مردان اروپایی ۱۱ سانتی‌متر قد کشیده‌اند

طبق یک بررسی مطالعاتی جدید، میانگین قد مردان اروپایی در طول مدتی بیش از یک قرن ۱۱ سانتی‌متر افزایش یافته است. سرپرست این بررسی می‌گوید، علت اصلی را باید در بالا رفتن سطح سلامت جوامع و خانواده‌های اروپایی جست.

طبق گزارش مندرج در مجله "آکسفورد اکونومیک"، میانگین قد مردان اروپایی از اواسط قرن ۱۹ تا سال ۱۹۸۰ میلادی ۱۱ سانتی‌متر افزایش یافته است.

به گزارش وب‌سایت "ساینس دیلی"، این افزایش قد، بر خلاف انتظار در بازه زمانی میان دو جنگ جهانی، یعنی در دوره افسردگی بزرگ مردم اروپا شتاب گرفته است.

تیموثی هاتون، استاد اقتصاد دانشگاه "اسکس" بریتانیا که سرپرستی این تیم پژوهشی را بر عهده داشته اطلاعات مربوط به میانگین قد مردان حدود ۲۱ سال را بین سال‌های دهه ۱۸۷۰ تا ۱۹۸۰ میلادی در ۱۵ کشور مختلف اروپایی مورد مطالعه و ارزیابی قرار داده است.

در این پژوهش برای جمع‌آوری داده‌ها از منابع مختلفی، از جمله منابع و اسناد نظامی استفاده شده است. داده‌های مربوط به زنان در این بازه زمانی بسیار محدود است.

افزایش شاخص سلامت، دلیل اصلی بلندتر شدن قد

پروفسور تیموثی هاتون، سرپرست تیم پژوهشی یادشده معتقد است که افزایش قد مردان نشانه‌ای کلیدی از بهبود شاخص سلامت در میان مردم اروپا است.

به گفته او، افزایش متوسط قد اروپایی‌ها نشانگر محیطی است که بیماری‌ها در آن بهبود یافته‌اند. بازتاب این بهبود را می‌توان در کاهش مرگ و میر موالید نیز دید.

پروفسور هاتون می‌افزاید، ارتباط میان افزایش میانگین قد و کاهش مرگ و میر موالید نیز در پژوهش‌های مختلف به ثبت رسیده است.

کاهش مرگ و میر موالید اروپا

متوسط مرگ و میر موالید اروپایی بین سال‌های ۱۸۷۱ تا ۱۸۷۵ از هر هزار نوزاد ۱۷۸ نوزاد بود.

شمار مرگ و میر موالید اروپا بین سال‌های ۱۹۱۱ تا ۱۹۱۵ در هر هزار نوزاد به ۱۲۰ نوزاد رسید. این میزان در سال‌های ۱۹۵۱ تا ۱۰۵۵ بالغ بر ۴۱ نفر و در سال‌های بین ۱۹۷۶ تا ۱۹۸۰ بالغ بر ۱۴ نفر از هر هزار نوزاد شد.

"ساینس‌دیلی" می‌نویسد، این پژوهش نشان می‌دهد که در کشورهای شمالی و مرکزی اروپا، از جمله بریتانیا، ایرلند، کشورهای اسکاندیناوی، هلند، اتریش، بلژیک و آلمان افزایش میانگین قد در سال‌های بین دو جنگ جهانی چشمگیر بوده است.

گزارش می‌افزاید، عجیب است که درست در فاصله بین دو جنگ که مردم به شدت تحت تأثیر پیامدهای اقتصادی و روانی آن بوده‌اند این افزایش قد دیده می‌شود. اما اگر به تحولات سریع پزشکی و بهداشتی در این دوران نظر بیافکنیم پاسخ را خواهیم یافت. این دوره مصادف بود با گشایشی بزرگ در پزشکی مدرن و کاربرد آن در جوامع اروپایی.

در گزارش همچنین آمده است، علاوه بر کاهش شمار مرگ و میر موالید عامل احتمالی دیگری که می‌تواند این نتیجه را به بار آورده باشد افزایش تمایل به داشتن فرزند کمتر در میان اروپایی‌ها است؛ چرا که پیش از این مشخص شده بود که کم‌شمار بودن خانواده‌ها با افزایش میانگین قد افراد ارتباط دارد.

