"روسپی‌گر‌ی" اجباری برای ارتش ژاپن

در طول جنگ جهانی دوم بیش از ۲۰۰ هزار زن که عمدتا کره‌ای و چینی بودند، مورد تجاوز سربازان ژاپنی قرار گرفتند. آنان برخی از این قربانیان را که "زنان مایه‌ تسلی" خوانده می‌شدند، پس از تجاوز به قتل می‌رساندند.

بسیاری از تاریخ‌نگاران، سرنوشت تلخ کیم سون دوک، دختر ۱۶ ساله‌ی کره‌ای را که با وجود صغر سن، در واحدی از ارتش اشغالگر ژاپن مجبور به "فاحشگی" شد، نمونه‌ بارز جنایات ارتش ژاپن در جنگ جهانی دوم می‌دانند. او در روز دست‌کم، ۴۰ بار مورد تجاوز سربازان ژاپنی قرار می‌گرفت.

شاهد زنده

لی اک سون، به عنوان یکی از نادر شاهدان زنده‌ جنایات ارتش ژاپن در این جنگ، در باره‌ زندگی روزانه در "روسپی‌خانه‌ ارتش" می‌گوید: «ما را هر روز می‌زدند، با چاقو تهدید می‌کردند و اگر از خدمت به آنان سرباز می‌زدیم، بی‌مهابا زخمی‌مان می‌کردند.»

اک سون که اکنون ۸۶ سال دارد، اضافه می‌کند: «ما یازده تا چهارده ساله بودیم و نمی‌توانستیم تصور کنیم که روزی از آن شکنجه‌‌ها جان سالم به‌درمی‌بریم.»

لی اک سون، هنگامی که به چنگ شکارچیان ارتش ژاپن افتاد و در "روسپی‌خانه‌" آن که به "ایستگاه تسلی" معروف بود، زندانی شد، چهارده سال بیشتر نداشت. او نیز مانند کیم سون دوک، ناگزیر بود به تجاوزات متعدد و روزانه‌ سربازان ژاپنی تن در دهد: «خیلی از دخترها سعی کردند که خودکشی کنند. خودشان را دار زدند یا بدون این که شنا بلد باشند، به دریا رفتند و غرق شدند. من هم چند بار به فکر خودکشی افتادم.» لی اک سون، سه سال در این "ایستگاه تسلی" در "خدمت" سربازان ارتش ژاپن بود.

این زن زجرکشیده در سال ۱۹۴۵، یعنی پس از پایان جنگ جهانی که به شکست آلمان و تسلیم ژاپن‌ انجامید، از "روسپی‌خانه‌ ارتش" آزاد ‌شد: «اول نمی‌دانستم چه کار باید بکنم، کجا بروم. بالاخره تصمیم گرفتم در چین بمانم و همان‌جا بمیرم. چطور می‌توانستم به خانه برگردم؟ از چهره‌ام پیدا بود که من هم از گروه "زنان مایه‌ تسلی" هستم. نمی‌‌توانستم به صورت مادرم نگاه کنم.»


اعتراض جمعی قربانیان جنایت ژاپن در جنگ جهانی دومپوزش و پرداخت خسارت

نخستین قربانی این جنایت، خاطرات تلخ خود را ابتدا در سال ۱۹۹۱ منتشر کرد و در اختیار رسانه‌های جهانی گذاشت. پس از او، ۲۵۰ زن دیگر نیز از فجایعی که تحمل کرده بودند، سخن گفتند و از دولت ژاپن خواستند، به‌طور رسمی پوزش بطلبد. وکلای این قربانیان، با مراجعه به دادگاه‌های محلی نیز، تقاضای پرداخت خسارت ارائه دادند.

دولت ژاپن، در سال ۱۹۹۳ از پذیرش مسئولیت این جنایت سر باز زد. در این سال، پژوهشی معتبر در توکیو منتشر شد که گفته‌های "زنان مایه‌ تسلی" و نقش فعال ارتش این کشور را در این ماجرا تایید می‌کرد. دولت ژاپن بر این مبنا، چند بار به‌طور لفظی از قربانیان یا بازماندگان آنان عذرخواهی کرد. ولی خواست پرداخت خسارت آنان را نپذیرفت.

