دادگاهی در تورنتو، جریمه ١٣ میلیون دلاری مهدی هاشمی را لغو کرد

مهدی هاشمی در حال حاضر در ایران به سر می برد

دادگاهی در شهر تورنتو کانادا محکومیت پیشین مهدی هاشمی، فرزند اکبر هاشمی رفسنجانی به پرداخت جریمه ١٣ میلیون دلارى به یک شهروند ایرانی- کانادایی به نام هوشنگ بوذری را لغو کرد. اگر اعتراض آقای هاشمی به صلاحیت دادگاه به نتیجه نرسد، محاکمه دوباره برگزار خواهد شد.

این حکم دو سال پیش در پی شکایت آقای بوذری از چندین مقام جمهوری اسلامی از جمله مهدی هاشمی به صورت غیابی صادر شده بود. او در شکایت نامه اش گفته بود که این مقام ها در سال ۱۳۷۲ دستور بازداشت و حبس ۸ ماهه او در زندان اوین را به دلیل رقابت با مهدی هاشمی بر سر یک قرارداد نفتی صادر کرده‌اند.

دادگاه در آن زمان پس از گذشت دوران قانونی و حضور نیافتن آقای هاشمی برای دفاع از خود، بر اساس قوانین کانادا طی حکمی او را موظف کرد غرامت درخواستی آقای بوذری را به او بپردازد.

انتشار این حکم در آن زمان توجه رسانه ها را به خود جلب کرد. آقای هاشمی تنها فرد مورد اتهام در این شکایت بود که در خارج از ایران زندگی می کرد. او این اتهامات را بی اساس خواند و از طریق وکیلش در کانادا به این حکم اعتراض کرد. حالا بعد از ۱۸ ماه دعوای حقوقی طرفین، دادگاه آن حکم غیابی را کنار گذاشته است.

براساس دستور قاضی که متن آن در روز هفتم شهریور ماه منتشر شده است وکیل آقای هاشمی در پی لغو این حکم می تواند استدلال هایشان مبنی بر عدم صلاحیت دادگاه‌های کانادا برای رسیدگی مجدد به این شکایت در این کشور را طرح کنند. جلسه بررسى این استدلال دهم مهرماه در تورنتو برگزار خواهد شد.مارک آرنولد، وکیل هوشنگ بوذری: قاضی موافقت کرده تقاضای او برای پرداخت شدن بخشی از هزینه های این شکایت لغو شده از سوی مهدی هاشمی را بررسی کنددوید فولدز، وکیل آقای هاشمی در واکنش به انتشار رسمی حکم به بی بی سی فارسی گفت "این پیروزی موکلم پس از ماه ها تلاش آقای بوذری و وکیلش برای به تاخیر انداختن صدور رای دادگاه و پس از آنکه آنها متوجه شدند لغو حکم اولیه قطعی است، به دست آمده است."

او گفت استدلالش مبنى بر صلاحیت نداشتن دادگاه هاى کانادا براى رسیدگى دوباره به این پرونده بر این واقعیت استوار است که مهدی هاشمی امکان حضور در این کشور را ندارد.

در حکم قاضی آمده است که در صورت رای منفی به این استدلال حقوقی وکیل آقای هاشمی، دادگاه جدیدى به بررسى محتوایى این شکایت خواهد پرداخت.

مارک آرنولد وکیل آقای بوذری در گفتگو با بی بی سی فارسی تایید کرد که او به نمایندگی از موکلش با لغو حکم قبلی دادگاه موافقت کرده و امیدوار است با رای قاضی مبنی بر صلاحیت رسیدگی دادگاه‌های کانادا، این پرونده دوباره گشوده و با سرعت بیشتری به برگزاری دادگاه منجر شود.

آقای آرنولد همچنین گفت: "قاضی موافقت کرده تقاضای او برای پرداخت شدن بخشی از هزینه های این شکایت لغو شده از سوی مهدی هاشمی را بررسی کند."

در بند دوم این حکم آمده است که دادگاه تقاضای پرداخت هزینه های حقوقی از سوی هر دو طرف این دعوا را بررسی و رای خود را در مورد آن صادر خواهد کرد.

وکیل آقای هاشمی هم متقابلا گفت برای پرداخت هزینه هایی که این شکایت "بی اساس" به موکلش تحمیل کرده است صورت حساب جداگانه ای به دادگاه خواهد داد.

+21
رأی دهید
-13

compatriot - تورنتو - کانادا
چه دادگاهی؟! یه مشت گاو پول پرست بعنوان قاضی اونجا نشستند با زندگی‌ مردم باذی‌ میکنند. معلوم نیست قاضیه چقدر رشوه گرفته!
‌پنجشنبه 14 شهريور 1392 - 05:19
paksan - آمریکا - آمریکا
اینها همش فیلم هستش و مثل روز روشن بود که این طرف شاکی مهدی هاشمی مامور اطلاعات سپاه هستش و این شکایت و این پرونده از داخل داره کنترل میشه و اینها فقط برنامه داشتند که مهدی هاشمی رو مجبور کنند که برگرده داخل و موفق شدند و دیگه نیازی به ادامه ماجرا نبود پس باید خیلی آروم بی خیال ماجرا می شدند و حالا اینا به مبلغی جزئی رضایت دارن میدن که آن هم توسط دولت کانادا پرداخت میشه و جالبه اون طرف مامور اطلاعاتی که کاریکاتور هم میکشه تو این ماجرا نقش پررنگی داشت و این روزها سکوت کرده شاید مردم یادشون بره
‌پنجشنبه 14 شهريور 1392 - 08:57
davood63 - تهران - ایران
قانون همیشه و همه جا در مقابل پول سر تعظیم فرود آورده است،،،،،، اگر کسی‌ بگه در غرب آزادی و دمکراسی هست سخت در اشتباه هستش پول یعنی دمکراسی و آزادی
‌پنجشنبه 14 شهريور 1392 - 09:12
perser68 - فلوریدا - امریکا
کپی پدره دزد بی‌ موش!گردن مثل خوک،مغز مثل سوسک(::
‌پنجشنبه 14 شهريور 1392 - 11:26
آتیشپاره - گنت - بلژیک
احتمالا این قاضی دلش بحال مردم ایران سوخته! چرا که درصورت قطعی شدن حکم مهدی هاشمی آن رااز جیب مردم ایران پرداخت میکرد نه از ارث پدری !.
‌پنجشنبه 14 شهريور 1392 - 13:01
بهرام2012 - تهران - ایران
این ها همه بیانگر سیاست های جدید غرب درباره جنایتکاران و غارتگران جمهوری اسلامی است که با آمدن آدمخوار حسن روحانی خشنود هستند که بزودی میزان غارتگری های کمپانی ها و کارتل های خودشان صدچندان امروز خواهد شد و بهترین وسیله هم همین ایل و تبار رفسنجانی دزد رسماً جانی است و این کرنش ها نیر فقط چراغ سبزی میباشد که نشانش بدهند درصورت ادامه همین مسیر فعلی سیاسی در ایران متقابلاً منافع این دارودسته غارتگر و سرمایه گذاری های کلان آنان در کانادا و سایر کشورهای غربی که حاصل چپاول های بی کران این غارتگران از ملت و مملکت عزیزمان است نیز توسط اربابان غربی تضمین میباشد. به امید روزی که این جانوران بیوطن و بیگانه پرست به اراده ملت شریف ایران دستگیر و در دادگاه های میهنی مورد محاکمه قرار گرفته و مجازات شوند.
‌پنجشنبه 14 شهريور 1392 - 16:49
نظر شما چیست؟
جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.