از دیگر عواملی که موجب افزایش قد مردان اروپایی در طول حدود یک قرن شده است می‌توان به افزایش سطح درآمد خانواده‌ها، بالا رفتن بهداشت، بهبود شرایط زندگی، ارتقای سطح آموزش عمومی در مورد بهداشت و تغذیه [که خود به مراقبت بهتر از فرزندان و نوجوانان می‌انجامد] و بهینه شدن سرویس‌های اجتماعی و سیستم‌های بهداشت و سلامت اشاره کرد.

+42
رأی دهید
-3

Royan - کالیفرنیا - آمریکا
خوشبحالشون درمورد ایرانیها برعکسه .
‌پنجشنبه 14 شهريور 1392 - 08:34
siavash2a - تهران - ایران
به برکت نظام عدالت محور اخوندی مردم ایران تو این 34 سال 5 سانتی متر کوتاهتر شدن
‌پنجشنبه 14 شهريور 1392 - 09:04
davood63 - تهران - ایران
به جاش تو ایران همه کوتوله شدند به لحاظ تغذیه آخوندی هیچی‌ گیر نمیاد برای خوردن
‌پنجشنبه 14 شهريور 1392 - 09:16
baharmazaheri - عجمان - دبي
دانش آموزان ایران کاهش قد و ضعف چشم و دیابت و کم پشتی مو دارند شیر مثل آب است و اشغال تنقلات کاملا متأسفم ثروت ایران هدر و دزدیده میشود یاد تغذیه رایگان به خیر !!!! پسته و آجیل و سیب مرکبات شاه نازنین روحت شاد
‌پنجشنبه 14 شهريور 1392 - 09:49
baharmazaheri - عجمان - دبي
سبد خوراک خانوار و حرم تغذیه در ایران استاندارد نیست همه چه بیی کیفیت است خدا به مردم ایران برسد
‌پنجشنبه 14 شهريور 1392 - 09:57
kian7 - آنتورپن - بلژیک
به سلامتی .. بما که نرسید حداقل بچه مون قدش 11 سانت بلندتر از خودمون بشه :) .
‌پنجشنبه 14 شهريور 1392 - 10:48
بی خیال - کرمان - ایران
حالا قدشون چند سانت شده؟
‌پنجشنبه 14 شهريور 1392 - 11:27
raha1984 - هامبورگ - المان
میشه گفت ۱۰۰٪ از مردان شرقی استیل بدنشون و قد و بالاشون و از نظر ظاهر سرتر هستند !! شرقیها کوتاه و با دستهای لاغر و پاهای کوتاه !! البته نه همگی ولی بیشترشون !! حنی اونهایی که من توی فیتنسم میبینم که مثلا بدنسازی کار میکنند بازوها و شونه ها رو ورزیده میکنند ولی بیشترشون شکمهای جلو و زشتی دارنند!! چند وقت پیش جایی خوندم که نسل جوان ایرانی امار نشون میده که از کشورها ی همسایه و کلا خاورمیانه ای قد بلندتر هستند و این خیلی جالب بود برام !
‌پنجشنبه 14 شهريور 1392 - 11:20
آرمان شهر من - استهبان - ایران
حتما ایران 11 سانتی متر کوتاه تر شده...
‌پنجشنبه 14 شهريور 1392 - 15:13
a.ahooraei - کلن - آلمان
فقط قدشون بلند شده؟ عقلشون هم بلند شده و مردم ما همه جاشون کوتاهتر شده.
‌پنجشنبه 14 شهريور 1392 - 20:02
iranPowerful - ایران - ایران قدرتمند
هر چقدر قدر کوته تر باشد عمر انسان بیشتر می شود و هر چقدر قدر بلندتر باشد عمر انسان کمتر می شود چون انسان های قدر بلند تر انرژی زیادی در بدن مصرف می کند...
جمعه 15 شهريور 1392 - 09:45
نظر شما چیست؟
جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.