سندی دیگر

کیم مون گیل، رییس موسسه‌ فرهنگ‌پژوهی کره - ژاپن در شهر بوسان، در ماه مه امسال نیز اعلام کرد که سندی محرمانه از اسناد ارتش ژاپن یافته است که نشان می‌دهد، این ارتش در طول جنگ جهانی دوم برای تامین نیازهای جنسی سربازان خود در آسیای جنوب شرقی، زنانی را به خط مقدم جبهه گسیل کرده است.

بنا به گفته‌ کیم مون گیل، این سند که با شماره‌ ۹۳۵ آرشیو شده، در بایگانی سوابق تاریخی وزارت دفاع ژاپن پیدا شده و رییس ستاد ارتش ژاپن در تایوان، در تاریخ ۱۳ ژوئن ۱۹۴۲ برای آجودانی ارتش ژاپن ارسال کرده است.

در پی اعلام یافته شدن این سند، برخی از سیاستمداران ژاپن به دفاع از "شیوه‌ عمل ضروری ارتش" برخاستند. تورو هاشیموتو، شهردار اوزاکا از جمله گفت که تجاوز به "زنان مایه‌ تسلی" در زمان جنگ برای "حفظ انضباط" ارتش ژاپن، لازم بوده است.

لی اک سون، موضع‌گیری شهردار اوزاکا را "بی‌شرمانه" ارزیابی می‌کند و می‌گوید: «من نمی‌توانم بفهمم، چطور می‌شود چنین ادعایی کرد؟ کسی که نمی‌خواهد ببیند در گذشته چه اتفاقی افتاده، که ژاپنی‌ها به چه کارهایی دست زدند، به نظر من آدم نیست.»

