه 17 شهريور 1392 - 16:37
mammal - لندن - انگلیس
زنده باد اسرائیل، مرگ بر عرب پرست
یکشنبه 17 شهريور 1392 - 18:08
ايران دوان - لندن - انگلستان
حالا معلوم شد کى شعورش بیشتره. لیاقت شما همان مسلموناى تندرو وکسانى که به خون شما یهودیان تشنه هستن مردیکه بى کلاس
یکشنبه 17 شهريور 1392 - 20:26
petrick - اشدود - اسراییل
marg bar doshman عزیز خواستم بگم مرگ بر خودت . با تشکر
یکشنبه 17 شهريور 1392 - 21:06
samira joon - مشهد - ایران
نخست وزیر اسراییل بیخود کرد.به قول قدیمیا سر خر رو هر چی رو بالش بذاری...هر جور با شماها حرف بزنن بازم همون خره هستین لیاقتتون همون احمدی نژاد و وهابی های فلسطینی هست
یکشنبه 17 شهريور 1392 - 22:41
سالک نور - نانت - فرانسه
اینها هم با سیاستمداران ایرانی تفاوتی ندارن! سیاستمدر سیاستمداره چه ایرانی چه اسلامی،،،چه زیونیسم، چه نیو نازیسم، چه ایلومیناتی! کسانی که میگن نباید رژیم ایران نباید بمب اتمی‌ داشته باشن باید اول خودشون رو خل `سلاح اتمی‌ کنن ، پس از آن بیان از دموکراسی حرف بزنن! هر چی‌ بدبختی در این دنیاست زیر سر ایلومیناتی، زیونیسم، و ناآگاهی مردم به ویژه مردم جهان سوم ( به خصوص اعراب مسلمان و خاور میانه )
یکشنبه 17 شهريور 1392 - 21:29
shahrkhani - منچستر - انگلستان
. این مردک اینقدر احمق هستش که هنوز نفهمیده منظور دولت ایران تبریک به همهٔ یهودیان بود نه یه مشت صهیونیست آدم خار. آره شنگول تو خودتو اصلا ناراحت نکن منظورش صهیونیسم نبود. نظام و دولت ایران شماها را تو معادلات به حساب نمیارند که حالا بخواهند به تو تبریک بگویند ک تو نپذیری! . به جای این لات بازیها بیا شعر بسته‌ام باره سفر را بخوان.
دوشنبه 18 شهريور 1392 - 02:10
farzad power - لوس انجلس - امریکا
احمدی نژاد رفت این حـ... زبون دراوده.
دوشنبه 18 شهريور 1392 - 08:34
omidvaran - نورکل - امریکا
bahram4531 - گوتنبرگ - سوئد - ازین یارو ناتان یابو چقدر میگیری که اینطور براش افتابه اب میکنی؟
دوشنبه 18 شهريور 1392 - 07:35
bahram4531 - گوتنبرگ - سوئد
omidvaran - نورکل - امریکا - فکر میکنم شما جزو لابی های جمهوری اسلامی باشی ، شما از جمهوری اسلامی چقدر میگیری!؟ من که چیزی از اسرائیلیها نمیگیرم ولی فقط اینو میدونم که دشمنِ دشمنم دوستمه
دوشنبه 18 شهريور 1392 - 17:27
محرم دل - شیراز - ایران
از کی تا حالا چغندر شده جزو میوه ها درضمن کی به اسرائیل تبریک گفت مگه اسرائیلی ها دینم دارن؟! می خوام قبول نکنه هفتاد سال سیاه!
‌سه شنبه 19 شهريور 1392 - 12:43
محرم دل - شیراز - ایران
وقتی بعضی ها جای دوست و دشمنشون عوض بشه وضع از این بهتر نمی شه!
‌سه شنبه 19 شهريور 1392 - 12:47
الهه 2020 - گرگان - ایران
گمشو برو مرتیکه قاتل کی به تو تبریک گفت اون به یهودی های هموطنش و اونایی که به فکر جنگ نیستند تبریک گفته نه توی صهیونیست
‌سه شنبه 19 شهريور 1392 - 21:35
نظر شما چیست؟
جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.