وزارت بهداشت ایران: فقط یک سوم اچ‌آی‌وی مثبت‌ها از وجود ویروس در بدنشان مطلعند

وزارت بهداشت ایران می‌گوید در این کشور حدود نود هزار نفر اچ‌آی‌وی مثبت هستند، اما فقط یک سوم این افراد از وجود این ویروس در بدن خود اطلاع دارند و از درمان بهره‌مند می‌شوند.
 
دکتر علی اکبر سیاری، معاون وزارت بهداشت ایران همچنین در باره کاهش سن ابتلا هشدار داد و گفت و موارد ابتلا "در سنین زیر ۱۹ سال به آهستگی در حال افزایش است."
او آمار رسمی مبتلایان به ایدز را در ایران ۳۰ هزار و ۱۸۳ نفر اعلام کرد.
 
دکتر سیاری درباره راه‌های ابتلا گفت "گسترش اچ‌آی‌وی ‌از طریق معتادان تزریقی کنترل شده است" اما انتقال از راه جنسی "به نحو خطرناکی ادامه دارد."
 
او راه‌های انتقال را در ایران در حال حاضر در چهل درصد موارد اعتیاد تزریقی، در چهل درصد موارد تماس جنسی و در چهار درصد موارد از مادر به فرزند اعلام کرد.
 
معاون وزیر بهداشت ایران گفت که ایران در منطقه‌ای واقع است که هنوز نتوانسته شیوع اچ‌آی‌وی را کنترل کند و "اپیدمی رو به افزایش است."
 
او همچنین گفت که توزیع بیماری در ایران یکسان نیست و "همه استان‌ها به یک اندازه در معرض ابتلا به اچ‌آی‌وی نیستند"، در برخی استان‌ها بیماری بیشتر در چند شهر خاص دیده می‌شود و در شهرهای بزرگ بیشتر در محلات خاص.
معاون وزیر بهداشت ایران درباره سرایت اچ‌آی‌وی از راه "تزریق مواد" اظهار نگرانی کرد. در ایران حدود صدهزار معتاد تزریقی وجود دارددکتر سیاری بر اطلاع‌رسانی و حمایت اجتماعی از جمعیت در معرض خطر تاکید کرد و گفت: "افراد در معرض ابتلا فکر می‌کنند اگر آزمایش دهند به آنها انگ زده می‌شود، اما ما باید اطلاع رسانی کنیم تا این آزمایش را انجام دهند."
 
"هرکس که احساس خطر می‌کند، به مراکز ما مراجعه کرده و مشاوره رایگان بگیرد، تست اچ‌آی‌وی برایش انجام شود و اقدامات پیشرفته درمانی را دریافت کند و همه مطمئن باشند که تمام اطلاعات‌شان محرمانه می‌ماند. بنابراین هرکس به مراکز ما مراجعه کند، حتی نیازی نیست که بگوید من برای مشاوره ایدز آمده‌ام؛ تنها کافی است که بگوید برای مشاوره آمده‌ام و رمز ما همین واژه مشاوره باشد."
 
معاون وزیر بهداشت ایران درباره شیوع بیماری در دنیا گفت نزدیک به ۳۷ میلیون مبتلا به ایدز در دنیا وجود دارد که ۲۲ میلیون آنها نیازمند درمان هستند و ۱۷ میلیون نفر از بیماری خود اطلاع ندارند.
دکتر سیاری همچنین به این نکته اشاره کرد که شیوع ایدز در کشورهای مختلف دنیا متفاوت است و "۷۵ درصد مبتلایان مربوط به ۱۵ کشور جهان هستند."
 
بر اساس آمار جهانی تا به حال ۷۸ میلیون نفر از ابتدای آغاز اپیدمی ایدز به آن مبتلا شده‌اند و ۳۹ میلیون جان خود را از دست داده‌اند اما در ده سال گذشته حدود ۳۵ درصد موارد ابتلا به ایدز در دنیا کاهش یافته است.
+7
رأی دهید
-0

نظر شما چیست؟
جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.