+71
رأی دهید
-17

Azade Avare - شیراز - ایران
ژاپن واقعا جنایت زیادی کرد. عکسهای زیادی هست که چطور به زنهای کره ای‌ و چینی‌ تجاوز میکردند، سر کودک‌هاشون رو از تان جدا میکردن. به حیوانها حتی رحم نمی‌کردند شرم آور ولی‌ بد تر از اون اینه که انکار هم می‌کنن. ژاپن اصلا تو شرق آسیا یه کشور منفور.
شنبه 16 شهريور 1392 - 07:42
yashainiran - ایران - ایران
در جنگ بسیار خانمانسوز ایران و عراق (که نتیجه ای جز کشته شدن بهترین جوانان از هر دو طرف را نداشت) از این بلاها بسیار بر سر هموطنان زن به خصوص شهرهای خوطستان آمده است. یکی از اقوامم که ارتشی بود تعریف می کرد یه روز دیدیم تعدادی خانم با شکمهای برجسته از طرف عراق به سوی ایران با پای پیاده می آمدند که اتفاقا در مقابلشان میدان مین بود. با داد و فریاد به آنها گفتیم که از آن طرف نیائید که میدان مین است ولی آنها با شنیدن این موضوع(میدان مین) همگی دوان دوان به روی مین ها رفتند و تکه تکه شدند. بعداً فهمیدیم که آنها همان دختران دبیرستانی بودند که عراقی ها با حمله به شهرهای خوزستان آنها را با اتوبوسهای خط واحد به پشت جبهه برده و بارها و بارها تجاوز کرده بودند که نتیجه اش بی آبرویی و باردار شدنشان بود. در دوران خدمت خاطرات زیادی از ارتشی ها در این مورد شنیده ام که همه اش زخمهای جنگ است که هرگز التیام بخش نیستند. مرگ بر جنگ طلبان
شنبه 16 شهريور 1392 - 09:55
be_pa.khaste - هارلم - هلند
پس بی‌ خود نبود آمریکا بمب باران اتمی‌ میکرد اینا هم جنس کثیفی داشتن مثل آخوند‌ها
شنبه 16 شهريور 1392 - 10:37
Pezhman - وين - اتريش
جنایات ارتش ژاپن باید محکوم ومجرمین مجازات شوند. این قربانیان مهمتر از قربانیان بمب اتمی هستند.
شنبه 16 شهريور 1392 - 11:33
مرد خوشتیپ - تهران - ایران
بابا ژاپنی ها که .. ندارند چطور این کار و کردند با دسته بیل/
شنبه 16 شهريور 1392 - 12:21
agha_ehsan - تهران - ایران
چیزیکه تو جنگ شیوع پیدا می کنه تجاوز به زنهاست. اونهایی که به طبل جنگ امریکا با سوریه می زنن بدونن که بعد از سوریه قراره ایران به وضع سوریه دچار بشه. انقد حامی حمله امریکا به سوریه و یا ایران نباشین. خجالت بکشین. ما ایرونی ها خیلی وحشی شدیم. اگه شیرازه مملکت از هم بپاشه خودمون چنان تجاوزی بهم می کنیم که مغول و عرب جلوش لنگ بندازه.
شنبه 16 شهريور 1392 - 14:46
agha_ehsan - تهران - ایران
yashainiran - ایران - ایران - واقعا مرگ بر جنگ طلبان. لعنت به احمدی نژادها که هی از کیسه ملت مایه میذاشتن و به طبل جنگ می کوبیدن. نتیجه چی شد؟ الان ایران در آستانه تبدیل شدن به سوریه دومه. یه عده مفت خور خارج نشین هم همش به طبل حمله امریکا به ایران می کوبن. خداییش من خودم به بهتر شدن اوضاع اصلا فکر نمی کنم. فقط خدا خدا می کنم ایران درگیر جنگی نشه.
شنبه 16 شهريور 1392 - 14:52
shahramareia - تهران - ایران
یکی از عواقب جنگ خداوند جنگ افروزان و تروریستها را هرجای جهان که باشند انشالله نابود سازد
شنبه 16 شهريور 1392 - 16:40
آرمان شهر من - استهبان - ایران
فرقی نمی کنه کی و کجا اتفاق افتاده صودت مسئله اونقدر دردناکه که دل هر آدمی (با تاکید) رو به درد میاره....هر جنایتی رو میشه بخشید و فراموش کرد غیر از این جنایت که جسم و روح و روان آدمی رو نیست و نابود مکنه.
شنبه 16 شهريور 1392 - 16:47
کبالت3 - کرج - ایران
این هم از زشتیهای جنگه در تمام جنگها بوده از 1400 سال پیش که عربها زن و بچه رو غنیمت حساب میکردن و میبردن تا همین امروز تو این یه مورد خاص علیرغم تمام معاهدات و کنوانسیون های بین المللی این مورد رعایت نشده ترینه و ظاهرا بی اهمیت ترین هم برای صاحبین قدرت حالا اگه ورود آمریکا توی دو جنگ نبود ژاپن امپراطور آسیا و آلمان صاحب اروپا چه میکردن شاید فکر کنی بعد 70 سال اونا هم دیگه متمدن میشدن و حقوق بشر و این حرفا نه هنوز هم ته فکر ژاپنی و آلمانی رسوباتی از اون دوران هست آب گیرشون نمیاد والا شناگرای خوبین کبلائی.
شنبه 16 شهريور 1392 - 18:08
Dracula - ترانسیلوانیا - رومانی
ژاپن امروز پیشرفته ترین،امن ترین و از بهرتین کشورهای دنیاست و ژاپنیهای امروز هم جزو بی آزارترین و بهرتین مردمان دنیا.اما ژاپن و ژاپنیهای زمان جنگ جهانی کاملا متفاوت بودن و جنایتهای زیادی مرتکب شدن و کشورشون هم کشوری عقب مونده و جاهل بود.چیزی تو مایه کره شمالی الان.ظاهرا اون بمبهای اتمی با اینکه مردم غیر نظامی زیادی رو قتل عام کرد اما باعث شد ژاپن از همه نظر از این رو به اونرو بشه.
شنبه 16 شهريور 1392 - 21:25
ehsanusa - تهران - ایران
همه اونایی که میگن چرا امریکا به ژاپن حمله اتمی کرد، این یه نمونه از وحشیگریهای ژاپنی هاست. باید بیشتر بمب اتمی میریخت رو سرشون تا آدم بشن. حیف که زود تسلیم شدن...!!!
شنبه 16 شهريور 1392 - 21:59
universe123 - لندن - بریتانیا
حالا از کجا معلوم که همچی اتفاقاتی در دوران امام حسین و حضرت محمد اتفاق افتاده یا نه?? شاید امامان مسلمان هم بدتر از اینرو کرده اند!
شنبه 16 شهريور 1392 - 22:25
asmar - لوس آنجلس - آمریکا
متاسفانه جنایاتى که ژاپنیها در چین انجام دادن تا به امروز با هیچ جنایتى قابل. قیاس نیست ..فقط در یک روز سیصدهزار نفر را در شهر نانجینگ چین کشتند به رنان. باردار تجاوز میکردن و بعد با نیزه شکمشان را میدریدن و مادر و نوزاد را میکشتن. مردها را از ناحیه تناسلی آویزان میکردن و جلو چشمش به خانوادش تجاوز میکردن بعد تک تک اعضای خانواده را جلو چشماش میکشتن سپش خودش را میکشتن ... در نانجینگ هر سال مردم در سالگرد این جنایت عزاداری میکنند . وقتی ژاپن دچار سونامی شد ، چینیها از خوشحالی تو پوست نمی گنجیدند.
یکشنبه 17 شهريور 1392 - 17:51
asmar - لوس آنجلس - آمریکا
. حداقل در شبانه روز ١٥-٢٠ کانال چینی فیلم سینمایی یا سریال مربوط به دوران جنگ چین و ژاپن پخش میکنند و معمولا تو پارکهاى شهرهایى که مورد هجوم ژاپن قرارگرفته فیلم سینمایی دوران جنگ را پخش میکنند
یکشنبه 17 شهريور 1392 - 17:53
عقل وهوش - اصفهان - ایران
universe123-لندن- تا مردسخن نگفته باشد عقل و هنرش نهفته باشد بدترین دشمنان ائمه علیه االسلام به گفته خودشان اولاد زنا و حرام زادگان هستند کدام حرف حدیث وکلام حق آن ها کینه ترا برانگیخته
یکشنبه 17 شهريور 1392 - 18:27
ba ham bashim - آذربایجان - ایران
بله، همانطور که همهٔ کامنتگزاران به اتفاق غریب به همه گفته اند، ژاپنیها جنایات وحشتناکی‌ طول جنگ جهانی‌ در سرزمینهای شغال شده‌شان مثل چین، کره و فیلیپین کردند که غیر قابل تصوّر است. فرهنگ خشک دیسیپلینی صرف توام با انضباط نظامی آنها را به دستگاه‌های شکنجه و قتل انسانهای دیگر کرده بود. اما این فرهنگ نهایتا شکست خورد. اینجا با چندتا از دوستان مخالف هستم که بمباران اتمی‌ نقطهِ شکست نظامیِ ژاپن است. نه، ژاپن خیلی‌ قبل از فاجعهِ هیروشیما و ناکازاکی تن‌ به پذیرش شکست داده بود. بمبهای اتمی‌ زمانی‌ بر سر جپنیه ریخته شد که قطع نامه شکست ژاپن چند بلکه چندین روز گذشته بود
دوشنبه 18 شهريور 1392 - 00:17
ba ham bashim - آذربایجان - ایران
اما انگیزه‌ی آمریکا از بردن تخاصم و جنون به ماورای قواعد و قوانین جنگی علت دیگر داشت. همین علّتی که امروز هم به طور روزانه شاهد آن هستیم. اما توی خانهِ مردم دیگر:عراق، افغانستان، لیبی‌،... و حالا مردم بدبخت سوریه که به آن اشکال وحشیانه و ضدّ انسانی‌ کشته میشوند و دستهایشان توی دست یکدوگر یا دختر نزیک توی بغل پدر یا مادرش با هم به خواب ابدی رفته‌اند. مثل جنایتهای امروز آنروز هم امریکاییها همین کار را کردند. می‌گفتند ژاپنی‌های میمون چشم بادومی. آن بمبها اولین بمبهای بود که در آن تاریخ استفاده شد. این کار فقط یک دلیل داشت و آن مشاهده و ارزیابی ابعاد تخریب آن بمبها. موّادش هم و.وجود داشت ژاپنی‌های میمون و چشم بادومی. که ارزش حیوان هم نداشتند.
دوشنبه 18 شهريور 1392 - 00:42
نظر شما چیست؟
جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.